Ölümden ne derece korkarız, bu korku bize ne kazandırır ne kaybettirir?

Bu konuyu okuyanlar

Gökçe Asena

Profesör
Reaksiyon puanı
2,127
Ölümden korkmayan,cahiller ve alimlerdir.İki birbirine zıt kutup.Cahiller, bilemezler kendilerini ölümle birlikte nelerin karşılayacağını..Ve bilmediğindendir "bir daha mı geleceğim dünyaya" deyip bir hayatı "har vurup, harman savurma"ları...
Alimler bilirler ve hayatları ölüme odaklanmıştır.Onlar için ölüm değil "Hakk'a yürümek". Ölüm;Sevgiliye kavuşmak,vuslat anı..
Ölümden korkmak, bizim gibi insanlar için kayıptan çok kazancı vardır bence..En azından bilinmeyenden korkmak yerine, bildiğimizden korkuyoruz.Belki bu korkuyla önlemlerini de almış oluruz.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,369
Ölüm, zor bir olaydır ve insanların bundan korkmaları da gayet normaldir. Ama ölümden sonra olacaklar yüzünden korkmak, bir Müslümana yaraşmaz. Allah’ın emirlerini elinden geldiğince tutan ve yasaklarından kaçınan Müslüman daima iyi şeyler ummalıdır. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

Kimler inanır, iyi işler yapar, namazı dosdoğru kılar ve zekâtı verirlerse; onlara Rableri katında ödül vardır. Üstlerinde ne bir korku olur, ne de üzülürler.”

Kısacası bazen korkmak işe yarayabilir

Gökçe Asena

Profesör
Reaksiyon puanı
2,127
Ölüm, zor bir olaydır ve insanların bundan korkmaları da gayet normaldir. Ama ölümden sonra olacaklar yüzünden korkmak, bir Müslümana yaraşmaz. Allah’ın emirlerini elinden geldiğince tutan ve yasaklarından kaçınan Müslüman daima iyi şeyler ummalıdır. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

Kimler inanır, iyi işler yapar, namazı dosdoğru kılar ve zekâtı verirlerse; onlara Rableri katında ödül vardır. Üstlerinde ne bir korku olur, ne de üzülürler.”

Kısacası bazen korkmak işe yarayabilir
Müminin asıl korkusu Rabbinin huzuruna nasıl çıkacağıdır belki de...

femek513

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
hiç korkmamakta çok korkmakta iyi değil sağlam bir psikolojisi olan kimsenin orta derece korkması gerektiğini düşünüyorum

Gökçe Asena

Profesör
Reaksiyon puanı
2,127
hiç korkmamakta çok korkmakta iyi değil sağlam bir psikolojisi olan kimsenin orta derece korkması gerektiğini düşünüyorum

Bu korku sanırım kişinin yaptığı hatalar ve yanlışlar yüzünden kaynaklanıyor...

femek513

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
bence hatadan kaynaklı değil hocam sevdiklerinden ayrılmak, yaşamayı sevmek ve hedeflerine ulaşamamak kaynaklı. Biz insanlar hatamız olduğunu kendimizden bile saklıyoruz malesef. Hatalarımız- ölüm - ölüm sonrasını düzenli olarak düşünen çok az insan olduğunu düşünüyorum. Keşke düşünsek dünya çok daha yaşanabilir bi hale gelir

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
ölümden salih müminler korkmazlar çünkü bilirler ki, canları dahi tatlı tatlı alınacaktır, sorgusuz sualsiz ALLAH'ın makamına ulaşacaklardır cennetiyle beraber. şehitler de öyle bakınız ölüme meydan okuya okuya gidiyor Türk askeri :) canlı örnek işte...

Gökçe Asena

Profesör
Reaksiyon puanı
2,127
ölümden salih müminler korkmazlar çünkü bilirler ki, canları dahi tatlı tatlı alınacaktır, sorgusuz sualsiz ALLAH'ın makamına ulaşacaklardır cennetiyle beraber. şehitler de öyle bakınız ölüme meydan okuya okuya gidiyor Türk askeri :) canlı örnek işte...

Elbette öyle :) aklıma Hz. Ömer geldi O, ölümü sıkça hatırlayınız der sırf bu yüzden sahabelerden kendisine ölümü her an hatırlatmasını istemiştir buna örnek olarak ta bir tel beyaz saç..

by efsane

Rektör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Ölümden korkmak aslında bir içgüdü. Bebekliğimizden, 100 yaşına kadar sürekli yaşamamız üzerine kurulu olan bir sistem var. Bence ölümden korkmak da, ölümü unutmak da yanlış.

Bizim ne ahiret korkusundan iyi olmamız lazım, ne de sonsuza kadar yaşayacağım güç benim olmalı diye zalim.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Şahsen ben korkarım sanırım günahlarımın fazlalığından olacak. Zaten dünyaya neden geldiğimi de anlamış değilim boşu boşuna. Hem bu dünyada sıkıntı çek hem de öbür dünyada ne anladım ben bu işten.

ömer faruk174

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
ölümden korkmak herzaman iyidir ölümden korkan biri yanlış yapmaktanda korkar ölümden korkmayan biri için doğru ve yanlışın bir önemi yoktur

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
aslında ölümden değil ALLAH'tan korkmak gerekir, ölüm bir tecellisidir bu korkunun. :)

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Her türlü derdi sıkıntıyı çek peşinden öl kabre gir birde orada azap çek ondan sonra öbür tarafta ne olacağın belli değil birde cehenneme atıl orada yan. Hiç bi bunun iyi yanı yok nerden baksan insan için kayıp

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Her türlü derdi sıkıntıyı çek peşinden öl kabre gir birde orada azap çek ondan sonra öbür tarafta ne olacağın belli değil birde cehenneme atıl orada yan. Hiç bi bunun iyi yanı yok nerden baksan insan için kayıp

belli bir ödüle, mükafata ulaşmak için mecburen sınavdan geçirilecektir insanoğlu. eğer ALLAH'ın bize çektirdiği sıkıntıların aslında bizi adam etmek ve cennetine sokmak için olduğunu anlamış olursak sorun kalmaz. ayrıca başımıza gelen çoğu musibet nefsimiz yüzündendir, hem bu dünyada hem öbür dünyada hesaba çekileceğizdir. dolayısı ile ona göre yaşamamız gerekli.

Noone

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Ölümden korkmak aslında bir içgüdü. Bebekliğimizden, 100 yaşına kadar sürekli yaşamamız üzerine kurulu olan bir sistem var. Bence ölümden korkmak da, ölümü unutmak da yanlış.

Bizim ne ahiret korkusundan iyi olmamız lazım, ne de sonsuza kadar yaşayacağım güç benim olmalı diye zalim.
Death(ölüm) ve life(yaşam) instincts( iç güdü) diye bir şeyler vardı tam hatırlamıyorum ama dediğin gibi yaşamak istemek bizde kodlu ama aynı zamanda ölüm isteği de var. Bunun en anlaşılabilir örneği ise bir film izlerken yaşadığımız hayattan kopup filmin içinde kaybolmamiz. Bu ölüm icgudusuyle bağlantılı. Yaşam icgudusu ise zaten dediğin gibi bebeklikten anlaşılıyor acken doyurulana kadar agliyoruz. yaşam için gerekli ilkel ihtiyaclarin doyurulmasi için uğraşıp duruyoruz ya da fizyolojik olarak beden zaten onu gerceklestiriyor.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
belli bir ödüle, mükafata ulaşmak için mecburen sınavdan geçirilecektir insanoğlu. eğer ALLAH'ın bize çektirdiği sıkıntıların aslında bizi adam etmek ve cennetine sokmak için olduğunu anlamış olursak sorun kalmaz. ayrıca başımıza gelen çoğu musibet nefsimiz yüzündendir, hem bu dünyada hem öbür dünyada hesaba çekileceğizdir. dolayısı ile ona göre yaşamamız gerekli.
Sizin bu dediğiniz bu dünyada şu an yapacak kimse yok onu ancak evliya tarzı kişiler yapar ne kadar da iyi yapsan yine de cezayı yiyorsun illa lanet cehenneme girilecek sonra cennete gidilecek değil mi?

Gökçe Asena

Profesör
Reaksiyon puanı
2,127
Şahsen ben korkarım sanırım günahlarımın fazlalığından olacak. Zaten dünyaya neden geldiğimi de anlamış değilim boşu boşuna. Hem bu dünyada sıkıntı çek hem de öbür dünyada ne anladım ben bu işten.

Dünya imtihan yeri. Fani.. biz bir sınav eşliğinde yaşamımızı sürdürüyoruz. Allahu teâlâ kuluna günahlarına kefareten sıkıntı verir. İnsan yaşattığını yaşamadan ölmez...

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Dünya imtihan yeri. Fani.. biz bir sınav eşliğinde yaşamımızı sürdürüyoruz. Allahu teâlâ kuluna günahlarına kefareten sıkıntı verir. İnsan yaşattığını yaşamadan ölmez...
Kimseye bir şey yaşatmadım kendimi biliyorum o yüzden herşeyi sorguluyorum.

femek513

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
hatayı herkes yapar ama tevbe etmek diye birşeyde var peygamberler bile günahsız değil, büyük günah işlemediğin sürece sıkıntı yok. Kul hakkı yeme, Allaha şirk koşma olabildiğince iyi bir insan olmaya çalış çok zor şeyler değil

Gökçe Asena

Profesör
Reaksiyon puanı
2,127
Kimseye bir şey yaşatmadım kendimi biliyorum o yüzden herşeyi sorguluyorum.

Yaşattıkları'ndan kastım insan sorumlu vir varlıktır yaptığı en zerre iyiliğe ve kötülüğe göre mükafat ve ceza alacaktır bu herkes için geçerlidir. Ve kendinizi sorgulamanız çok güzel bir düşünce.

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Ben ölüm korkusu o insanı neye sevk ediyor diye bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Misal unutulmayacak eserler, iyilikler yapan insanlar kısmen ölümsüz olmaz mı?

Gökçe Asena

Profesör
Reaksiyon puanı
2,127
Ben ölüm korkusu o insanı neye sevk ediyor diye bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Misal unutulmayacak eserler, iyilikler yapan insanlar kısmen ölümsüz olmaz mı?

Kanımca iyilik yapan insanlar ölümü sıkça hatırlar.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
cehennem kutsal ve çok değerli bir yerdir, lanetlemek doğru olmaz, cehennem zalimlerin ceza göreceği, gördüğü yerdir. ben cehennemi dahi seviyorum bu yüzden, hatta çok severim :D o zalimlerin insanlara ve hatta diğer yaratılanlara uyguladığı işkenceler, kötülükler için yaşasın cehennem diyenlerdenim.

şöyle bişey yok; insan günah işleyip işleyip onların hesabını cehennemde yanarak ödeyip sonra cennete gidecek ... bunu önceden bazı hocalar söylüyolardı fakat şimdi bu iddiayı söyleyen hoca sayısı az, daha çok ya cehenneme ya cennete gidilecek denilmektedir. eğer günahlar affedilmeyecek kadar çoksa ve ağır ise ebedi cehennem, eğer iyilikler fazla ise ebedi cennet ile müjdelenir insan. ama fakat şöyle bir ayet ve hadisler de var; insanoğlu cehennemi görmeden cennete de gitmeyecektir. konu derin bir mevzu ve araştırmanı öneririm. ben de aklımda olduğu kadarını yazdım ama eksik olduğunun farkındayım daha aydınlatıcı olmam için üzerinden geçmem gerekiyo konuların :)

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Ölümden sürekli korkarak yaşamak, insan psikolojisini kötü derecede zedeler. Kişi bir süre paranoyaklaşmaya başlayabilir ve kafasında senaryolar üretebilir. Ölümü aklından çıkarmamak, Hayatı kabullenmek gibi Ölümü'de kabulleniştir, Kişi yaşar ama takıntı derecesinde değildir ve bu nedenle hayatın negatif yönlerinden çok pozitif yönlerine odaklanır ve düzgün bir hayat sürer. Kısaca; Ölüm'de aynı Hayat gibi bir olgudur. Ve bunun korkusu insana bir şey kazandırmaz aksine kaybettirir.

Gökçe Asena

Profesör
Reaksiyon puanı
2,127
cehennem kutsal ve çok değerli bir yerdir, lanetlemek doğru olmaz, cehennem zalimlerin ceza göreceği, gördüğü yerdir. ben cehennemi dahi seviyorum bu yüzden, hatta çok severim :D o zalimlerin insanlara ve hatta diğer yaratılanlara uyguladığı işkenceler, kötülükler için yaşasın cehennem diyenlerdenim.

şöyle bişey yok; insan günah işleyip işleyip onların hesabını cehennemde yanarak ödeyip sonra cennete gidecek ... bunu önceden bazı hocalar söylüyolardı fakat şimdi bu iddiayı söyleyen hoca sayısı az, daha çok ya cehenneme ya cennete gidilecek denilmektedir. eğer günahlar affedilmeyecek kadar çoksa ve ağır ise ebedi cehennem, eğer iyilikler fazla ise ebedi cennet ile müjdelenir insan. ama fakat şöyle bir ayet ve hadisler de var; insanoğlu cehennemi görmeden cennete de gitmeyecektir. konu derin bir mevzu ve araştırmanı öneririm. ben de aklımda olduğu kadarını yazdım ama eksik olduğunun farkındayım daha aydınlatıcı olmam için üzerinden geçmem gerekiyo konuların :)
Bütün peygamberlere Allahu teâlâ öyle bir dilek hakkı vermiştir ki peygamberler ne dilerse gerçekleştireceğini müjdelemiştir. bütün peygamberler bu hakkı kullanmıştır yalnız sadece peygamber Efendimiz (s.a.v) kullanmamıştır. O hakkını ahirette biz günahkar kullarına saklamıştır Allahu teâlâdan cehennemden korunmamız için af isteyecektir.
(Konuyu biraz dağıttım sanırım ama yazmam gerektiğini düşündüm..)

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235

Hocam iman eden biri günahkar bile olsa cezasını çektikten sonra cennete girecektir ben buna inanıyorum. Zira eğer girmeyecekse ebedi kalacaksa onun kafir olanlardan farkı kalmaz. 2. Öyle ise eğer cennete kaçımız girebilir?

Son mesajlar