Kulak çınlaması (Tinnitus) nasıl geçer?

Bu konuyu okuyanlar

unaltun84

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle herkese iyi akşamlar.Biraz uzun olabilir yazıcaklarım ama faydasını gördüm o yüzden sizleri bilgilendirmek istiyorum.Kulak çınlamam Mayıs ayında başladı.İlk başladığında dayanılmaz şekilde şiddeti yüksekti.Bir sigorta şirketinin çağrı merkezinde çalışıyordum fakat bu sebeple çıkmak zorunda kaldım.Neden olduğunu anlayamadığım için internetten ararştırdım öğrendimki latince ismi tinnitus olan başbelası bir hastalık semptomuymuş.Bir kaç gün geçmesini umarak bekledim fakat geçmeyince doktora gittim.Oturduğum yerdeki özel bir hastaneye gittim.KBB doktorunun muayene sonrası bana dediği "kulağında bişey yok bu psikolojik bir hastalık sakinleştirici al kafana takma".Bu cevap beni doğal olarak tatmin etmedi.Tekrardan internetten araştırmaya başladım nörolojik olabildiğini okudum ve burdaki devlet hastanesinde nöroloji doktoruna gittim.Beyin mr ı istedi.Çekildim ve sonuçlarda bişey çıkmadı.Bizlik bi durum yok dediler.Daha sonra Şişli'de kulak çınlaması üzerine yoğunlaşmış profesöre gittim.Çok az ilgilenerek muayene ettikten sonra bana yazdığı ilaçlar betaserc ve vastarel.Bu ilaçları 1.5 ay kullanman lazım dedi.Ben dediği gibi yaptım ama çınlamada herhangi bir azalma olmadı.Başka doktorlara gittim yani gitmediğim yer kalmadı gibi bişey :) En son bi arkadaşın tavsiyesi üzerine YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ nde Müzeyyen Doğan hocaya gittim ve muayen olduktan sonra bana dediği "çene eklemlerinde sorun var ama tam tehşis için çene poliğikinliğine gitmen gerek" demesiydi.Bende kısa süre sonra Yeditepe diş kliğine gittim.Gerçektende çenemde sorun varmış.Bulgunun ismide "temporomandibüler eklem bozukluğu".Şuan tedavi hala devam ediyor.Kulak çınlamam sükürler olsunki yok denecek kadar azaldı.Tamamiyle yok olurmu bilemiyorum ama doğru tehşisten sonra tedavasi bir şekilde oluyo ve insanda psikolojik olarak rahatlıyor buda bence çınlamayı azaltıyo.Yani sizlerinde bildiği gibi kulak dışındaki sebeplerde kulağı etkileyebiliyormuş.Benim sorunum bu,bendeki sorunu buldular ona göre tedavi uyguluyolar.Gittiğim doktoru tavsiye ederim.İnşallah herkes bu hastalıktan kurtulur.Biraz uzun oldu ama yaşadıklarım bunlar :) İyi akşamlar..

bilgilendirmen için çok teşekkürler. bende birkaç yerde sorunun dişlerden kaynaklanabileceğini okumuştum. hatta yirmilik dişlerin çıkmayıp içeriden sinirlere baskı yapması sonucu çınlama oluşanlar , yirmilik dişini çektirince çınlamadan kurtulanlar varmış. Çekmeyen bilemez gerçekten çok zor bir hastalık. Rabbim bütün hastalıklarla beraber kulağı çınlayanlara da şifa ve bol bol sabır versin inşallah. ben de çok çektim 2-3 yıldır, hala da tam geçmedi. özellikle grip oldugum zaman ateşlendiğimde vs. çok artıyor ama iyileşsem bile geçmiyor artık hep benimle :( bir dönem çörekotu yağının faydasını gördüm baya ama sonra devam etmedim. çörekotu her derde deva, Peygamber (s.a.v.) efendimizin bile bildirdiği birşey, denemeyen varsa mutlaka bir denesin birşey kaybetmezsiniz. ama şu aktarlarda satılan 5 liralıklardan değil, doğal soguk pres denen şekliyle yağı çıkartılmalı. çörekotunun kendisini de yiyebilirsiniz ama yutmakla olmuyor. mide onu sindiremiyormuş. dişerlinizle iyice çiğneyip ezmeniz lazım. o da açıkcası acı oldugundan zor, bide çok ufak taneli oldugu için tam hepsi çiğnenmiyor yarısı bütün gidiyor mideye. Allah hepimize şifa versin, dermansız dert vermesin..

karbey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tam tamına 25 yıldır bütün hayatımı altüst eden Tinnitus. ! İlk başlarada çok önemsemedim geçer umudu ile ancak yaşlandıkça ve geçmediğini farkedince alışmaktan başka çarem kalmadı. Uzun süre antidepresanlar kullandım, Aile ve arkadaş ilişkilerim çok bozuldu, işime bir türlü konsantre olamadım. Ancak ne yaparsak yapalım Onunla yaşamayı öğreniyoruz işte.
Hikayem uzun sizinde kafanızı şişirmeyim lakin söylemek istedğim benim gibi çok takan düşünen dert eden birisi bile 25 yıl bununla yaşamışsa çok rahat üstesinden gelirsiniz. İnanın kendinize inanın... Sevgiler.

emrekaragol6

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hocam ben geceleri duş aldığım zaman sabahları kulağım duymuyor.Bu hep olmuyor ama bazı zaman 1 hafta geçmediği oluyor.Bunu nasıl önleyebilirim.

isacubukcu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba erdikula
Sizin kulak çınlaması çeneyi hareket ettirdiğinizde azalıyor veya çoğalıyormuydu acaba? Bende de buna benzer bir durum var ve çenemden şüpheleniyorum. Size nasıl bir tedavi uygulanıyor. Şu an nasılsınız? Bilgi verebilirmisiniz?

Teşekkürler.

Öncelikle herkese iyi akşamlar.Biraz uzun olabilir yazıcaklarım ama faydasını gördüm o yüzden sizleri bilgilendirmek istiyorum.Kulak çınlamam Mayıs ayında başladı.İlk başladığında dayanılmaz şekilde şiddeti yüksekti.Bir sigorta şirketinin çağrı merkezinde çalışıyordum fakat bu sebeple çıkmak zorunda kaldım.Neden olduğunu anlayamadığım için internetten ararştırdım öğrendimki latince ismi tinnitus olan başbelası bir hastalık semptomuymuş.Bir kaç gün geçmesini umarak bekledim fakat geçmeyince doktora gittim.Oturduğum yerdeki özel bir hastaneye gittim.KBB doktorunun muayene sonrası bana dediği "kulağında bişey yok bu psikolojik bir hastalık sakinleştirici al kafana takma".Bu cevap beni doğal olarak tatmin etmedi.Tekrardan internetten araştırmaya başladım nörolojik olabildiğini okudum ve burdaki devlet hastanesinde nöroloji doktoruna gittim.Beyin mr ı istedi.Çekildim ve sonuçlarda bişey çıkmadı.Bizlik bi durum yok dediler.Daha sonra Şişli'de kulak çınlaması üzerine yoğunlaşmış profesöre gittim.Çok az ilgilenerek muayene ettikten sonra bana yazdığı ilaçlar betaserc ve vastarel.Bu ilaçları 1.5 ay kullanman lazım dedi.Ben dediği gibi yaptım ama çınlamada herhangi bir azalma olmadı.Başka doktorlara gittim yani gitmediğim yer kalmadı gibi bişey :) En son bi arkadaşın tavsiyesi üzerine YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ nde Müzeyyen Doğan hocaya gittim ve muayen olduktan sonra bana dediği "çene eklemlerinde sorun var ama tam tehşis için çene poliğikinliğine gitmen gerek" demesiydi.Bende kısa süre sonra Yeditepe diş kliğine gittim.Gerçektende çenemde sorun varmış.Bulgunun ismide "temporomandibüler eklem bozukluğu".Şuan tedavi hala devam ediyor.Kulak çınlamam sükürler olsunki yok denecek kadar azaldı.Tamamiyle yok olurmu bilemiyorum ama doğru tehşisten sonra tedavasi bir şekilde oluyo ve insanda psikolojik olarak rahatlıyor buda bence çınlamayı azaltıyo.Yani sizlerinde bildiği gibi kulak dışındaki sebeplerde kulağı etkileyebiliyormuş.Benim sorunum bu,bendeki sorunu buldular ona göre tedavi uyguluyolar.Gittiğim doktoru tavsiye ederim.İnşallah herkes bu hastalıktan kurtulur.Biraz uzun oldu ama yaşadıklarım bunlar :) İyi akşamlar..

cann32

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öncelikle herkese geçmiş olsun ... iki hafta önce üniversite şenliklerinde konsere gitmiştim orada yüksek sesten dolayı kulağıma bir çınlama girdi (tiz) şeklinde hiç gitmeyen bir ses sonra forumlara girip kulak çınlamasıyla ilgili konuları okudum herkes geçmez hiç gitmez 8 yıldır çekiyorum 10 yıldır çekiyorum flan yazmış bende doğal olarak korktum, panik oldum sinir stres hepsi birlikte kafayı yiyecektim arkadaşlarıma sordum herkes geçer birşey olmaz yat kalk geçer dediler uyudum uyandım geçmedi sonra doktora gittim sağlık ocağına sakız çiğne geçer dedi başından savdı okulda medikoya gittim ordaki doktorda birşey olmaz dedi ama ben bu durumdan çok rahatsızdım sürekli beynimin içinde bir ses beni hem korkutuyor hemde uyutmuyordu sonra memleketime ailemin yanına gittim (4 gün sonra ) 4 gün çınlama geçmedi yani , sonra annem internetten lahananın iyi geldiğini öğrenmiş bende denemekten birşey olmaz diyip içtim ,sonuçta bitki çayı gibi birşey ,5 gün içtim kulağımdaki ses gitmeye başladı gün içinde hiç duymadığım zamanlar bile oldu sonra pr doktordan randevu alıp muayene olmaya gittim doktor işitme testi yaptırdı kulak zarımda herhangi birşey yokmuş ançak yüksek ses kulağın içindeki hücreleri öldürüyormuş bununda geçmesi uzun sürer dedi bana, beaserch diye bir hap verdi şuan onu kullanıyorum ve çok az bir çınlama var onuda odaklanırsam duyuyorum yok denilecek kadar az , kulağıma çınlama gireli 12 gün oldu ve şuan çok az bir ses var ... forumlara güvenmeyin morelinizi bozmayın insanı sinir etmekten başka birşey yazmıyorlar forumlarda . psikolojim bozuluyordu forumları okuyunca ... bu rahatsızlığı olanlar içini ferah tutsun çünkü ben şuanda o rahatsızlığı yaşıyorum ve iyleşmek üzere kulağım iyleştide diyebilirim ,çünkü duymuyorum bile artık lahananın faydasını gördüm kullanabilirsiniz ... benim bu yazıyı yazmaktaki amacım ,ben bu rahatsızlığı geçirdim ve forumlarda yazanlar beni korkuttu stesten ölüyordum hiç geçmeyeceğini yazdıkları için, ama şuan rahatım ve bu rahatsızlığı geçirenlerinde rahatlamasını istiyorum (FORUMLARDAKİ YAZANLARA İNANMAYIN ) ALLAH herkesin şifasını versin ...

yarım litre :2buçuk su bardağı ,kaynamış suya 5-6 adet lahana yaprağı atıp kısık ateşte 10 dk kaynatın için soğuk sıcak farketmez ...

- - - Mesaj Güncellendi - - -

şunuda belirtmek isterim 72 saat içerisinde doktora gidilirse daha kolay geçiyormuş doktorum söyledi

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Birader ne kötü bir hastalikmis bu ya. Cildirmamak elde degil..

PrestigeMan

Profesör
Reaksiyon puanı
157
Ben bütün yolları denedim hala çınlıyor. Bunun şifası yok sanırım okadar hastanelere gittim özellere gittim. Halada çekmekteyim ve kulagım duymuyor suanda umarım kısa surede tez zamanda dermanı bulunur. Bende bu rahatsızlıgı 8 - 9 senedir çekiyorum.

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Bu sorunun bir cok sebebi var. Kbb uzmanina gozukmek en iyisi olur. Kbb uzmani medikal cihazlar ile kulak icinin basincini olcer. Kulagi inceler. Kulak egzamasi olabilir. Sinuzitten kaynakli bir sorun olabilir. Kisacasi en saglikli teshis emar veya tomografi gibi tarama yontemleri ile gorunen bir sorunun olup olmadigi incelenir. Eger boyle bir organik sorun yoksa o zaman doktorunnsize tavsiye edecegi cozumler stres yapmamak,spor yapmak gibi cozumler olacaktir. Ayrica kulak icini kasimamaliyiz. Egzama olabilir. Kulaklar kasiniyorsa dagilmayan temiz bir selpak mendile antibakteriyel sprey sıkıp kulak icini parmagimizla hafif dokunuslar seklinde silebiliriz. Serce parmagimizi tatli badem yagi ile nemlendirip kulak girisine surebiliriz. Bu kulagimizin yumusamasini sagliyor. Kurumasini engelliyor.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Bugün isitme testine girdim. Sol kulagimda %1.8, sag kulagimda %1.2 isitme kaybi varmis.

KBB doktorunun dedigine göre bu degerler cok iyiymis.

Kulak cinlamasini nerdeyse daha duymuyorum, gecti diyebilirim acikcasi.

PrestigeMan

Profesör
Reaksiyon puanı
157
Bugün isitme testine girdim. Sol kulagimda %1.8, sag kulagimda %1.2 isitme kaybi varmis.

KBB doktorunun dedigine göre bu degerler cok iyiymis.

Kulak cinlamasini nerdeyse daha duymuyorum, gecti diyebilirim acikcasi.
benim sadece sagda cinlama var ve hic duymuyor cok drlara gittimde iste ameliyat diyorlarda garanti vermiyorlar[emoji24]

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=391708]PrestigeMan[/MENTION]

Tinnitus'un bircok nedenleri oldugundan dolayi hastaligin tam olarak neden kaynaklandigini tespit etmek zor. Benim suan gercekten duymayacak kadar azaldi.

Bir ara lahana kürünü denedim, ama bunun bir faydasinin olup olmadigini söylemem imkansiz. Benim kulak cinlamam yaklasik 1 sene önce baslamisti. Sen yine iyi dayanmissin 8-9 sene.. Gercekten cekilecek gibi degil.

Her hastaligin bir sifasi vardir derler. Umarim seninde hastaligina bir care bulunur.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
yine nereden gördüm şu konuyu. kulaklarım çın çın çınlamaya başladı yeminle. delirecem :p

PrestigeMan

Profesör
Reaksiyon puanı
157

Tinnitus'un bircok nedenleri oldugundan dolayi hastaligin tam olarak neden kaynaklandigini tespit etmek zor. Benim suan gercekten duymayacak kadar azaldi.

Bir ara lahana kürünü denedim, ama bunun bir faydasinin olup olmadigini söylemem imkansiz. Benim kulak cinlamam yaklasik 1 sene önce baslamisti. Sen yine iyi dayanmissin 8-9 sene.. Gercekten cekilecek gibi degil.

Her hastaligin bir sifasi vardir derler. Umarim seninde hastaligina bir care bulunur.
kür mü desen isvec surubumu desen aklina ne geliyorsa her türlü yola baş vurdum.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Konuyu tam okumadım. Bende de var. Bazı hastalıkların belirtisi olabiliyor diye duymuştum. Bir ara irdelesem iyi olacak.

Rint

Profesör
Reaksiyon puanı
360
Emeğine sağlık faydalı bir yazı olmuş... Acil şifalar dilerim. Sağlık olmayınca hiç ama hiç bir şeyin anlamı olmuyor.

monders

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir aydan uzun süredir bu dertten muzdaribim ve sayfada yazılanları okudukça bunu kabullenmem gerektiği karamsarlığına düşüyorum, tıpta bilinen prosedürler malesef kısıtlı sonuçlar veriyor, bu sıkıntıdan tamamen kurtuldum diyenlerin sayısı oldukça az. Bendeki çınlama sanki kulağımın içerisine bir ağustos böceği yerleşmiş gibi sabit bir tını, daha önce kapalı poligonlarda hiç önlem almadan defalarca atış yapmama rağmen bir sıkıntı yaşamamıştım, en son açık alanda yaptığımız bir atış eğitimi sonrasında ertesi günü fark ettim bu çınlamayı ve o gün bugündür benimle, her sabah uyandığımda kendimde ilk kontrol ettiğim şey bu çınlama ve lanet olası şey her gün aynı yerde tınılayıp duruyor. Daha önce adını dahi duymamıştım ama ne kadar çok insanın bu dertten yakındığını araştırdıkça gördüm. Sadece Türkiye'de 15 milyon insan bununla yaşıyor dünyada ise milyarları bulduğu söyleniyor ama öldürmeyip süründürdüğü için Tıp sektörü sanırım pek üstüne düşmüyor. Daha önce bahsedildi mi bilmiyorum ama şöyle bir proje var ama hayata geçer mi bilmiyorum tabi bir umut işte.... (Manyetik Rezonans Arı Kulaklığı)[video=youtube;gYNoTfg71R4]http://www.youtube.com/watch?v=gYNoTfg71R4[/video]

tolga9009

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Konu bilgilendirici oldu. Allah acil şifalar versin...

PrestigeMan

Profesör
Reaksiyon puanı
157
Bir aydan uzun süredir bu dertten muzdaribim ve sayfada yazılanları okudukça bunu kabullenmem gerektiği karamsarlığına düşüyorum, tıpta bilinen prosedürler malesef kısıtlı sonuçlar veriyor, bu sıkıntıdan tamamen kurtuldum diyenlerin sayısı oldukça az. Bendeki çınlama sanki kulağımın içerisine bir ağustos böceği yerleşmiş gibi sabit bir tını, daha önce kapalı poligonlarda hiç önlem almadan defalarca atış yapmama rağmen bir sıkıntı yaşamamıştım, en son açık alanda yaptığımız bir atış eğitimi sonrasında ertesi günü fark ettim bu çınlamayı ve o gün bugündür benimle, her sabah uyandığımda kendimde ilk kontrol ettiğim şey bu çınlama ve lanet olası şey her gün aynı yerde tınılayıp duruyor. Daha önce adını dahi duymamıştım ama ne kadar çok insanın bu dertten yakındığını araştırdıkça gördüm. Sadece Türkiye'de 15 milyon insan bununla yaşıyor dünyada ise milyarları bulduğu söyleniyor ama öldürmeyip süründürdüğü için Tıp sektörü sanırım pek üstüne düşmüyor. Daha önce bahsedildi mi bilmiyorum ama şöyle bir proje var ama hayata geçer mi bilmiyorum tabi bir umut işte.... (Manyetik Rezonans Arı Kulaklığı)[video=youtube;gYNoTfg71R4]http://www.youtube.com/watch?v=gYNoTfg71R4[/video]

bu haberi gördümde sağlık bakanlığı neden destek vermiyor ya.

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Allah en kisa zamanda sifaya kavusmani nasip etsin. Saglik konularinda hic bir seyin stres kaynakli oldugunu dusunmuyorum. Sorun varsa doktorun strestir demesi isin kolayina kacmaktan baska bir sey degil. Ben de doktora sinusten dolayi gitmistim. Sorunlarimi anlatmama ragmen tomografi yapmamakta israr etti ama zorladim ve sonrasi iki kez sinus ameliyati olmama kadar uzandi. Kulaklarimda hic bitmeyen ses vardi ve doktor strestir dedi ama ben organik bir sebep yoksa, vitamin hormon bakimindan bir eksigim yoksa,tansiyon sorunum yoksa strese inanmiyorum dedim. Doktor sorunu medikal cihazlar yardimiyla yorumlar ve tedavi verir ama karsisinda iyi degilim diyen bir insana strestir deyip geciyorsa o doktor ile fazla muhatab olmadan baska bir doktora gitmekte yarar var.

snsr53

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iyi günler..öncelikle ben bu hastalığa 2012 şubat ayında yakalandım ve o gün bu gün şifa bulmak için istanbul trabzon nere bulursam gittim ve aynı sonucu aldım:ilaç verdiler devamlı betaserc,vasoserc ya da ote flavonoid plus vs... hepsini denedim ama gçmedi bu zamana kadar.bende devamlı ne iyi gelir diye hep bi araştırma içindeydim ve en son bundan 3-4 ay önce alt kattaki komşumuz ibn-i sina ibn-i baytar ve lokman hekimin yazdığı bir kitabın derlendiği kitabı getirdi ve şfasını orda buldum ve hemen hemen uğultum geçti.
bu ilacın adı evde her gün kullandığımız soğanın suyu.. cenabı allah şifasını bu bitkide vermiş meğerse.. önce soğanı rendeleyin daha sonra posasını elinizde suyu bir bardağa gelecek şekilde sıkın ve taze suyu çay kaşığına biraz gelecek şekilde bir damla gibi kulağınıza yedirin eğer evde tek başınaysanız ucu pamuklu kulak temizleyicilerden bir tanesini sağun suyuna batırıp ta kulağınızı fazla incitmeyecek şekilde kulağınıza sürebilirsiniz.. Allahım hepinize acim şifalar versin..

PrestigeMan

Profesör
Reaksiyon puanı
157
iyi günler..öncelikle ben bu hastalığa 2012 şubat ayında yakalandım ve o gün bu gün şifa bulmak için istanbul trabzon nere bulursam gittim ve aynı sonucu aldım:ilaç verdiler devamlı betaserc,vasoserc ya da ote flavonoid plus vs... hepsini denedim ama gçmedi bu zamana kadar.bende devamlı ne iyi gelir diye hep bi araştırma içindeydim ve en son bundan 3-4 ay önce alt kattaki komşumuz ibn-i sina ibn-i baytar ve lokman hekimin yazdığı bir kitabın derlendiği kitabı getirdi ve şfasını orda buldum ve hemen hemen uğultum geçti.
bu ilacın adı evde her gün kullandığımız soğanın suyu.. cenabı allah şifasını bu bitkide vermiş meğerse.. önce soğanı rendeleyin daha sonra posasını elinizde suyu bir bardağa gelecek şekilde sıkın ve taze suyu çay kaşığına biraz gelecek şekilde bir damla gibi kulağınıza yedirin eğer evde tek başınaysanız ucu pamuklu kulak temizleyicilerden bir tanesini sağun suyuna batırıp ta kulağınızı fazla incitmeyecek şekilde kulağınıza sürebilirsiniz.. Allahım hepinize acim şifalar versin..
Cinlamada gecerlimi bu olay ugultu demissiniz gece gunduz cinliyorda kulagim.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Sogan suyunu mutlaka deneyin, benim kulagimda cinlama neredeyse yok denecek kadar azaldi. Allah hepinize sifa versin arkadaslar.

Reaksiyon puanı
16,118
köftecilerin kulakları hiç çınlamaz özellikle kulaklarını çok karıştırıyorsa...

D

Deleted member 312196

SDN Okuru

Sogani dograyip bir tencereye koy ve kisik ateste kaynamaya birak. Kaynadiktan sonra biraz sogumasini bekle ve iliklasinca bir iki damla kulagina dök ve bekle. Hemen temizleme yoksa bir faydasini göremezsin.

PrestigeMan

Profesör
Reaksiyon puanı
157

Sogani dograyip bir tencereye koy ve kisik ateste kaynamaya birak. Kaynadiktan sonra biraz sogumasini bekle ve iliklasinca bir iki damla kulagina dök ve bekle. Hemen temizleme yoksa bir faydasini göremezsin.
Sogani nasil sogrucez normal salataya dograr gibimi yoksa rendelicezmi? Ve nasil temizlemem gerek en ince ayrintisina kadar anlatirmisiniz? Bunu ne zamana kadar yapmam gerek hergun mu ? Vs