Soru Bilgisayar mühendisliği için nasıl bir laptop almalıyım?

Bu konuyu okuyanlar

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Öncelikle merhaba arkadaşlar bilgisayar mühendisliğini kazanacak gibi duruyorum ama tabi sene boyunca sınava çalışmak dışında bir şey yapamadığım için nasıl bir laptopa ihtiyacım var bilemiyorum.

şimdilik 40 bin tl civarı param var. yeni üyelere açılan banka hesapları %0 faizli kredi verdiği için 50 bin-60 bine çıkarım eğer bir fark oluşturacaksa. python java c# (hepsi kulaktan dolma duyduğum önemli denilen diller olduğu için bunlaır belirttim) gibi yazılım dillerini rahatça çalıştırabilecek ve stajlarda vs iş hayatında üzmeyecek bir cihaz arıyorum şimdiden teşekkürler cevap veren arkadaşlara

bu arada bilgisayar mühendisi başka arkadaşlar bana yardımcı olmak isterseniz iletişim bilgilerinizi bırakırsanız çok sevinirim çünkü süreç içinde birkaç şey daha sorabilirim

Son düzenleyen moderatör:

neptün yüksel

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
100
ama onlarda da programlara çok yüksek lisans paraları bayılmam gerekebilir. hiçbir şeyi crackleyemem ondan pek sıcak bakamıyorum
Bilmiyorum artık. Yazılımcıların göz bebeği. Benim de ihtiyacım olabiliyor. Çünkü yüksek performans ve pil gücü lazım. Ayrıca gelişmiş kısayolar ve işlevsel arayüzler ile macOS çok iyi bir işletim sistemidir.

Diğer bir taraftanda optimizasyonu çok iyi ve cihazlar arası çok iyi senkronizasyonu var.

Param olursa alacağım bende M1.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,969
Öncelikle merhaba arkadaşlar bilgisayar mühendisliğini kazanacak gibi duruyorum ama tabi sene boyunca sınava çalışmak dışında bir şey yapamadığım için nasıl bir laptopa ihtiyacım var bilemiyorum.

şimdilik 40 bin tl civarı param var. yeni üyelere açılan banka hesapları %0 faizli kredi verdiği için 50 bin-60 bine çıkarım eğer bir fark oluşturacaksa. python java c# (hepsi kulaktan dolma duyduğum önemli denilen diller olduğu için bunlaır belirttim) gibi yazılım dillerini rahatça çalıştırabilecek ve stajlarda vs iş hayatında üzmeyecek bir cihaz arıyorum şimdiden teşekkürler cevap veren arkadaşlara

bu arada bilgisayar mühendisi başka arkadaşlar bana yardımcı olmak isterseniz iletişim bilgilerinizi bırakırsanız çok sevinirim çünkü süreç içinde birkaç şey daha sorabilirim
50-60 hatta 40.000'e bile gerek yok ama sizin tercihiniz. Ryzen 5 5600H, RTX 3050'li bir laptop bile autocad vs. için yeterli. RTX 4060'lı, belki de o bütçeye RTX 4070'li laptoplar bulunabilir.

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
50-60 hatta 40.000'e bile gerek yok ama sizin tercihiniz. Ryzen 5 5600H, RTX 3050'li bir laptop bile autocad vs. için yeterli. RTX 4060'lı, belki de o bütçeye RTX 4070'li laptoplar bulunabilir.
bir model öneriniz var ise atabilir misiniz hocam? 45 55 arası en ideal fiyat olur şuan benim için.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilmiyorum artık. Yazılımcıların göz bebeği. Benim de ihtiyacım olabiliyor. Çünkü yüksek performans ve pil gücü lazım. Ayrıca gelişmiş kısayolar ve işlevsel arayüzler ile macOS çok iyi bir işletim sistemidir.

Diğer bir taraftanda optimizasyonu çok iyi ve cihazlar arası çok iyi senkronizasyonu var.

Param olursa alacağım bende M1.
iphone kullanmaıdğım için cihazlar arası uyumu çok kullanacağım bir özellik değil ama paralı servisler çok ciddi para etmeseydi diğer özellikleri benim de hoşuma gidiyordu. laptoptan sonra başka bir şeye para harcayamam maalesef yoksa alırdım

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,969
bir model öneriniz var ise atabilir misiniz hocam? 45 55 arası en ideal fiyat olur şuan benim için.

iphone kullanmaıdğım için cihazlar arası uyumu çok kullanacağım bir özellik değil ama paralı servisler çok ciddi para etmeseydi diğer özellikleri benim de hoşuma gidiyordu. laptoptan sonra başka bir şeye para harcayamam maalesef yoksa alırdım
Satıcı Teknosa değil GPN Teknoloji bu arada.

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Yok, şuan lise mezunu birisiyim.
ben de cidden pek anlayan biri değilim hocam da o yüzden siz bu işlerin ne kadar içindesiniz ondan sormuştum. ama yazılımcıların ne yaptığını detaylı biliyorsanız ve cihaz gerekliliklerini biliyorsanız önereceğiniz markaların bu özelliklerdeki modellerinden almayı deneyeyim hocam

Yok, şuan lise mezunu birisiyim.
tabiki çok bilgili olduğunuz belli hocam takdir ettim de sadece ilgi alanınız mı ondan soruyorum yanlış anlaşılmasın

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,969
ben de cidden pek anlayan biri değilim hocam da o yüzden siz bu işlerin ne kadar içindesiniz ondan sormuştum. ama yazılımcıların ne yaptığını detaylı biliyorsanız ve cihaz gerekliliklerini biliyorsanız önereceğiniz markaların bu özelliklerdeki modellerinden almayı deneyeyim hocam
Bu HP, bütçeniz aralığındaki alabileceğiniz en kuvvetli laptoplardan. Yazılıma ilgim var ve onunla ilgili uğraşlarım da mevcut. i7 13700HX fazlasıyla kuvvetli bir SoC yani işlemci. RTX 4060 da aynı şekilde. Sizi en az 5 sene rahat götürebilecek bir cihaz.

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Bu HP, bütçeniz aralığındaki alabileceğiniz en kuvvetli laptoplardan. Yazılıma ilgim var ve onunla ilgili uğraşlarım da mevcut. i7 13700HX fazlasıyla kuvvetli bir SoC yani işlemci. RTX 4060 da aynı şekilde. Sizi en az 5 sene rahat götürebilecek bir cihaz.
tamamdır hocam takibe alıyorum bu bilgisayarı. alırsam kutusuyla size fotoğrafını atarım :) eğer başka sorum olursa size tekrar buralardan ulaşabilir miyim hocam?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,969

Purposetour

Asistan
Reaksiyon puanı
57
tamamdır hocam bakayım ama çok fazla modeli türü var. hangi özelliklerine dikkat etmrm lazım bilmiyorum. 16gb ram olması gerektiği haricinde fazla bilgim yok
Bende 32 gb ramli olanı var yani 16 da yeterli arkada bir sürü program açıp hiç birini kapamadan her şeyi yapabiliyorum
Mx450 ekran kartı var büyüp oyunları orta ayarda oynatıyor gta 5 gibi . Diğer oyunlar ise sorunsuz. Öneririm.

neptün yüksel

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
100

Hacı para ödüyecen mi Windows'da da?
Çünkü Windows'ta pahalı bir işletim sistemi ha.

2.700 ile 6.000 TL arası değişiyor.
Offiste yıllık 1000 TL.

Apple servislerine para ödemiyorsun. Neye para harcıcağını anlamadım. macOS bedava bir işletim sistemi. Apple hesabı da ücretsiz açılıyor ve kullanıyor.

Mesela Windows'ta Photoshop paralı ise macOS'te de paralı.

Son düzenleme:

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Hacı para ödüyecen mi Windows'da da?
Çünkü Windows'ta pahalı bir işletim sistemi ha.

2.700 ile 6.000 TL arası değişiyor.
Offiste yıllık 1000 TL.

Apple servislerine para ödemiyorsun. Neye para harcıcağını anlamadım. macOS bedava bir işletim sistemi. Apple hesabı da ücretsiz açılıyor ve kullanıyor.

Mesela Windows'ta Photoshop paralı ise macOS'te de paralı.
windowsta her şeyi cracklerim

neptün yüksel

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
100
windowsta her şeyi cracklerim
Yine istediğini al kardeş bir şey demiyorum ama macOS'te de her şeyi craclarsın kardeş.

Benim anlatmak istediğim şuydu; yazılımcıların geneli Macbook tercih etmek ister.

Nedenleri;
1. 1 güne yakın pil ömrü,
2. Yüksek performans,
3. Verimliliği arttıran kısayollar, uygulamalar.
4. Çok ince ve çok hafif.

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Yine istediğini al kardeş bir şey demiyorum ama macOS'te de her şeyi craclarsın kardeş.

Benim anlatmak istediğim şuydu; yazılımcıların geneli Macbook tercih etmek ister.

Nedenleri;
1. 1 güne yakın pil ömrü,
2. Yüksek performans,
3. Verimliliği arttıran kısayollar, uygulamalar.
4. Çok ince ve çok hafif.
macOS da crack nasıl yapılıyor ki kapalı bir işletim sistemi değil mi

Son mesajlar