Oyun oynarken bilgisayar çöküyor

Bu konuyu okuyanlar

tarkan255

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar aşağıda verdiğim sistem özelliklerinde GTA IV oyununu en düşük özelliklerde oynuyorum o halde bilgisayar çöküyor/reset atıyor.

Özellikler:
Gigabyte H55M-S2H Anakart
500 GB Hard Disk
Intel Core i3 İşlemci
4 GB Ram
1 GB Ekran Kartı (Sapphire Radeon HD 5400)
Windows 7 x64 İşletim Sistemi

Bu sorun sadece GTA IV için değil, Mafia 2 oyunu için de geçerli. İnternette yaptığım araştırmalar sonucu sorunumun ekran kartında olduğu sonucuna varıyorum. Ancak bunun yanında vardığım diğer bir sonuç ise ekran kartını değiştirmem sonucu sorunlarımın hallolması. Merak ettiğim tek birşey var; yeni bir ekran kartı almaktan başka çıkar yolum var mı?

ddddddddddd

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
bilgisayar reset atar ama çökmez ekran kartı değilde işlemci düşük kalıyor gibi

CiiixXx

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Sadece internet te araştırma yaparak bu sonuca varmak kolay değil tabii ki, benzer bir sorunu ben de yaşamıştım... sadece oyuna girdiğimde birkaç dakika sonra mavi ekran hatası veriyordu ve resetliyordu pc kendini... Anakart ve hdd dışındaki bütün parçaları değiştirerek denedim sonuç değişmemişti...

Taa ki pc yeniden başladıktan sonra, Xp nin olusturduğu hata raporu içeriğini araştırana kadar sürdü bu... ve sorun sadece sata raid sürücüsü ile ilgili çıktı, sata raid sürücüsünü güncelleyerek çözmüştüm sorunu...

yani dediğin gibi ekran kartı ile ilgili birşey olabilir tabii ki ancak birçok farklı sebepleri de olabilir, öncelikle eğer sistemin masaüstü ise sistemine uygun farklı parçaları ( ekran kartı, ram, hdd, power suply gibi ) takarak denemeni tavsiye derim.

Ekran kartının oyun için uygun olmaması, Pc'ye restart attırır anlamına gelmez. Sistem uygun olmayan oyun program vs. gibi uygulamaları en başından açtırmaz zaten.

EXPERT21

Asistan
Reaksiyon puanı
2
yok işlemcinde gayet iyi ramların tek modülmu? çift ise bitanesini çıkart tek dene ramlardan olabilir :) bide ekran kartın 64 bit okadarda iyi bi kart değil en son ekran kartını kontrol edersin
kingston olmayan ramlerde bazan sorun çıkma ihtimali yüksek oluyor..

tarkan255

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Şu anda masaüstünün başında olmadığım için dediklerinizi hemen uygulayamayacağım ancak en kısa sürede tavsiyelerinizi yerine getirmeye çalışacağım. Tavsiyeleriniz için teşekkürler...

K46

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kendiliğinden kapanma, reset atma, kilitlenme gibi sorunlarda, (ram, ekran kartı, cpu vs. şüphelenmeden) öncelikle işlemci ve ekran kartı fanlarının altında bulunan soğutucularının tozla dolup dolmadığına, eğer bunlar normalse, Power supply'e bakmanız gerekir.

tarkan255

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Kendiliğinden kapanma, reset atma, kilitlenme gibi sorunlarda, (ram, ekran kartı, cpu vs. şüphelenmeden) öncelikle işlemci ve ekran kartı fanlarının altında bulunan soğutucularının tozla dolup dolmadığına, eğer bunlar normalse, Power supply'e bakmanız gerekir.

Dediklerini yaptım hocam, en tozlu yer işlemci fanıydı, onuda temizleyince normale döndü bilgisayar. En az 1 saattir donma/reset problemi yok. Tavsiyeler için tekrar teşekkürler.

tarkan255

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar sorun yeniden başgöstermeye başladı. Bilgisayar donuyor. Aklıma birşey geldi, daha önceden PCI slotuna taktığım TV kartı geldi. Onu çıkarırken farkettim ki ekran kartının metal soğutucusu çok ısınıyor. Şimdi benim aklıma gelen çözüm bilgisayarın arkasında bulunan -power supply'nin altındaki- fanı ekran kartının üzerine taksam bir problem oluşturur mu?

Ekran Kartımın Resmi:

17024d1265434668-four-ati-radeon-hd-5450-sapphire-one-displayport-1135961-sapphire-radeon-hd-5450-512mb-ddr2-hdmi-02.jpg

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
donanımının yetersizliğinden önce en başta ısınma olayını düşün,en sık ısınmadan olur bu şikayet....
muhtemelen işlemci yada başka bir donanım fazla ısınıyordur...aç temizle,kontrol et...
güç kaynağında eskimiş,yetersiz geliyor yada o da ısınıyor olabilir...

tarkan255

Doçent
Reaksiyon puanı
5
İşte bende onu diyorum kontrol ettim dün işlemci fanını filan temizledim, bugünde farkettim ki ekran kartı çok ısınıyor. Buna bir çözüm olarak kasanın arkasındaki fanı ekran kartına entegre edebilir miyim?

---------- Post added at 15:23 ---------- Previous post was at 14:50 ----------

Kimse yok mu oralarda?

lazerboy

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Sen oyun oynarken devamlı sıcaklıkları kontrol etmeye çalış çünkü fazla ısınma yüzünden reset atma,kapanma olabiliyor.Arkadaşın dediği gibi eğer ekran kartın oyuna yetersiz gelseydi hiç açmazdı.İşlemcin de gayet iyi rahatça kaldırabilir.Fanları da temizlediysen sıcaklıkları kontrol etmeni öneririm.

tarkan255

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Artık problemin aşırı ısınmadan olduğuna kanaat getirmiştim ki... O da ne!!! Ekran kartından görüntü gelmiyor!!! Sizce ne yapabilirim...

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
bilgisayar reset atar ama çökmez ekran kartı değilde işlemci düşük kalıyor gibi

işlemcinin düşük kalması makinenin yeniden başlamasına neden olmaz. işlemci ile ilgili olarak ısınma sorunu var ise restart olur.
ekran kartını, kasa soğutman, kasanı besleyen power gücün bunlar önemli. yük altında sistemin çektiği güç iyice arttığında, power buna yetmiyor olabilir.
internette sistemin ihtiyacı olan minimum power miktarını ölçebileceğin siteler var. buralardan inceleyerek sisteminin power'i ile ( power'in yaşını da hesaba katarak ) karşılaştır.

green1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bence problem işletim sisteminde ben win 7 32yide 64üde kullanıyodum oyun oynarken yüklerken güncelleme yaparken yalan söylemiyorum günde 2-3 sefer reset atıp güvenli moddan başka sekilde açılmıyodu imajla onarmaktan bıktım vista ultimate yükledim kafam rahat şimdi win7de sorun bence sisteminle alakalı değil i5-4gb ram-hd4670 kullanıyorum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Gta 4 Grafik Yaması Var İstersen Onu Dene V10.07 Neydi Gtanın Resmi Sürümüdür AdamlaR Oyunu OPtimize ETMİŞLER
oLMADI oYUNU sİL yÜKLE FORMAT AT YADA oYUN ORJİNALMİ YOKSA CRACKMİ bUNLARI hEPSİNİ yAZ dA çÖZÜMÜNÜ yAZAYIM bENİM PC İNTEL İ7 8GB RAM
2GB NVİDA GT 640 OLDUĞU HALDE KASIYOR BUNU DÜZELTMEK İÇİN UPDATE YAPTIM OYUN SU GİBİ MEDUİM DA YADA HİGH OYUNUYORUM AMA TABİ BAZILARI LOWDA ÇÜNKÜ EKRAN KARTI BİRAZ DAHA İYİ OLSAYDI İYİ OLURDU :)