Nasıl Windows Fanatiği Olunur?

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
Açtığın konuya egemen olma hissini anlıyorum dostum

Ama senin de anlamadığın bişey varki

Her linux kullanıcısı kullandığı dağıtımın kaynak kod unu merak etmez

Kaynak kod la ilgilenen kişiler bu işten anlayan kod bilen yazılımcı kişilerdir

Linux da son kullanıcı için özgürlük demek istediği dağıtımı istediği zaman istediği pc ye kurup kullanabilemek ve istediği kadar kişiselleştirebilmek demektir

Windows un bazı linux kullanıcısı tarafından (mecburen) kullanılmasının ana sebepleri görüntülü görüşme sağlayan ve artık her bebeğin bile kullandığı msn messenger olayı ve bunun gibi sebepler

Bana sorarsan ben bu windows u sadece ama sadece messenger için kullanıyorum

Suçlusu ise tabiiki Microsoft dur

msn nin görüntülü ve sesli konuşmak için gereken kod ları linux geliştiricilerine açmış olsaydı işte o zaman bak bakalım windows kullanan linux kullanıcısı bulabiliyormusun

Diyeceksinki aynı işi hatta fazlasını yapan ve windows ile linux arasında bile sesli ve görüntülü görüşme yapma imkanı sağlayan ve hatta msn den bile daha kaliteli bi görüşme sağlayan Skype yokmu

Tabii ki var ama gelgelelim maalesef millet tutturmuş bi msn türküsü söyleyip duruyor

Ama skype dan haberleri bile olmayan vatandaşlarımız bile çok sayıda

Hatta bu konuda linux bölümüne başlık bile açmıştım

Anlayacağın dostum bu windows vs linux olayı tamamen mikisoft un pazarlama stratejisi ve işletim sistemleri piyasasındaki tekel ini sürdürme politikasından dolayı sürüp gideceğe benziyor

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Konuyu açan arkadaş bir önceki sayfada gerekli cevabı vermiş. Daha uzatmaya gerek yok bence.

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
üç tane linuxçu ile konuşursunuz (aslında üçünü bulmuşsanız genelde hangi distro daha iyidir diye birbirini yiyiyorlardır) kullandığınız işletim sistemini yerin dibine sokarlar..
o yetmezmiş gibi (hepsi kaynak kodlarında canları sıkıldıkça geliştirme yapıyorlar ya) açık kaynak değil diye bir türkü tuttururlar..
windows kullanana "sen bilgisayardan anlamıyorsun.." derler/demeye getirirler..
iyi bir ürünün REKLAMA İHTİYACI OLMADIĞINI idrak edemediklerinden linuxun üstünlüklerinden dem vururlar.. (hiç kusuru yoktur.. hiiiç..)

sizde de sigortalar atar.. madem öyle.. artık WINDOWS ORDUSUNUN BİR NEFERİYİM diye nara atarsınız..

evvet.. benim hikayem bu.. bu siteye takılana kadar umursamadığım bir tartışmada windowsçu olup çıktım..

Açık kaynak felsefesine bu kadar dar ve basit bakmak hiç aklıma gelmemişti. :D

Açık kaynak'a destek vermek için tek bir fonksiyon bilmen bile gerekmez, programcılığa dair hiç bir bilgin olmasına gerek yok, misal Türkiye'de birçok insan fiat'ı tercih ediyor. Neden? Çünkü bir yerde arabanın açık kaynağı fiat. :) Bir sürü anlayanı, tamir edeni, düzelteni var. İşi daha kısa sürede görülüyor. Ama bu araçları kullananların kaçı bu araçları tamir etmekten anlıyor? Çoğu adam gibi kullanamıyor bile... Örnekler çoğaltılabilir, ilgi alanlarına göre.. :)

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
Bana sorarsan ben bu windows u sadece ama sadece messenger için kullanıyorum

Suçlusu ise tabiiki Microsoft dur

suçlu değil. adamlar tabii ki kendi sistemine geliştirecek. sen bir yiyecek firması sahibisin diyelim neyse demiyelim senin bir firmayı batırışını yazmıyım şimdi.. ayrıca yorumun yine windows vs linux olmuş adam ne diyor sen nediyorsun..

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Msn nin kodlarını açmamak ne zamandan beri suçluluk oldu. Linux'çuların hepsi microsoftu kötülerken kullanıcıları linux'a çekmek isterken niye microsoft öyle birşey yapsın. Bence çokta iyi yapıyor. Hiç olmazsa sizin gibi microsoftu aşağılayanlara zorlada olsa windows kullandırttırıyor..

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Linux kullanmayı ben de isterim ama benim ihtiyaçlarımı karşılayamıyor. Oyun desteği yok gibi bir şey, her program uyumlu değil. Piyasadaki oyun, programların neredeysen hepsi windowsa göre yapılmış o yüzden linuxa geçsem çok sıkıntı yaşayacağım ortada. Ağrısız başımı neden ağrıtayım, oyun oynamayan, nette gezinenler için ve devlet daireleri için en uygunu linux ama...

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
iddia ediyorum windows daha kişiselleştirilebilirdir.. (örneğin tnc'yi, msfn'yi bilmiyorsanız konuşacak pek birşey yok..)

Mesajların tamamını incelemedim ama gözüme çarpan şu alıntıya cevap vermek istiyorum. Linux'te programı icabında en baştan, kendi istediğin şekilde yazabiliyorsun. Hal böyleyken, halen window$ daha kişiselleştirilebilirdir demek akla ve mantığa sığmaz.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Linux kullanmayı ben de isterim ama benim ihtiyaçlarımı karşılayamıyor. Oyun desteği yok gibi bir şey, her program uyumlu değil. Piyasadaki oyun, programların neredeysen hepsi windowsa göre yapılmış o yüzden linuxa geçsem çok sıkıntı yaşayacağım ortada. Ağrısız başımı neden ağrıtayım, oyun oynamayan, nette gezinenler için ve devlet daireleri için en uygunu linux ama...

Araştırdın da mı yok diyorsun?

Ugurcan377

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Profesyonel programların bir çoğunun alternatifi yok da herkes mi grafik tasarımcı,mimar,mühendis hiç mi normal kullanan yok ee photoshop yok autocad yok diye duyuyorum sürekli bu insanlar 7/24 mü bu işi yapıyor yapacağı zaman açar bahane bulmaktan öte çözüm üretmek gerekir mesela ben bilg. müh. öğrencisiyim gnu/linux sistemler çoğu ihtiyacımı karşılıyor oyunlarla büyümüş bir insanım bilgisayarın bir kısmında windows kurulu durur.sadece oyun için windows'a ihtiyaç duyuyorum muhasebe örneği geçmiş musabebe ve ticari otomasyon programı olan özgür yazılım alternatifi tekir var her sene 1000 lira diyorsun tekirin yetmediği koşullarda lisans parası programın geliştirilmesi için yazılımcı tutmaya yeter de artar.
Fanatikler insanı bezdiriyor eyvallah belki zaman zaman biz de fanatiklik yapıyoruz bunun için de özür dilerim fakat genelde araştırmadan söylenen şeyler gereksiz tartışmalar yaratıyor dikkat edelim
yanlış olduğum noktalar elbette vardır uyarırsınız hakkında konuşuruz

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Konun fazla uzadığını düşünüyorum. Linux kullanıcıları artık konuya cevap yazıp tartışma alanına girmezlerse daha iyi olur düşüncesindeyim. Zira anlamsız ve kötü bir döngü içinde uzayıp gidecek. Win kullanıcıları Linux'u merak ederlerse SDN LİNUX bölümüne buyursunlar. Elimizden gelen ölçüde yardımcı olmaya çalışırız.

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Bencede konu çok uzadı. Varsa yoksa linux demek bir özgürlük lafıdır bir lisans lafıdır uzatıp gitmek anlamsız. Windows kullanan için en iyi sistem kendininkidir. Linux kullanan içinde aynıdır. Yani diyeceğim oki. Linux'u yüceltip yüceltip kullanıcıları Dev bir Microsoft ağından linux'a çekmek anlamsız. Bırakın isteyen istediği işletim sistemini kullansın..

titanyum

Profesör
Reaksiyon puanı
7
2 sistemide kullandım elimden ne mintler ne pardus lar geçti ama win 7 bir başka :D

noname82

Asistan
Reaksiyon puanı
8
@ramboberk..
konu kim kimden üstün değil.. konuyu habire istediğin yörüngeye çekmen makul değil..

ben coderım demedim.. ama habire kişiselleştirebilme diyorsan kurulum cd'si/dvd'si üzerinde istemediğin kadar özelleştirme yapabiliyorsun.. dikkat çekerim tnc dediğim yerde en az 100 modifiye xp var :cool: (linux distro sayısına yakın bir sayı.. akla mantığa sığmayan bu sayısal değerse birşey diyemem.. neyse bu kısım uzar gider.. konuya sadık kalmaya çalışayım..:biggrin: )
Mesajların tamamını incelemedim ama gözüme çarpan şu alıntıya cevap vermek istiyorum. Linux'te programı icabında en baştan, kendi istediğin şekilde yazabiliyorsun. Hal böyleyken, halen window$ daha kişiselleştirilebilirdir demek akla ve mantığa sığmaz.

klasik bir linux fanatiği cevabı.. [ben yarın köyden geldi.. :biggrin:] bilmiyen var ki soruyor.. ki ortalama bir linux destek forumunda linux kullanmak isteyenlere en sık verilen cevaptır.. (çok kez "araştır.. gel.." dediğimden biliyorum :biggrin:)
Araştırdın da mı yok diyorsun?

meslek erbabı olmak suçlanmış.. bir fotoğrafçı neden dükkanına bilgisayar koyuyorsa artık !!
örneklediğim programları bir inceleyin.. alternatif olarak sunulan programlar bunları yapabiliyor mu, şartnamelere uygun mu bakın.. sonra detaylıca -bir başka konuda- bu alternatif program konusunu tartışalım..
Profesyonel programların bir çoğunun alternatifi yok da herkes mi grafik tasarımcı,mimar,mühendis hiç mi normal kullanan yok ee photoshop yok autocad yok diye duyuyorum sürekli bu insanlar 7/24 mü bu işi yapıyor yapacağı zaman açar bahane bulmaktan öte çözüm üretmek gerekir mesela ben bilg. müh. öğrencisiyim gnu/linux sistemler çoğu ihtiyacımı karşılıyor oyunlarla büyümüş bir insanım bilgisayarın bir kısmında windows kurulu durur.sadece oyun için windows'a ihtiyaç duyuyorum muhasebe örneği geçmiş musabebe ve ticari otomasyon programı olan özgür yazılım alternatifi tekir var her sene 1000 lira diyorsun tekirin yetmediği koşullarda lisans parası programın geliştirilmesi için yazılımcı tutmaya yeter de artar.
Fanatikler insanı bezdiriyor eyvallah belki zaman zaman biz de fanatiklik yapıyoruz bunun için de özür dilerim fakat genelde araştırmadan söylenen şeyler gereksiz tartışmalar yaratıyor dikkat edelim
yanlış olduğum noktalar elbette vardır uyarırsınız hakkında konuşuruz

amaç linuxu sevdirmek değil.. benim anladığı tek amaç şu; "biz farklıyız.. biz üstünüz.. biz şöyleyiz.. biz böyleyiz.." böbürlenmesidir.. her windowsla ilgili mesajda linuxu yere göğe sığdıramamak windowsu yerin 7 kat dibine sokmak -ki windowsla beraber kullanıcı da bir-iki kat giriyor- gibisinden mesajlardan çıkarılabilecek temel sonuçlardan biridir..
Bencede konu çok uzadı. Varsa yoksa linux demek bir özgürlük lafıdır bir lisans lafıdır uzatıp gitmek anlamsız. Windows kullanan için en iyi sistem kendininkidir. Linux kullanan içinde aynıdır. Yani diyeceğim oki. Linux'u yüceltip yüceltip kullanıcıları Dev bir Microsoft ağından linux'a çekmek anlamsız. Bırakın isteyen istediği işletim sistemini kullansın..

epey varmış.. :biggrin:
mario - urban terör - sudoku program olarakda gimp var başka yok dfıhjodfınjm

ve kendi namıma;
bilgisayarımla takıldığım vakitler film indirmek, izlemek, müzik dinlemek gibi temel multimedya amaçlı.. msn kullanmam.. oyun oynamam.. amma.. cad yazılımları kullanırım.. cad'ler olmasa pek işim de olmaz.. şimdi sırf download için, film izlemek ve müzik dinlemek için kalkıp windowsun yanına linux kurmamı akıl mantık almaz..

eh tabi.. dar bir görüş windowsuna sahip olanlardan biri olarak programcı da değilim.. (ne gariptir türk programcılarının çoğu windows için program yazıyor!!) kaynağı açık kapalı diye de merak etmem.. hem herşey ortadaysa meraklanma diye bir olayda olmaz.. ilgi çekici değil hem :biggrin:

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
linuxcular inanin öncesinden windows kullanmistir ,kullandigi icin ve hoslarina gitmediginden linuxda kalmislardir,tamam windows 7 de güzel bir nevi insan okadar yadirgamiyor ama tabiki linux bambaska :)

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Fare dağa küsmüş, dağın haberi olmamış :D

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Sen önce neyi nereden araştırdığını söyler misin? Bir de kaç yıl önce araştırdığını? (Eğer araştırdıysan tabi.)

Soruya soruyla cevap verilmez. Sen benden çok bildiğin ve araştırdığın için bende diyorum ki beni bilgilerinle aydınlatır mısın? Linux desteği olan bilindik programları ve oyun veya oyunları söyler misin zahmet olmazsa :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Soruya soruyla cevap verilmez. Sen benden çok bildiğin ve araştırdığın için bende diyorum ki beni bilgilerinle aydınlatır mısın? Linux desteği olan bilindik programları ve oyun veya oyunları söyler misin zahmet olmazsa :)

Bunun için onlarca site var. Araştırmış olsan sormazdın bile.

Benim amacım burada bunları söylemek değil. Farkındaysan sana araştırmadan konuşmanın ayıp olduğunu göstermeye çalışıyorum.

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Bunun için onlarca site var. Araştırmış olsan sormazdın bile.

Benim amacım burada bunları söylemek değil. Farkındaysan sana araştırmadan konuşmanın ayıp olduğunu göstermeye çalışıyorum.

Yani bu demek oluyor ki hiç oyun desteği yok (mario, solitarie ve sudokuyu saymazsak).

Ben bilmediğimden soruyorum sende demek ki araştırmışsın, senden bilgi almak istiyorum bende, lafı çevirmeye gerek yok.

Disturbed

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Başka bir sitede okuduğum bir yorum. Zamanınız varsa okuyun, arkanıza yaslanın ve bir dakika düşünün. Birbirinizi benim sistemim daha iyi diye çocukça ezmeye çalışmayın.

notebooklarıma hep linux kurdum, kubuntu, mint, ubuntu.. 4 notebook..

4ünden de memnun kalmadım. hep donanım sorunları çıktı SİS olanlarında. dedim ürün desteklemiyor sonuçta.. linux'ın yapacağı bir şey değil. ATI mobility'de sorun çıktı.. dedim ürün desteklemiyor sonuçta linux'ın yapacağı bir şey değil.. bir tanesi -kubuntu olan- kendi kendine siyah ekran verip sonra ekranda bir sürü anlamsız karakter göstermeye başladı. ne olduğunu da anlayamadım çünkü sadece yazı yazıyordum.

neyse sonra windows 7 kurdum.. tüm sorunlarım çözülüverdi..

linux'ın kullanıcı dostu olması lazım.. "google" bunu yapıcaktır ve tabletlerde de bu durum hakim olacaktır. çünkü kullanımın kolay olması üzerine kurulu bir konsept tablet piyasası.

denemelerimde linux bana bu kolaylığı sunamadı. linux'la uğraşmak değil iş yapmak istiyorsanız ve işiniz de bilgisayarla uğraşmak değilse linux hâlâ hatalı bir adres.

ha bir de linux kullanımında sorunlarla karşılaştığınızda danışacağınız yer herhangi bir yer değil, daha spesifik yerler.. çünkü herkes linux kullanmıyor windows'un aksine. linux forumlarına girip de soru sorduğunuzda durum biraz daha karışıyor. çünkü ingilizce kullandığım linux ile iglil sorduğum soruya cevap vermeyen salak "herkes ingilizce bilemeyebilir" tarzı aptalca bir mesaj atıyor.. tabii bu benim soruma bir cevap, sorunuma da bir çözüm sunmuyor. ikinci yanıt da bu minvalde geliyorsa önyargı oluşuyor.. aynı ürün üreticisinin linux'a destek vermemesinden dolayı yaşadığım önyargı gibi. "hey, tamam linux forumlarında sorulara cevap vermesi gereken kişiler aptal ego bombaları ve ingilizce de bilmiyorlar bu cahiller" diyebiliyorsunuz o anın siniri ile.. biliyorum, biliyorum bu doğru değil.. ama "ilk kanı onlar döktü!" swh.. yanıt isteyen başlangıç seviyesindeki adama salakça cevaplar verirseniz sizi sevmesini bekleyemezsiniz.

-linux öğretmek gerek.
+yok gerekli değil. bilgisayar kullanmayı öğrenmeleri gerek..

İçeriği doğru olabilir ama hatalı bir yanıt. öle demeye devam ederseniz kimse linux'a özel ilgi duymuyorsa kafasını çevirip bakmaz. bunu garanti ederim ki bakmaz. adam windows kullanabiliyor öyle ya da böyle.. ezber de olsa "yapabiliyor" doğru yaklaşım "bilgisayar kullanmayı öğren!" değil, "biliyor musun aslında linux'da kullanabilirsin"dir. yapıcı olan yaklaşım yaygınlık kazandırır.

-linux>windows

neden? cidden neden.. yani neye göre? benim babam senin babanı döver tarzı yaklaşımla nereye varmaya çalışıyorsunuz. dahası kimi etkilemeye çalışıyorsunuz? ikisi de işletim sistemleri, hepsi bu.. farklı işletim sistemleri de olsa, ikiside işletim sistemi sadece. onu bununla, bunu şununla karşılaştırarak bir yere varmayı ummuyorsunuz umarım.. keza insanların büyük bir kısmı bu olayı anaokulu, bilemedin en geç ilkokul 4 ile birlikte gerilerinde bıraktı.

-özgür yazılım iyidir!

bu şey gibi, "türkiye çöl olmasın" demek gibi.. bi içini doldurup, adama bu düşünceyi sebep ve sonucu ile anlatmadığın sürece bir manası yok. bana birisi gelip özgür yazılım iyidir falan dese sadece ve ben "özgür yazılım nedir?"e kafamda cevap veremiyorsam bu ne işe yarayacaktır.. hiç.. hiçbir yere varmayan bir yol yani..

-Halen daha exe çalıştırmıyor gibi birşey söyleyen varsa gitsin denize atsın kendisini

işte o adam sana olan saygı ile birlikte linux'ı denize atıyor.. ve bir daha suratına bile bakmıyor. adama exe tanıdık geliyor. exe'yi biliyor. oturup "sıkıntı yok, bak bu iki işletim sistemi farklıdır" diye anlatmadığınız sürece adam nereden neyi bilecek.. şimdi bu uzun yaızyı okuyan olursa cevap vermeye kasmadan ben söyleyim; yanlış cevap "oturup araştırsın, öğrensin!"dir.. kimsenin windows'ta bir şeyi öğrenmeye, araştırmaya ihtiyacı olmazken (adam ezbere yapıyor diyebilirsiniz) ve sen adamın kanına girememişsen niye vaktini kaybetmeyi tercih etsin bu adam?
öğrenmek, okumak eğlenceli şeyler değildir. uzun yazıları, kullanma kılavuzlarını, yönetmelikleri kimse okumayı sevmez. bir de çalışıyorsa bu kişi özellikle araştırmayı ve kasmayı sevmez. kısa ve net cevaplarla yakalamalısın adamı. linux ücretsiz de olsa hâlâ bir ürün ve ürünün kullanıcısı aynı zamanda tanıtımcısı.. ürünü cazibeli bir hale getirmelisin. "bi bok bilmiyorsun, yürü git salak" ürün sattıracak altın kelimeler gibi durmuyor bence.. tabii tercih sizin..

-windows'ta güvenlik açıkları var..

veee…..
nasıl söylesem bilemiyorum.. bu kimin umrunda? yahu tabana sesleniyorsan şunu bileceksin, bu adam explorer 6 kullanıyor, büyük ihtimalle antivirüs programını bilgisayarı yavaşlatıyor diye kaldırmış birisi.. ve sayıları şu anda linux kullanan sayısının 1000katı falan. "windows'ta güvenlik açıkları var.." kimsenin umrunda değil. bir gerçek ama masada sunmak için son derece saçma bir sav. zaten fort knox'un koruma görevlisinin bilgisayarı da değil, sıradan ev bilgisayarı bahsettiğimiz..

- ve donanım sorunları.. evet bunlar linux'da var.. bunu kabul etmek lazım. hem de çok var. donanımı üreten şirketin ne halt ettiği de kullanıcının umrunda değildir. "ben parayı vermişim ve bir ürün almışım. önceden kullanıyordum, şimdi niye kullanamıyorum" der ve hakkıdır. parayı tıkır tıkır saymış adam sonuçta. gerçi linux'ın pazar payının artması ile birlikte bu pseudo sorunun önüne geçilecektir.

son olarak oyun geyiği.. oyun pazarı girerse linux göreceli olarak genişler. doğru, katılıyorum. ama sadece oyuna bağlı değil. oyun gelmesi demek grafiklerde aşırı bir dalgalanmaya sebep olacak garantisi olduğunu düşünmek mantıklı değil.
önemli olan user friendly bir sistem geliştirebilmek. linux hâlâ çok user friendly değil. ya da kullanıcı kitlesini bildirmek durumunda. sadece bilgisayarı hobi ya da iş olarak gören adamları hedefliyorlarsa ok.. user friendly olmalarına gerek yok. geneli hedefliyorlarsa, e bi zahmet kasıcaklar biraz. en başta çok başlılığı birleşmiş alt gruplara indirgemeyi düşünmeleri bence akıllıca bir adım olacaktır.

linux kullanıcıları ise "sen ne anlarsın be!" diye bir tanıtım çabası içindeler.. eminim ki bu yöntem çok çok etkilidir. hey dur bi saniye! hâlâ kullanıcı sayıları çok da fazla artamadı di mi.. hmm.. demek ki etkili değilmiş.. forumlar ve diğer dijital medyada önemsiz noktalara takılarak ancak ve ancak kendilerini baltaladıklarını da unutmamaları gerek. verecekleri zarar sadece tek kullanıcının kaybı değil ki, o mecrayı takip eden bir çok insanın "hey bu saçmalıklarla uğraşacağıma şimdi kullandığım sistem ile devam ederim" demelerine sebep oluyorlar. misal bir daha türk linux sitelerine soru sormak mı? allah yazdıysa bozsun.. gidiyorum msn'de linux kullanan arkadaşlarım online ise onlara, değillerse de memnun kaldığım gavur sitelerine soruyorum. kibar adamlar, açık seçik anlatıyorlar, yardım etmeye çalışıyorlar. tıkır tıkır da yanıtlarımı alıyorum. ne hakaret etmeye çalışan adamlarla uğraşıyorum ne de vaktimi kaybediyorum.

Netice olarak düşümcem:

Microsoft'a saldırıyorsunuz ürünleri mükemmel olmayabilir ancak yeterince iyiler; linux da mükemmel değil ama linux da yeterince iyi.

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
Yani bu demek oluyor ki hiç oyun desteği yok (mario, solitarie ve sudokuyu saymazsak).

şimdi derki urban terror :D oyunları varda "günümüz oyunları" diyebileceğimiz oyunlar yok.
counter strike 1,5 - half life kalitesinde ucuz yapım oyunlar var. arkasında büyük bir firmanın linux için çıkardığı oyunlar yok yani..

babalar gibi warcraft oynuyorum. :)

arkadaş anladığım kadarıyla linux desteğinden bahsediyor wine desteğinden değil.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280

Ben bilmediğimden soruyorum sende demek ki araştırmışsın, senden bilgi almak istiyorum bende, lafı çevirmeye gerek yok.

Üstte araştırdığını söylemiştin. Şimdi bilmediğini söylüyorsun. :)

Amacın gerçekten bilgi almak olsa en başta araştırdım diye hava atmaya kalkmazdın. Neyse. Alttaki mesaj Cola Turka kapağı gibi duruyor.

babalar gibi warcraft oynuyorum. :)

arkadaş anladığım kadarıyla linux desteğinden bahsediyor wine desteğinden değil.

Arkadaş Linux desteği ile Wine desteğini ayırt edebilecek kadar araştırma yapamamış daha abisi.

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Merak ettim ya, araştırmacı arkadaşlar, hangi oyun firmaları Linux üzerine oyun çıkarmışlar? Ben hiç birini hatırlayamadım, yada olmadığı için sanırım. @keylogger, sanırım Warcraft'ı Wine ile oynuyorsun, önemli olan Linux için yazılmış bir oyun olması. Özellikle büyük oyun firmalarından. :)