Laptop yavaşlama sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Proyuncu

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşlar bilgisayarım çok yavaşladı ne yapabilirim ?

1 gb ram windows 7 kurulu cpu N720
Her türlü öneriye açığım .Rami yükseltmek işe yarar mı mesela 2 ya da 4 gb tek ram slotu var ne yapmalıyım ?
Bilgisayarım notebook.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,369

Her türlü öneriye açığım .Rami yükseltmek işe yarar mı mesela 2 ya da 4 gb tek ram slotu var ne yapmalıyım ?
Bilgisayarım notebook.
Notebook bilgisayarda parça eklemesi yapamazsınız. Yeni bir notebook almanız gereklidir.

FurkanT.

Profesör
Reaksiyon puanı
340

Bilgisayarım notebook.
İnternetten düşük donanımlı bilgisayarlar için Windowsun Lite versiyonları var. Belki işinizi görebilir ama bu versiyonlar orjinal değil.

Ahmet Emre Toraman

Profesör
Reaksiyon puanı
391
Ram takviyesi ile hızlanma olabilir. Ama bilgisayar tahminimce eski bir bilgisayar. Ram ekleme dışında bir de içini iyice temizleyin ve işlemcinin termal macununu değiştirin.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,188
Şahine Desoto yükü yüklemiş gidiyorsun. Xp Home kur ona x32.

ibhaak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Bilgisayarım notebook.
işletim sistemini küçült xp dene ve bilgisayarının fan ve işlemci, bakımlarını yaptır.

Proyuncu

Asistan
Reaksiyon puanı
4
İnternetten düşük donanımlı bilgisayarlar için Windowsun Lite versiyonları var. Belki işinizi görebilir ama bu versiyonlar orjinal değil.

Benim kullandığım sürüm windows 7 Home Basic . Litesi ile aralarında ne gibi eksiklikler olabilir? Ve nasıl indiririm ?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Notebook bilgisayarda parça eklemesi yapamazsınız. Yeni bir notebook almanız gereklidir.

Ben zaten yeni ram takmayacağım . Kullandığım rami çıkartıp yeni bir ram takacağım daha yüksek bir ram aralarında performans farkı olur mu ? Oyunlarda fps artışı gibi mesela

Ben zaten yeni ram takmayacağım . Kullandığım rami çıkartıp yeni bir ram takacağım daha yüksek bir ram aralarında performans farkı olur mu

Son düzenleme:

FurkanT.

Profesör
Reaksiyon puanı
340
Benim kullandığım sürüm windows 7 Home Basic . Litesi ile aralarında ne gibi eksiklikler olabilir? Ve nasıl indiririm ?

Ben zaten yeni ram takmayacağım . Kullandığım rami çıkartıp yeni bir ram takacağım daha yüksek bir ram aralarında performans farkı olur mu ? Oyunlarda fps artışı gibi mesela

Ben zaten yeni ram takmayacağım . Kullandığım rami çıkartıp yeni bir ram takacağım daha yüksek bir ram aralarında performans farkı olur mu
Normal kullanimda performans artisi biraz yasarsin , ama o bilgisayarla oyun oynamak pek ic acici degil.

Proyuncu

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Normal kullanimda performans artisi biraz yasarsin , ama o bilgisayarla oyun oynamak pek ic acici degil.

Neden? Ben nostalji̇ yapiyorum zaten yani̇ çok performansa gerek yok ama bi̇lgi̇sayar yavaşliyor .

FurkanT.

Profesör
Reaksiyon puanı
340
Neden? Ben nostalji̇ yapiyorum zaten yani̇ çok performansa gerek yok ama bi̇lgi̇sayar yavaşliyor . .
Şöyle birsey yaoabilirsin,
Bilgisayara ssd takıp sıfırdan dudüşük boyutlu bir windows sistemi kurarsın. Performans olarak etkisi fazla olmaz ama kullanim olarak epey hizlanir
Hem ssd takarsan ileride yeni bir bilgisayar alacak oldugunda elinde hazir bir ssd olmus olur,

Reaksiyon puanı
16,118

Proyuncu

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Şöyle birsey yaoabilirsin,
Bilgisayara ssd takıp sıfırdan dudüşük boyutlu bir windows sistemi kurarsın. Performans olarak etkisi fazla olmaz ama kullanim olarak epey hizlanir
Hem ssd takarsan ileride yeni bir bilgisayar alacak oldugunda elinde hazir bir ssd olmus olur,

Nasil kurabi̇li̇ri̇m ? Nasil oyunlarda kasma sorununu azaltirim ? Uygun fi̇yatli ssd öneri̇ni̇z var mi ?

Proyuncu

Asistan
Reaksiyon puanı
4

Bilgisayarım notebook.

Bu arada hafiza karti takip ram olarak kullanabi̇li̇r mi̇yi̇m ?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bu çihaz Netbook'mu, Notebook'mu ? (Linux kur)

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Windows'u nasıl kuruyorsan o şekilde kuracaksın. İso dosyasını indirip Rufus ile bir flash belleğe yükle va ardından bilgisayarı (Bios ayarlarından düzelterek) Flash bellekten başlat. Flash bellekte başka kayıtlı bir dosya bulunmamalı. Kendi yedekleme veya şifreleme programı da bulunmamalı.

Download Xubuntu « Xubuntu

Proyuncu

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Windows'u nasıl kuruyorsan o şekilde kuracaksın. İso dosyasını indirip Rufus ile bir flash belleğe yükle va ardından bilgisayarı (Bios ayarlarından düzelterek) Flash bellekten başlat. Flash bellekte başka kayıtlı bir dosya bulunmamalı. Kendi yedekleme veya şifreleme programı da bulunmamalı.

Download Xubuntu « Xubuntu

Bu arada hafiza kartini bi̇çi̇mlendi̇ri̇p c di̇sk gi̇bi̇ kullandiktan sonra bi̇lgi̇sayara sağ tik yapip özelli̇kler>geli̇şmi̇ş si̇stem ayarlari>geli̇şmi̇ş>performans>geli̇şmi̇ş>ayarlar>sanal bellek altında deği̇şti̇re tiklasam hafiza kartini seçi̇p en fazla yapsam bi̇lgi̇sayar performans açisindan geli̇şi̇r mi̇?? Özelli̇kle oyunda. (oyun dedi̇ği̇m küçük nostalji̇k oyundur.)

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Denemeden kesin olarak bilemeyiz.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Sabit disk daha güvenli olur. Ve sabit disk flash bellek'lerden daha hızlı çalışır.

Proyuncu

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Şi̇mdi̇ 1. Hafiza kart taki̇p readyboost yapi̇p
2.Bi̇lgi̇sayarda sağ tikla c di̇ski̇ temi̇zleyi̇p o sd karttan rame hafiza versem gözle görülür fark olur mu? (sd kart 8 gb)

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Çok büyük fark olmaz. Sanal hafıza RAM görevi yapmaz. Ram ile aynı boyutta veya 10%-20% fazlası olması yeterli. Sanal hafıza Ram'deki verileri yedekler.

Proyuncu

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Peki̇ bunlardan başka ne öneri̇rsi̇ni̇z?(yeni̇si̇ni̇ almak dişinda.)

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Böyle idare edeceksin.

Proyuncu

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Ai̇da64 adli̇ programda en fazla 1 gb ram di̇yordu ben 2 gb taksam kabul eder mi̇ ?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Anakart destekliyorsa sorun olmaz. Desteklemiyorsa yine sorun olmaz, 1 GB kullanır.

Proyuncu

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Ubuntu win7 den daha az mı yer kaplar ?