Hz. Muhammed Hiç Teravih Kılmamış!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
161035.jpg

Hz. Muhammed hiç teravih kılmamış!

05 Eylül 2010 Pazar 13:55
İlahiyatçı Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır'dan bin yılı aşkın bir geleneği sorguladı: Peygamberimiz teravih kılmadı...

İNTERNETHABER.COM - Ramazan geceleriyle özdeşleşmiş olan teravih namazının ibadette yeri yok mu? Hz. Muhammet'in teravih namazı kılmadığını söyleyen İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır'ın aşağıdaki sözleri bir çoğumuzun ezberini bozacak nitelikte...

Gazeteci-yazar Murat Bardakçı'nın hazırlayıp sunduğu ve Habertürk'te Cumartesi geceleri ekranlara gelen 'Tarihin Arka Odası'na katılan ilahiyatçı Abdülaziz Bayındır'dan çarpıcı sözler: Ben peygamberimiz ne yaptıysa onu yapıyorum ve teravih kılmıyorum.

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır kendisine yöneltilen sorulara şöyle yanıt veriyor:

Murat Bardakçı: Bir okur mailinde teravih namazı şirk mi diye soruluyor...

Abdülaziz Bayındır: Tövbe estağfirullah! Namaz ne zaman şirk olmuş.

Teravih namazı var mı diyorlar?

Teravih namazı Hz. Ömer'den sonra konulmuş. Peygamber efendimizin teravih kıldığı yok. Peygamberimiz hiç kılmamış.

Yani sünnet de değil! Gelenek midir?

Peygamberimiz kılmamış.

Peygamberimiz evinde kılmıyor mu?

Peygamberimiz senenin her günü gece 11 rekat teheccüt namazı kılar. İşte bu 9+3 = 11 oluyor. Ama senenin her günü kılardı onu. Ramazan'da farklı bir namaz kılmış değil.

Mustafa Yıldırım adlı bir seyircimiz 'Abdülaziz Hoca teravih kılıyor mu?' diyor.

Ben teravih kılmıyorum! Kılmıyorum çünkü peygamberimiz de kılmamış. Ama gece teheccüt kılıyorum. Gece kalkıp peygamber efendimizin kıldığı gibi teheccüt namazı kılıyorum. Bir sene içinde kılmadığım çok nadir olur. Peygamberim ne yapmışsa ben onu yapıyorum.

internethaber.com

KOLORTA_RANGER

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Teravih namazı yirmi rek'attır. Erkekler ve kadınlar için sünnet-i müekkededir. Ramazan ayında kılınır. Hastalık veya yolculuk sebebiyle oruç tutamayan kimselerin de teravih namazını kılmaları sünnettir.

http://www.diyanet.gov.tr/yayin/basiliyayin/yweboku.asp?sayfa=92&yid=2

Diyanet yalan mı söylüyor ??

kaynakları araştırırsak neyin doğru olduğu meydana çıkar kimin ne dediğinin pek de önemi yok aslında diyanet her zaman doğruyu söyler diye bi kural yok

cih@n3458

Asistan
Reaksiyon puanı
2
diyanetten böyle kanı bozuklarda çıkıyor işte :eek:layın aslı şöyledir bir gece Rasulüllah s.a.v teravih kılmak için mescide çıktı onu gören bir sahabi de hemen çıktı mescide ertesi gün o sahabe olayı yaydı dün işte şu vakitte rasulüllah namaz kıldı diye o gece daha fazla kişiyle namaz kıldılar derken bir kaç gün içinde mescid tamamen doldu ,sonra efendimiz o gece namaza çıkmadı ,ertesi gün sebebini sorduklarında sizin üzerinize farz olmasından korktuğum için cevabını verdi.yani olayın aslı sünnette vardır.rekat sayısı hz..ömer zamanında 20 olarak netleşmiştir

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
bu adam daha basit bir matematik problemini çözemiyor kalkmış din hakkındamı konuşuyor :D

NETWORK

Profesör
Reaksiyon puanı
115
Adamın tıpınde hayır yok kı soyledıgı dogru olsun...

bican

Asistan
Reaksiyon puanı
3
islam toplumu dalalet üzerine birleşmez diyor peygamber efendimiz(s.a.v) şayet hatalı bir durum olsaydı birlik olmazdı
diyanet ehli sünnet vel cemaatin temsilcisi durumundadır verdiği fetva doğrudur.bayındır hoca tek kalmaktadır bunca ulema içindi bir doğruyu o mu biliyor bu selefi görünmeye çalışan bayındır hocamız ümmetin ittifak ettiği bir meselede ancak şazlar saf dışında kalırlar

yaseta

Profesör
Reaksiyon puanı
63
tartısılmasında fayda var

JonMr

Asistan
Reaksiyon puanı
0
"kuran 1000 küsür yıl önce yazıldı o zamanlar domuz pisdi şimdi şartlar değişti , yenilebilir" diyen entel dantel dini bilmez insanları çıkartan habertürk ten beklenen hamle.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
"kuran 1000 küsür yıl önce yazıldı o zamanlar domuz pisdi şimdi şartlar değişti , yenilebilir" diyen entel dantel dini bilmez insanları çıkartan habertürk ten beklenen hamle.

kişilerin yaptığı yorumları bir TV programına niye mal ediyorsun :) + orada Pelin Batu düşüncesini söylemiştir. Erhan Afyoncu ise cevaben "kesin emir vardır o dediğin olmaz" demiştir. Peki bu cevap kısmını niye söylemiyorsun..Demmek ki düzgün insanlarda çıkartıyor habertürk :)

cih@n3458

Asistan
Reaksiyon puanı
2
islam toplumu dalalet üzerine birleşmez diyor peygamber efendimiz(s.a.v) şayet hatalı bir durum olsaydı birlik olmazdı
diyanet ehli sünnet vel cemaatin temsilcisi durumundadır verdiği fetva doğrudur.bayındır hoca tek kalmaktadır bunca ulema içindi bir doğruyu o mu biliyor bu selefi görünmeye çalışan bayındır hocamız ümmetin ittifak ettiği bir meselede ancak şazlar saf dışında kalırlar
hoca deme şuna ya..

washaq

Asistan
Reaksiyon puanı
9
medyatik olan tüm din alimlerinde veya adamlarında bişiyler var, size tavsiyem söylediklerini pek uygulamayınız önce derinden araştırınız.

maymun37

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir televizyon dizisine, bir futbol maçına ya da daha başka bir aktiviteye saatlerini ayıran insanların teravihi tabiri caizse en az rekâtla geçiştirmeye çalışmaları hem Rabbimize hem de teravihi bize emreden Efendimiz’e karşı ciddi bir nezaketsizlik manasına geliyor.
Peygamber Efendimiz Ramazan’da birkaç gece teravih namazı kıldırmış; daha sonra, teravihte cemaat farz kılınır da Müslümanlar onu edaya güç yetiremezler endişesiyle yalnız kılmayı tercih etmiş; fakat “Kim Ramazan namazını (teravih) inanarak ve sevabını Allah’tan umarak kılarsa onun geçmiş günahları bağışlanır.” diyerek ashabını bu namaza teşvik etmiştir.
Nitekim teravih namazı Hanefî, Şafiî, Hanbelî mezheplerine göre yirmi rekâttır. Malikî mezhebinde ise yirmi ve otuz altı rekât olduğu şeklinde iki görüş vardır; yirmi rekât olduğu fikri daha yaygındır.
dolayısı ile tüm hak mezheplerde gerçekliği ve geçerliliği görününen teravih sünnettir.
hz.ömer zamanında imam tayin edilip toplu halde kılınmış olması bile hz ömer gibi dinin direği bir sahabenin bid'ad olan bişeyi yapmayacağı da açıktır.
bu mezhepsizler, yada vehabi deninlen ve bizde hak olan dört mezhep dışındakilerin görüşü olup,ayıptır yazıktır.
milletin namazına teşvik edileceğine yapılan söylenenler...
sadece ramazanda oruç tutup sadece teravih kılan onlar yüzlerce insan var. onu da kılmayın demenin vebalini yakında dünya gözü ile de göreceklerdir.
herhangi bir mezhebe dahil olsalardı koskoca imam şafi imam hanefi den çok mu daha iyi bilir ve yaşarlar islamı ki teravih dünde yoktur diyebiliyorlar.
ya sabır. allah bizlere adam akıllı ilim ve iman versin. adam gibi doğru imam ve fetvalar nasip etsin inş.

Saw_

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Teravih namazı farz değildir çok eskiden iftardan sonra Allah a sükretmek için iftardan sonra kılınmıştır yeni farz değil bir gelenek gibi bir şey.Ama kılmazsı tabii sevaptır günah olucak hali yok.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Yakında Hz.Muhammed Oruç tutmazdı diye çıkar bu adam..:)

cagdasnas

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ehli sünnet alimleri dışında kimseyi dinlemeyin. adam nursuzun teki.

El Padrino

Dekan
Reaksiyon puanı
70
Dünde bende izledim.Abdülaziz Hoca biraz yobazdır ama doğru söylüyor.

HunterMystic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teravih namazı

Sual: Peygamberimiz teravihi 8 ve 12 rekat kılmıştır. 20 rekat nereden çıkarılıyor ki?
CEVAP
Peygamber efendimiz, teravihi, 8, 12 ve 20 rekat olarak da kılmıştır. İbni Abbas hazretleri bildiriyor ki, Resulullah, yatsıdan sonra, vitirden önce, 20 rekat namaz kıldıktan sonra, (Ramazanda 20 rekat teravih namazı kılanın, yirmi bin günahı affolur) buyurdu. (İbni Ebi Şeybe)

Teravihin yirmi rekat oluşu ve cemaatle kılınması hadis-i şerifle bildirilmiştir. Sünnet olduğu icma ile sabittir. (Merakıl-felah şerhi)

Sual: Peygamberimiz teravihi 20 rekat olarak niye her zaman kılmamıştır?
CEVAP
Peygamber efendimiz, 3-4 gün teravihi cemaatle kıldırdı, daha sonra evden çıkmadı. Sebebi sorulunca, (Teravih namazının size farz olacağından korktuğum için evden çıkmadım) buyurdu. (Buhari)

Sual: Teravihin 20 rekat olduğuna inanmayan kâfir olur mu?
CEVAP
Hayır kâfir olmaz. Fakat Teravihin yirmi rekat olduğuna inanmayanın bid'at ehli olduğu (Nur-ül-izah) şerhinde de yazılıdır.

Sual: Peygamberimiz teravihi 8 rekat kılmış, Hazret-i Ömer kendiliğinden 20 ye çıkarmıştır. Onun sözü ile sünnet meydana gelir mi hiç?
CEVAP
İmam-ı a’zam hazretleri, (Teravih namazı sünnet-i müekkededir. Hazret-i Ömer, teravihin 20 rekat olarak cemaatle kılınmasını kendiliğinden ortaya çıkarmadı. O, elindeki sağlam esasa, yani Resulullahın sünnetine dayanarak emretti) buyuruyor. (El-İhtiyar)

Peygamber efendimiz, teravihi hiç kılmasa bile hulefa-i raşidinin kılması, sünnet olması için kâfidir. Hadis-i şerifte, (Sünnetime ve hulefa-i raşidinin sünnetine sımsıkı sarılın!) buyuruldu. (Buhari)

Kaynak

kobenes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Peygamber efendimiz teravih namazını kılmıştır fakat evde kılmıştır. Teravih namazının camilerde cemaat ile kılınması Hz. Ömer ve hilafetinden beri adet ola gelmiştir. Hz. Ömer peygamber efendimiz vefat ettikten sonra hiçkimse evdeyken kılmamaya başlayınca, camii'de kılınması emrini vermiştir ve o günden bugüne bu adet devam etmiştir.
Sonuçta kılmak istemye kılmaz, sünnettir, ama camiye gidip kılanlara da karışmamak gerekir!

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
ben de hiç teravih namazı kılmadım. nasıl kılınır bilmem de

tun@h@n

Doçent
Reaksiyon puanı
6
bayındır,o kadar saptırma yapıyor ki rahatlıkla ya-lan-cı denilebilir.cübbeli hoca ne demişti,bazı hocaları dinlemekten dansöz seyretmek evladır diye.işte bayındır o tip hocalardan.gerçi onlar kendilerine hoca da denilmesinden hoşnut olmazlar,onlar ilahiyat profösörü!!!

ALLAHc.c şerlerinden korusun.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...