Bilgisayarımda Düşük Fps Alıyorum

Bu konuyu okuyanlar

GrAtuity

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işletim sistemi : windows 10 x64

İşlemci :Intel(R) core i7-3770k

CPU : 3.50GHz - 3800 MHz

Ekran kartı : MSI GeForce GTX1080 Gaming X

Anakart : asus p8b75-v

RAM : 8 GB + 4GB

HDD : 1 TB
Bu özelliklerde bir bilgisayarda oyunlarda çok düşük fps alıyorum
örneğin
lol : 125-40
h1z1 : 35-45
(ek olarak oyun grafikleri maximumda da aynı minimumda da)

ekran kartı sıcaklıgı 37-40 arası

sorun ne olabilir şimdiden teşekkürler

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
O ekran kartına o işlemci olmamış dostum.Darboğaz yapar bak i7 3770K her ne kadar i5 'in 6.Nesil serisinden güçlü gibi dursa da GTX 1080 ileri düzey bir karttır ve yanına i7 8700K gibi onu taşıyabilecek işlemciler yakışır.Her şey ekran kartı değil tamam oyunlar için en önemli parça fakat diğer bileşenleri de hesaba katmak lazım.Kartın performansını tam kullanabilmek için ilk önce o anakart değişecek sonra alabiliyorsan i7 8700K bütçe sıkıntılıysa i5 8600K da olabilir.Ramlerin 12GB durduğuna bakma 2400 MHz altı artık oyunlarda yavaş kalıyor.Kesinlikle donanımsal bir sorun.Aslında sorun değil yani sorun olarak sayılmaz.Senin yerinde ben olsaydım mevcut anakart, işlemci ve ekran kartını satıp i7 8700K + GTX 1070 alırdım.Tabii ki buları taşıyabilecek bir anakart dahilinde :) Anakart bilgilerini buradan inceleyebilirsin.

Her şeyi geçtim sonradan taktığın Ram'in MHz değeri önceki 8GB Ram'in MHz değerinden düşükse iki Ram de düşük olanın hızında çalışır.

Son düzenleme:

GrAtuity

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok güzel açıklamışsın teşekkürşer bir de şimdi şöyle bişey farkettim gpu %5-7 arası gidip geliyor bunun sebebi ne olabilir acaba

Dentist23

Doçent
Reaksiyon puanı
165
çok güzel açıklamışsın teşekkürşer bir de şimdi şöyle bişey farkettim gpu %5-7 arası gidip geliyor bunun sebebi ne olabilir acaba
Gpu %5-7 iken cpu kaç aralığında? Cpu sıcaklık değerleri nedir? Ne kadar işlemcin eski nesil de olsa bu değerleri vermesi çok anormal.

GrAtuity

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Cpu da ısınma yok cpu 8-26 arası değişkenlik gösteriyor. Bencede anormal bi durum var çok çok kötü bi işletim sistemim yok yani anlam veremiyorum

Dentist23

Doçent
Reaksiyon puanı
165
Cpu da ısınma yok cpu 8-26 arası değişkenlik gösteriyor. Bencede anormal bi durum var çok çok kötü bi işletim sistemim yok yani anlam veremiyorum
Cpu da ısınma yoksa ve 8-26 dolaylarındaysa cpu nun dağboğaz yapmadığı bariz. Ani fps dropların oluyor mu? Hdd çok mu eski? Ramlar kaç mhz?

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Ekran kartın çok düşük güçte çalışıyor.Dediğim gibi o sisteme GTX 1080 fazla.O kart çok kuvvetlidir performans vermesini istiyorsan zorlamalısın.Tabii ki bu işlemci darboğazı olduğu gibi monitör veya PSU'nun yetersiz olması durumunda gerçekleşebilir.Eğer bunlar yeterliyse;
Yukarıdaki açıklamamda kesinlikle donanımsal dedim ki bence de öyle fakat şunları denemenizde fayda var;
  • Bilgisayarın güç modunu yüksek performans ayarına alıp deneyiniz.
  • Kontrol panelinden vsync ayarını açıksa kapatıp, kapalıysa açıp deneyin.
  • Oynadığınız oyunu en son ayarlarda ve monitörün desteklediği son çözünürlüğe alarak deneyin.
  • Xbox DVR yi devre dışı bırak.PC yi yeniden başlatıp oyuna gir ve dene.
  • Driver olarak bunu indireceksin.MSI nın sitesindeki driver 2 önceki sürümü gösteriyor dikkat et.
  • MSI Afterburner olayını bilmiyor olabilir misin? Bu program ile kartı zorlayarak güç tüketimini artırabilirsin yalnız araştırdığım kadarıyla çok zorlayıp kartı yakanlar varmış özellikle bunda dikkatli olmalısın.Youtube de kullanımına dahil sürüsüyle video mevcut.Programı buradan indir belki de tüm derdinin devası budur.Yalnız kullanımını iyice öğren otur iyice videoları izle internetten sonra kullan.
  • Nvidia denetim masasından DSR'yi aktif edip oyunu oynamayı dene.
Bunlar yazılımsal sıkıntılar.Tabii ki sistemin ne kadar temiz ve hangi programlar yüklü değil (.Net Framework gibi) bilmiyorum fakat bilmen gerekir ki temiz bir Windows 10 kurulumu yapıp yukarıdaki yazılan adımları takip etmeniz, eğer diğer donanım parçalarında sorun yok ise çözümü getirir.

Bunun dışında ekran kartı gereken gücü harcar.Ne kadar harcaması gerekiyorsa kendisi hesaplar bu size az gözükebilir fakat en sağlıklısı da odur.Ek programlar dahilinde zor kullanarak ekran kartının çalışma gücünü artırmak karta ve diğer bileşenlere zarar verir, ömrünü kısaltır.Ekran kartı yüksek güç tüketiminde ısınır, ısındığı için fanlar hızlanır ve pervane sağlığı bozulur.İşlemci yeterli değilse ekran kartı ne kadar yüksek olursa olsun, (senin sistemin buna güzel bir örnek) sistem istenilen performansı vermez.Parçaların birbiri ile uyumsuz olmaması, rahat kullanılabileceği anlamına gelmez.

Son mesajlar