LG'den Harici DVD Yazıcı: GSA E50L - SecurDisc ve Lightscribe

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
LG, yerleşik optik sürücülerinin yanında harici medya yazıcıları konusunda da iddialı. En son ürünlerinden olan GSA E50L'yi videomuzda yakından inceliyoruz.

LG'nin harici optik sürücüsü GSA E50L, USB arabirimiyle bilgisayarınıza bağlanarak her türlü medyaya sorunsuz şekilde yazabiliyor. DVD + ve DVD - medyalara ve çift katman DVD'lere yazabilen ürün, disklere şekiller çizmenize imkân veren Lightscribe teknolojisini ve daha güvenli diskler oluşturmanızı sağlayan SecurDisc özelliklerini de destekliyor.

İzleyin

SecurDisc Nedir?

Üründe dikkatimizi en çok çeken şey, SecurDisc desteği oldu. Peki SecurDisc nasıl bir teknoloji? SecurDisc birkaç farklı açıdan daha güvenli diskler oluşturmanıza izin veriyor. Hem CD hem de DVD için kullanılan bu teknolojide öncelikle tamamen dolu olmayan disklere yazacaksanız, veriyi optik medya üzerindeki bozulmalara (çizilme gibi) karşı koruyabiliyorsunuz. Bu yapılırken, boş kalacak yerlere doğrulama bilgileri yazılıyor ve eğer diskte hata oluşmuşsa doğrulama değerleriyle esas veri kurtarılıyor.

securdisc_logo.jpg

SecurDisc teknolojisi aynı zamanda tamamen şifrelenmiş diskler oluşturmanıza da izin veriyor. Bunun bir uzantısı ve PDF'nin bir özelliğinin tesiri olarak, sadece disk üzerinden açılabilen PDF dosyaları üretmeniz de mümkün. Kısacası SecurDisc teknolojisi, DVD veya CD üzerinde, tamamen size özel ve oldukça güvenli bir ortam oluşturabiliyor. Şu an için SecurDisc teknolojisini sadece Nero Burning ROM yazılımı aracılığıyla kullanabiliyorsunuz.

Fiyat: 105 dolar + KDV Satın al!

Bilgi için: LG
SDN - http://shiftdelete.net

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Tasarımı güzel olmuş ve ayrıca ince olması güzel bir şey.Şifrelemesi ise süper.

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
DVD sürücülerde her zaman lider marka LG.Samsung 2. gelir.

Securdisc olayıda güzel bişiye benziyo.Uygulamalı olarak tanıyamadığım için pek yorum yapmam doğru olmaz.Ayrıca sürücünün yanında NERO veriyolarsa alırım.Bide ayrıyetten NERO'ya para veremem :p

amesfa

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Tasarım olarak gayet başarılı bir model, lightscribe özelliğinin olması harici bir yazıcı için harika. ;)

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
8x çok düşük. İncelemede normal falan denmiş ama değil. Bende philips var harici. 20x yazıyorum.. 8x kağnı gibi geliyor malesef..

Alengirli

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Videonun sonlarına doğru sol elimin üç parmağı masaya yapıştı, yani o elin orada kalmasının mal biri olmamla alakası yok.

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Benim ki 18x miş ;D . Listeye hiç dikkatli bakmamıştım, hep 8x te yazdığım için. Güzel ürün ama biraz pahalı geldi bana

Alengirli

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Bence maksimum hıza pek takılmayın, ben hiçbir zaman maksimum hızda yazmıyorum, kaç tane dvd yaktım o şekilde. Hele çift katmanlı dvd ler zaten 2.4 x ten yukarıda yazılmamalı. Olmamalı bunlar.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
2,4'ten yukarı zaten yazamıyorsun

cathlack

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Bence harici olarak tercih edilebilecek uygun fiyatlı ve ince yapılı bi dwd-r.Samsung un modelinin yanında çok şık duruyor…

İhtiyacı olanların tercih edebilecegi bi ürün… ;)

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
(ortalama)
8x = 8dk.
16x = 4 dk.

10 tane dvd çekmem gerektiğini düşünürsen zaman kaybım 40 dk...

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Alengirli İşlerin Adamı dedi ki:
Bence maksimum hıza pek takılmayın, ben hiçbir zaman maksimum hızda yazmıyorum, kaç tane dvd yaktım o şekilde. Hele çift katmanlı dvd ler zaten 2.4 x ten yukarıda yazılmamalı. Olmamalı bunlar.

Hiç çift katmanlı dvd im olmadı, ucuz diye tek katmanlı alıyorum. Bir keresinde 2x te yazdım kazara bekle anam bekle elektrikler gitse ups en fazla 30 dk. dayanır :D

Alengirli

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Ben de sadece bazı zamanlarda kullanıyorum, banlatmayın şimdi beni, lazım oluyor işte çift katman :D

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Dizüstü bilgisayarında DVD yazıcısı olmayanlar için gerçekten de iyi bir ürün.

Bu arada ürün, test merkezimize geldi ve masada duruyor. Tabi ilk paketi açan ben değilim :) bu ne diye garip garip baktım. Önce taşınabilir disk sandım :) DVD yazıcı olacağı aklımın ucundan geçmedi. Görüntüsü gerçekten çok şık.

Ama parmak izinizi hemen kapıveriyor. O nedenle silmek lazım.

Bu aralar piyano siyahı çok moda ;)

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Asus eee pcler için tercih edilebilir.

beyaz_golge

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Piano Siyahı hakikaten bu ürüne de çok yakışmış, bir çok ihtiyacı karşılayabilecek özellikte bir ürün gibi duruyor. Şidmiye kadar medya yazıcılarında hem LG kullandım,o da sağolsun beni hiç üzmedi...

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Blu-ray yazmıyor diyenler olabilir ama aslına bakarsanız, ülkemize Blu-ray ya da HD DVD'nin herkes tarafından kullanılabilir hale gelmesi için bir süre daha beklememiz gerekiyor.

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Bu SecurDisc de şifreleme yapıldığında başka dvd rom'a koyduğumuz zaman çalışıyo mu ?

chimera

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Ürün güzelmiş beğendim. Görünüş açısından gayet hoş duruyor. Ayrıca DVD+- olması bu ürün için artı özelliklerden bir tanesi. Troy' un dediğine göre ürüne dokunulduğunda parmak izi kalıyormuş ve her defasında dokunulduktan sonra silinmesi gerekiyormuş. O bana gelmez ne parmak izi olsun nede her dokunduğumda ben o ürünü sileyim. :)

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
pesimist dedi ki:
(ortalama)
8x = 8dk.
16x = 4 dk.

10 tane dvd çekmem gerektiğini düşünürsen zaman kaybım 40 dk...

İkinci senaryo: Dizüstü bilgisayarında optik sürücün yok; Ultra portable kullanıyorsun. DVD yazamıyorsun. :) Ya da çift katman DVD yazamayan bir dizüsütü bilgisayarın var. Masaüstüne alternatif olduğu düşüncesi yanlış. Zaten değil. Öyle olsa LG'nin bu ürünü üretmesi saçma olurdu. Düşünsene, ben LG'den, bu ürünün üçte biri fiyatına DVD-RAM bile yazan optik sürücüsünü aldım 5-6 ay önce. :)

Ürünün tek eksiği şık bir taşıma kılıfı.

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Bu tür ürünleri kullanarak format atmak mümkün mü acaba?

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Yeniden yazılabilir DVD'lere format atılabilir kolayca.

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Bilgisayara takılı bir cd okuyucu olmadığı zaman bu tarz ürünleri kullanarak format atabilir miyiz peki?

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
tuskilidi dedi ki:
Bilgisayara takılı bir cd okuyucu olmadığı zaman bu tarz ürünleri kullanarak format atabilir miyiz peki?

Elbette atabilirsin (yani bence)

Harici Floppy diskler gibi düşünürsek tak Usb girişine at..

SecurDisk özelliği güzelmiş. Fiyatıda ilerki zamanlarda düşecektir. Ya bi bayii fiyatına bakayım SDN ye kaca gelior bu :D

patrick

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
19
Nmss dedi ki:
tuskilidi dedi ki:

Elbette atabilirsin (yani bence)

Harici Floppy diskler gibi düşünürsek tak Usb girişine at..

SecurDisk özelliği güzelmiş. Fiyatıda ilerki zamanlarda düşecektir. Ya bi bayii fiyatına bakayım SDN ye kaca gelior bu :D

o zaman da daha iyi özelliğe sahip ürünler çıkar, al bunu sen al al :D ;)