Zamanda yolculuk mümkün..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ginaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şimdi sen bu videoda ciddi ciddi kameranın sabit dünyanın döndüğünmü düşünüyosun ??
Arkadaşım dünyanın döndüğünü görebilmen için uzayda sabit durup dünyaya bakman lazım. Bizim uydularımız dünyanın ekseninde dünyayla beraber dôndükleri için dünyanın tam bir dönüş videosunu alamazsın

hasan356

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Kardeş, öncelikle fikrin bir teori değil hipotez. Dünyanın dönse de dönmese de zaman ileri gider. Dünyanın dönüşünden hızlı bir şekilde aynı yönde dönersen de zaman değişmez. Dünyanın dönüşüyle evrende zamanın işleyişi arasında hiçbir mantıklı bağıntı yok. Öte yandan, ışık hızına ulaşmak için sonsuz enerjiye ihtiyacın vardır. Bunu E=mc^2 gibi basit bir denklemden grafik aracılığıyla hesaplayabilirsin. Özetle durgun kütlesi olan hiçbir cismi ışık hızına ulaştıramazsın.
Ve sana ufak bi tavsiye. Fizik kelimelerle değil denklemlerle yazılıdır. En ufak bir denklem yazmadan bir teori oluşturamazsın. Sana tavsiyem öncelikle fiziğin yazıldığı dil olan matematiği öğrenmen. Daha sonrasında fizikle uğraşmaya devam etmen.
Özetle hipotezin kesinlikle ve kesinlikle yanlıştır. Güneşin doğuşu ve batışıyla zamanın hiçbir alakası yoktur. Biz sadece bir ölçüt kabul etmişiz bir miktar zamanı standardize etmek için. Buna da bir gün demişiz. Bir günü de güneşin 2 tam doğuşu arasındaki zaman farkı olarak ifade etmişiz. Zaman bunlardan tamamen bağımsız. Ne olursa olsun akan ve sadece hıza ve kütleye(spacetime dokusu) bağımlı bir olgu. Bu yüzden ciddiye alınmaman normal.
Dünya durursa zaman yavaşlar çünkü dünya bu sefer güneşin etrafında döner güneş durursa zaman biraz daha yavaşlar çünkü güneş sistemi galaksinin etrafında dönmeye başalar galakside durursa işte o zaman hem zaman hemde sen zamanda donar kalırsın tabi eğer vucudunda yeterli enerji varsa biraz olsun hareket edebilirsin başka deyişle (E=mc2) Enerji madde ile kütlenin karesine eşittir demek yani enerjin varsa zamanı ilerletebilrisin ama tüm galaksi durursa enerji az olduğu için zamanı yavaş ilerletirsin. Sizinle konuşurken birşey farkettim hani yapılan hızı 38400km/d bölersek zamanda bir gün ileri gideriz dedimya aslında o hıza güneşin vew galaksinin hızınıda ilave etmek gerekiyo formülde hata yapmışım pardon. Ben size mevzuyu formüllerle anlatsaydım hiçkimse bişey anlamadım der geri çekilirdi ama şimdi hepiniz profesör oldunuz neden? Başka sorusu olan..?

Yeniden gözden geçirdimde galaksi ve güneşin hızını ilave etmeye gerek yok çünkü dünyanın 1607km/s hızı zaten uzaya göre saptanmış hızdır formül doğru, ayrıca dünyanın dönmediğini söyleyen kişiler var böyle şeyler yazmadan önce araştırsakda öyle burda yazsak sıfırdan size herşeyi anlatmasam... Başka sorusu olan...

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Zamanda yolculuk yapamazsin. Cunku zamani dunya degil biz belirtiyoruz. Gun 24 saat dedik. 12 saatte diyebilirdik. Dunyanin hizli veya yavas donmesi sadece gece gunduz surelerini degistirir zamani degil

dovmee

Super Сasual Dating - Genuine Damsels
Cezalı
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşım dünyanın döndüğünü görebilmen için uzayda sabit durup dünyaya bakman lazım. Bizim uydularımız dünyanın ekseninde dünyayla beraber dôndükleri için dünyanın tam bir dönüş videosunu alamazsın

bende bunu söyledim zaten, yıl 2014 olmuş dünyanın döndüğünü gösteren video yok.

hasan356

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Zamanda yolculuk yapamazsin. Cunku zamani dunya degil biz belirtiyoruz. Gun 24 saat dedik. 12 saatte diyebilirdik. Dunyanin hizli veya yavas donmesi sadece gece gunduz surelerini degistirir zamani degil
Formül zaten bizim alışkın olduğumuz dilde hazırladım, eğer sen jüpiterde yaşıyorsan Jüpiter'de bir gün 9 saat 50 dakika iken bir yıl 4332 gündür. Formülü jüpiter zaman dilimine göre hazırlamak gerekir biz 1 gün 24 saat diye alışkınız...Gece gündüz süreleri değişirken zamanda değişir başka bir arkadaş dünya sapmaları yüzünden 1 yıl 365gün 6 saat değil o yüzden her yıl saat ayaralamaları yapoılıyo demişti bu saat ayarlamaları çok fazla farketmemekdedir ayrıca çok büyük saat farklılıkları dünyayı yok eder zaten.. Başka sorusu olan...

metas53

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Dünya durursa zaman yavaşlar çünkü dünya bu sefer güneşin etrafında döner güneş durursa zaman biraz daha yavaşlar çünkü güneş sistemi galaksinin etrafında dönmeye başalar galakside durursa işte o zaman hem zaman hemde sen zamanda donar kalırsın tabi eğer vucudunda yeterli enerji varsa biraz olsun hareket edebilirsin başka deyişle (E=mc2) Enerji madde ile kütlenin karesine eşittir demek yani enerjin varsa zamanı ilerletebilrisin ama tüm galaksi durursa enerji az olduğu için zamanı yavaş ilerletirsin. Sizinle konuşurken birşey farkettim hani yapılan hızı 38400km/d bölersek zamanda bir gün ileri gideriz dedimya aslında o hıza güneşin vew galaksinin hızınıda ilave etmek gerekiyo formülde hata yapmışım pardon. Ben size mevzuyu formüllerle anlatsaydım hiçkimse bişey anlamadım der geri çekilirdi ama şimdi hepiniz profesör oldunuz neden? Başka sorusu olan..?

Dünya durursa zaman yavaşlamaz zamanın aynı hızda akmaya devam eder eğer zaman yavaşlasaydı ve dünya dursaydı o zaman insanlar ağır çekimde hareket etmiş gibi olurlardı.Ve sen buna zamanda yolculuk demişşsin ilginç bir hipotez ama yanlış.

Zaman bir kere nedir zaman kavramı biz insanlar tarafından icat edilmiş bir birim.
O birimi sen sayarak ileri veya geriye gidemezsin.

Bugün bilinen kara delikler sadece ZAMAN DÖNGÜSÜnü bükebiliyorlar değiştiremiyorlar. Zamanda yolculuk için HIZ kavramı yetersizdir ve bir işe yaramaz.
Çünkü en hızlı şey olan ışık bile kara delikten kaçamaz. Ve sadece o büyük çekim kuvvetinden kaynaklı zaman bükülmesi olur o da mesela ışığın kaybolduğunu gören sen onu o şekilde görürsün falan filan daha uzun yazarım ama ben Astro bilimci veya uzay bilimci değilim :)

Kısaca Zamanda Yolculuk olamaz.

hasan356

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Dünya durursa zaman yavaşlamaz zamanın aynı hızda akmaya devam eder eğer zaman yavaşlasaydı ve dünya dursaydı o zaman insanlar ağır çekimde hareket etmiş gibi olurlardı.Ve sen buna zamanda yolculuk demişşsin ilginç bir hipotez ama yanlış.

Zaman bir kere nedir zaman kavramı biz insanlar tarafından icat edilmiş bir birim.
O birimi sen sayarak ileri veya geriye gidemezsin.

Bugün bilinen kara delikler sadece ZAMAN DÖNGÜSÜnü bükebiliyorlar değiştiremiyorlar. Zamanda yolculuk için HIZ kavramı yetersizdir ve bir işe yaramaz.
Çünkü en hızlı şey olan ışık bile kara delikten kaçamaz. Ve sadece o büyük çekim kuvvetinden kaynaklı zaman bükülmesi olur o da mesela ışığın kaybolduğunu gören sen onu o şekilde görürsün falan filan daha uzun yazarım ama ben Astro bilimci veya uzay bilimci değilim :)

Kısaca Zamanda Yolculuk olamaz.
Dünyayı durdurmak mümkün değil durursa yokolur dünyadan çıktın karanlık uzayda süzülüyorsun vücüdundaki enerji uzaydaki enerjiden az olduğu için(E=mc2) donarsın 40 yaşında dondun diyelim sana göre o zaman zamanda donar hiçbir zarar görmedin hiçbir meteor taşı çarpmadan 100yıl orada kaldın sonra seni gelip kurtardılar buzun çözüldü yaşın 140 oldu dünyada tarih 2154(2014+140=2154) senin görüntün hala 40 yaşındaki gibi olur. Başka sorusu olan...

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Dünyayı durdurmak mümkün değil durursa yokolur dünyadan çıktın karanlık uzayda süzülüyorsun vücüdundaki enerji uzaydaki enerjiden az olduğu için(E=mc2) donarsın 40 yaşında dondun diyelim sana göre o zaman zamanda donar hiçbir zarar görmedin hiçbir meteor taşı çarpmadan 100yıl orada kaldın sonra seni gelip kurtardılar buzun çözüldü yaşın 140 oldu dünyada tarih 2154(2014+140=2154) senin görüntün hala 40 yaşındaki gibi olur. Başka sorusu olan...
bir insanı dondurusan ölür saçmalama.

metas53

Doçent
Reaksiyon puanı
1

1 uzaya insan çıktığında korumasız olarak soğuktan donmadan önce iç basınçtan dolayı patlar içten dışa doğru aniden.
Ki donan insan yaşayamaz çözüldüğünde :) sen hiç donan balığın çözüldüğünde yüze bildiğini gördünmü göremezsin :)

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Bu mantikla yola cikarsak ölümsüzlügün formülünü bulmus oluyoruz. Herkese hayirli ugurlu olsun :p

Biri beni dondursun.

hasan356

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bir insanı dondurusan ölür saçmalama.
Amerikada ki durağan kapsülleri bu mantıkla çalışıyo bir arkadaş dediya cezalandırıcı filmindeki sylvester stallone yi donduruyolar sonra gelecekde uyanıyo. Uzayda donarak ölme sebebi ise kontrol süz donmakdan yani can çekişerek donmak veya uzaydaki gama ışımaları gibi tehlikeli yaralanmalardan olur.. Başka sorusu olan...

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Amerikada ki durağan kapsülleri bu mantıkla çalışıyo bir arkadaş dediya cezalandırıcı filmindeki sylvester stallone yi donduruyolar sonra gelecekde uyanıyo. Uzayda donarak ölme sebebi ise kontrol süz donmakdan yani can çekişerek donmak veya uzaydaki gama ışımaları gibi tehlikeli yaralanmalardan olur.. Başka sorusu olan...
amerikadaki kapsüllerden çıkabilen bir kişi var mı?

hasan356

Asistan
Reaksiyon puanı
1
1 uzaya insan çıktığında korumasız olarak soğuktan donmadan önce iç basınçtan dolayı patlar içten dışa doğru aniden.
Ki donan insan yaşayamaz çözüldüğünde :) sen hiç donan balığın çözüldüğünde yüze bildiğini gördünmü göremezsin :)
Donan balık -20 ve ya 30 derecede donuyo yeteri kadar soğuk olmadığı için gözle görülmez vücüd faliyetleri devam eder sonrada biz ona balık bozulmuş deriz, uzaya çıkınca ilk olan şey havasızlıkdan boğuluruz içden dışarıya doğru basınç neden oluşur sebeb nedir?

metas53

Doçent
Reaksiyon puanı
1

Tek bir sorum var zamanda yolculuk diyorsun farz etki zamanda yolculuk mümkün ben 2071 senesine gitmek istiyorum.
Yaşanmamış bir yere nasıl giderim ve verilmemiş milyarlarca karar verilmeden oraya nasıl gidebilirim.

Veya geçmişi düşünelim sene 1942 gittiğimi farz et daha doğmamışım bile ve sana göre orada yaşayabilirim daoğmamış olmama rağmen ve bu olursa bilim adamlarının yazılarını okursan eğer uzay-zaman dilimi parçalanmış olur ve denklemde sen yine kendi zamanına dönmüş olursun yani zamanda yolculuk yapmamış olursun.

Farz edelim ben uzayda dondum 2154 senesinde beni buldular ve çözdüler benim görüntüm 40 yaşında olduğu içinmi ben zamanda yolculuk yapmış oluyorum ?
Ama nedense ben orada kaldığım sürece zamanda bende ileriye doğru hareket etmiş olmuyormuyum ?
Başka sorun varmı...

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Donan balık -20 ve ya 30 derecede donuyo yeteri kadar soğuk olmadığı için gözle görülmez vücüd faliyetleri devam eder sonrada biz ona balık bozulmuş deriz, uzaya çıkınca ilk olan şey havasızlıkdan boğuluruz içden dışarıya doğru basınç neden oluşur sebeb nedir?

Kan basıncı arkadaşım boğılmadan önce basınçtan patlarsın

hasan356

Asistan
Reaksiyon puanı
1
amerikadaki kapsüllerden çıkabilen bir kişi var mı?
Bu sözü geçen donma sıcaklığı yaklaşık olarak -1000 derece olmalı diye düşünüyorum, kapsüllerden çıkan varmı kapsül bile varmı bilmem ama duymuştum bir zaman haberlere çıkmıştı kapsüllerdeki insanların rahatsız edilmemesi gerekeceği kanatindeyim... Başka sorusu olan?

hasan356

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Tek bir sorum var zamanda yolculuk diyorsun farz etki zamanda yolculuk mümkün ben 2071 senesine gitmek istiyorum.
Yaşanmamış bir yere nasıl giderim ve verilmemiş milyarlarca karar verilmeden oraya nasıl gidebilirim.

Veya geçmişi düşünelim sene 1942 gittiğimi farz et daha doğmamışım bile ve sana göre orada yaşayabilirim daoğmamış olmama rağmen ve bu olursa bilim adamlarının yazılarını okursan eğer uzay-zaman dilimi parçalanmış olur ve denklemde sen yine kendi zamanına dönmüş olursun yani zamanda yolculuk yapmamış olursun.

Farz edelim ben uzayda dondum 2154 senesinde beni buldular ve çözdüler benim görüntüm 40 yaşında olduğu içinmi ben zamanda yolculuk yapmış oluyorum ?
Ama nedense ben orada kaldığım sürece zamanda bende ileriye doğru hareket etmiş olmuyormuyum ?
Başka sorun varmı...

Kan basıncı arkadaşım boğılmadan önce basınçtan patlarsın
Kan neden basınç yapıyo havasızlıkdan boğuluırsun başka bişey olmaz..
E=mc2 bu formulün anlamı enerjin varsa maddende var enerji yoksa olduğun yerde sayarsın dünyanın kendine has doğal nükleer reaktörü var sürekli enerji üretiyo ve sürekli zaman gece gündüz oluşuyo, Ayrıca formülü bulan ben değilim albert einstein a sor o buldu o formülü. Donarsam 100 yıl sonra yine 40 yaşında olurmuyum diyebilrsin... Ayrıca diğer sorduğun soruları diğer arkadaşlarda sordu cevapladım geriye giderek cevaba ulaşabilirsin...Başka sorusu olan...

metas53

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Tamam arkadaşlar yarın ben uzaya çıkıyorum bi donucam orada sonra siz beni bulursunuz elbet inanıyorum size ben :lol:
Malum zamanda yolculuk zor iş.

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Bu sözü geçen donma sıcaklığı yaklaşık olarak -1000 derece olmalı diye düşünüyorum, kapsüllerden çıkan varmı kapsül bile varmı bilmem ama duymuştum bir zaman haberlere çıkmıştı kapsüllerdeki insanların rahatsız edilmemesi gerekeceği kanatindeyim... Başka sorusu olan?
-1000 derece donma sıcaklığı olabileceğini düşünen birinin soru cevaplaması lazım. Mutlak 0 -273,15 Santigrad derecedir. Yani evrende -273,15 dereceden daha soğuk biryer olamaz.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Forumdakiler bile kafa bulurken elin radyo-tv kurumu sana cevap verir mi? Fazla film izlemeyin yan etki yapiyor.
[MENTION=348324]Shit Happens[/MENTION]

ironi yaptigimi belirtmem gerekiyor mu?

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Haber türk kanalında bir programda bilim adamı Muzaffer Kınalı zamanı tutamayız zamanı koklayamayız zamanı göremeyiz o yüzden zamanda yolculuk mümkün değildir dedi fakat zamanın bir hızı vardır saatde 180 kilometre hızla giden araç 1 saat sonra 180 km yol kat eder duran araç ise olduğu yerde kalır diğer araç ise 180km zamanda duran araca göre hız yamıştır hemde sadece 1 saatde... Başaka sorusu olan?

Sen hala zamana göre konum değiştirmeyi zamanla karıştıyorusun. Verdiğin örneğe gelince birisi 1 saat sonra B noktasında, diğeri ise C noktasında ama ikiside aynı zamanda hala. Konumları değişese yaşadıkları zaman dilimi değişmez.

hasan356

Asistan
Reaksiyon puanı
1
-1000 derece donma sıcaklığı olabileceğini düşünen birinin soru cevaplaması lazım. Mutlak 0 -273,15 Santigrad derecedir. Yani evrende -273,15 dereceden daha soğuk biryer olamaz.
Eistean ışık hızının üstüne çıklamaz dedi ıspatladım sende şimdi -274 derecenin üstüne çıkılıamaz diyorsun bilmem ama tam anlamıyla donmazsanız yaşlanıp ölürsünüz veya açlıkdan ölürsünüz ayrıca birileri dolaba falan giriyimde gençleşeyim dedi bakın uyarıyorum böyle şeyler uzman doktor ekibiyle yapılmalı kara deliğin içine girersem zamanda geri giderim dediniz bir yerdede kara delik gördünüz şans ya adamlar deney yapıyo atladınız içine deliğin öteki tarafından patates püresi olmuş olarak radyo dalgaları biçiminde saniyede 300000km hızla deliğin öteki tarafından fırlar gidersiniz...

Sen hala zamana göre konum değiştirmeyi zamanla karıştıyorusun. Verdiğin örneğe gelince birisi 1 saat sonra B noktasında, diğeri ise C noktasında ama ikiside aynı zamanda hala. Konumları değişese yaşadıkları zaman dilimi değişmez.
Sende benden 200 yıl geride geliyorsun çünkü eistean 100 yıl önce dediki ikiz kardeşlerden birini rokete koyduk 10 yıl boyunca ışık hızıyla uçurduk uzayda geri geldi uzaydan geri gelen kardeş dünyadaki kardeşe göre 10yıl genç gözükürken dünyadaki ikizi saçları beyazlamış ve yaşlanmış olarak gözükür...

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
hasan acilen bir ruh doktoruna görünmeni tavsiye ederim. Neyi, ne zaman, nasıl ispatladın? İspatlayacak ne bilgi birikimin, ne eğitimin, ne de kanıtın var. Hadi iyi günler,

hasan356

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Forumdakiler bile kafa bulurken elin radyo-tv kurumu sana cevap verir mi? Fazla film izlemeyin yan etki yapiyor.
@Shit Happens

ironi yaptigimi belirtmem gerekiyor mu?

Ben bunu kendi araştırmalarım sayesinde buldum film izleyerrek değil fakat bazı filmlerde az da olsa doğruluk payı var..

hasan acilen bir ruh doktoruna görünmeni tavsiye ederim. Neyi, ne zaman, nasıl ispatladın? İspatlayacak ne bilgi birikimin, ne eğitimin, ne de kanıtın var. Hadi iyi günler,
Geriye dönük mesajları okudunmu cevaplamıştım bazıları freni patlak kamyon gibi üstüme geliyo...

metas53

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Biri söylesin evrende IŞIK hızından daha hızlı hiç birşey olamaz olmamıştırda :D

Ben ispatladım diyorsun formulle o zaman diğer bilim adamları neden hala diğer gezegenlere ışık hızıyla gidemiyor :D
Adam Prof+Prof beyler dağılın :D

Eistean ışık hızının üstüne çıklamaz dedi ıspatladım sende şimdi -274 derecenin üstüne çıkılıamaz diyorsun bilmem ama tam anlamıyla donmazsanız yaşlanıp ölürsünüz veya açlıkdan ölürsünüz ayrıca birileri dolaba falan giriyimde gençleşeyim dedi bakın uyarıyorum böyle şeyler uzman doktor ekibiyle yapılmalı kara deliğin içine girersem zamanda geri giderim dediniz bir yerdede kara delik gördünüz şans ya adamlar deney yapıyo atladınız içine deliğin öteki tarafından patates püresi olmuş olarak radyo dalgaları biçiminde saniyede 300000km hızla deliğin öteki tarafından fırlar gidersiniz...

Sende benden 200 yıl geride geliyorsun çünkü eistean 100 yıl önce dediki ikiz kardeşlerden birini rokete koyduk 10 yıl boyunca ışık hızıyla uçurduk uzayda geri geldi uzaydan geri gelen kardeş dünyadaki kardeşe göre 10yıl genç gözükürken dünyadaki ikizi saçları beyazlamış ve yaşlanmış olarak gözükür...

Ve bu teorinin yanlış olduğu günümüz bilim adamları tarafından kabul edilmiştir. Biraz araştır.
Bilimin ilk kuralıdır araştırma.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Olmayan bir zamani var edemezsin. Buna ne senin gücün yeter ne de bir baskasinin. Degil 300000km hizla, 900000km hizlada gitsen afedersin bir b.k olacagi yok.

Bosa kürek cekiyorsun.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...