Lenovo G500 İşlemci Değişimi ve Upgrade Yapma

Bu konuyu okuyanlar

ahmet_dx105kmen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İyi günler.
Lenovo G500 laptop kullanıyorum. Fakat bayağı yaşlandı ve sistem yetersiz gelmeye başladı.
Öncelikle özelliklerinden bahsedeyim.

İşletim sistemi: Windows 10 pro

Anakart: IVY BRIDGE MM70

İşlemci: Intel Celeron 1005M 1.90 GHz (G2 socket 988B rPGA)

RAM: DDR3 CL11 1600 MHz 2 GB RAM (tek modül laptopta diğer slot boş)

Ekran Kartı: Intel Graphics 1GB (büyük ihtimalle dahili)

Harddisk: WD 5400 RPM 8MB 500GB (Çalışır durumda ama büyük ihtimalle arızalı cızırtı yapıyor, isterseniz video atarım)

Öncelikle sistem bayağı eskide kalmış olduğu için Upgrade etmeyi düşünüyorum. (Yeni almaya kalksam daha pahalıya patlayacak o yüzden yükseltmeyi düşünüyorum, öğrenci olduğum için bütçem kısıtlı ve masaüstü sistemi kuramıyorum)

Şimdi;
İki tane 8GB RAM (kingston düşünüyorum)
120 GB SSD Samsung 750 evo düşünüyorum.
Bütçem kalırsa 1TB HDD (laptopta disk için ayrılan yere SSD takacağım için DVD sürücüsünü çıkarıp yerine aparat ile HDD takmayı düşünüyorum)
İşlemci i5 3230M düşünüyorum fakat önerilerinize açığım. 2.6 to 3.2 ghz (şuan gittigidiyor da satan var olmazsa EBay den de alabilirim)
Totalde 500-600 TL civarı tutuyor. Hiç uğraşmayıp elimdekini satsam (300 anca eder)
300+600=900
900 liraya o ayarda bir laptop alırsın derseniz hiç uğraşmam işime gelir.

Aşırı oyun oynayan ve sağlam performans bekleyen kullanıcılardan değilim. Sadece performans olsa yeter.

Neyse asıl sorum şu. Ben o BIOS sistemini kullanmayı bilmiyorum. (Bios bilmiyorum ama donanımları söküp takabiliyorum saçma biraz ahah)
Bıosu kullanmayı bilmemekle beraber o ekranda çok tedirgin oluyorum. O yüzden eğer işlemci değiştirsem RAM leri upgrade etsem bios da ayar yapmam gerekir mi?

Bunu anlamak için kendimce Ramin slotunu değiştirdim fakat hiç bir değişiklik olmadı. Galiba RAM konusunda istemeyecek ama işlemci değişikliğinde ayar gerektirir mi?

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
Öncelikleoyın performansı ekran kartıyla olur. Sizin bilgisayarınızda harici bir ekran kartı olmadığı için herhangi bir yükseltme gereksiz olur. Biraz daha para biriktiren gerekir.

ahmet_dx105kmen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Oyun performansı olmasına gerek yok. Performans olsun yeter. Çalıştığım bir iki program var onları seri bi şekilde çalıştırsın yeter.

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
Ssd ve ram upgrade biraz daha götürür makineyi. İşlemci değişir mi bilmiyorum ama değiştirilmesi mümkün.

ahmet_dx105kmen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
YouTube da örnekleri var. İki tane video bulabildim. G450 modeli için değişim var o biraz anlatmış. G500 için yapan hiç anlatmadan yapıyor. Ayrıca geri açılışınıda göstermiyor ikisi. Benim korkumda o arada bios ayarı gerekirse ne yaparım?

Huseyin564

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ahmet aynı notebook bendede var işlemciyi değiştirince sorun olduğu merak ettim ona göre bende deyiştircem

Son mesajlar