Firefox'tan YouTube'a Rest

Salt Okunur

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Popüler tarayıcı Firefox ile YouTube arasındaki yeni video player krizi sürüyor. Bu kez Mozilla'dan YouTube'a darbe geldi.

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarından Firefox'un geliştiricileri, YouTube'un seçtiği codec'i desteklemeyecekleri açıkladı. Geçtiğimiz günlerde flash yerine HTML5 video oynatıcı testlerine başlayan YouTube ekibi, H.264 video codec'i seçti. Mozilla, HTML5 desteklemelerine karşı H.264 codec'i Firefox'a eklemeceklerini belirtti.

H.264 yüksek kalite görüntüyü düşük boyutlarda sunabilen popüler bir codec. Sorun ise bu codec'in lisansı olması; bu da Mozilla için ek masraf demek. Mozilla'nın açıklamalarına göre H.264 internette popülerliğini sürdürür ve standart hale gelirse, lisans ücretleri düşebilir.

3d8sezpl1264145542.jpg

Mozilla, lisans ücretini ödese bile, kendine yakın çalışmalarda bulunan girişimcileri büyük bir masrafa sokacak. Mozilla'nın sayısız iş ortağının H.264 lisansı almasına olanak yok. Kısaca Mozilla, yüklü bir miktar lisans ücreti ödese bile Wikipedia, Participatory Culture Foundation ve Linux geliştiricileri açıkta kalacak.

Bugün başarılanların HTML, CSS, Javascript gibi lisans ücretleri olsa başarılamayacağını belirleten Mozilla, H.264 yerine Ogg Theora adındaki codec'in kullanılmasını istiyor. Apple, Google, Microsoft gibi firmaların ise HTML5 standartlarındaki codec'i henüz belli değil.

firefoxyok1264147477.jpg

Apple, Ogg Theora'nın donanım desteğinin yetersiz kaldını düşünüyor. H.264'ü ise şart koşuyor. Google, Ogg Theora'nın YouTube için yetersiz kaldığını düşünüyor. Microsoft ise HTML5 desteğini henüz koymadığı için tartışmalara girmiyor.

Google'ın HTML5 video oynatıcısında H.264 kullanması, Apple ile bu codec'in yaygınlaşabileceğini gösteriyor. Video kalitesinin yüksek olmasına rağmen, küçük geliştiriciler için büyük bir darbe olacak. Fakat Ogg Theora da kimse için yeterli gözükmüyor. Bu yüzden Mozilla bir alternatif arayışında. Eğer Google On2 Technologies'i satın alabilirse, On2'nin codec'leri açık kaynaklı ve ücretsiz lisanslı olacak.

:: H.264 codec'in Firefox'a eklenmeyecek olması ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Yazan: Kağan Koçdemir
SDN - http://shiftdelete.net

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
:: H.264 codec'in Firefox'a eklenmeyecek olması ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
Demokrasilerde çare tükenmez diyorum. Gönüllüler bir eklenti yaparlar ve iş çözülebilir ama lisans sorunu da doğabilir. Silahlar çekilmiş durumda bekleyip göreceğiz...

xmRipper

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Gereksiz birşey zaten. Denedim ve hiç beğenmedim.
Flash kalsın, iyidir, bir zararı yok.
Değiştirmeyi çok istiyorlarsa Silverlight denesinler.

Imotep

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Youtube Zaten bunu bilmiyormuydu.Bu sayede Google Chrome' u yükselişe geçirecektir.

Miroğlu

Dekan
Reaksiyon puanı
31
Benim için sorun değil opera ve ie ile izliyorum...

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
Gereksiz birşey zaten. Denedim ve hiç beğenmedim.
Flash kalsın, iyidir, bir zararı yok.
Değiştirmeyi çok istiyorlarsa Silverlight denesinler.

siz html5'i denemişsinizdir..
zaten bu özellik daha eklenmedi..
bu özellikle videolar aynı kalitede düşük boyutta youtubea yüklenebilir..
buda videoların daha hızlı açılması ve kotalı kullanıcılar için daha az kota kullanımı demekdir.. h.264 seçimi bizim gibi Türkiye'de yaşayan kullanıcılar için büyük avantaj sağlar.. çünkü Türkiye'de neti olanların büyük bölümü 1mb kullanıyor...

1ruby1

Profesör
Reaksiyon puanı
37
Chrome kullanıyorum artık :D firefox kullananlar düşünsün

astute

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Amaç zaten Google Chrome' u yükselişe geçirtmek...

serhan.gers

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
mozilla hata yapar, pazarı iyice chrome a kaptırır.

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Firefox Kaybeder. Eğer firefox sorun çıkarırsa diğer tarayıcılar kazanır.

Enki_

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Chrome şaha kalkıyor demek bu :) Seni unutmayacağız mozilla firefox :)

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Önemli bişey değil bence.:)

sosgezbir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
unutan arkadaşlara şöyle bir şeyi hatırlatmak gerek mozilla'nın yola çıkış öyküsü yani aslında manifestosu şudur WEB'DE AÇIK STANDARTLAR mozilla kullanıcılar arasında ilk başta bu propaganda ile yayıldı yani Mozilla aslında bir ideoloji savaşı veriyor. Firefox ise işte bu emeğin sonucu. Firefox'un bu tip özgürlük karşıtı açık lisansı olmayan codecleri seçmesi demek yenilgi bayrağı açması demektir.

Google chrome'a gelince kıyaslama yapmak yanlış olur, chromun kullandığı webkit motoru hızlı ama çok başarısız bir motor.

1ruby1

Profesör
Reaksiyon puanı
37
unutan arkadaşlara şöyle bir şeyi hatırlatmak gerek mozilla'nın yola çıkış öyküsü yani aslında manifestosu şudur WEB'DE AÇIK STANDARTLAR mozilla kullanıcılar arasında ilk başta bu propaganda ile yayıldı yani Mozilla aslında bir ideoloji savaşı veriyor. Firefox ise işte bu emeğin sonucu. Firefox'un bu tip özgürlük karşıtı açık lisansı olmayan codecleri seçmesi demek yenilgi bayrağı açması demektir.

Google chrome'a gelince kıyaslama yapmak yanlış olur, chromun kullandığı webkit motoru hızlı ama çok başarısız bir motor.

Neden başarısız ? :cool:

JuGoLaTe

Asistan
Reaksiyon puanı
1
rezillige bak.. dünün ... yiyeni bugün rest cekiyor... kendin bilirsin... chrome ve internet explorer destekliyor yeter bize... :)

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Yazıda göremedim, belki gözden kaçırmışımdır, yine de ben söyleyeyim. Eğer Mozilla vakfı, H.264 kodlamasını Firefox tarayıcısında kullanmak isterse, lisans bedeli olarak Apple şirketine her yıl 5 milyon dolar ödemesi gerekecek. Bu bir yana, açık kaynak bir tarayıcıda, lisanslı video kodlama standardını kullanmak açıkçası pek şık gözükmüyor.

cenk_kusje

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Yazıda göremedim, belki gözden kaçırmışımdır, yine de ben söyleyeyim. Eğer Mozilla vakfı, H.264 kodlamasını Firefox tarayıcısında kullanmak isterse, lisans bedeli olarak Apple şirketine her yıl 5 milyon dolar ödemesi gerekecek. Bu bir yana, açık kaynak bir tarayıcıda, lisanslı video kodlama standardını kullanmak açıkçası pek şık gözükmüyor.

bence arkadaş yeterince gerekli bir bilgiyi vermiş.bence sorun yok.çünkü youtube a takılmıyorum.takılırsam eger 5-10 dakikalıgına başka bi tarayıcı kullanabilirim:wink:

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
firefoxyok1264147477.jpg

resimde Chrome mu görüyorum ne
Google yazısı bişi çağrıştırdı Youtube Google ın mıydı ne??
Cevaplar aynı ikiside Evet daha kasmaya gerek var mı?

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
bu firefoxta iice asileşiyor :D

Busss

Doçent
Reaksiyon puanı
9
rezillige bak.. dünün ... yiyeni bugün rest cekiyor... kendin bilirsin... chrome ve internet explorer destekliyor yeter bize... :)
Mesajları telgraflamı çekiyorsun .....

Firefox'un vizyonunu belirtmiş arkadaşlar ortak bir noktada buluşurlar.Unutmamalı ki tarayıcıları ateşleyen kuruluş ne yaptığını iyi biliyordur.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Mozilla o lisans parasını ödemez arkadaş.....

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Ödemesin de zaten. :)

cihanakova

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bu arada video, hız derken Cern'de yapılan araştırmalarda int. hızı ile ilgili büyük gelişmeler var diyorlardı ne oldu?

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Beyler bu yalan olalı çok oldu.
Google h264'ü değil vp8'i seçti ve şu an firefox destek veriyor.

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
google suanda zaten h264 ve aac kullaniyor . sorun html5 icin ne kullnailcai. adobe oduyo parasini demek ki :p h264 secilirse bisey degismeyecek yani.html5de flashsiz olck videolar . yni daha hizli olucak. bence html5 veya degil flash berbat virus ne ararsn vr. mozilla flasha izin vererek yeterine taviz vermis bence . acik kaynak flashplayer kullansinlar :p

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
google şu anda h264 kullanmıyor arkadaşım
html5 için vp8 kullanıyor aylardır videoların yarısından fazlası geçti bile
vp8 de açık kaynaklı

hayranim

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Geçen gün www.youtube.com/html5 adresinden youtube videoları için htlm5 açmıştım. Aradan bir süre geçti html5 kullandığımı unuttum. Sonra baktım videolar tam ekran olmuyor. Sonra uyandırdı arkadaşlar sen html5 kullanıyorsun diye. Bu da böyle bir anımdır işte.