Ekrana görüntü gelmiyor

Bu konuyu okuyanlar

fineos35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar ben GTX 1050 ve X4 880k işlemci aldım fanlar dönüyor fakat monitöre görüntü gelmiyor. Monitörüm VGA çıkışlı olduğu için aktif vga to displayport aldım ama görüntü hala gelmedi.
Sistemim:
Gigabyte GA-F2A68HM-DS2
400w codegen psu
8gb corsair ram
2x 160gb harddisk
Galax GTX 1050
Amd athlon X4 880k
Yardımlarınızı bekliyorum...

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,369
Dönüştürücünün tam olarak ekran kartına takılı olduğundan eminmisin kontrol et

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,369
Kullandığın dönüştürücüyü söylermisin

fineos35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dark displayport to analog VGA

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,369
Tekrar dene bi kabloyu karta takılan olan kabloyu ittirmeye çalış veya ekran kartını tam olarak takılı olmadığını kontrol eğer yine sonuç alamıyorsan anakartın desteklemiyor olabilir ekran kartını

fineos35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
VGA kablosunu çıkarıp taktım displayport bastırarak taktım ama hala çalışmıyor

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,369
Anakartın desteklemiyor olabilir bilemiyorum
@Frosa

fineos35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yabancı bir yerde GTX 1050 ti desteklediğini gördüm ama adamın 500w dandik markalı psusu varmış o sorun çıkartabilir diyorlar benim codegen psu 80+ da değil acaba psudan kaynaklanıyor olabilir mi?

fineos35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu arada bu anakartın desteklediği 1050 ekran kartları arasında galax markası yok (MSI evga Asus var)

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Merhabalar,
@Death Mark etiket için teşekkürler. @fineos35 kullandığım dönüştürücü nedir? Mümkünse link atar mısın?

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

bir seferinde dönüştürücü ile olan bir problem şu şekilde çözüme kavuşturmuştuk. Aslında bir sorun yoktu ama dönüştürücü ile iletişim problemi vardı.

İlk olarak VGA çıkışlı ekranınızın kablosunu anakartta var olduğunu düşündüğüm vaga portuna bağlayın. Ekran kartınızın kendisinde birşey takılı olmasın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Bios'a girin. Ekran ayarlarınızı standart Vga yapın (bu ayar var ise, yoksa otomatik tanıyacaktır). Ardından Bios ayarlarını kaydedip bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ekrana görüntü geliyorsa bilgisayarınız kapatın ve dönüştürücü ile ekran kablonuzu ekran kartına eskisi gibi takın. Bios'tan varsa standart vga değilde ekran kartınızı gösterip ayarları kaydedin ve çıkın, yok ise birşey yapmanıza gerek yine yok.

Saygılarımla

fineos35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anakarta taktığımda da ekran gelmiyor

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

Bios'tan ilgili ayarın olup olmadığını kontrol eder misiniz lütfen. Zira ayar var ise ve siz "standart vga" olarak belitmezseniz ilgili porta takmanız br işe yaramayacaktır.

Saygılar

fineos35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
VGA kablosunu anakarta taktığımda ekran gelmediği için biosa giremiyorum

fineos35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eski ekran kartım bozuldu ben en iyisi bilgisayarcıya götüreyim. Tüm ilgileriniz ve yorumlarınız için teşekkürler...

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

o zaman birkaç seçenek kalıyor. Her iki seçenekte elektrik/güç kablosunu mutlaka çıkarmış olun.

1) Aygıt Yöneticisine girin ve Ekran kartına ait bütün aygıtları sağ tuş yaparak kaldırın. İster anakart VGA ile ister ekran kartı + dönüştürücü ile bilgisayarınızı yeniden başlatın.

2) Ekran kartını yuvasından dikkatlice çıkarın ve VGA kablonuzu yine anakarttaki uygun yerine takın. Bilgisayarı çalıştırın. Yüksek ihtimal VGA ile çalışacaktır. Ardından bilgisayarınızı kapatıp yine elektrik/güç kablosunu çıkarttıktan sonra tekrar ekran kartınızı takıp sürücüsünü yükleyin.

3) Elektrik/güç kablosunu çıkarttıktan sonra ekran kartınızı çıkarıp yerine yine geri takın. Dönüştürücü ile tekrar ekran kartınıza ilgili kabloyu takın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

İlk seçenek programsal olarak yardımcı olabilir. Ardından işe yaramazsa 2 ve 3'üncü seçenekleri deneyin lütfen.

Saygılarımla

fineos35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,

o zaman birkaç seçenek kalıyor. Her iki seçenekte elektrik/güç kablosunu mutlaka çıkarmış olun.

1) Aygıt Yöneticisine girin ve Ekran kartına ait bütün aygıtları sağ tuş yaparak kaldırın. İster anakart VGA ile ister ekran kartı + dönüştürücü ile bilgisayarınızı yeniden başlatın.

2) Ekran kartını yuvasından dikkatlice çıkarın ve VGA kablonuzu yine anakarttaki uygun yerine takın. Bilgisayarı çalıştırın. Yüksek ihtimal VGA ile çalışacaktır. Ardından bilgisayarınızı kapatıp yine elektrik/güç kablosunu çıkarttıktan sonra tekrar ekran kartınızı takıp sürücüsünü yükleyin.

3) Elektrik/güç kablosunu çıkarttıktan sonra ekran kartınızı çıkarıp yerine yine geri takın. Dönüştürücü ile tekrar ekran kartınıza ilgili kabloyu takın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

İlk seçenek programsal olarak yardımcı olabilir. Ardından işe yaramazsa 2 ve 3'üncü seçenekleri deneyin lütfen.

Saygılarımla
2ve 3. Dediklerinizi yaptım fakat görüntü yine gelmedi 1. Tavsiyenizi sandığım kadarıyla başka bir ekran kartıyla yapmam gerekiyor

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Hayır başka bir ekran kartınıza ihtiyaç yok. Eğer aygıt yöneticisinde herhangi bir ekran kartı gözükmüyorsa bu seçenekler dışında ekran kartınızı çıkarın ve hiçbir şekilde kablo bağlamadan bilgisayarınızı çalıştırın. Geri kapatın. Bios'a girip standart Vga desteğini etkinleştirin veya starndart bios default'a getirin.

Bu seçenekler ile mutlaka işe yaraması lazım eğer fiziksel bir sorun yok ise.

Saygılar

fineos35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Onboardda da görüntü yok maalesef. Sorun ramde olabilirmi

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Birkaç sorum olacak lütfen;

1) Bios aracılığı ile "Standart VGA" seçip denediniz mi ?
2) Bios'tan "Load Settings Default" veya buna benzer varsayılana alma seçneğini de denediniz mi ?

Diğer seçenekler arasında en son Bios pilini çıkarıp 5/10 dakika bekleyin. Takıp bilgisayarınızı yine çalıştırın. Bu arada pili çıkarıp takma esnasında mutlaka elektrik veya güç kablosu çıkmış olmalı.

Saygılar

fineos35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bios pilini çıkartıp 20 dk beklettim geri taktım görüntü gelmedi. Bios ekranına giremiyorum. İşlemci takma yerindeki pinlerde bir sorun olabilirmi işlemciyi takarken biraz güç uygulamıştım ?

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Eğer bu konuda kendinizi emin hissetmiyorsanız, işlemcinizi çok dikkatli bir şekilde söküp geri takabilirsiniz. Ancak burada bir risk var, işlemcinizi takarken bir sıkıntı olmuş ve buna rağmen çalışıyor olabilir, ancak bu çıkarıp takma işlemdinden sonra belki çalışmayabilir. Bu sadece bir risk.

Ancak çok ilginç bir durum. Nasıl ekrana görüntü gelmiyor hala anlamış değilim. Aygıt yöneticisinden tanımlı bütün ekran kartlarını görebiliyor musunuz ? Yukarıda bir mesaj içerisinde numaralandırarak yazdığım adımlardan biri mutlaka çalışmalıydı..

Parçaları söküp takmanın bir yardımı olabilir. Buna siz karar vereceksiniz. Teknik açıdan sizi zorlamıyorsa bu adımı yapabilirsiniz. En azından parçalarla ilgili bir sorun olup olmadığı adım adım ortaya çıkmış olur. Ancak ekran kartınızı en son takmanızı tavsiye edeceğim. Parçaları söküp taktıktan soraki bütün işlemlerinizi standart vga ile yapın, görüntü geliyorsa. Gelmiyorsa ekran kartınızı takın ki ekran kartınızda sorun varsa bunu bu şekilde anlamak daha kolay olur. Yani sürücüsü yüklenmemiş ve takılmamış olacak. Standart VGA çalışıyorsa bütün işlemlerden sonra ekran kartınızı takın ve sürücüsünü yükleyip yeniden başlatın. Farkı bulabilisiniz sanıyorum.

Lütfen bizleride sonuç hakkında bilgilendirin. Zira sonuç için burada kalacağım. Belki yardımım dokunur.

Saygılarımla