Mac OS X kullanmak istiyorum ama...

Bu konuyu okuyanlar

Krazky

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Merhaba,

İş yerinde kullandığım dizüstü bilgisayarıma Max OS X kurmak istiyorum ancak nerden başlayacağımı bilmiyorum... Sorularımı cevaplarsanız sevinirim...

1. Mac OS X kullanmaya değer bir işletim sistemi midir?

2. Mac OS X en son çıkan sürümü hangisi?

3. Mac OS X en son çıkan sürümü muhtemelen torrent sitelerinden bulup indireceğim ancak elimde dvd yok yanlızca 16 gb USB var. Windows ortamında USB'den Mac OS X'i nasıl yükleyebilirim?

4. Max OS X kullanabilmem için dizüstü bilgisayarımın özelliklerine göre kurulumda hangi seçenekleri seçmem gerekecek?

Bilgisayar:
Bilgisayar Türü ACPI x86 tabanlı bilgisayar (Mobile)
İşletim Sistemi Microsoft Windows 7 Ultimate
OS Servis Paketi [ TRIAL VERSION ]
Internet Explorer 9.0.8112.16421 (IE 9.0)
DirectX DirectX 11.0
Bilgisayar Adı KRAZKY-PC
Kullanıcı Adı Krazky
Oturum Etki Alanı [ TRIAL VERSION ]
Tarih / Saat 2012-02-19 / 14:48

Anakart:
CPU Türü Mobile DualCore Intel Core i3-2310M, 2100 MHz (21 x 100)
Anakart Adı ARCELIK A.S. 1M4-GNB1555A2I3
Anakart Çipseti Intel Cougar Point HM65, Intel Sandy Bridge
Sistem Belleği [ TRIAL VERSION ]
DIMM1: Kingston 99U5428-011.A02LF 2 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM (8-8-8-22 @ 609 MHz) (7-7-7-20 @ 533 MHz) (6-6-6-17 @ 457 MHz) (5-5-5-14 @ 380 MHz)
DIMM3: Kingston 99U5417-003.A00G [ TRIAL VERSION ]
BIOS Türü Insyde (03/31/2011)

Görüntü Birimi:
Görüntü Bağdaştırıcısı Intel(R) HD Graphics Family (1186744 KB)
Görüntü Bağdaştırıcısı Intel(R) HD Graphics Family (1186744 KB)
3D-Hızlandırıcı Intel HD Graphics 3000
Monitör LG Philips LP156WH2-TLRB [15.6" LCD]

Çokluortam:
Ses Bağdaştırıcı Intel Cougar Point HDMI @ Intel Cougar Point PCH - High Definition Audio Controller [B-2]
Ses Bağdaştırıcı Realtek ALC269 @ Intel Cougar Point PCH - High Definition Audio Controller [B-2]

Depolama :
IDE denetleyici Standart AHCI 1.0 Seri ATA Denetleyici
Disk Sürücüsü Generic- Multi-Card USB Device
Disk Sürücüsü TOSHIBA MK5076GSX ATA Device (500 GB, 5400 RPM, SATA-II)
Optik Sürücü Slimtype DVD A DS8A5S ATA Device
SMART Sabit Disk Durumu OK

Bölümler:
C: (NTFS) [ TRIAL VERSION ]
D: (NTFS) 365.7 GB (362.6 GB boş)
Toplam Boyut [ TRIAL VERSION ]

Giriş:
Klavye Standart PS/2 Klavye
Fare HID uyumlu fare
Fare PS/2 Uyumlu Fare

Ağ:
Birincil IP Adresi [ TRIAL VERSION ]
Birincil MAC Adresi 1C-75-08-E2-48-14
Ağ Bağdaştırıcısı Realtek PCIe GBE Family Controller (192. [ TRIAL VERSION ])
Ağ Bağdaştırıcısı Realtek RTL8188CE Wireless LAN 802.11n COMBO PCI-E NIC

Çevre Birimleri:
Yazıcı Fax
Yazıcı Microsoft XPS Document Writer
USB2 denetleyici Intel Cougar Point PCH - USB EHCI #1 Controller [B-2]
USB2 denetleyici Intel Cougar Point PCH - USB EHCI #2 Controller [B-2]
USB-Aygıt Generic USB Hub
USB-Aygıt Generic USB Hub
USB-Aygıt USB Bileşik Aygıt
USB-Aygıt USB Giriş Aygıtı
USB-Aygıt USB Video Device
USB-Aygıt USB Yığın Depolama Aygıtı
Akü Microsoft AC Bağdaştırıcısı
Akü Microsoft ACPI Uyumlu Denetim Yöntemi Pili
Akü Microsoft Bileşik Pil

DMI:
DMI BIOS Sağlayıcısı INSYDE
DMI BIOS Sürümü V107
DMI Sistem Üreticisi ARCELIK A.S.
DMI Sistem Ürün Adı 1M4-GNB1555A2I3
DMI Sistem Sürümü V107
DMI Sistem Seri Numarası [ TRIAL VERSION ]
DMI Sistem UUID [ TRIAL VERSION ]
DMI Anakart Üreticisi ARCELIK A.S.
DMI Anakart Ürün Adı 1M4-GNB1555A2I3
DMI Anakart Sürümü Base Board Version
DMI Anakart Seri Numarası [ TRIAL VERSION ]
DMI Kasa Üretiçisi ARCELIK A.S.
DMI Kasa Sürümü Chassis Version
DMI Kasa Seri Numarası [ TRIAL VERSION ]
DMI Kasa Fiyat Etiketi [ TRIAL VERSION ]
DMI Kasa Türü Notebook
DMI Toplam / Boş Bellek Yuvaları 4 / 2

washaq

Asistan
Reaksiyon puanı
9
iş yerinde ki programlar windows tabanlıysa kurduğun gibi kaldırırsın, boşuna vakit kaybı olur senin için, ayrıca windows kurulu gibi kurulmuyor, yani her pcye uymuyor onu araştırman lazım, bu siteleri inlcelemen senin yarırına olabilir.
http://www.hackintosh.com/
http://www.osx86project.org/
http://www.insanelymac.com/
http://www.mymacnetbook.com/
http://www.osx86.net/
http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page

bunları incelemeni kesinlikle tavsiye ederim, mac os x senin bilgisayarına uygun mu değil mi öğrenebilirsin.

UngaBunga

Asistan
Reaksiyon puanı
0
uphuck yani iAtkos kullanmanı öneririm, yeni başlayanlar için oldukça kolay bir distro ayrıca en son Mac OS X Lion çıktı alt sürüm olarak ise L2 çıktı

umurimamoglu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar daha önce Lion u indirip kurmayı denedim ama driver falan filan baya uğraştırdı beni ve çoğu sürücüm yüklenmedi. Kısacası ben Lion u gidip orjinal yazılımını alsam ve yüklesem sorun yaşar mıyım öğrenmek istiyorum. Beni bu konuda bilgilendirecek olan varsa sevininirim. Bu arada LapTop modeli Acer 5738G

etoo09

Asistan
Reaksiyon puanı
2
ARkadasım internette azıcık araştırırsan başka bilgisayar için senin dediğin gibi bir yazılım yok ..Apple sadece kendi bilgisayarları için uretıyor ..ancak kullanıcıların yaptıgı drıverlarla kullanılabılıyor normal pclerde

dj rush

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sabır isteyen bir yol , ben 2 yıldır bu OSX86 olayını takib ediyor ve kurulumlar yapıyorum ,sadece bir donanımım sorun çıkarıyordu ATİ HD4830 ekran kartım , en sonunda kartımı değiştirdim ve tam uyumlu bir MacOSX ekran kartı aldım (ASUS NVIDIA GT430 1gb 128bit) ve sorunumu tamamen hallettim tanınmayan donanımım kalmadı full kullanıyorum şuan , şimdi senin ilk başlaman gereken nokta bu sitedeki kurulum ve donanım hakkında verilen bilgileri gözden geçirmen http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page ,kullanmak istediğin sürümü seç ve Components bölümünden bilgileri kontrol et kendi donanımına ait bilgiler varmı bak bakalım olmasa bile donanımın yumlu değildir anlamına gelmez , ilk kuruluma başlarken fazla seçenek seçmeden gerçekleştir ki kernel panic oluşmasın , önemli olanları seç sadece ps2 klavye gibi veya ses sürücüsü olarak voodoohda gibi olanları seçebilirsin.Graphic sürücülerini seçme sonradan da kurabilirsin.
Güncel sürüm kullan pc için önerebileceğim sürüm iATKOS L2'dir kurulumu da daha kolaydır eski sürümlere göre.
USB den de kurulum mümkündür google amcadan faydanalarak anlatımlar bulabilirsin.Ben devamlı olarak DVD kullandım,önemli bir ipucu kurulum yapacağın HDD 'de başka işletim sistemi yada önemli verilerin olmamasına dikkat et ,
Hadi Kolay Gelsin...

Fatih Toprak

Asistan
Reaksiyon puanı
350
Öncelikle merhabalar yaklaşık bir aydan beri bende Mac OS kurmak için her yolu denedim ama başarılı olamadım Forumu da özellikle bir arkadaşın hzırladığı videolardan dolayı bu gün en az 100 sayfa gezdim ama tatmin olamadım.

Acer 5745 g markalı laptop kullanıyorum makina özellikleri şu şekilde.

1. İşlemci Teknolojisi: Intel® Core™ i7
  2. İşlemci Hızı: 1.73GHz Turbo İle 2.93GHz
  3. İşlemci Numarası: 740QM
  4. İşlemci Ön Bellek: 6 MB
  5. Hafıza (RAM): 4 GB (anakartta 4 ram slotu mevcut. üzerinde Samsung marka 2 tane 2gb DDR3 1333mhz ram var. 2 slot boş.)
  6. Desteklenen max. ram modülü: Herbiri 4GB'dan. 4x4GB toplam 16GB'a kadar yükseltilebilir.
  7. Hafıza (RAM) Tipi: DDR3 (1333mhz, 1066mhz)
  8. Sabit Disk Kapasitesi: 500 GB (Western Digital WD5000BEVT)
  9. hd Dönüş Hızı: 5400 Rpm
  10. Ekran Kartı: NVIDIA GT420M 2GB paylaşımsız(harici) olmak üzere toplam max. 3807mb DirectX 11 , Turbo Cache® , Physx®
  11. Ekran Boyu(inch): 15.6"
  12. Monitör Tipi: Acer® CineCrystal HD 15.6" (1366 x 768) TFT LCD 16:9 aspect ratio, LED backlight, High-brightness (200-nit)
  13. Optik Sürüdcü: TSSTcorp DVD±RW Dual
  14. Kart Okuyucu: 5-in-1 kart okuyucu, MultiMediaCard™, Secure Digital card, Memory Stick®, Memory Stick PRO™ or xD-Picture Card™
  15. Mobil Özellikler: BlueTooth, Wireless, kamera
  16. İşletim Sistemi: Win 7 Home Premium Tr 64 Bit
  17. Ağırlık: 2.8 KG

bana ilk adımdan son adıma kadar ( setup ) dosyaları da dahil yol gösterecek olan olursa memnun olurum.

teşekkürler.

aquess1999

Müdavim
Reaksiyon puanı
21
Arkadaşlar daha önce Lion u indirip kurmayı denedim ama driver falan filan baya uğraştırdı beni ve çoğu sürücüm yüklenmedi. Kısacası ben Lion u gidip orjinal yazılımını alsam ve yüklesem sorun yaşar mıyım öğrenmek istiyorum. Beni bu konuda bilgilendirecek olan varsa sevininirim. Bu arada LapTop modeli Acer 5738G
orjinal alsan bile senin bilgisayara kurulmaz.Mac osx sadece macintosh bilgisayarlara kurulabilir.

--- Mesaj Güncellendi ---

bu arada mac osx kurarken kextleri seçmemiz gerekiyor.Benim bilgisayarım Asus K53SJ-SX028R benim hangilerini seçmem gerekir.bende çok uğraştım ama kuramadım.

tolga3589

Asistan
Reaksiyon puanı
8
İşlemci, ses kartın modeli,ekran kartı, wireless adaptörün modeli, varsa bulutut ve usb3 detaylıca özelliklerini everest ile yazarsan yardımcı olmaya çalışayım inş.