Film riplemek

Bu konuyu okuyanlar

conquerorr

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar film riplemek nedir?neden riplenir? ve nasıl riplenir öğrenmek istiyorum da yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler:cool:

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Film daha düşük boyutta daha güzel görüntü olsun diye riplenir.

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Hocam güçlü bir işlemcin yoksa bu işe hiç girme :) Megui gibi programlar var. DivxPlanet gibi film istelerinde ayrıntılı bir şekilde konuları bulursun. Belki aramızda bu işle uğraşan arkadaşlar vardır o ayrı mesele :) Bu işle zamanında uğraştım ama işlemcim pentium 4 olduğu için bir süre sonra bıraktım. Ripleme işinde işlemci çok önemlidir ve masaüstü bilgisayarda yapın. Çünkü soğutma işide bir o kadar da önemlidir.

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
Ripliycen de eline ne geçicek ya :D İndir izle işte :D

--- Mesaj Güncellendi ---

Düşük boyut tamam da daha güzel görüntü mü rip li filmler daha kötü görüntü olmazmı

bunun mümkün olabilmesi için değişik kodlamalar algoritmalar geliştiriyolar işte amaç bu

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
rip sağlam olmadıkça görüntü bozulur [MENTION=261367]Rauros[/MENTION]
ancak çok iyi ripcilerde var piyasa da :)

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
[MENTION=261367]Rauros[/MENTION] Bluray izliyorsan olabilir. :D

Rauros

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Rip oyunlardan aklımda hep böyle kalmış rip li oyun kötüdür diye demekki filmlerde olay tam tersi

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Eskilerin bir sözü var anasına bak kızını al diye. Film kaynağı ne kadar kaliteli olursa sıkıştırma(rip) işide o kadar kaliteli olur. Bluray filmden çok güzel sıkıştırılmış filmler elde edilebilir. Buna ilaveten en son yazılımları ve donanımları kullanmak çok etkilidir. Film sıkıştırma en güzel server bilgisayarlarında olur. (Buna itirazı olan :p) Yukarıda dediğim gibi işlemcin güçlü olacak arkadeşş yoksa sıkıştırma işleri saatleri alır hatta işlemcin çok ısınacağı için hatalar bile alabilirsin. :)

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
ripleme işlemi, bir film dosyasının ses ve görüntüsünü sıkıştırarak dosya boyutunu azaltma işlemidir. örneğin 4.7 gb boyutunda dvd formunda bir filmi ripleyerek 700 mb boyutuna indirmek gibi.

ripleme işinde bilinmesi gereken 2 kavram vardır: format ve codec.

format, temel dosya biçimlerini ve uzantılarını temsil eder. wmv, avi, mpg, mkv, mp4, mp3 gibi...

codec ise formata özgü sıkıştırma yöntemlerini temsil eder. divx, xvid, x264 gibi...

her formata özgü farklı codec seçenekleri vardır.

günümüzde en çok ercih edilen ripleme formatı mkv'dir. çünkü daha az boyutlu, buna karşın klasik avi, mpg gibi formatlara nazaran daha az yer kaplayan ripler yapmamıza olanak sağlar.

ayrıca mkv formatlı filmlerde tek bir dosya içine birden fazla ses ve altyazı dosyası eklenebilmektedir. bu da mkv formatının tercih sebeplerinden birirdir. örneğin hem orjinal hem türkçe dublajlı ses dosyasını ve altyazı dosyalarını filmin içine yerleştirebiliriz. buna "gömme" işlemi de denir.

ripleme işlemi video editing yazılımları aracılığı ile yapılır. hem ses hem de görüntü formatı ve codeci ayrı ayrı seçilir. mkv formatı için mkv merge gui yazılımı kullanabilirsiniz. avi (divx) için de virtualdub tavsiye edebilirim.

ayrıca HD video ripleme için güçlü bir işlemcinizin olması da şarttır.

oyunlardaki ripleme işlemi ise filmlerden farklıdır. oyunların kurulum dosyasındaki fazlalık dosyaların ayıklanarak, kurulum dosyasının bouyutunun düşürülmesidir. fazladan dil dosyaları, cinematik video dosyaları, multiplayer harita dosyaları gibi... ancak rip oyunların hata verme riski yüksektir. uzman eller tarafından hazırlandığına emin olmalısınız.

umarım yardımcı olabilmişimdir. :)

conquerorr

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ripleme işlemi, bir film dosyasının ses ve görüntüsünü sıkıştırarak dosya boyutunu azaltma işlemidir. örneğin 4.7 gb boyutunda dvd formunda bir filmi ripleyerek 700 mb boyutuna indirmek gibi.

ripleme işinde bilinmesi gereken 2 kavram vardır: format ve codec.

format, temel dosya biçimlerini ve uzantılarını temsil eder. wmv, avi, mpg, mkv, mp4, mp3 gibi...

codec ise formata özgü sıkıştırma yöntemlerini temsil eder. divx, xvid, x264 gibi...

her formata özgü farklı codec seçenekleri vardır.

günümüzde en çok ercih edilen ripleme formatı mkv'dir. çünkü daha az boyutlu, buna karşın klasik avi, mpg gibi formatlara nazaran daha az yer kaplayan ripler yapmamıza olanak sağlar.

ayrıca mkv formatlı filmlerde tek bir dosya içine birden fazla ses ve altyazı dosyası eklenebilmektedir. bu da mkv formatının tercih sebeplerinden birirdir. örneğin hem orjinal hem türkçe dublajlı ses dosyasını ve altyazı dosyalarını filmin içine yerleştirebiliriz. buna "gömme" işlemi de denir.

ripleme işlemi video editing yazılımları aracılığı ile yapılır. hem ses hem de görüntü formatı ve codeci ayrı ayrı seçilir. mkv formatı için mkv merge gui yazılımı kullanabilirsiniz. avi (divx) için de virtualdub tavsiye edebilirim.

ayrıca HD video ripleme için güçlü bir işlemcinizin olması da şarttır.

oyunlardaki ripleme işlemi ise filmlerden farklıdır. oyunların kurulum dosyasındaki fazlalık dosyaların ayıklanarak, kurulum dosyasının bouyutunun düşürülmesidir. fazladan dil dosyaları, cinematik video dosyaları, multiplayer harita dosyaları gibi... ancak rip oyunların hata verme riski yüksektir. uzman eller tarafından hazırlandığına emin olmalısınız.

umarım yardımcı olabilmişimdir. :)

yardımın için çok teşekkürler..4 öekirdek masaüstü pc kullanıyorum işlemcim çok iyi hata vermesi mümkün değil ve ben oyun riplemek değil de film riplemek istiyorum yardımın için teşekkürler...:D

ediz563

Asistan
Reaksiyon puanı
2
http://divxplanet.com/docs/YENI_dvdtodivx_1cd/1cdlikKlavuz.htm

Bir keresinde bir DVD'mi buraya bakarak 700 MB'lık bir DivX şeklinde riplemiştim CD'ye sığdırabilmek için. Eskiden DVD-Rip'ler çok yaygındı ama şimdi BR-Rip/HD-Rip'ler yaygın, kimse DVD-Rip'lerin görüntü kalitesini beğenmiyor, BR-Rip'lerin yanında da açıkçası beğenilecek gibi de değil. :)

conquerorr

Asistan
Reaksiyon puanı
1

tahir40

Asistan
Reaksiyon puanı
19
@rtsbora öncelikle değerli paylaşımınız için teşekkürler. Sanırım en Bluray filmleri kaliteli olarak riplemek için mkv formatı ve x264 kodek tercih ediliyor. 1080p filmleri oldukça kaliteli olarak 2GB gibi(orjinalinin 40GB olduğunu düşünürsek) oldukça süper şekilde ripliyorlar. MKVtoolnix diye bir yazılım çıkıyor verdiğiniz mkv merge gui linkinden. Kurdum, fakat ripleme işini beceremedim. inputdan riplenecek filmi seçiyorum, alta ses ve video dosyası çıkıyor... Start muxing deyince aynı boyutta, tek farkı uzantısı mkv olan bir film oluşturuyor saniyeler içinde :)

LiMoNi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@rtsbora öncelikle değerli paylaşımınız için teşekkürler. Sanırım en Bluray filmleri kaliteli olarak riplemek için mkv formatı ve x264 kodek tercih ediliyor. 1080p filmleri oldukça kaliteli olarak 2GB gibi(orjinalinin 40GB olduğunu düşünürsek) oldukça süper şekilde ripliyorlar. MKVtoolnix diye bir yazılım çıkıyor verdiğiniz mkv merge gui linkinden. Kurdum, fakat ripleme işini beceremedim. inputdan riplenecek filmi seçiyorum, alta ses ve video dosyası çıkıyor... Start muxing deyince aynı boyutta, tek farkı uzantısı mkv olan bir film oluşturuyor saniyeler içinde :)

ben bu programı filme türkçe ses eklemek için kullanıyorum.ayrıca altyazı ve eski seside kaldırabiliyorsunuz.sizin istediğiniz gibi riplenmez bununla.

Son mesajlar