Ramazanatesfecr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1. BİR İL, BİR KAĞAN, BİR TENGRİ!
full

2. TÖREYİ YAŞATMAK İÇİN!
full

3. BİR MİLLETİN DİRİLİŞİ!
full

4. TÖRE KESİN VE KESKİNDİR!
full

5. DİRLİK VE BİRLİK İÇİN! OĞUZ TÖRESİ!
full

6. İL GİDER, TÖRE KALIR!
full

7. BİR TENGRİ!
full

8. TÖRE İÇİN, MAZLUMA MERHAMET, ZALİME AZAP GEREK!
full

9. DEVLET, MİLLET, TÖRE!
full

10. HERKES TÖREYE HESAP VERİR!
full

ATAM OĞUZ KAĞAN

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
Tengri Türke kut versin.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Eski Türk boylarının Tengri inancının aslında hemen her kavme gönderilen peygamberlerden bize de gönderilmiş olduğunu varsayarak geldiğini düşünüyorum.
Gelen her peygamber kendisinden sonra yeni bir peygamber geldiğinde ona tabi olunmasını ve gerçeği ile sahtesini ayırt etmek için verdiği meyveye bakılmasını tavsiye etmiştir.
Dolayısıyla Türklerin islamiyete geçici oldukça kolay gerçekleşmiştir.
Lakin günümüzde yapılan yanlış çeviriler sonucu(Eski Türk yazıtlarının önce Latince'ye sonra Fransızca'ya sonra İngilizce'ye ve Türkçesinin de bu İngilizce'sinden çevrilmiştir) bazı aktarmalar yanlış yapılmıştır.
Bunun uzmanı ben değilim ancak misal benim uzmanlardan duyduğuma göre, misal Gök Tengri değil, Yerlerin ve Göklerin Tengrisi şeklinde geçmekte imiş, bunun dışında eski Türklerin gerek mezar gerekse günlükleri okunduğunda şamanizm ile en ufak alakası olmamasına rağmen buna günümüzde nasıl olmuşsa bağlantı kurulmuş.
Kuran-ı Kerim'de bizden önceki bütün kavimlere ait dinler bozulmuştur veya yozlaşmıştır gibi bir ifade geçmez, bu ifadeler Yahudiler ve Hristiyanlar için geçer dolayısıyla bozulmuş da olsa bozulmamış da olsa zaten gelen peygamber de kendisinden sonra bir tane daha geleceğini öğütlediği için son dine tabi olunmuştur.
Türklere Hz Muhammed (S.A.V)'den Önce Gönderilen Peygamber

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
Göktanrı ve Yertanrı ayrıdır. Eskiden Türkler Bir Tengri dermiş yukarı bakıp. Gök değil aslen Kök Tengri'dir Türkçede.
--- Gönderi Güncellendi ---
İslamiyet öncesi Tanrı'nın adları: Bar,Oğan,Kuday,Tura diğer ad ve sıfatları ise: Yalap,Çalap,Yaradan,Bayat,Bayar,Buyan,Olcay,Yazgan.
--- Gönderi Güncellendi ---
Yunus Emre şiirlerinde eski Türkçe kullanmıştır. Tanrı için Çalap, cennete uçmağ/uçmak cehenneme ise tamu demiştir.

Şuan kullanılan sözcükler yabancı kökenli hep.