Dell İnspiron 7577 Batarya Ömrü

Bu konuyu okuyanlar

M

Murat Burç

SDN Okuru
Son düzenleyen moderatör:

trabzonluahmet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
19.5V 6.7A bizimkiler.
Dell Inspiron 15 7567 Notebook Adaptör (ORJİNAL 19.5V 6.7A 130W)
Allah Allah ben mi yanlış bişyiroum 150 diye biliyorum.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Allah Allah kusura bakam yahu biliyorum biliyorum diye geçindim ama 130W'miş bizim ki ilginç
:) sıkıntı yok fakat anlasıldı bu laptopu alıp 3 4 sene sonra 180 watt adaptör alacam

Aynı bilgiyi alacaksın zaten değişen bir şey olmicaktır.
Bu akşam siparişini verebilirim şimdi ilerde 7577 ye 150 watt adaptör koyulursa bizimkilerede servis verirmi

Son düzenleme:

trabzonluahmet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Sonuç: Dellteam doa raporunda pilde sıkıntı var dedi .(sorununu kabul etti) para biriktirip 1060lı modelini alacağım iyi forumlar
doa raporlarını bana atarsanız dell usa atacağız

Son düzenleme:

yunuskaraman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İki gündür bu sorunla ilgili telefonla Dell Türkiye ile konuştum Twitter'dan da Dell genel merkezle yazıştım. Sorunu kabul ediyorlar ama bir çözüm sunamıyorlar. Aynı model 7577 cihazı hatta başka ülkelere 180w adaptör ile gönderimi oluyormuş ama Türkiye için 130w. 180w o modele gönderemiyoruz diye geri dönüş yaptı genel merkez. Gaming notebook satıp oyun oynarken böyle bir sorun yaşanması Dell e yakışmıyor diyince mühendislerimiz bit update üzerinde çalışıyor size bilgi vereceğiz dediler en son.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
İki gündür bu sorunla ilgili telefonla Dell Türkiye ile konuştum Twitter'dan da Dell genel merkezle yazıştım. Sorunu kabul ediyorlar ama bir çözüm sunamıyorlar. Aynı model 7577 cihazı hatta başka ülkelere 180w adaptör ile gönderimi oluyormuş ama Türkiye için 130w. 180w o modele gönderemiyoruz diye geri dönüş yaptı genel merkez. Gaming notebook satıp oyun oynarken böyle bir sorun yaşanması Dell e yakışmıyor diyince mühendislerimiz bit update üzerinde çalışıyor size bilgi vereceğiz dediler en son.
Bu olayı başta bende saçma buldum ama düşününce biraz mantıklı geldi.Batarya %100 iken kullanılmaya başlayınca çok düşük dozlarda belli bir yüzdeye kadar düşürüyor ve sonra geri şarj ediyor.Bataryanın ömrünü arttırmaya yardımcı olabilir aslında.

trabzonluahmet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
s

dell gözümden düştü

Son düzenleme:

yunuskaraman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu olayı başta bende saçma buldum ama düşününce biraz mantıklı geldi.Batarya %100 iken kullanılmaya başlayınca çok düşük dozlarda belli bir yüzdeye kadar düşürüyor ve sonra geri şarj ediyor.Bataryanın ömrünü arttırmaya yardımcı olabilir aslında.

Sanırım bir yanlış anlaşılma oldu konuda. Laptop yüke bindiği zaman değil şarjı %100 yapmak %1 bile arttıramıyor adaptör şarjı. Laptop 180w ihtiyaç duyuyor verilen adaptör 130w. Yani olay pili korumak değil cihaz yüke bindiği zaman hem adaptörden hem pilden beslenen bir cihaz var. Ortada Dell in ya yanlış planladığı birşey var yada daha büyük bir sıkıntı kâr amaçlı durum bu.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Sanırım bir yanlış anlaşılma oldu konuda. Laptop yüke bindiği zaman değil şarjı %100 yapmak %1 bile arttıramıyor adaptör şarjı. Laptop 180w ihtiyaç duyuyor verilen adaptör 130w. Yani olay pili korumak değil cihaz yüke bindiği zaman hem adaptörden hem pilden beslenen bir cihaz var. Ortada Dell in ya yanlış planladığı birşey var yada daha büyük bir sıkıntı kâr amaçlı durum bu.
Bu durumda benim anlamadığı nokta şu.Ben 7567 modelini kullanıyorum aynı parçalar bende de var.1050 Ti-i7 7700HQ-16 GB RAM-128 SSD-1 TB HDD.Bizim adaptör de 130w ama böyle bir sıkıntı çekmiyoruz.Bu işin sonunu bende çok merak ediyorum gerçekten.

yunuskaraman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu durumda benim anlamadığı nokta şu.Ben 7567 modelini kullanıyorum aynı parçalar bende de var.1050 Ti-i7 7700HQ-16 GB RAM-128 SSD-1 TB HDD.Bizim adaptör de 130w ama böyle bir sıkıntı çekmiyoruz.Bu işin sonunu bende çok merak ediyorum gerçekten.

O zaman bizde şunu ümit edebiliriz. Yazılımsal bir güncelleme ile bizim bu sorunumuzu çözebilecekler. (Eğer tüm donanımımız isimleri gibi gücüde aynı çekiyorsa)

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
O zaman bizde şunu ümit edebiliriz. Yazılımsal bir güncelleme ile bizim bu sorunumuzu çözebilecekler. (Eğer tüm donanımımız isimleri gibi gücüde aynı çekiyorsa)
Bana da öyle geliyor.Kaldı ki adamlar sadece çekilecek güç neyse ona uygun adaptör koymuyor.Belki bu adam ileride 16 GB daha RAM takacak.Belki HDD ve SSD si daha fazla güç yiyecek.Bunları hesaba katarak o adaptörleri koyuyorlar.Kaldı ki Monster 1050 Ti ekran kartlı ürünlerine 120w adaptör koyuyor ve o bile yetiyor.O zaman sıkıntı donanımsal olamaz.

derivative

Asistan
Reaksiyon puanı
41
dell 7567 kullanıyorum adaptör yine 130watt ama en çok güç isteyne oyunlarda bile maksimum ekran parlaklığında oynuyorum pilde azalma olmuyor sadece daha yavaş doluyor teknik özellikleri 7577 ile aynı 1050ti 7700hq

michael korvac

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar selam.dell çalışanıyım.sırf bu yorumu yapmak için kayıt oldum.cihazda kullanılan bu teknolojiyi bir sorunmuş gibi şikayet eden çok fazla insan var.bu hybrid power teknolojisini yönetici arkadaşımız açıklamış doğru bir şekilde.performans kaybı yaşatmamak için böyle bir teknoloji kullanılıyor.ürün güç altındayken hem bataryadan hemde şarj aletinden alınan enerji ekran kartına daha fazla akım gönderip sistem yükünü destekliyor.oyunlarda hem performans kaybı yaşamıyorsunuz hemde daha iyi performans alıyorsunuz.

pijama_g

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
arkadaşlar selam.dell çalışanıyım.sırf bu yorumu yapmak için kayıt oldum.cihazda kullanılan bu teknolojiyi bir sorunmuş gibi şikayet eden çok fazla insan var.bu hybrid power teknolojisini yönetici arkadaşımız açıklamış doğru bir şekilde.performans kaybı yaşatmamak için böyle bir teknoloji kullanılıyor.ürün güç altındayken hem bataryadan hemde şarj aletinden alınan enerji ekran kartına daha fazla akım gönderip sistem yükünü destekliyor.oyunlarda hem performans kaybı yaşamıyorsunuz hemde daha iyi performans alıyorsunuz.
Merhaba bende sırf bu soru için kayıt oldum da.
Anladığım kadarıyla hybrid power teknolojisi cihazın GEREKLİ(?) performansı vermesi için Adaptöre ek bataryadan beslenmesi demek . Doğru mudur?
Peki var sayalım ki cihazı çok uzun süre yük altında kullandım ve cihaz desteklenmek için Bataryadan beslenmeye başladı ve hala yük altında devam ediyor.
Uzunca zaman geçti ve batarya gücü %0'a kadar geldi bu durum da ne oluyor?
Cihaz prize takılı olduğu için kapanmayacaktır muhtemelen.
Peki Destek kuvvet olan batarya oyun dışı kalınca 1050 ti ve işlemciye gidecek güç azalacağından cihaz ekran kartı ve işlemci frekansını mı düşürecek?
(makul sıcaklık değerlerinde tuttuğum laptobum uzun süre oynadığım ve bataryası %0'ı gördüğü için performansını mı düşürecek yani?)

Ya da diyelim ki cihazı açtım batarya soketini söktüm cihazı topladım ve Bataryasız sadece prize takılı kullanıyorum. Bu durumda bu cihaz bataryalı kadar performans alamayacak mı ?

Ya da Bataryanın ömrü bitti bir kaç yıl sonra prize takılı kullanmak istiyorum. Bu durumda da Adaptörün cihazı tam yük altında yeterince besleyememesi sebebi ile olması gereken frekans değerlerine ulaşılamayacak ve performansta kayıplar mı yaşanacaktır?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Merhaba bende sırf bu soru için kayıt oldum da.
Anladığım kadarıyla hybrid power teknolojisi cihazın GEREKLİ(?) performansı vermesi için Adaptöre ek bataryadan beslenmesi demek . Doğru mudur?
Peki var sayalım ki cihazı çok uzun süre yük altında kullandım ve cihaz desteklenmek için Bataryadan beslenmeye başladı ve hala yük altında devam ediyor.
Uzunca zaman geçti ve batarya gücü %0'a kadar geldi bu durum da ne oluyor?
Cihaz prize takılı olduğu için kapanmayacaktır muhtemelen.
Peki Destek kuvvet olan batarya oyun dışı kalınca 1050 ti ve işlemciye gidecek güç azalacağından cihaz ekran kartı ve işlemci frekansını mı düşürecek?
(makul sıcaklık değerlerinde tuttuğum laptobum uzun süre oynadığım ve bataryası %0'ı gördüğü için performansını mı düşürecek yani?)
Bildiğim kadarıyla belli bir yüzdeye kadar bu bataryadan yeme işlemi yapılıyor.Eğer öyle değilse bile bataryadan yeme olayı çok fazla değil.2 saat oyun oynandıktan sonra maksimum %20 görür ki tamamen boşalması için 6 saat aralıksız oyun oynamak anlamına geliyor.Aslında bu konuda alan birinin net bir açıklamasını göremedim.Genelde serzenişte bulunanlar ürünü kullanmayanlar olmuş.HB gibi yerlerde de yorum göremedim bununla alakalı.
@Halktan Biri Hocam sizin bir arkadaşınız yanlış hatırlamıyorsam Dell 7577 almıştı.Ona bu konuyu sorar mısınız?

Reaksiyon puanı
16,118
hiç açılmaz batayasız çalışmıyor.
bataryayı sökme garanti uçar.

pijama_g

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
hiç açılmaz batayasız çalışmıyor.
bataryayı sökme garanti uçar.
sorun garanti değil hocam . Batarya %0 olduğunda pile takılı vaziyette iken performansını tam verip verememesi

Bildiğim kadarıyla belli bir yüzdeye kadar bu bataryadan yeme işlemi yapılıyor.Eğer öyle değilse bile bataryadan yeme olayı çok fazla değil.2 saat oyun oynandıktan sonra maksimum %20 görür ki tamamen boşalması için 6 saat aralıksız oyun oynamak anlamına geliyor.Aslında bu konuda alan birinin net bir açıklamasını göremedim.Genelde serzenişte bulunanlar ürünü kullanmayanlar olmuş.HB gibi yerlerde de yorum göremedim bununla alakalı.
@Halktan Biri Hocam sizin bir arkadaşınız yanlış hatırlamıyorsam Dell 7577 almıştı.Ona bu konuyu sorar mısınız?
Lenovo da da görmüştüm bu durumu
Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=biBpq8DMoqo

5:16 da bulunan tasarruf kipinde ki mantık mı bu ? yoksa ayrı durumlar mı

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
16,118
bataryasız açılmaz ve performansı etkilemez %0 olmaz %15 bile olmaz %20'de şarja geçer muhtemelen.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
sorun garanti değil hocam . Batarya %0 olduğunda pile takılı vaziyette iken performansını tam verip verememesi

5:16 da bulunan tasarruf kipinde ki mantık mı bu ? yoksa ayrı durumlar mı
Aynısı olmasa benzeri Dell 7567 ve 7577 modelinde de var.

1.jpg

2.jpg

pijama_g

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17

5:16 da bulunan tasarruf kipinde ki mantık mı bu ? yoksa ayrı
Aynısı olmasa benzeri Dell 7567 ve 7577 modelinde de var.

Bu arada hocam Dell de msi dragon senter ya da lenovo nerve sense tarzı bir yazılım mevcut mu? turbo fan özelliği falan

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994

5:16 da bulunan tasarruf kipinde ki mantık mı bu ? yoksa ayrı

Bu arada hocam Dell de msi dragon senter ya da lenovo nerve sense tarzı bir yazılım mevcut mu? turbo fan özelliği falan
2 tane fan var.Bunlar yapılan işleme göre kendisi optimize ediyor hızını sen uğraşmıyorsun.Oyun ve yük gerektiren başka bir işlem yapıyorsan fanlar otomatik olarak artıyor.Fazla güç gerektirmeyen bir işlem yaparsan en düşük devirde çalışıyor.Dragon center gibi bir yazılımı yok fakat fanları kendisi ayarlıyor zaten, ses için ayrı bir program var WavesMaxxPro diye,bataryayı da yine yukarıda resmini atmış olduğum program ile ayarlıyorsun.

pijama_g

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
2 tane fan var.Bunlar yapılan işleme göre kendisi optimize ediyor hızını sen uğraşmıyorsun.Oyun ve yük gerektiren başka bir işlem yapıyorsan fanlar otomatik olarak artıyor.Fazla güç gerektirmeyen bir işlem yaparsan en düşük devirde çalışıyor.Dragon center gibi bir yazılımı yok fakat fanları kendisi ayarlıyor zaten, ses için ayrı bir program var WavesMaxxPro diye,bataryayı da yine yukarıda resmini atmış olduğum program ile ayarlıyorsun.
Bu dediğiniz kendini ayarlama zaten tüm notebooklarda olan fan yazılımı ile olan sabit durum değil mi?
Benim sorduğum anlık hızlı bir soğutma. misal 2 3 saat oyun oynadım 5 10 dakika bir şeyler içmek için kalktığımda o sürede turbo fanı açıp soğutmayı hızlandırmak için sormuştum :)
Dell donanım olarak iyi fakat gaming serisinde biraz daha yazılıma önem vermesi gerekiyor gibi

Bilgilendirmeleriniz içinde teşekkürler

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bildiğim kadarıyla belli bir yüzdeye kadar bu bataryadan yeme işlemi yapılıyor.
Kendisi bu bataryadan şarj yeme sorununu yaşadığını söyledi bana. Dell'in TR servisiyle konuşmuş. 150watt'ın az geldiğini 180watt'lık adaptör gerektiğini söylemiş. Hatta Amerika servisi ile de konuşmuş. En son bana Amerika'dan şarj aleti gönderecekler dedi. Stokta yokmuş, stokta olunca göndereceklermiş. Sonuç nasıl olur bilemiyorum.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Kendisi bu bataryadan şarj yeme sorununu yaşadığını söyledi bana. Dell'in TR servisiyle konuşmuş. 150watt'ın az geldiğini 180watt'lık adaptör gerektiğini söylemiş. Hatta Amerika servisi ile de konuşmuş. En son bana Amerika'dan şarj aleti gönderecekler dedi. Stokta yokmuş, stokta olunca göndereceklermiş. Sonuç nasıl olur bilemiyorum.
Peki % kaça kadar şarj yiyormuş?Belli bir süreden sonra duruyor mu bu şarj yeme?Durmuyorsa sıkıntı çünkü.

pijama_g

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Birisi 180 watt adaptör bataryayı şişirebilir buda diğer aksamlara zarar verebilir diyor.

birisi 150 waat malesef yetmiyor diyor. Ne yapacak bu insanlar :(

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Peki % kaça kadar şarj yiyormuş?Belli bir süreden sonra duruyor mu bu şarj yeme?Durmuyorsa sıkıntı çünkü.
%100 seviyesinde iken %95'e kadar düşüyormuş. Oyun oynarken olduğunu söyledi. GTA 5, Call of Duty ve birkaç oyun daha oynuyor kendisi.

pijama_g

Öğrenci
Reaksiyon puanı
17
Benimde sorduğum oydu hocam . %0 a kadar yiyorsa ne olacak? Ya da hadi geçtim %40 a kadar yesin
Sonra bataryadan yeme işlemini kesip sadece prizden beslenirken bir yandan da Bataryayı besleyen adaptör cihazda performans azalmasına neden olmayacak mı?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Bu dediğiniz kendini ayarlama zaten tüm notebooklarda olan fan yazılımı ile olan sabit durum değil mi?
Benim sorduğum anlık hızlı bir soğutma. misal 2 3 saat oyun oynadım 5 10 dakika bir şeyler içmek için kalktığımda o sürede turbo fanı açıp soğutmayı hızlandırmak için sormuştum :)
Dell donanım olarak iyi fakat gaming serisinde biraz daha yazılıma önem vermesi gerekiyor gibi

Bilgilendirmeleriniz içinde teşekkürler
Tamam işte o sizin dediğiniz turbo fan özelliği oyun boyunca devrede zaten.Oyundan çıktın ve alt+tab yaptın bilgisayar soğuyana kadar turbo modda kalıyor daha sonra fanların devri düşüyor :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Birisi 180 watt adaptör bataryayı şişirebilir buda diğer aksamlara zarar verebilir diyor.

birisi 150 waat malesef yetmiyor diyor. Ne yapacak bu insanlar :(
Dell TR servisine durumu bildirmenizi öneririm. Aslında internette bu sorun çok konuşuluyor. Hala tam çözüm bulunmuş değil anladığım kadarıyla.

Son mesajlar