Prof. Dr. Ahmet Ercan: "Korkutmak istemem ama yazlıklarınıza gidin"

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,062
İzmir'de yaşanan art arda depremlerden sonra Prof. Dr. Ahmet Ercan'dan açıklama geldi.
Bir televizyon kanalına konuk olan Ercan:
“Bayraklı’dan korkarım, Bayraklı ve Bornova’da yapılar çok etkilendi. Orada yıkılma eşik değerine kadar gelen yapı sayısı çok fazla. 5.1’lik depremin artçısı 4.8 olmaz. Oradaki gerginlik boşalımı sürecek demektir. Şu anda bir deprem fırtınası gibi bir olay var. Bu hiç iyiye işaret değil "
1612185866400.png

“Ben İzmirlileri korkutmak istemiyorum ama uyarmak istiyorum”
"Havalar güzel, İzmirliler yazlıklarına gitsinler. Karaburun’da bir yıkım olmasını falan beklemiyorum. Yıkım gücü 5.1’lik depremin şiddeti, Karaburun’da 3’tür. Oraları çok sağlam. Sağlam olmayan yerler genellikle Gediz’in olduğu yerler. Menemen’in bulunduğu kesimler, Çiğli’nin bulunduğu kesimler"
açıklamalarında bulundu.

Demek ki iş ciddi. Önlem almakta fayda var.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,446
Demek ki bu kişinin söylediklerinin doğruluğu yüksek ise İzmir Belediyesi kentsel dönüşümü başlatmalı bir an önce.

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,214
İzmir'de yaşanan art arda depremlerden sonra Prof. Dr. Ahmet Ercan'dan açıklama geldi.
Bir televizyon kanalına konuk olan Ercan:
“Bayraklı’dan korkarım, Bayraklı ve Bornova’da yapılar çok etkilendi. Orada yıkılma eşik değerine kadar gelen yapı sayısı çok fazla. 5.1’lik depremin artçısı 4.8 olmaz. Oradaki gerginlik boşalımı sürecek demektir. Şu anda bir deprem fırtınası gibi bir olay var. Bu hiç iyiye işaret değil "
Ekli dosyayı görüntüle 137416
“Ben İzmirlileri korkutmak istemiyorum ama uyarmak istiyorum”
"Havalar güzel, İzmirliler yazlıklarına gitsinler. Karaburun’da bir yıkım olmasını falan beklemiyorum. Yıkım gücü 5.1’lik depremin şiddeti, Karaburun’da 3’tür. Oraları çok sağlam. Sağlam olmayan yerler genellikle Gediz’in olduğu yerler. Menemen’in bulunduğu kesimler, Çiğli’nin bulunduğu kesimler"
açıklamalarında bulundu.

Demek ki iş ciddi. Önlem almakta fayda var.
Şimdi bu panikle herkes buraya gelicek sonra neden Antalyada vaka oranı fazla diye konuşuruz artık.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,109
Demek ki bu kişinin söylediklerinin doğruluğu yüksek ise İzmir Belediyesi kentsel dönüşümü başlatmalı bir an önce.
Başlatmalı? Zaten devam eden projeler bulunmakta.
ProjeLejant11072017.jpg

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,446

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,109
Evet başlatmalı dedim çünkü durumdan haberim yoktu. Ama kentsel dönüşüme başlamaları için geç olmamış mı ? Kadifekale 2007de başlamış ama uzun sürmüş. Diğer projelerde uzun sürecekse İzmirde yaşayanlar için kötü olacaktır.
Evet, önemli olan hızlı ama sağlam olması. Umarım depreme dayanıklı hâle getirirler.

atılgannn

Asistan
Reaksiyon puanı
188
deprem konusunda önlemler artırılmalı insanlar bir an önce sağlam yapılara aktarılmalı.