İTÜ Elektrik Mühendisliği Nasıl Bilirsiniz?

Bu konuyu okuyanlar

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
Bu bölüm hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim. Üniversite, bölüm, mesleğin geleceği, iş imkanları, tahmini maaşlar vs vs. bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim :)

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Bölüm turkiyenin en iyisi. (elektrik müh. olarak) kendi fakültesinde olduğu için labaratuvar imkanlarının geniş olduğunu duymuştum.
İnsanoğlu elektriğe alternatif bi enerji bulana kadar bitmeyecek bi meslek.
Elektrik mühendisliğinin diploması bile para kazanır.
Tavsiye ederim. Eğer elektriğe ilgin varsa pişman olmazsın.

Geçen sene mf4 puan türünde en son 14200(ingilizce) ve 17100.(türkçe) sıralamasındaki öğrenciyi almış.
Benim için tek eksisi istanbul da olması. Ankarada düşünüyorum hayırlısıyla

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Elektrik mühendisliğini boşver bence. Elektronik mühendisliği (haberleşme, elektrik-elektronik) bunları düşün. İlla İTÜ diyorsan orasını bilemem.

Reaksiyon puanı
4
ben yıldız teknik elektrik müh. mezunum. ama itü elektrik müh. ilgili bilgi verebilirim.bir kere elektrik müh. alanı çok geniş sakın elektronik yazma kendını kısıtlarsın.elektrık müh. bitirdiğinde otomasyon,pic v e plc programlama,elektrık makınaları,generatorler,elektrık motorları,transformatorler,elektrik üretim nükller santreler,yüksek gerilim teknikleri,robotik sistemler konularında uzmanlasabılırsın.elektrık muh.turkıyede 3 üniversitede var. yıldız teknikte,istanbul teknikte ve kocaeli unıversıtesın de.gelelım itüye ben okurken yıldız teknigin otomasyon labaratuvarı çok gelişmiş oldugu için itü den arkadslar bazen bizim labaratuvara gelirdi.itü nünde yüksek gerilim labaratuvarı çok ıyı oldugu bız oarya giderdik.yıldız teknik ve itü elektrık muh. turkıyede 1 bolumde en çok profesor olan bolumdur.dusun yıldız teknikte 13profesor ,6 doçent,24 yardımcı doçent derse gırıyordu.ıtununde benzerdir.elekrık muh. mezun olanlar emo dan hemen belge alırlar. elektrık-elektronık muh. mezun olanlar emo tarafından açılan kurslardan sonra belge alırlar.bunlar elekrtk muh.faydalarıdır. özellikle turkıyenın enerji ihtiyacı çok fazla artıyor. güneş pilleri,rüzgar,damlama tekniği nükller gıbı enerji üretim çesitleri meydana geliyor.dolayısıyla turkıyenın 10-15 sene içerisinde yıldız,itü gibi kaliteli okullardan mezun elektrık muh. çok ihtiyacı olacak.devlette ise genel olarak elektrık muh. alımları çok yapılıyor.3 unıde oldugu için yerlesme sartın artıyor.işe itü veya yıldız dan mezun olursan ozel sektorde 2 tl ile başlarsın.ingilizce ögrenmeye çalıs. özellikle delphi öğrenmeye çalıs.otomasyon kursuna gitmenı oneririm.özellikle bıraz ilginç olacak ama arapça ögren insaat sektorunde çalısmak için.bana sorarsan memnunmusun diye.çok memnunum diyebilirim.isatanbul üni elektrık elektronık muh. karasız kaldıgım ama yıldıza gıttıgım için.karar senın abicim buradan elektrık muh. odasına http://www.emo.org.tr/​girip merak ettıgın bazı seylerıde ogrenebılırsın.

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
[MENTION=150710]Bombacı Mülayim[/MENTION] teşekkürler bilgiler için. ingilizce problem değil.lisede bir sene hazırlık okudum. gerçi şu sıralar köreldim biraz ama bikaç ay üstüne düşersem toparlarım. ha mesleki ingilizce daha farklıdır tabii.ama onu da ünideyken hallederiz. Arapçadan da azbuçuk çakarım.faydalı olursa öğrenirim onu da.

eletriğe karşı ilgim çok fiziğim matematiğim felan iyi. ama gelecekte iş bulabilme oranları, çalışma koşulları vs hakkında hiç bilgim yoktu. devlette koşullar nasıl, özelde nasıl bilmiyorum. eğer bu bölüm olursa üni boyunca nasıl bi yol izlemem gerek nelere ihtiyacım olur size bol bol danışırım :)

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
Elektrik mühendisliğini boşver bence. Elektronik mühendisliği (haberleşme, elektrik-elektronik) bunları düşün. İlla İTÜ diyorsan orasını bilemem.

Eren biliyorum o da güzel bölüm ama Türkiye'de daha çok gelişmesine ihtiyaç var bence.

Geleceğin mesleği tanımı bence mühendisliklerde çok tutmuyor. çünkü Türkiye'de geliştiğinde genç mühendislerin önü açık olacak. o zamana kadar 30 yaşını rahat bulurum ben.

Elektrik müh devri şu an ve ileride de hiç bitmez. Türkiye enerji alanında atılım içinde şimdi :)

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Elektronik mühendisliği de hemen hemen benzer şeylerle uğraşıyor zaten gene de elektrik müh mi elektronik mi diye sorulduğunda direk elektronik derim :D Haberleşme, iletişim, biyomedikal gibi alanlarıyla bir adım önde bence.

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
Elektronik mühendisliği de hemen hemen benzer şeylerle uğraşıyor zaten gene de elektrik müh mi elektronik mi diye sorulduğunda direk elektronik derim :D Haberleşme, iletişim, biyomedikal gibi alanlarıyla bir adım önde bence.

ikisi çok farklı şeyler bence. ilgi meselesi biraz. düşük akımlar ilgimi çekmiyo. yüksek gerilimden hoşlanıyorum:devil:

RapLex

Asistan
Reaksiyon puanı
0
elektrik olmasa biz bilgisayar mühendisleri ne yaparız ya :) bilgisayar ve yazılım dallarınıda düşün derim.

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16
[MENTION=70777]shadowknight[/MENTION] itü istediiğine göre iyi bi puan bekliyosun inş gelir istediğin gibi.

ben şöyle bi farklı görüş belirteyim. elektrik-elektronik mühendisliği okuyup ordanda kendini elektrik alanındada geliştirebilirsin. olurya ne kadar seviyorum desende elektriği ünide sevmezsin belki. bu sayede elektronik alanına yönelebilirsin belki orda daha mutlu olabilirsin. tabi yok ben elektriği her zaman severim diyosan alanını ilk baştan belirlemen ona göre bi üniye ve bölüme gitmen tabi daha iyi olur.

bölüm olarak elektrikte elektronikte çok geniş bölümdür. sevdiğin alan sana daha geniştir. :)

bende elektrik-elektronik mühendisliği okuyorum. daha yeni 2. sınıfa geçtim. seçmeli derslerimi yazıyım buraya bak sen kendin gör alanın genişliğini. tabi bide şu var alanın istediğin kadar geniş olsun ama sen illaki 1 alanda ilerlersin her alanıda yapman imkansız bişey olur sanırım :)

EM308HABERLEŞME ELEKTRONIGI
2

2
4

EM310RADYO-TV TEKNİĞİ
2

2
4

EM314LİNEER OLMAYAN DEV. VE SİSTEMLER
2

2
4

EM316DİJİTAL ELEKTRONİK
2

2
4

EM322ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK
2

2
4

EM326PROGRAML. LOJİK ELEMANL. GRŞ.
2

2
4

EM330ELEKTRİK MAKİNALARI TASARIM İLKELERİ
2

2
4

EM344MİKRODENETLEYİCİLER
2

2
4

EM350VERİ HABERLEŞMESİ
2

2
4

EM360MICROCONTROLLERS
2
0
2
4

EM403GÜÇ ELEKTRONİĞİ I
2

2
4

EM405KABLOSUZ VE GEZGİN HABERLEŞME
2

2
4

EM409HABERLEŞME SİSTEMLERİ
2

2
4

EM411MİKRODENETLEYİCİ TABANLI SİSTEM TASARIMI
2

2
4

EM417TIP ELEKTRONİĞİ
2
0
2
4
DA
EM421HABERLEŞMEDE BAĞLAŞIM SİST.
2

2
4

EM433ANALOG TÜM DEVRE TASARIMI
2

2
4

EM435OPTO ELEKTRONİK
2

2
4

EM437FİBER OPTİK
2

2
4

EM439ENSTRUMANTASYON ELEKTRONİĞİ
2

2
4

EM441MİKRODALGA TEORİSİ
2

2
4

EM445BİLGİSAYAR DESTEKLİ DEVRE TASARIMI
2

2
4

EM447ELEKTROMAGNETİK UYUMLULUK
2

2
4

EM451AYDINLATMA TEKNİĞİ
2

2
4

EM455GÖRÜNTÜ İŞLEME
2

2
4

EM473DEVRE SENTEZİ
2

2
4

EM475ELEKTRİK ENERJİSİ İLETİMİ VE DAĞITIMI
2

2
4

EM477TASARIM ALGORİTMALARI
2

2
4

EM479SAYISAL HABERLEŞME
2

2
4

EM481SAYISAL İŞARET İŞLEME UYGULAMALARI
2
0
2
4

EM483DESIGN ALGORITHMS
2
0
2
4

EM485IMAGE PROCESSING
2
0
2
4

EM487INTRODUCTION TO DATA MINING
2
0
2
4

EM415HİBRİD VE ELEKTRİKLİ ARAÇ TEKNOLOJİSİ
2
0
2
4

EM408ANTENLER
2

2
4

EM410ENFORMASYON VE KODLAMA
2

2
4

EM416BİYOMEDİKAL ENSTRUMANTASYON
2
0
2
4
DA
EM422MODERN KONTROL TEKNİKLERİ
2

2
4

EM428MİKRODALGA DEVRELERİ
2

2
4

EM430MÜH.SİSTEM ANALİZİ
2

2
4

EM432OPTİK HABERLEŞME
2

2
4

EM434GÜÇ ELEKTRONİĞİ II
2

2
4

EM436HABERLEŞME SİSTEMLERİNDE GÜRÜLTÜ
2

2
4
DA
EM438BİLGİSAYARLI GÖRÜ
2

2
4

EM456MİKRODALGA LAB.
1
1
2
4

EM460GÜÇ ELEKTRONİĞİ LAB.
1
1
2
4

EM462ENSTRUMANTASYON LAB.
1
1
2
4

EM466ELEKTRİK MAK. LAB.
1
1
2
4

EM476WEB TEKNOLOJİLERİ VE UYGULAMALARI
1
1
2
4

EM478ENDÜSTRİYEL KONTROL TEKNİKLERİ LAB.
1
1
2
4

EM482ELEKTROMANYETİK ALANLARIN BİYOLOJİK ETKİLERİ
2

2
4

EM484ELEKTRONİK DEVRE DONANIMI VE TEST TEKNİKLERİ
2

2
4

EM486ELEKTRİK TESİSLERİ PROJESİ
1
1
2
4

EM488SAYISAL FİLTRELER
2

2
4

EM490YAPAY ZEKÂ VE MÜH. UYG.
2

2
4

EM424AKUSTİK
2

2
4

MM472ROBOTİĞE GİRİŞ
2

2
4

EM494ARTIFICIAL INTELLIGENCE AND ENGINEERING APPLICATIONS
2
0
2
4

EM496DATA STRUCTURES AND ALGORITHMS
2
0
2
4

EM 406FOTONİĞE GİRİŞ
2
0
2
4

EM 404BİLGİ ŞİFRELEME YÖNTEMLERİ
2
0
2
4

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
[MENTION=71554]cobra11[/MENTION] aslında iyi bi puan değil. bu sene beklentimin çok altında çok kötü geçtiği için yöneldim bu alana :)

teşekkürler bilgi için tabi her şeyi bilmek mümkün değil. illaki uzmanlaşmak gerekir. ona da bölüm kısmet olursa karar veririz :)

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16
[MENTION=70777]shadowknight[/MENTION] bu alan iyi sayılıyor bizim buralarda aslında :) tabi iyilik anlayışı farklı sanırım :)

inşallah gönlüne göre istediğin bi yere girersin :) soracakların olursa gene yardımcı olmaya çalışırım bildiğim kadarıyla.

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
@shadowknight bu alan iyi sayılıyor bizim buralarda aslında :) tabi iyilik anlayışı farklı sanırım :)

inşallah gönlüne göre istediğin bi yere girersin :) soracakların olursa gene yardımcı olmaya çalışırım bildiğim kadarıyla.

sağol hocam. şu son sınav da pazar günü geçsin, sonuçlar açıklansın sizin gibi tecrübeli dostlara bilmediğim konuları sorarım mutlaka :)

E32KERNEL

Doçent
Reaksiyon puanı
0
@cobra11 aslında iyi bi puan değil. bu sene beklentimin çok altında çok kötü geçtiği için yöneldim bu alana :)

teşekkürler bilgi için tabi her şeyi bilmek mümkün değil. illaki uzmanlaşmak gerekir. ona da bölüm kısmet olursa karar veririz :)

Kardeş ayıptır sorması ne kadar puan bekliyorsun ki en kötü duruma İTÜ 'yü düşünüyorsun? :D :D
Boğaziçi falan mı istiyordun?

Ben de bir iki kelime söyleyeyim, çapım yettiğince;

Bir kere ilk başta İnglizcen çok iyi olacak.Teknik olsun olmasın. Ki sana İngilizce kaynakları çalışmanı öneriyorum. O tip kaynaklar gerçekten birşeyler öğretiyorlar. TÜrkçe kaynaklar ya eksik oluyor ya da çeviri oluyor(saçma sapan bir şekilde). Gerçekten kaliteli Türkçe kaynak çok az.

Bir diğer şeyse, hangi mühendislik olursa olsun, sen kendini geliştirdiğinde asla ama asla işsiz kalmazsın. Bilgisayar olsun, elektrik-elektronik olsun, makine olsun... Yani sana bağlı.Hatta üniversite bitmeden bile işe girip çalışabilirsin.

Bende bu sene makine yazmayı düşünüyorum. Hem elektrik var hem bilgisayar hem makine. :D
Zaten doğru düzgün mühendis olmak istiyorsak, gece gündüz çalışmak şart. Ben çoğu şeyden vazgeçtim mesela. :) :)

Maaş konusu da, okuldan mezun olduğun zamandaki bildiğin şeylere bağlı. Atıyorum, misal 3000 TL den başlarsın, yıl geçtikce ve sen tecrübe kazanıp, kendini daha da geliştirdiğinde maaşta doğru orantılı olarak artar.

Bir de Türkiye yeni yeni kalkınan bir ülke olduğu için, mühendislere hele hele de mühendis gibi mühendislere çok ihtiyacı var. Türkiye 'de mühendislik geleceğin mesleklerinden.

Neyse, yine milletin kafasını şişirdim.
Senin de sorun Elektrik-Elektronik üzerine ama ben genel mühendislik hakkında bilgiler verdim. Umarım faydası olmuştur.
Hadi Allah yardımcımız olsun...

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Türkiye'de üniversite okuma derim ben bir gelecek göremiyorum. İyi bir kariyer ve meslek sahibi olmak istiyorsan yurtdışı alternatiflere yönel Amerika ya da İngilteredeki üniversiteleri araştır.

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
[MENTION=105867]E32KERNEL[/MENTION] ygsden önce hedef ilk 2000di ama ygs bütün her şeyimi altüst etti o muhteşem Türkçesiyle.artık puan hesabı felan yapmıyorum. ne olursa nasipte o :D

sağol bilgiler için :)

Reaksiyon puanı
31
Türkiye'de üniversite okuma derim ben bir gelecek göremiyorum. İyi bir kariyer ve meslek sahibi olmak istiyorsan yurtdışı alternatiflere yönel Amerika ya da İngilteredeki üniversiteleri araştır.
Türkiyenin hangi ilinde yaşıyorsunuz merak ettim ki bu ülkede mühendislerin çalışma koşullarını ve ücret konusundaki artıları bilmediğiniz ortada.

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138

kariyere fazla merakım yok. sadece mesleğim elimde iyi bi yaşam standartında yaşayım yeter :)ülkemden ayrılmayı pek düşünmüyorum. belki bikaç senelik eğitim için anca :)

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Kardeş ayıptır sorması ne kadar puan bekliyorsun ki en kötü duruma İTÜ 'yü düşünüyorsun? :D :D
Boğaziçi falan mı istiyordun?

Ben de bir iki kelime söyleyeyim, çapım yettiğince;

Bir kere ilk başta İnglizcen çok iyi olacak.Teknik olsun olmasın. Ki sana İngilizce kaynakları çalışmanı öneriyorum. O tip kaynaklar gerçekten birşeyler öğretiyorlar. TÜrkçe kaynaklar ya eksik oluyor ya da çeviri oluyor(saçma sapan bir şekilde). Gerçekten kaliteli Türkçe kaynak çok az.

Bir diğer şeyse, hangi mühendislik olursa olsun, sen kendini geliştirdiğinde asla ama asla işsiz kalmazsın. Bilgisayar olsun, elektrik-elektronik olsun, makine olsun... Yani sana bağlı.Hatta üniversite bitmeden bile işe girip çalışabilirsin.

Bende bu sene makine yazmayı düşünüyorum. Hem elektrik var hem bilgisayar hem makine. :D
Zaten doğru düzgün mühendis olmak istiyorsak, gece gündüz çalışmak şart. Ben çoğu şeyden vazgeçtim mesela. :) :)

Maaş konusu da, okuldan mezun olduğun zamandaki bildiğin şeylere bağlı. Atıyorum, misal 3000 TL den başlarsın, yıl geçtikce ve sen tecrübe kazanıp, kendini daha da geliştirdiğinde maaşta doğru orantılı olarak artar.

Bir de Türkiye yeni yeni kalkınan bir ülke olduğu için, mühendislere hele hele de mühendis gibi mühendislere çok ihtiyacı var. Türkiye 'de mühendislik geleceğin mesleklerinden.

Neyse, yine milletin kafasını şişirdim.
Senin de sorun Elektrik-Elektronik üzerine ama ben genel mühendislik hakkında bilgiler verdim. Umarım faydası olmuştur.
Hadi Allah yardımcımız olsun...
Benim amcamın oğlu da yıldız teknik üniveritesi makine mühendisliği bitirdi istanbulda ve 1500 tl'ye işe girdi ve bir kaç sonra bıraktı çünkü çok mezun olduğundan yüksek ücretle çalışmak hayal diyordu ama bilmiyorum yine Türkiye'deki eğitim ve iş koşullarını şimdi bana ingilterede yüksek lisans yapmak için üniversiteye yönlendirir misin diye soruyor. Türkiyede mühendislik şartları pek iyi değil diyor onun söylediği bu belki iyi şartlarda çalışanlar da vardır...

E32KERNEL

Doçent
Reaksiyon puanı
0
@E32KERNEL ygsden önce hedef ilk 2000di ama ygs bütün her şeyimi altüst etti o muhteşem Türkçesiyle.artık puan hesabı felan yapmıyorum. ne olursa nasipte o :D

sağol bilgiler için :)

Eyvallah...Sende sağol.

Ben de YGS 'ye hayvan gibi çalıştım. Ki ben EA mezunuyum, TÜrkçe 'yi asla affetmezdim ama benim bile anamı ağlattı. Zamanda yetmedi zaten. :(

Ben üniversiteyi de fazla kafaya takmıyorum zaten.Çünkü eşşek-kusura bakmayın- gibi de çalışsan, istediğin yere gidemiyorsun.yaptıkları sınav ortada. Anlıyorsundur ne demek istediğimi.

Bana Atatürk Üni. de gelse, razıyım. Gİder okurum(Erzurumdayım ben.). Kendimi gösterdikten sonra da, gerisi gelir İnşaAllah.

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
Eyvallah...Sende sağol.

Ben de YGS 'ye hayvan gibi çalıştım. Ki ben EA mezunuyum, TÜrkçe 'yi asla affetmezdim ama benim bile anamı ağlattı. Zamanda yetmedi zaten. :(

Ben üniversiteyi de fazla kafaya takmıyorum zaten.Çünkü eşşek-kusura bakmayın- gibi de çalışsan, istediğin yere gidemiyorsun.yaptıkları sınav ortada. Anlıyorsundur ne demek istediğimi.

Bana Atatürk Üni. de gelse, razıyım. Gİder okurum(Erzurumdayım ben.). Kendimi gösterdikten sonra da, gerisi gelir İnşaAllah.

sınav öncesi denemelerde vs töderde 150 net üstünü çok rahat yaparken ygsde zaman yetmedi. bi sürü boş kaldı.

neyse olan oldu. hakkımızda hayırlısı olur inşallah:)

Reaksiyon puanı
4
Bombacı Mülayim teşekkürler bilgiler için. ingilizce problem değil.lisede bir sene hazırlık okudum. gerçi şu sıralar köreldim biraz ama bikaç ay üstüne düşersem toparlarım. ha mesleki ingilizce daha farklıdır tabii.ama onu da ünideyken hallederiz. Arapçadan da azbuçuk çakarım.faydalı olursa öğrenirim onu da.

eletriğe karşı ilgim çok fiziğim matematiğim felan iyi. ama gelecekte iş bulabilme oranları, çalışma koşulları vs hakkında hiç bilgim yoktu. devlette koşullar nasıl, özelde nasıl bilmiyorum. eğer bu bölüm olursa üni boyunca nasıl bi yol izlemem gerek nelere ihtiyacım olur size bol bol danışırım :)

bende sorularına cevap vermeye calısırım abicim.gelecek açısından bı dusuncen olmasın. ben sana bi abin olarak sakın ama sakın elektronik müh. yazma diyorum.çünkü elektronik mezunlarını kursa falan gonderip elektrık muh. işini yaptırıyorlar.bak ben 23 yasındayım askerden geldiğim gibi algidaya girdim.hemde çok ıyı bı maaşla.puanın yüksekse sana itü elektrık muh. ,yıldız teknik elektrik müh, yıldız teknik mekatronik müh. bu üçünden birini öneririm.bide sıradan üniversitelerde mühendislik okuma .muh. teknik unıversıte okunur.ve teknik unıversıte mezunu olmanın forsu bır baskadır .karar senin.

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138
bende sorularına cevap vermeye calısırım abicim.gelecek açısından bı dusuncen olmasın. ben sana bi abin olarak sakın ama sakın elektronik müh. yazma diyorum.çünkü elektronik mezunlarını kursa falan gonderip elektrık muh. işini yaptırıyorlar.bak ben 23 yasındayım askerden geldiğim gibi algidaya girdim.hemde çok ıyı bı maaşla.puanın yüksekse sana itü elektrık muh. ,yıldız teknik elektrik müh, yıldız teknik mekatronik müh. bu üçünden birini öneririm.karar senin.

sağol hocam çok teşekkürler yardımların için :) sorularım olduğunda mutlaka döneceğim size :)

muhammedyakup

Doçent
Reaksiyon puanı
4
bende şuanda selçuk ünni. 4 .sınıf elektrik elektronik okuyorum sana önerim sırf elektrik yada sırf elekronik olan bir yer yazmaman elektrik-elektronik olan bir yeri yazarsan ileride hangisi daha çok ilgini çekerse ona yönelirsin ben şuanda elektronik seçtim (ilgimi çeken konular daha fazla olduğu için)elektriktende imza hakkı için de 3 ders aldım 4 sınıftada ek olarak 2 imza dersi daha verirsem elektrk mühendisinin yapacağı işide yapabilirim ilerde seçeneklerim olsun diye yaptım böyle düşünmeni tavsiye ederim.