Ping nedir?

Bu konuyu okuyanlar

mucahid

Doçent
Reaksiyon puanı
12
ping nedir?
nasıl atılır?
yararlı mı zararlı mı?
Zararı varsa nedir nasıl önlenir?
bu soruların cevapplarını bilen varsa paylaşırsa sevirim.

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
Ping bağlantı kurduğun kişiyle aranda olan gecikme süresidir. (düşük olması daha iyidir)
Ping modemin fişini çekerek önlenebilir.

Zararlı mı yararlı mı diye bir sorunun cevabı olacağını sanmıyorum.
Bağlandığın server ile arandaki gecikme süresi.
Mesela bir oyunda bağlandığın server ile arandaki ping düşük olursa oyunda kasma olmaz.
Ama 200-300 ve üzeri olursa takıla takıla oynarsın.

mucahid

Doçent
Reaksiyon puanı
12
peki ping sayısını nasıl oğrenirim:)

langdonm5

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ping karşı taraftaki makinanın ve senin bağlantını kontrol eden komuttur bi zararı yoktur kendi makinana ping atman biraz bağlantını yavaşlatır. nasıl atılır başlat-->çalıştır-->cmd yazdıkyan sonra komut sayfasına ping www.google.com yaz google dan cevap gelip gelmediğine bak

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
Eğer bir siteyle arandaki gecikme süresini öğrenmek istiyorsan :

Başlat>Çalıştır>CMD'yi açıp komut satırına ping site ismi şeklinde yazarak sitenin sunucusuyla arandaki gecikme süresini öğrenebilirsin.

Örnek : ping www.google.com

Oyunlar da ise ping süresi skor tablosunda en sağ köşede yazar.

langdonm5

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sitenin veya modemin çalışıp çalışmadığını anlamak için ping atma..

Ping programı, 1983 yılında Mike Muuss tarafından yazılmış bir programdır. Bir makineye genelde 32 baytlık bir ICMP pakedi gönderir ve aynı pakedin geri gelmesini bekler. Bu basit program, birçok işe yarayabilir:
Ping (echo) pakedi gönderilen makinenin o anda çalışmakta olduğunu teyid eder. Ağın o anki paket kayıp oranı hakkında bir bilgi verebilir. Kaynak makine ile karşı makine arasındaki iletişimin süresini gösterebilir.

Başlat - Çalıştır - Cmd komutunu yazıp enter, gelen ekranda "ping www.siteadı.com" ve enter. Gelen giden veri paketini görüntüleyecektir. Ping atmıyorsa site çalışmıyordur. Modem içinde aynı şekilde giriş yaptıktan sonra modem varsayılan ağ geçit numarasını yazıyoruz, örneğin airties için "ping 192.168.2.1" yaz ve enter.

1 ping atmak nedir ?
2- ping nasıl atılır? ping atmak için bir program gerekir mi?
3-ping yerken hangi port kullanılır?
4-ping atan kişinin cevap alamaması için(online olup olmadığınızı anlamaması ) windowsa nasıl bir ayar vermek gerekir?
1- Ping atmak genellikle bir makinanın aktif olup olmadığını anlamak için kullanılan Windows'un bir komutudur. Bu komutu çalıştırmak için öncelikle Windows XP ve 2000 makinalarında Başlat-Çalıştır-cmd yazıp enter'a basın. Diğer işletim sistemlerinde Başlat-Çalıştır-command yazmak gerekiyor. Çıkan siyah Command Prompt Ekranında ping yazıp makina IP numarasını yazarsanız O IP numaralı makinanın faal olup olmadığını anlayabilirsiniz. Çoğunlukla bu komut web sitelerinin aktif olup olmadığını anlamak için kullanılır. Örneğin tırnak içindeki komut "ping www.google.com" derseniz. Bu size www.google.com web sitesinin aktif olup olmadığını gösterir. Bu komutla ayrıca www.google.com web sitesinin sunulduğu makinanın IP numarasını da verir. Daha teknik bir tanımı http://tr.wikipedia.org/wiki/Ping bu sitede bulabilirsiniz.

2- Ping windowsun temel komutlarından biridir. Bunun için ekstra bir programa gerek yok. Ancak bildiğim kadarıyla ping atmak için bazı programlar da yok değil. Ancak bu programların kapsamı hakkında detaylı bir bilgim yok. Belki daha gelişmiş özellikleri olabilir.

3- Ping yerken bildiğim kadarıyla belli bir port kullanılmıyor.

4- Ping yemeyi engellemek ancak firewall ile mümkün. Firewall'larda ICMP paketlerinin geçişlerini kapatırsanız makinanız ping komutlarına cevap vermez. Verdiğim linkte bunun bir örneğini görebilirsiniz.

Ayrıca ping komutunun çeşitli parametreleri vardır. Bu parametreleri "ping /?" komutuyla görebilirsiniz. Benim en çok kullandığım ping -t komutudur. Bu parametre siz kesene kadar sürekli ping atar. Pingi iptal etmek için Ctrl-C tuşlarını kullanabilirsiniz.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Online oyunlarda en önemli ayrıntıdır.Ping süresi yüksek olursa sanki PC kasıyormuş gibi oynarsın :)

mucahid

Doçent
Reaksiyon puanı
12
online oyunlarda ping sayısını nasıl öğrenirim.

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
Counter Strike, Crysis gibi oyunlarda "TAB" tuşuna basınca skor tablosunun en sağında gözüküyor.
MMORPG'lerde hiç denemedim pinge bakmayı.

mucahid

Doçent
Reaksiyon puanı
12
bana MMORPG oyunların ki lazım:)

adrasa

Dekan
Reaksiyon puanı
37
bana MMORPG oyunların ki lazım:)

mmorpg lerde genelde oyun içinde yazar eğer ping yüksek olursa mesela oyunda şöyle deriz "deli lag var" fln :D:D oyunda server'ın fln adının yazdığı yerlerde ping yazar öğrenmen için oyunu yüklemen lazım...

mucahid

Doçent
Reaksiyon puanı
12
herkese teşekürler yardımlarından dolayı:)

LOCKMAN32

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar pingi kısAca Açıklıyım

ping serverin hızını gösterir

cmd Attığınız ping serveri yaveşlatır

1 serveri kullanımaz hAle getirmek için en Az 500.000
ping atAmanız lazım

oto ping

başlAt/çalıştır/cmd/ping www.siteAdı.com -t

ama sakın googlede gibi sitelerde denemeyim

yakAlarlarsa pc kayar

Reaksiyon puanı
188
arkadaşlar pingi kısAca Açıklıyım

ping serverin hızını gösterir

cmd Attığınız ping serveri yaveşlatır

1 serveri kullanımaz hAle getirmek için en Az 500.000
ping atAmanız lazım

oto ping

başlAt/çalıştır/cmd/ping www.siteAdı.com -t

ama sakın googlede gibi sitelerde denemeyim

yakAlarlarsa pc kayar

Bir de cevap vermeden önce konunun tarihine, soran kişinin hala sitede olup olmadığına, daha önceki cevaplarda açıklama yapılıp yapılmadığına baksaydın ya...

baweelo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selamlar, ben netten video yada digiturk web tv izleyen birisiyim pingimi dusurmem icin adsl saglayicisina komut verdim ve onlarda pingimi bayagi asagi cektiler ama 4 mbps lik internet hizi dususunede neden oldu, acaba iyimi yaptim bu olayi yapmakla yani benim amacim donmadan digiturkweb tv izlemek yada film izlemek sizce eski sistemimemi geri donmeliyim.
tesekkurler

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Selam.. Pıng dusuk oldugu halde World of thanks oynarken muthıs bır donma var sızce nedenı nedır ? Sımdıden cok tesekkurler.

Son mesajlar