Hp Pil Sorunu..

Bu konuyu okuyanlar

uma350

Profesör
Reaksiyon puanı
70
Arkadaşlar hp pavilion dv6-1330et kullanıyorum bugün latop şarjda iken şarj simgesinde "Prize takılı,şarj olmuyor" şeklinde bir uyarı çıktı.Bende pili yazılımdan kontrol ettirdim pilin kalibre edilmesi gerekiyor şeklinde bir uyarı çıktı.Resmi ekledim.Fakat neden böyle olduğunu anlayamadım doğrusu daha yeni almıştım pc yi.Bilgilerinizi esirgemeyin lütfen.teşekkürler.Saygılarımla..

Persona Grata

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
53
Çok klasik bir HP sorunu. :) Aynı sorun bilgisayarımı aldıktan 6 ay kadar sonra ortaya çıktı. Pavilion dv5-1150 modeli var bende de. İlk başlarda sorun gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Dediğiniz gibi "Prize takılı, şarj olmuyor" gibi bir uyarı veriyordu. Fakat bir süre sonra bu sorun kendi kendine düzeldi. Kalibrasyon dışında birşey yaptığımı hatırlamıyorum. Şu an yine arada sırada bu sorunu yaşasamda hemen hemen sürekli prize takılı kullandığımdan bir süre sonra şarj etmeye devam ediyor. İsterseniz buradan kalibrasyon hakkında bilgi bulabilirseniz.

uma350

Profesör
Reaksiyon puanı
70
Çok klasik bir HP sorunu. :) Aynı sorun bilgisayarımı aldıktan 6 ay kadar sonra ortaya çıktı. Pavilion dv5-1150 modeli var bende de. İlk başlarda sorun gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Dediğiniz gibi "Prize takılı, şarj olmuyor" gibi bir uyarı veriyordu. Fakat bir süre sonra bu sorun kendi kendine düzeldi. Kalibrasyon dışında birşey yaptığımı hatırlamıyorum. Şu an yine arada sırada bu sorunu yaşasamda hemen hemen sürekli prize takılı kullandığımdan bir süre sonra şarj etmeye devam ediyor. İsterseniz buradan kalibrasyon hakkında bilgi bulabilirseniz.

teşekkürler garantiye göndereceğim gibi görünüyor şu anda.galiba verdiğiniz linkte sorun var çalışmıyor :)

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
teşekkürler garantiye göndereceğim gibi görünüyor şu anda.galiba verdiğiniz linkte sorun var çalışmıyor :)

Bilgisayar kullanımda iken pili kalibre etme:

1. Başlat > Ayarlar > Denetim Masası altından Güç Seçenekleri ’ni tıklayınız.
2. Güç Seçenekleri penceresiden güç ayarını Yüksek Performans olarak seçiniz.
3. Güç kablosunu çekiniz ve pili tamamen boşaltmak için, pil bitip bilgisayarınız kapanana kadar ürününüzü çalıştırınız.
4. Güç adaptörünü takınız ve güç seçeneklerini istediğiniz ayarlara geri döndürünüz. Pili tamamen şarj ediniz.

Bilgisayar kullanımda değilken pili kalibre etme:

1. Bilgisayarınızı kapatınız.
2. Bilgisayarınızı, pili tamamen dolana kadar şarj ediniz.
3. Bilgisayarınızı açınız.
4. HP logosu ekranda göründüğü zaman sürekli olarak parmağınızı F8 tuşuna basıp çekiniz.
5. Windows başlangıç menüsü ekranınıza geldiği zaman Güvenli Mod 'u seçiniz.
6. Güç kablosunu çekiniz ve pili tamamen boşaltmak için, pil bitip bilgisayarınız kapanana kadar ürününüzü çalıştırınız.

Kalibrasyon işleminiz bittikten sonra ayarları tekrar kullanim alışkanlıklarınıza göre düzenleyebilirsiniz.

Bu arada Notebook pillerinin ilk 6 ay garanti kapsamında olduğunu unutmayınız :)

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Kalibre etmeyi denedim olmadı.
Kalibre et mesajı hala çıkıyor.

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Kalibre etmeyi denedim olmadı.
Kalibre et mesajı hala çıkıyor.

Cihazınızın şarjını tamamen doldurunuz. Daha sonra adaptörü çıkarınız. Cihaz açılışta f10 ile bios'a giriniz. Daha sonra diagnostic kısmına gelin. Run in test olması lazım onu çalıştırınız.

Bataryanızın şarjı bittiği zaman kalibre olmuştur.

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17

Bu adımları uyguladım ancak pilde çalışırken 20-30 dk sonra fil bitiyor yeniden kalibre et yazıyor

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Bu adımları uyguladım ancak pilde çalışırken 20-30 dk sonra fil bitiyor yeniden kalibre et yazıyor

2 kere uygulayın eğer düzelmiyor ise pil ömrünüz zayıflamış demektir. Piller 300 doldur boşaltan sonra ömürlerinin %80 'i azalır. Bu azalma git gide çoğalır ve en sonunda yaşam döngüsü sona erer.

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
bu kalibre et çalışmıyor galiba. hala kalibre et mesajı çıkıyor. Bu sorunu çözebilecek arkadaş var mı

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
bu kalibre et çalışmıyor galiba. hala kalibre et mesajı çıkıyor. Bu sorunu çözebilecek arkadaş var mı

2 Kere kalibre işlemini yapıp düzelmiyorsa bunu kimse düzeltemez. Pil ömrünüz bitmiştir.

Teknoloji faktorü; bugün var olan Li-Ion, teknolojisi ile üretilen piller az ve ortalama bir kullanıma karşılık gelen yaklaşık 300 tam doldurma/boşaltma* ile geçen 1 yılın sonunda başlangıçtaki doğal kapasitelerinin yaklaşık %20 sini kaybederler. Li-Ion piller, %80 kapasite eşiğinin altında da çalışmaya devam edecektir; ancak, şarjlar arasında elde edilen çalışma süresi giderek azalmaya devam edecektir ve bir süre sonra artık tamamen şarj tutmaz hale gelerek yaşam döngüsü sona erecektir.

kullanıcı999

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2 Kere kalibre işlemini yapıp düzelmiyorsa bunu kimse düzeltemez. Pil ömrünüz bitmiştir.

Teknoloji faktorü; bugün var olan Li-Ion, teknolojisi ile üretilen piller az ve ortalama bir kullanıma karşılık gelen yaklaşık 300 tam doldurma/boşaltma* ile geçen 1 yılın sonunda başlangıçtaki doğal kapasitelerinin yaklaşık %20 sini kaybederler. Li-Ion piller, %80 kapasite eşiğinin altında da çalışmaya devam edecektir; ancak, şarjlar arasında elde edilen çalışma süresi giderek azalmaya devam edecektir ve bir süre sonra artık tamamen şarj tutmaz hale gelerek yaşam döngüsü sona erecektir.
bu sorun bende de olmuştu düzeltmek için çok uğraşmıştım sırf arkadaşa acıdığım için hemen foruma kaydoldum :)
sorun şu hp laptoplar çok ısınınca otomatik olarak şarj olmuyor kapat pc yi soğusun hiç kullanmamışken ki gibi soğuk olunca al şarj et kullan :) soğutucu almanı tavsiye ederim.

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
keşke acımasaydın sayın kullanıcı. Ama sırf bunun için üye olduysaysanız tşk ederim yine de. Soğudu mu kalibre et diyor yine de

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar pil algılanamadı diyor kırmızı bir çarpı işareti tuslar çalışmıyor yardım lütfen

ArenA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba.
Bu olayın bir benzeri başımıza gelmişti. Firma olarak HP ile görüştük. Onlar da bizlere bir pil test programı göndermişlerdi. Bu program kısa bir süre bilgisayarınızda test işlemi gerçekleştirerek sorunun nerede olduğunu size belirtiyor hatta çözüm de sunuyor.
Bence HP ile iletişime geçip bu programı edinebilirsiniz. Muhtemelen pil değişecek gibi duruyor. :(

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Merhaba.
Bu olayın bir benzeri başımıza gelmişti. Firma olarak HP ile görüştük. Onlar da bizlere bir pil test programı göndermişlerdi. Bu program kısa bir süre bilgisayarınızda test işlemi gerçekleştirerek sorunun nerede olduğunu size belirtiyor hatta çözüm de sunuyor.
Bence HP ile iletişime geçip bu programı edinebilirsiniz. Muhtemelen pil değişecek gibi duruyor. :(

Bahsettiğiniz yazlım hp battery check

Windows Xp için

http://ftp.hp.com/pub/softpaq/sp49001-49500/sp49129.exe

Windows Vista ve Windows 7 İçin aşağıdaki yazılımı indirebilirsiniz.

http://ftp.hp.com/pub/softpaq/sp54501-55000/sp54620.exe

Batarya testi yaparken adaptörün takılı olması gerekmektedir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
mila12 çok tesekkur ederim sayende içim rahatladı pc çok ısındıgından dolayı pil şarj etmiyomus fan kullanıyorum artık sıkıntı yok

hasanisik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu seride sık karşılaşılan bir sorun. aynı sorunu bende uzun süre yaşadım. ya fanını temizle yada fanı değiştir. ben fanı değştirdim. bu adresten fanı bulabilirsin.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Pinizin ömrü dolmuş büyük ihtimalle. Değişmesi gerekiyor

benim bilgisayarımda da pil algılanmadı diye gösteriyor. orjinal yeni pil alıp denedim. sonuç değişmedi. batarya takılı biçimde bilgisayarı açabiliyorum. batarya takılı olmadığında bilgisayar açılmadığı gibi, bataryayı prizden çektiğim an bilgisayar hemen kapanıyor. sorun pil yatağındaki tırnaklardan kaynaklanıyor olabilir mi?

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
benim bilgisayarımda da pil algılanmadı diye gösteriyor. orjinal yeni pil alıp denedim. sonuç değişmedi. batarya takılı biçimde bilgisayarı açabiliyorum. batarya takılı olmadığında bilgisayar açılmadığı gibi, bataryayı prizden çektiğim an bilgisayar hemen kapanıyor. sorun pil yatağındaki tırnaklardan kaynaklanıyor olabilir mi?

Evet olabilir oraya voltaj gelmiyor olabilir.

tugrul1234

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar öncelikle herkese verdiği bilgilerden dolayı çok tesekkür ederim. arkadaşlar benım söyle bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim. hp laptopum var laptop güç kablosu yokken batarya ile çalışmıyor hiçbir sekilde güç kablosunu taktıgımda bilgisayar çalışmaya başlıyor fakat ekran gelmiyor daha sonra bataryayı söküyorum ekran geliyor bilgisayar normale dönuyor tekrar takıyorum batarya yok işareti çıkıyor fakat hiçbir mesaj vermiyor benım bilgisayarın problemi ne olabilir ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden tesekküler

Son mesajlar