Microsoftta çalışmak

Bu konuyu okuyanlar

BardanAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar ;

Ben yazılım mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Seneye ins 1. sınıf olacağım ve planlarımı simdiden yapıyorum. Size birkaç sey soracağım. Benim hayalim microsoftta çalışmak başarabilirsem bunu asıl merkezinde yapmak istiyorum.Fakat merak ediyorum 5 sene universitede okuduktan sonra masterda yaparsam rüyalarımı gerceklestirebilirmiyim?? Bilgili veya fikir verecek arkadaşları bekliyorum

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Merhaba arkadaşlar ;

Ben yazılım mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Seneye ins 1. sınıf olacağım ve planlarımı simdiden yapıyorum. Size birkaç sey soracağım. Benim hayalim microsoftta çalışmak başarabilirsem bunu asıl merkezinde yapmak istiyorum.Fakat merak ediyorum 5 sene universitede okuduktan sonra masterda yaparsam rüyalarımı gerceklestirebilirmiyim?? Bilgili veya fikir verecek arkadaşları bekliyorum

C++ ile sürekli güzel programlar yaz,bedava dağıt falan ismin duyulsun,microsoft seni farkeder merak etme. :) bkz:sedat kapanoğlu lise mezunu

Waveeeee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
5 sene okuyacaksında.. masterde yapıcaksın ve tüm bunları Türkiye'nin eğitim standartlarında yapıcaksında ve umudunu bir firmaya bağlıyacaksın.
Bence art niyetim yok yanlış anlama ama fazla hayal kurma bence ..

serkay'ın dediğini yapabilirsin en kısadan.

BardanAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Masterlarımı yurt dısında yapmayı düşünüyorum. Olursa SUNY programına geçeceğim suan okurken olmazsa öğrenci değişimi olabilir

tolga3589

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Hindistanda görürsen masterını neden olmasın.. Bill amca çok çalışanını hindistan dan alıyor..

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bu masterda master masraflarını okulmu karşılıyor bizmi ?

Bu arada yurtdışı diyorsan carnege mellon derim ben en iyi bilgisayar mühendisliği okulu

BardanAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kendin karşılıyorsun bildiğim kadarıyla.

Abuk sabuk cevaplar yazmayın.Şuarada düzgün bir bilgi alamya çalışıyoruz.

Krazky

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Umarım hayalin gerçekleşir ama o zamana kadar Microsoft diye birşey kalır mı orası ayrı bir konu!

BardanAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@Krazky teşekkür ederim. Dediğim gibi biraz hayal gibi. Ama hayal bile olsa gercek olma ihtimali var :)

RunoadeS

Asistan
Reaksiyon puanı
2
JrNeutron. İstedikten sonra neden olmasın? Kafandaki soruları Microsoft Türkiye'ye kendin sorup verdikleri cevabı bizimle paylaşabilirsin. Hayatta başarılar.

Microsoft İstanbul Ofisi
Bellevue Residence Levent Mahallesi, Aydın Sokak. No:7 Levent, 34340 İstanbul/Türkiye
Tel: +90-(212) 370 5555
Faks: +90 (212) 370 5556

Microsoft Ankara Ofisi
Bilkent 2.Cad. Cyberplaza C Blok, Kat:4 Bilkent, 06800 Ankara/Türkiye
Tel: +90-(312) 297 4000
Faks: +90-(312) 297 4001

Web sitesi
http://www.microsoft.com/turkiye/iletisim/default.mspx

yer__6

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende bilgisayar müh. hazırlık sınıfındayım senin düşündüklerini bende düşünüp bir ay kadar önce bir araştırma yapmıştım. Öncelikle yazılım müh. okuduğuna göre vakıf üni. olduğunu tahmin ediyorum bunun tabi çok büyük avantajları var. nasıl dersen hiç deilse devlet üni. deki gibi 10 yılda bir müfredat deişmiyor sürekli güncel dilleri ve derleyicilerle çalışıyosunuz. Bu açıdan şansın yüksek ama tabi onlar öğretiyoda sen ne kadar öğreniyosun orası daha önemli. Gerçekten microsoft da çalışmayı düşünüyosan sana bi kaç önerim olacak. İlk önce microsofta sürekli yakın olacaksın nasılmı

1- microsoft türkiye yaz okulu (2. veya 3. sınıfın sonunda her üni. 1 kişi alıyolar diye biliyorum)
2- microsoft imagine cup (69 ülkeden yaklaşık 400 öğrencinin katıldığı bir ödüllü proje yarışması)

Bunlara katılır kendini ispatlarsan muhakkak ki onlar senden cok istiycektir senle çalışmayı :))
tabi microsoft teknolojilerini sürekli takip et microsoftun geleceğin dili dediği c# ı yalayıp yut projelerini bu dille hazırla.

BardanAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Böyle cevap geldikce kendime güvenim geldi

@RunoadeS

Çok teşekkür ederim cevabına.Arasam veya mail atsam geri dönerlermi bilmiyorum.Nede olsa koskoca şirket.Fakat mail atarak şansımı deneyebilirim olmadı telefon.

@yer__6

Aklımda tutacağım bunları şuan hazırlık olmama rağmen C++ derslerine başladım :) Okulumuzda sağolsun bizden büyükler ( Bilgisayar mühendisliği 3. sınıf / Yazılım mühendisliği 2. Sınıf ) ders veriyorlar ücretsiz.Uygulamalı olarak öğretiyorlar. Aklıma yattı ama yaz okulu ve yarışma . :) Teşekkür ederim

LWMP

Doçent
Reaksiyon puanı
3
microsoftta calısmanın 2 yolu var,
1.Microsoftun ısıne yarıcak yazılm ve program olusturmak hack uzerınde bılgın varsa kı benım bır arkadasım var zamanında microsoft sıtesının acıkları bulup gonderıyodu microsftta resmi yayınlanmıstı tesekur etmıslerdi bunun gıbı benzer seyler yapmak
2.Master yapıcam demıstın masterını dunyanın en ıyı unıversıtlerınde yaparsan M.T.I gibi gırersın

aby

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
gelecegin markası apple :) ve mac..

Champion78

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
bilgisayar müh. son sınıf öğrencisiyim şu anda, ilk senelerde ve lise yıllarında ben de microsoftta çalışabilmeyi düşünüyordum; ancak yıllar geçtikçe bu hayalimden uzaklaştım. sebebini tam olarak bilmiyorum, bazen nasıl olsa olmaz diye düşündüm bazen de diğer firmaların da artık yavaş yavaş daha popüler olduğunu ve microsoftun kan kaybetmeye başladığını gördüm. Diğer arkadaşın da dediği gibi 4-5 sene sonra (hatta master diyorsun 7-8 sene sonra diyelim o zaman) microsoft hala şu anki pozisyonunda olursa orda işe başlaman çok güzel olabilir; ancak açık kaynak kod piyasası her geçen gün daha da canlanıyor. Üstte bahsettiğim diğer firmalara en iyi iki örnek Google ve Facebook. Bu iki firma 5-6 sene önce çok ahım şahım bi firma değillerdi microsoftun yanında. ama şimdi çok güçlü birer rakip oldular. önümüzdeki 10 yıl içinde de kim bilir daha ne firmalar çıkacak.

kısaca sana şunu öğütleyebilirim: şu an microsoftu düşünme. elbette ki ne biliyim microsoft yaz kamplarına katılmaya çalış, erasmus, suny gibi programlara girmeye çalış; ancak hedefin microsofta girmek değil çok iyi bir yazılımcı olmak olsun. Üniversite hayatın boyunca ufak tefek de olsa programlar yaz. En önemlisi de henüz keşfedilmemiş programlar yazmaya çalış ve bunları internet üzerinden duyurabildiğin kadar duyurmaya bak. Google a adını yazdığında ilk sıralarda hep sen ve senin programların olsun. Sen iyi yazılımcı olduktan sonra zaten onlar seni bulur ;) (pek de kısaca olmadı sanki :D)

he bir de son bir şey, iyi yazılım/bilgisayar mühendisi çok iyi kod yazan demek değildir. aynı zamanda analiz yapabilen, gereksinim alabilen, planlı programlı bir şekilde projeyi yürüten veya görev alan, problemlere en güzel ve en düşük maliyetli çözüm bulabilen ve tabiki düzgün kod yazabilen kişidir :) müfredatınızda vardır software engineering dersi, o dersi alınca dediklerimi daha iyi anlayacaksın :) (insanın yarın finali olduğu dersten öğüt vermesi de ilginç oluyormuş :p)

aby

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
birde üniversite yılları cok onemlı ben bilgisayar öğrt 2. sınıfın ılk donemın ı bıtırdım okula yenı basladıgımda kı hedeflerımden cok uzagım unutma zaman süreklı senn lehine işliyor..

CZC

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
@Krazky teşekkür ederim. Dediğim gibi biraz hayal gibi. Ama hayal bile olsa gercek olma ihtimali var :)

Eniac'ı yapan mühendislerden biri projeye başlamadan bir ay öncesine kadar yeni bir kart delme makinesi üzerinde çalışmış ama başarısız olmuştu. Ama hayallerini öldürmedi ve dünyanın gerçek anlamda ilk bilgisayarına imza atan isimlerden biri oldu. Sen hayallerine sahip çık, o hayallerin gerçekleşmezse de suçluluk duymazsın..

Ama farklı bir boyutu da unutma bence. Sen mezun olup M.I.T vs. olaylarını bitirdiğinde Microsoft senin için cazibesini kaybedebilir.
Bundan 15 yıl önce Google yoktu. 10 yıl önce Facebook yoktu. Bundan 5-6 yıl sonra senin hayallerinde belki bambaşka bir şirket olacak..
Sen yolda göreceklerini değerlendir, yolun sonu nasılsa seni bekleyen birileri olacaktır.
İyi yolculuklar.. :)

dauutt

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çok güzel tavsiyeler vermiş arkadaşlar gerçekten de...

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
gelecegin markası apple :) ve mac..

Gelecek yok gibi birşey dedin resmen. Mac bi halt edemez. iPhone' a bakıp başarılı olacağını zannetmeyin. Başta Steve Jobs olduktan sonra Mac' in Windows gibi yayılma şansı yok. Herşeyi kısıtlar, yazılımcılara illa şöyle yapacaksın, oyun yapacaksan bunla yapacaksın der. Microsoft daha özgür.

Linux kullananlar Microsoft' a laf ediyor ama, Microsoft' u acayip beğeniyorum. Aynı durumda Microsoft değilde Apple olsaydı o kadar kötü olurdu ki...

Son mesajlar