Yeni ram im olmuyor...

Bu konuyu okuyanlar

h2ocukluegg

Asistan
Reaksiyon puanı
1
benim bi bilgisayarım var ve

Amd Athlon 64X2Dual
Core processor 4200+ _ Bilgisayar Özellikleri
2.21 GHz 960MB Ram

yonga:GeForce 6100 nForce 405
DaC :Integrated RAMDAC _ Bunlar da bağdaştırıcı Bilgileri
bellek :256
dize : GeForce 6100 nForce 405

oyun filan oynarken kısa süre sonra sanırım fazla ısınmadan kapandığı için rahatsız oluyorum. ben bu sisteme 1 gb daha 667 lik ram takviyesi yaptım yani yapmaya çalıştım. işte sorun da burada. olmadı. ram i takıyorum kasadan sesler geliyor. düzgün taktığımada emimim. fakat yeni aldığım ram, şu boyu kısa ramlerden. diğeri ise eski eni boyu kalıplı ramlarden. aldığım bilisayarcı bir sorun yaratmayacağımı söyledi ben de ne diyim kabul ettim. doğru taktığıma da eminim. fakat olmuyor işte... bu arada ram ler 667 lik. o bakımdan sorun yok. bana ne önerirsiniz acaba??
:helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie:

laax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
orda olsam sorunu çözrdikte ben olsam kasayla beraber bilgisayarcıya gider kapıdaki açık-kapalı dönen muhabbeti kapalıya getirir :D arka teknik servis kısmına adam kasa ve ben üçlüsünü sokar sıkıysa yapma bakışıyla yaptırır evime dönerdim

laax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
unutmadan aldığın ram i tek dene olmuyorsa ram bozuk tek deneyince çalışıyorsa diğer ram leri eklemeye başla bir sorun olmaması lazım

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Diğer ram yada ramler kaç mhz ?

h2ocukluegg

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ram i tek tkıpta denedim...:( mhzler dışında başka yazılımsal bir faktör olabilir mi acaba??

Hammers

Doçent
Reaksiyon puanı
5
ram i tek tkıpta denedim...:( mhzler dışında başka yazılımsal bir faktör olabilir mi acaba??

Sonuç ne oldu tek taktığınızda? Yazılım ile alakalı bir şey değildir. 800 mhz lik ram olsa da 667 hızında çalışır bios otomatik ayarlar onu.

volkanos

Profesör
Reaksiyon puanı
138
benim bi bilgisayarım var ve

Amd Athlon 64X2Dual
Core processor 4200+ _ Bilgisayar Özellikleri
2.21 GHz 960MB Ram

yonga:GeForce 6100 nForce 405
DaC :Integrated RAMDAC _ Bunlar da bağdaştırıcı Bilgileri
bellek :256
dize : GeForce 6100 nForce 405

oyun filan oynarken kısa süre sonra sanırım fazla ısınmadan kapandığı için rahatsız oluyorum. ben bu sisteme 1 gb daha 667 lik ram takviyesi yaptım yani yapmaya çalıştım. işte sorun da burada. olmadı. ram i takıyorum kasadan sesler geliyor. düzgün taktığımada emimim. fakat yeni aldığım ram, şu boyu kısa ramlerden. diğeri ise eski eni boyu kalıplı ramlarden. aldığım bilisayarcı bir sorun yaratmayacağımı söyledi ben de ne diyim kabul ettim. doğru taktığıma da eminim. fakat olmuyor işte... bu arada ram ler 667 lik. o bakımdan sorun yok. bana ne önerirsiniz acaba??
:helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie:
kardeş perrformans istiyorsan cas ras değerlerinin aynı olmasına dikkate deceksin ki bu zor bir teşhis olur çünki bir başka ay da üretilen aynı model aynı marka ram ile diğer ram'in ras cas değerleri farklı oluyor ben cas ras derim buna dikkat etmek lazım aynı model olacak ve cas ras değerleri tutacak
kardeş büyük ihtimal cas ras değerleri çakışıyordur.
ras cas gecikmesi yaşanıyordur
everst programıyla cas ras değerlerine bak iki rami karşılaştır aynı değilse sorun çıkarması normal olur. zaten ki fiziksel olarak da ramlar birbirinden farklıymış resetde çeker mavi ekranda çıkarabilir bunlar karşılaşılası durumlar
ben de 2 adet aynı marka aynı model ram vardı sadece biri kısa biri kalındı bu ramler birbiriyle çakıştı çünki cas ras gecikmesi yaşanıyordu hem mavi ekranlar alıyordum hemde bazen bootda kitleniyordu yada windows da reset atıyordu.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
fakat yeni aldığım ram, şu boyu kısa ramlerden. diğeri ise eski eni boyu kalıplı ramlarden. aldığım bilisayarcı bir sorun yaratmayacağımı söyledi ben de ne diyim kabul ettim.

Çok ilginç. Gerçekten böyle birşey var mı? :confused1:

volkanos

Profesör
Reaksiyon puanı
138
evet kesinlikle var teknik servis tede yaşadım kendi bilgisayarımda yaşadım 2 kısa 2 kalın ram olsun bunlar bir arada sorunlu çalışırlar cas ras değerlerinden dolayı reset attırır yada mavi ekran çıkarır şöylede örnek vereyim ikiside kısa ram olsun ama üretim tarihleri farklı olsun yada bir şekilde cas ras değerleri farklı olsun diyelim bunlar reset attırır yada sorunlu çalışır malesef bu vas ras değerleri gerçekten önemli
arkadaşın yapacağı ram'i kısa ise yine kısa olandan aynı model ve markadan alacak bu şekilde normal şartlar altında sorun çıkarmaz ama ras cas değerleri farklıysa kısmen performans düşüklüğü yaşayabilir.

Latency ( Gecikme) ile ne anlatılmak isteniyor ?
Düşünün ki, bir emir verdiniz. Bu emir verildikten sonra, yerine getirilinceye kadar bir süre geçer. İşte harcanan bu süreye gecikme (latency) adı verilir. Yani “Gecikme”, bellekteki bir adresten bilgi al dediğinizde, bilginin bulunduğu bu adrese ulaşılmasına kadar geçen zamana ve adrese ulaşıldıktan sonra da bilginin toparlanıp alınmasına kadar geçen zamana verilen addır.
Belleklerde iki türlü gecikme vardır. Bunlar RAS ve CAS gecikmeleridir. Bunları daha iyi anlamak için belleklerin nasıl çalıştıklarına bir göz atalım.
Bir emir verildiğinde işlemci, ilk olarak belleğin dizesine (row) RAS sinyali göndererek bilginin belleğin dize kısmında olan yerini belirler (adresler). Bu adresleme sırasında geçen boş zamana RAS gecikmesi adı verilir. Daha sonra birkaç saat devri beklenir. Bu bekleme sırasında geçen boş zamana RAS-to-CAS Gecikmesi denilir. Ardından istenilen bilgiyi bir bütün haline getirmek için sütun adreslemesi yapılır. Bu sırada geçen boş zamana ise CAS gecikmesi adı verilir. Sonuçta verilen emir üzerine adreslenen bilgiye ulaşılırr.
cas ras ayarlarını bios tanda eşitlemeye çalıştırysam da sonuç hüsrandı istediğimiz kadar manuel yapalım yine aynı sorun yaşanıyor malesef
ne kombinasyonlar denemiştim denemediğim nerdeyse kombinasyon kalmamıştı iki ram elimde kaldı gidip kısa olanlarında alarak eşitlemiş olmuştum.
yada ben cas ras değerlerini yapamamıştım ben yapamamış olabilirim
bak bir kaynak bu soruya ne yanıt veriyor:
[SIZE=-1]CAS değerleri farklı RAM'ler yanyana takılabilir mi?

Takabilirsiniz,fakat stabilite sorunu olmaması için CAS değerlerinizi,düşük CAS'lı RAM (düşük CAS daha hızlıdır) yüksek CAS'lı RAM ile aynı değerelere indirilip çalıştırılması gerekebilir
nokta.gif
[/SIZE]
kaynak:
kaynak:

evet düşük caslı ramler daha hızlıdır değerler yüseldikçe hız azalır.

kaynak adresini verince kaynak adresinin logosu kendiliğinden çıktı benle ilgili değil bilgi olarak vermek isterim.

birde şu yabancı siteye bakabilirsiniz burdada cas değerlerini manuel ayarlayın gibi söylemler var
http://forums.hexus.net/hexus-hardware/10473-different-cas-ram-same-machine.html

benim tavsiyem ram kısaysa kısa al kalınsa uzun al iki ram de aynı model marka ve şekilde olsun