Flash'ın Miadı Doldu, VP8in Kodları Artık Açık

Bu konuyu okuyanlar

realmanager

Müdavim
Reaksiyon puanı
99
Uzun zamandır duyduğum en sevindirici haberi sizlerle gururla paylaşıyorum.

timthumb.php

Geçtiğimiz ay FSF’nin VP8 görüntü kodekinin özgürleştirilmesi üzerine Google’a yazdığı açık mektubun Türkçesini sizlerle paylaşmış ve FSF’ye göndermiştik. Google ise geçtiğimiz günlerde VP8 kodekini özgür bir yazılımın parçası olarak yayınladı. H-Online’nın bu konudaki haberi şu şekilde:
Google, beklendiği üzere, açık web media için hazırlanmış olan WebM Projesi’nin bir parçası olan VP8 codec’inin kaynak kodlarını açtı. Google’ın bu tavrı, Mozilla ve Opera ile birlikte kırktan fazla yazılım ve donanım şirketi tarafından destekleniyor. Yazılım alanında Adobe, Sorensen ve Skype; donanım alanında AMD, ARM, Broadcom, Freescale, Logitech, Marvell, NVIDIA, Qualcomm ve Texas Instruments destekleyen şirketler arasında. Ogg Theora Foundation da destekleyici olarak listede yerini aldı.
VP8 codec’i, web için serbestçe dağıtılabilir (royalty free) media formatı sağlamak için WebM’in oluşturduğu bir çözüm. Ses akışları (audio streams) Vorbis’le kodlanmış ve WebM, tutucudaki (container) diğer codec’leri desteklememesine rağmen dosya yapıları Matroska (MKV) tutucuları üzerinde temelleniyor. Google, içinde IP adreslerini de barındıran On2 Technologies de dahil olmak üzere fikri mülkiyet haklarını, açık kaynaklı bir lisansla lisanslıyor. Bu lisans, Google’ın yayınladığı VP8 kodunun aleyhine olabilecek bir lisanslama söz konusu olduğu takdirde ortadan kalkacak.
BSD Lisansı’na benzeyen bir lisansa sahip olan yazılıma web üzerinden mobil aygıtları kullanarak erişmek oldukça kolay. WebM Projesi, geliştirici sürümüyle çıkıyor, şimdilik mobil aygıtlardan erişimlerde sorun yaşanabilir. Yine de WebM, tarayıcılara HTML5′in algılayabileceği formatta yerleştiriliyor.
Chromium ve Mozilla tarafından desteklenen WebM’in Opera Beta desteği yakında çıkıyor. Proje, Google Chrome tarafından 24 Mayıs’tan itibaren desteklenmeye başlayacak. WebM’in, geliştiriciler için kodlama ve test araçlarını içeren VP8 Codec SDK’i bulunuyor. Patent, lisans ve dosya formatıyla ilgili sıkça sorulan sorulara buradan ulaşabilirsiniz. Google çoktan YouTube’taki videoların formatını değiştirmeye başladı.
FSF’nin ise bu durum üzerine teşekkürü gecikmedi :
İki ay önce, Google’a bir açık mektup yayımlamıştık: “VP8′i Özgürleştir ve YouTube’ta Kullan” . Bugün, Google’ın bu isteği gerçekleştirdikleri için kendilerini kutlamaktan mutluluk duyuyoruz.
Bugünden itibaren, kullanıcılar görüntü oynatmak için özgür yazılım indirme ve yükleme imkanına ve yeni WebM formatında kodlama imkanı bulacaklar. WebWM Ogg’nin yerine geçen Matroska içerik formatı ve Theora’nın yerine geçen VP8 görüntü kodeki tabanlı. Çok önemli bir şekilde, Vorbis ses kodeki, yeni WebM’nin bir parçası.
Google, 19 Mayıs’tan sonra YouTube’a yüklenen ve toplamı 720p’den fazla olan tüm görüntülerin, şu anki HTML5 gösterimlerinin bir parçası olarak WebM olarak kodlanacağını duyurdu.
Özgür Yazılım Vakfı, WebM uyumunu desteklemekte ve tüm tarayıcı geliştiricilerini, Mozilla ve Google’ın zaten Firefox ve Chromium ile yaptıkları gibi WebM ve Ogg’yi desteklemeye yönelik çağrıda bulunmaktadır.
Özgür yazılım kullanıcıları, bu yeni teknolojiye desteklerini, görüntü yayınlayan web sitelerinin özgür formatlar seçmeleri konusunda çağrıda bulunmak için örgütlendiğimiz PlayOgg elektronik posta listemize katılarak gösterebilirler.
Kaynaklar : H-Online, FSF

http://www.pardus-linux.org/2010/05/vp8in-kodlari-artik-acik/

Bu haber ile birlikte flash'ın bağımlılığından kurtulmamız yakındır arkadaşlar. Hepimize kutlu olsun. Yalnız benim tam anlamadığım nokta Adobe neden destekçiler arasında yer aldı
O konudaki teorim ise yeni html5 içerisinde h264 kullanılacağına(ki rakip şirket Apple) bunun kullanılmasını o da destekledi, demek ki o da artık bazı şeyleri anladı kabul etti :D

fizikci

Doçent
Reaksiyon puanı
12
Gercekten hic bir alanda tekel bi şirket olmamalı

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Harbiden Adobe niye desteklemiş? Salak mı bunlar?

Steve Jobs haklıymış ya. :D

Cloakengaged

Müdavim
Reaksiyon puanı
145
Bu arada konunun linux bölümüyle ilgisini anlayamadım.

Henüz h264 kalkmamış

Kalkmayacakmış diye biliyorum. 2 side olacakmış youtubede. chrome 2 sinide destekleyecekmiş.

realmanager

Müdavim
Reaksiyon puanı
99
FSF doğrudan Linux ile bağlantılı olduğu için ve bu haberin oluşmasında Linux Derneklerinin katkıları çok büyük olduğu için bu bölümde yayınlanmayı hak ediyor.

---------- saat 18:20 eklendi ---------- önceki mesaj saat 18:13 eklenmişti ----------

Bu arada konunun linux bölümüyle ilgisini anlayamadım.

Kalkmayacakmış diye biliyorum. 2 side olacakmış youtubede. chrome 2 sinide destekleyecekmiş.

Büyük ihtimal kalkacaktır veya opsiyonel olarak ikinci seçenek olarak eklenecektir.
Ayrıca BSD lisansıyla değil de doğrudan GPL yapsaydı daha şık olurdu

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Google'yi bu ve buna benzer girişimlerle özgür yazılıma verdiği destekten dolayı tebrik ederim. Büyük ve sempati duyulan bir marka olabilmek bu olsa gerek.

hayranim

Müdavim
Reaksiyon puanı
32
Firefox en iyi ihtimal ile ff4 ile html5 standart kullanıma açar. Şu anda 3.6.3 html5 desteği yok.

realmanager

Müdavim
Reaksiyon puanı
99
html5 desteği firefox'da mevcut.
ancak html5 youtube videolarını açamamasının sebebi h264 idi
webm yani vp8 ile birlikte html5 desteği birkaç güne çıkacak yeni sürümde olacaktır.

hayranim

Müdavim
Reaksiyon puanı
32
Haziran ayında çıkacak güncellemeden bahsediyoruz değil mi? 3.6.4

shakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
onu bunu bilmem ben ff 4.0 kendimi kilitledim bence o ff 3.0 kadar ilgi görecektir ve diger tarayicilar ona gibta ile bakacaktir

Son mesajlar