Dizüstü Bataryası Hakkında

Bu konuyu okuyanlar

UgurOnline

Asistan
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar dizüstü bilgisayarın bataryasını, bilgisayar elektriğe bağlı iken çıkarmazsam bataryanın kullanım süresi düşermi? bu tür bikaç duyum aldım acaba doğru mudur?

teşekkürler

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Ben bu soruyu bir çok yere sordum hep değişik cevaplar adım sonunda ASUS AMERİKA ya yani merkeze mail atarak durumu sordum... bana kısa sürede cevap verdiler hem de detaylı bir şekilde... cevap şu eski laptoplarda böyle bir sorun varmış... şarj dolduktan sonra eketriği takılı olması batarya ömrünü azaltıyormuş ancak yeni laptoplarda batarya dolduktan sonra bataryaya giden elektrik kesildiği için bu problem ortadan kalkmış...
bunun yanı sıra ani elektrik kesilmelerinde batarya otomatik olarak devreye girdiği için bilgisayarı ciddi hasarlardan koruyor ancak batarya takılı olmadığı anda hızlı gidip gelen elektrik bilgisayarda kalıcı hasarlara sebebiyet veriyormuş... işin özü sen bataryayı hep takılı bulundur bilgisayarında...

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
ASUS un bana gönderdiği cevaptan ilgili bölüm
.....
Dear friend, I suggest you not to remove the battery when using the AC mode because your laptop may be terribly damaged by accidental power off. You don't need to remove the battery when you use the ac-adapter. It won't affect the battery life, the battery has protected circuit. If the battery is full charged, it will switch to AC power supply by automatically....

Anlamı: Sevgili arkadaşım( bu samimiyet nerden geliyor anlamadım :D ) AC ( elektriğe bağlı konum) modunda kullanırken bataryayı bilgisayarından sökmemenizi tavsiye ederim çünkü laptopun kaza ile kesilen bir elektrik yüzünden çok feci bir şekilde hasar görebilir. AC- adaptöre bağlıyken bataryayı sökmene gerek yok. Bu batarya ömrünü etkilemez, Bataryanın bir koruma döngüsü var. Eğer batarya tamamen dolarsa otomatikman bilgisayar AC moduna geçer... yani batarya tam dolduğunda bataryaya giden elektrik kesilir ve batarya fazladan şarj olup ömrünün kısalmasının önüne geçilmiş olur...

Bu biraz gayri ciddiyetsiz ve basit çeviri için affedin... :D artık çevirilerden bıktığım için biraz bu ingilizceyle dalga geçmek birebir çeviriden kaçarak özgün çeviri yapmak benim de hakkım değil mi :D

eF.E

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Açıklamada bataryayı çıkartarak kullanmak batarya ömrünü etkilemez desede, kendi deneyimlerim sonucunda ben etkiler diyorum :)

Şöyleki, bundan 1,5 sene önce aldığım laptop neredeyse hiç batarya ile kullanılmadı sadece haftada bir iki kez batarya ile kullanıyordum ve halen pil 2 saatten fazla gidiyor.

Birde bundan 4 ay önce bir laptop aldım şu ana kadar bataryayı hiç çıkartmadan kullandım batarya artık 1 saat bile gitmiyor,gerçi bilgisayar nerdeyse hiç kapanmıyor.. Gerçi laptopların markası falan farklı ama sonuçta epey bir fark var.

Yani bataryayı çıkartarak pilin ömrünü epey uzatabiliriz gibi geliyor bana, ama bataryayı arada bir tam şarz edip boşaltmaktada fayda var, hiç kullanılmayan bataryada kendi kendine bitebiliyor..Tabii bunun yanına sıra bataryayı çıkartarak kullanmak da epey riskli olabilir bunu da göz ardı etmemek gerekir.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Ben de tecrübelerimden bahsedeyim... ilk başlarda bu batarya olayını araştırdım dediğim gibi çok farklı cevaplar aldım... kimisi tam doldur çıkart derken kimsi yarım doldur çıkar 15 günde bir boşalt yine yarım doldur çıkar diyordu... bazıları tam doldur iyice poşete sar ve buzluğa koy diyordu :D neyse bu böyle olmayacak dedim ve ASUS a sordum... aldığım cevatan sonra 1 yılı aşkın süredir batarya her zaman üzerindedir... ve bir performans kaybı yok... yani şöyle açıklayayım DVD de izlesem Wireless internete de bağlansam 2 saatin üzerinde ömrü devam ediyor bataryanın... Bu ASUS için geçerli... bir de Toshiba ile ilgili tecrübe anlatayım kararı siz verin arkadaş ta da TOSHİBA bir laptop vardı o da benim gibi hep bataryayı üzerinde tutuyordu ama onun batarya ömrü çok kısa sürede tükendi artık 30 dk sonra Laptop batarya zayıf diye uyarıyor...
ASUS lar batarya dolduktan sonra bataryaya giden elektriği kesiyor... Toshibalar bunu yapıyor mu bilmiyorum :S

Ayriyeten Bataryayı takmadan kullandığım dönemlerde iki kez elektrik kesildi ve iki kez Mavi Ekran hatası aldım az kalsın Formatlık oluyorduk... Bataryayı taktığım dönem içinde kesilen elektirkler yüzünden arkadaşımın Masaüstü bilgisayarının POWER ı yandı ben elektrik kesintisini sadece internetin kesilmesinden ve modemin ışıklarının sönmesinden anladım :) yani eğer batarya ömrü senin için çok çok önemli değilse bilgisayarını korumak adına bataryayı takılı tutmanı öneririm... ama yok ben durmadan dışarı çıkıyorum batarya bana dışarda çok lazım oluyor diyorsan kendi markan hakkında biraz araştırma yap çünkü her marka aynı batarya performansını sergilemiyor...

altug14

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Birde şu modemleri bataryalı yapsalar çok süper olacak.:D

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Ben bu soruyu bir çok yere sordum hep değişik cevaplar adım sonunda ASUS AMERİKA ya yani merkeze mail atarak durumu sordum... bana kısa sürede cevap verdiler hem de detaylı bir şekilde... cevap şu eski laptoplarda böyle bir sorun varmış... şarj dolduktan sonra eketriği takılı olması batarya ömrünü azaltıyormuş ancak yeni laptoplarda batarya dolduktan sonra bataryaya giden elektrik kesildiği için bu problem ortadan kalkmış...
bunun yanı sıra ani elektrik kesilmelerinde batarya otomatik olarak devreye girdiği için bilgisayarı ciddi hasarlardan koruyor ancak batarya takılı olmadığı anda hızlı gidip gelen elektrik bilgisayarda kalıcı hasarlara sebebiyet veriyormuş... işin özü sen bataryayı hep takılı bulundur bilgisayarında...

Aynen öyle kardeş..:)

Son mesajlar