Tarayıcı Savaşları Yeniden

Bu konuyu okuyanlar

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Chrome tasarımı daha önce yaptı ve Opera sonra aldı:D

Ve ben sadece Chrome'dan bahsetmiyorum

Opera Çakmalığı=Sol üst köşedeki Ribbon arayüzünden özenti bir simge+Google Chrome menüleri + Apple MAC OS renkleri(O da sağ üst köşede das yazdığım arama bölmesinde)

ALMİ, saçmalıyorsun. :)

MacOS renkleri nedir, söyler misin bana? MacOS o renklerin patentini mi almış? :) Ayrıca Google Chrome menüleri nerededir?

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Operanın suçu yok Firefox 4 ile de aynı tasarım düşünülüyor. E tabiki Google Chrome' dan esinlendiler.

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Tayfa toplan savaş çıkmış :D

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
tarayıcılar savaşacak üyeler değil :D

karcx

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Chrome tasarımı daha önce yaptı ve Opera sonra aldı:D

Ve ben sadece Chrome'dan bahsetmiyorum

Opera Çakmalığı=Sol üst köşedeki Ribbon arayüzünden özenti bir simge+Google Chrome menüleri + Apple MAC OS renkleri(O da sağ üst köşede das yazdığım arama bölmesinde)

@ALMİ:
Yoksa linuxcumu oldun?:D:D:D

TEGİN

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Biz savaşırız onlar kazanır ... İsteyen istediğini kullansın yav ... :)

Champion78

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
sorun bakalım chrome daki "yapıştır ve git" özelliği ilk kimin aklına gelmiş :D daha chrome piyasada yokken ben o özelliği kullanıyordum, bu şimdi çakma mı oluyor :lol:

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
sorun bakalım chrome daki "yapıştır ve git" özelliği ilk kimin aklına gelmiş :D daha chrome piyasada yokken ben o özelliği kullanıyordum, bu şimdi çakma mı oluyor :lol:

Boşver Kemal ya, delinin biri kuyuya bir taş attı, herkes bir şey söylüyor. Ama yine isteyen istediğini kullanıyor, öyle değil mi?

Yazıda Opera'yı övdüm ama o yazıyı da Firefox'ta yazdım. İşte insan böyle bir yaratık. :D

blgram

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Evet Çakma=Taklit olan,özenti gibi:D
Bir aralar Vista'ya Macintosh çakması lakabı uygun görülmüştü
redmon start your photocopies ahhhh neleri hatırlattın şimdi bana bertrand serlet kendisi apple software engineer pozisyonunda çok beğendiğim kişidir leopard uzerinde çok emegi geçmiştir geçmeye devam etmektedir ha ben neden bu adamadan bahsettim apple wwdc de işte bu adam vistanın tigerdan neler aşırdığını göstermişti

captaingreen

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Bu tarayıcı meselesi hep zaman harcamaca işe yarayan bişey yok ortada Explorer yıllardır 1.sırada diğerleri yok .

c0lin

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
ya bu operada firefox gibi resimleri kopyalayamıyormuyuz :D

yusher

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
chrome için çok subjektif bir inceleme olmuş. kullandığı teknolojiden , hızından hiç bahsedilmemiş.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
chrome için çok subjektif bir inceleme olmuş. kullandığı teknolojiden , hızından hiç bahsedilmemiş.

Zaten hiçbirini belli bir açıdan veya tüm açılardan eleştirmedim. :) Chrome'un başarısının neye bağlı olduğunu belirttim (kendimce).

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Yazıyı 1-2 dakika içinde okudum ama yazılımının bukadar kısa süreli olduğunu sanmıyorum. Bayağı bir vaktiniz aldığınada eminim. Öncelikle ellerinize sağlık. bilgilendirici bir yazı olmuş.

Firefox mükemmel değil. mükemmel olsa zaten daha 3.7 sürümü çıkmadan 4. versiyonundan bahsedip durmazdı. Mükemmelin peşinde gitmeye çalışıyor dersek daha doğru olur. Şu sırarlar bu yolda oldukça kaza yapmayada başladı :=)
Buarada kullandığınız eklentiler oldukça azmış :=)
Bir ara Firefox'da 52 adet eklenti olduğunu hatırlıyorum ama şuan için 18 tanesi duruyor :=)

Şuana kadar oldukça fazla tarayıcı kullandım ama Firefox'ın verdiği kullanım olaylığını. elinin altında herşeyi bulundurması özelliğini diğer tarayıclarda tam manasıyla bulamadım. Eksik yanları mutlaka var ama kulanım kolaylığı bunu kapatıyor.
Tanıtım konusunda Firofox çok iyi oduğu için firefox'ın detaylarına fazla girmeye gerek yok.

Gelelim Operaya
Opera'ın, paralı ve reklamlı sürümlerini bırakıp normal sürümüyle kullanıma sunulmasından buyana kulladığım, Firefox kulanan arkadaşarımada herzaman tavsiye ettiğim ve mutlaka Bilgisayarınızda olsun dediğim gayet kulanışlı ve güzel bir tarayıcı.
Son zamanlarda yaptığı çıkışlar, reklamalar sayesinde daha iyi tanınmaya ve kullanıcı arttırmayada başladı ama Firefox kulanıcılarında ki tanıtım çokluğu olmadığı için halâ Opera konusunda şüpheleri olan birçok kullanıcı mevcut.
Bilmiyorum ama benim Firefox'da en hoşuma giden tarafı Yer imi araç çubuğu olması ve bu Araç çubuğu sürekli kullandığını yerler için çok büyük kolaylık
Firefox'da kullandığımız bu Yer imleri araç çubuğunun aynısının operada da olduğunu belkide çoğu kullanıcı bilmiyordur.
Notlarınızı kaydededebileceğiniz bir not defteri olduğunu. Temasaını anında değiştirerek kendi göz zevkinize göre ayarlayabileceğini bile bilmeyenler vardı mutlaka.
Bence Operanın tek eksikliği reklamının çok iyi yapılmaması.

Reklam deyince hemen aklıma ilk gelen Google oluyor haliyle. Açıkça söylemem gerekirse Google Chrome'u en fazla 3 gün kullanabildim. Chrome'u okadar çok övücü yazı var ki, acaba bende mi yanlışlık var ve varsın bende yanlışlık olsun diye Google Chrome'bir köşeye attım.
Sonrasında Chrome'un (4. versiyonunda) eklentiler sunumuna başladığını okudum ve bir bakayım dedim ama eklentilerinde kullanım kolaylığı pek bulamadım. Google nekadar reklamını yaparsa yapsın bana göre Chrome, ne Firefox, ne de bir Opera gibi olabilir. Eğer arkasında Google reklamı olmasa bukadar kullanıcısı olacağınıda pek düşünmüyorum.

Emektar Taryıcıda olsa IE'nin tahtını kolay kolay bırakacağını pek sanmıyorum. özelliklede IE6 kullanıcılarının bile sayılarının oldukça fazla olduğunu düşünürsek.
İnsanlar ilk şeylerden kolay kolay vaz geçemiyor. IE9 hakkındaki söylentilere bakacak olursak sanırım Explorer'in tahtından inmasi oldukça uzun zaman alacak gibi gözüküyor.
Ama ne söyleyeyim Explorer 8'de öyle çok kötü bir tarayıcıda değil (her nekadar çok nadir kullansam da), 7 ve 6 versiyonlarına bakarak :=)

Sonuç olarak bu Tarayıcı savaşlarında kazançlı çıkacak olan yine biz kullanıcılarız. Bu savaşlar olmasa daha güzel ve kullanışlı tarayıcılara kavuşmamız pek beklenemezdi.

Birde çakma konusu var ama o konuya hiç girmek istemiyorum aslında. Arabanın birinde, Klima, Abs, triptonik vites var ama diğer üretici çakmalık olmasın diye o özelliklerden arabayı mahrum bırakması gibi birşey. işimize yarayacaksa Varsın çakma olsun :=)

Champion78

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
AliY arkadaşım senin yazın da çok güzel olmuş teşekkürler ama şu cümleni çok beğendim ve tamamen destekliyorum :)

Sonuç olarak bu Tarayıcı savaşlarında kazançlı çıkacak olan yine biz kullanıcılarız. Bu savaşlar olmasa daha güzel ve kullanışlı tarayıcılara kavuşmamız pek beklenemezdi.

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Yazıyı 1-2 dakika içinde okudum ama yazılımının bukadar kısa süreli olduğunu sanmıyorum. Bayağı bir vaktiniz aldığınada eminim. Öncelikle ellerinize sağlık. bilgilendirici bir yazı olmuş.
.
.
..
.
.
.

bu kadar mı?? güzel özetlenir :):thumbup::thumbup1:

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280

Firefox mükemmel değil. mükemmel olsa zaten daha 3.7 sürümü çıkmadan 4. versiyonundan bahsedip durmazdı. Mükemmelin peşinde gitmeye çalışıyor dersek daha doğru olur. Şu sırarlar bu yolda oldukça kaza yapmayada başladı :=)
Buarada kullandığınız eklentiler oldukça azmış :=)
Bir ara Firefox'da 52 adet eklenti olduğunu hatırlıyorum ama şuan için 18 tanesi duruyor :=)

Şuana kadar oldukça fazla tarayıcı kullandım ama Firefox'ın verdiği kullanım olaylığını. elinin altında herşeyi bulundurması özelliğini diğer tarayıclarda tam manasıyla bulamadım. Eksik yanları mutlaka var ama kulanım kolaylığı bunu kapatıyor.
Tanıtım konusunda Firofox çok iyi oduğu için firefox'ın detaylarına fazla girmeye gerek yok.

Gelelim Operaya
Opera'ın, paralı ve reklamlı sürümlerini bırakıp normal sürümüyle kullanıma sunulmasından buyana kulladığım, Firefox kulanan arkadaşarımada herzaman tavsiye ettiğim ve mutlaka Bilgisayarınızda olsun dediğim gayet kulanışlı ve güzel bir tarayıcı.
Son zamanlarda yaptığı çıkışlar, reklamalar sayesinde daha iyi tanınmaya ve kullanıcı arttırmayada başladı ama Firefox kulanıcılarında ki tanıtım çokluğu olmadığı için halâ Opera konusunda şüpheleri olan birçok kullanıcı mevcut.
Bilmiyorum ama benim Firefox'da en hoşuma giden tarafı Yer imi araç çubuğu olması ve bu Araç çubuğu sürekli kullandığını yerler için çok büyük kolaylık
Firefox'da kullandığımız bu Yer imleri araç çubuğunun aynısının operada da olduğunu belkide çoğu kullanıcı bilmiyordur.
Notlarınızı kaydededebileceğiniz bir not defteri olduğunu. Temasaını anında değiştirerek kendi göz zevkinize göre ayarlayabileceğini bile bilmeyenler vardı mutlaka.
Bence Operanın tek eksikliği reklamının çok iyi yapılmaması.

Reklam deyince hemen aklıma ilk gelen Google oluyor haliyle. Açıkça söylemem gerekirse Google Chrome'u en fazla 3 gün kullanabildim. Chrome'u okadar çok övücü yazı var ki, acaba bende mi yanlışlık var ve varsın bende yanlışlık olsun diye Google Chrome'bir köşeye attım.
Sonrasında Chrome'un (4. versiyonunda) eklentiler sunumuna başladığını okudum ve bir bakayım dedim ama eklentilerinde kullanım kolaylığı pek bulamadım. Google nekadar reklamını yaparsa yapsın bana göre Chrome, ne Firefox, ne de bir Opera gibi olabilir. Eğer arkasında Google reklamı olmasa bukadar kullanıcısı olacağınıda pek düşünmüyorum.

Emektar Taryıcıda olsa IE'nin tahtını kolay kolay bırakacağını pek sanmıyorum. özelliklede IE6 kullanıcılarının bile sayılarının oldukça fazla olduğunu düşünürsek.
İnsanlar ilk şeylerden kolay kolay vaz geçemiyor. IE9 hakkındaki söylentilere bakacak olursak sanırım Explorer'in tahtından inmasi oldukça uzun zaman alacak gibi gözüküyor.
Ama ne söyleyeyim Explorer 8'de öyle çok kötü bir tarayıcıda değil (her nekadar çok nadir kullansam da), 7 ve 6 versiyonlarına bakarak :=)

Birde çakma konusu var ama o konuya hiç girmek istemiyorum aslında. Arabanın birinde, Klima, Abs, triptonik vites var ama diğer üretici çakmalık olmasın diye o özelliklerden arabayı mahrum bırakması gibi birşey. işimize yarayacaksa Varsın çakma olsun :=)

Öncelikle teşekkür ederim. Yazıyı yazması 30 dakikamı aldı da, kontrol etmesi ve varsa anlatım bozukluklarını araması çok uzun sürdü. :)

Firefox'un mükemmel olmadığını söylemişsiniz. Ben Firefox'un mükemmel bir tarayıcı olduğunu düşünüyorum. Çünkü tarayıcı dünyasına hem var olan şeyleri geliştirerek hem de olmayan şeyleri getirerek iki taraflı bir katkısı söz konusu. Hızlı büyüyüşü engellenemedi, şimdi 2. sırada. Yenilikler konusunda da öncü. Ama yazınızın devamında Opera hakkında da belirttiğiniz gibi, reklam çok önemli. Bunun yanında verilen sözlerin tutulması da çok önemli. Mozilla verdiği sözleri tutamadı ve bu da kullanıcıları arasında huzursuzluk yaratıyor. O arada bir sürü komplo teorisi ortaya atılıyor, vakfı karalamaya çalışıyorlar. Daha da kötüsü bu gecikmeyi teknik nedenlere bağlayıp Firefox'a olan güveni sarsmaya çalışıyorlar. Yani mükemmeliyetin mükemmel olmadığı hissi oluşturulmaya çalışıyor ve bu biraz bile başarılı olsa Firefox kullanıcı kaybediyor. Zaten şişme sorununu henüz halledemediği için kullanıcıları tedirgin eden Firefox, bu konuda yaşadığı talihsizliklerle iyice kan kaybediyor.

Opera ve Chrome hakkında söylediklerinize katılmakla birlikte, Chrome ile ilgili bir ekleme yapmak istiyorum. Yeni sürüme yükseltemedim dev kanalı üzerinden. Hata kodu 3 olan bir hata alıyorum. Google'dan bulduğum dökümanda açıklanan yol ise normal bir kullanıcının yapmakta zorlanacağı ve hata yaparsa sisteminde sorunlarla karşılaşabileceği bir yol. Bu, anında gözümden düşürdü Chrome'u. (Zaten hiç sevememiştim.) Normal bir kullanıcıyı Kayıt Defteri değerleriyle başbaşa bırakmak ne kadar mantıklı, bilemeyeceğim. Tamam şu an her şey çok yeni olduğu için böyle, biliyorum. Ama bu mantıkla baksam bile daha alacağı çok yol var ve şu an için genelde kesinlikle Google isminden dolayı kullanılıyor.

IE her seferinde verdiği sözleri tutamadığı ve hep geriden geldiği için 2. sıraya düşecek. Bu kesin. :)

IE6 kullanan insanlar hala var ama o insanların takıntısı çünkü ilkler asla unutulmaz. :) Ama fazla dayanamazlar. Elbet ya Firefox'u ya da Opera'yı seçeceklerdir yakında.

origami__1988

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
6-7 ay önce çoğu insan operadan nefret ediyordu. Operanın iyi bir tarayıcı olmadığı söyleniyordu. Sonra operada link opera unit opera turbo özellkiklerinin gelmesi operayı sektörde öne çıkardı. Her zaman diyorum operanın en büyük eksikliği reklam yapamaması kendini tanıtamaması; ama son zamanlarda bu engeli aşmış gördüm. Buna bağlı olarak firefox a kafa tutmaya başladı. Tahmin ediyorum ki bir yıl sonra opera açık ara en çok tercih edilen tarayıcı ünvanına sahip olacak.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
6-7 ay önce çoğu insan operadan nefret ediyordu. Operanın iyi bir tarayıcı olmadığı söyleniyordu. Sonra operada link opera unit opera turbo özellkiklerinin gelmesi operayı sektörde öne çıkardı. Her zaman diyorum operanın en büyük eksikliği reklam yapamaması kendini tanıtamaması; ama son zamanlarda bu engeli aşmış gördüm. Buna bağlı olarak firefox a kafa tutmaya başladı. Tahmin ediyorum ki bir yıl sonra opera açık ara en çok tercih edilen tarayıcı ünvanına sahip olacak.

Birinci olamaz. Hele açık ara, asla. :) Nedeni ise özgür yazılımın, açık kaynağa verilen değerin gün geçtikçe artması. Bu durum Firefox'u her zaman birinci kılacak. :)

origami__1988

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Birinci olamaz. Hele açık ara, asla. :) Nedeni ise özgür yazılımın, açık kaynağa verilen değerin gün geçtikçe artması. Bu durum Firefox'u her zaman birinci kılacak. :)

Yanlış yazmışım ben de firefoxla beraber yazacaktım. İkisi bu işi götürür.

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
Boşver Kemal ya, delinin biri kuyuya bir taş attı, herkes bir şey söylüyor. Ama yine isteyen istediğini kullanıyor, öyle değil mi?

Yazıda Opera'yı övdüm ama o yazıyı da Firefox'ta yazdım. İşte insan böyle bir yaratık. :D
Ahhh ahhhh nasıl bir yapıya sahipsin beynine glikoz gidiyor mu?

asilgenc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aaaa safari neden yok ben kullanıyorum çok seri ve sade olması gerekirdi bence..

blgram

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Aaaa safari neden yok ben kullanıyorum çok seri ve sade olması gerekirdi bence..

ahanda bir safarici daha o soruyu ben sorduydum jeaq safari fazla kullanmamış o yüzden safari mac de iyi gider win de garip hatalar veriyodu

firefox4ever

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
firefoxforever diyorum tabi operayıda çok beğeniyorum