Topraklama sorusu

Bu konuyu okuyanlar

kelaj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar, konuyu doğru yere mi açtım emin değilim. O yüzden doğru yerde değilse adminlerden konuyu taşımasını rica ediyorum. Şimdi soruma geçecek olursak;
1-Dairedeki yani prizlerdeki topraklama ile apartman topraklaması farklı şeyler mi?
(3 farklı elektrikçiye sorduk fakat hepsi farklı yanıtlar verdi kafam karıştı)

2-Kablo tv, Uydunet ve Türksat uydu kullanıyoruz. Apartmanın girişinde kutusu var. Araştırmalarıma göre topraklama sorunu yaşanabiliyormuş. Bilgisayarım arızalanmıştı ve yenisini aldığımda yenisi de arızalanmıştı,ps3üm ve laptobumda da aynı sorun var. Elektrikçi çağırıp topraklamaya baktıracam ve dairenin topraklamasında sorun yoksa buna apartmandaki kablotv kutusunun topraklaması sebep olmuş olabilir mi?

3- Eğer Dairenin ve Apartmanın topraklaması farklı birşey ise elektrikçiye hepsini mi yaptırtmam gerekiyor cihazlara zarar vermemesi için?

4-Sizce topraklama arızası masrafları ne kadar eder?

Bepob

Profesör
Reaksiyon puanı
302
Bunu en iyi elektirikçi bilir tabi çogunluk ne diyorsa doğrusu odur ama topraklama önemli bir şeydir belki sadece sorun topraklanma değildir genel olarak elektrik tesisatına baktırmanı öneririm daha kötü zararlar doğurabilir.

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Apartmandaki tüm topraklamalar aynı yere bağlıdır. Apartman girişinde kutusu var dediğiniz şey farklı. O hayat korumadır. Yani topraklama hattına oluşacak bir kaçak elektrik veya herhangi bir dairedeki yanlış bağlantı veya kısa devrede tüm binanın elektriğini keser.

Yüksek katlarda oturmuyor isen, kendi dairenin topraklama hattını binadan ayırabilirsin. Bunun için uygun toprak analizi yaptırıp, toprak içine gerekli ölçülerde ve derinlikte bakır çubuklar ile evine toprak hattı çektirebilirsin.

kelaj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Apartmandaki tüm topraklamalar aynı yere bağlıdır. Apartman girişinde kutusu var dediğiniz şey farklı. O hayat korumadır. Yani topraklama hattına oluşacak bir kaçak elektrik veya herhangi bir dairedeki yanlış bağlantı veya kısa devrede tüm binanın elektriğini keser.

Yüksek katlarda oturmuyor isen, kendi dairenin topraklama hattını binadan ayırabilirsin. Bunun için uygun toprak analizi yaptırıp, toprak içine gerekli ölçülerde ve derinlikte bakır çubuklar ile evine toprak hattı çektirebilirsin.

anladım lakin diğer soruma yanıt alamadım. koblotvden oluşan topraklama sıkıntısı olursa evdeki cihazlara da zarar verir mi? yani bi de türksatı çağırtıp ona da ekstradan baktırmam gerekiyor mu?

kelaj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bunu en iyi elektirikçi bilir tabi çogunluk ne diyorsa doğrusu odur ama topraklama önemli bir şeydir belki sadece sorun topraklanma değildir genel olarak elektrik tesisatına baktırmanı öneririm daha kötü zararlar doğurabilir.

yardımlarınız için teşekkürler. peki evdeki bir cihazın akım yayıp yaymadığını yani elektrik kaçırıp kaçırmadığını nasıl anlayabiliriz?

evdeki 2 tane bilgisayar+1 ps3 aynı tarihlerde bozuldu da ondan soruyorm. elektirkçi çağırdım bugün ve topraklamada hiç bir arıza bulamadı.voltajlarda da sıkıntı yok.
evdeki bir cihaz akım yayıyor olabilir mi ? şüphelendiğim cihazlar var fakat bunların akım kaçırıp kaçırmadığını nasıl anlarız

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
anladım lakin diğer soruma yanıt alamadım. koblotvden oluşan topraklama sıkıntısı olursa evdeki cihazlara da zarar verir mi? yani bi de türksatı çağırtıp ona da ekstradan baktırmam gerekiyor mu?

Kablo tv ile alakalı bir durum olduğunu düşünmüyorum, Toprak hattı enerji dağıtıcıları tarafından verilmez her binanın kendi toprak hattı vardır, bu hat bazı binalarda uygun kablo ve yeterince bakır gömülmediği için görevini tam anlamıyla yapmayabilir, yada toprak hattı - notr ile birleştirilmiş olabilir bu durum çok yanlış bir uygulamadır bu gibi durumlarda cihazların arıza yapma oranı çok yüksektir.

Evinde KAR yani Kaçak akım Rölesi varsa onun test düğmesine bastığın zaman elektriği kesmesi lazım, kesmiyorsa toprak ve notr hattı bereber olduğu için toprak ucu bağlantısı yapılmamıştır yada KAR arızalıdır, KAR si düzgün çalışmayan tesisatta kesin bir sorun vardır bu sorunu çözemeyen elektrikçiler KAR sine Toprak hattı ucunu takmazlar.

Ölçü aletiyle Faz ve Notr ile Faz ve Toprak Hattı ölçümünde birebir aynı sonuç çıkıyorsa kesin birleştirme vardır

kelaj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kablo tv ile alakalı bir durum olduğunu düşünmüyorum, Toprak hattı enerji dağıtıcıları tarafından verilmez her binanın kendi toprak hattı vardır, bu hat bazı binalarda uygun kablo ve yeterince bakır gömülmediği için görevini tam anlamıyla yapmayabilir, yada toprak hattı - notr ile birleştirilmiş olabilir bu durum çok yanlış bir uygulamadır bu gibi durumlarda cihazların arıza yapma oranı çok yüksektir.

Evinde KAR yani Kaçak akım Rölesi varsa onun test düğmesine bastığın zaman elektriği kesmesi lazım, kesmiyorsa toprak ve notr hattı bereber olduğu için toprak ucu bağlantısı yapılmamıştır yada KAR arızalıdır, KAR si düzgün çalışmayan tesisatta kesin bir sorun vardır bu sorunu çözemeyen elektrikçiler KAR sine Toprak hattı ucunu takmazlar.

Ölçü aletiyle Faz ve Notr ile Faz ve Toprak Hattı ölçümünde birebir aynı sonuç çıkıyorsa kesin birleştirme vardır

kaçak akım rölesi var ve bugün çalıştığına emin olduk çünkü elektirkçi elindeki aletle prizi test ederken sigortalar attı ve bana dedi ki eğer topraklaman bozuk olsaydı ve kaçak akım rölesi çalışmasaydı sigorta atmazdı dedi.

artık topraklama arızası olmadığına emin olduğumuza göre acaba evdeki bir cihazın akım yayma ihtimali var mıdır? bugün türksattan da geldiler türksat kutusunun topraklamasına bakmadılar gerek yok dediler acnak lcd tvlerin bazıları kaçak elektrik yayıyor sizinkinde de olabilir ve dolaylı yoldan diğer aletleri bozabilir dedi?
bu doğrumudur?

ha bi de tvden değil ama ben lcd monitörümden şüpheleniyorum çnkü çok kıpkıplıyor görüntü gidip geliyor bazen. acaba kaçak elektrik akımı yayıp dolaylı yoldan diğer prizlerdeki ve aynı prizdeki bilgisyarları ve ps3ümü bozmuş olabilir mi?

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
kaçak akım rölesi var ve bugün çalıştığına emin olduk çünkü elektirkçi elindeki aletle prizi test ederken sigortalar attı ve bana dedi ki eğer topraklaman bozuk olsaydı ve kaçak akım rölesi çalışmasaydı sigorta atmazdı dedi.

Senin evde toprak hatlı piriz ucu olan herhangi bir cihaz, toprak hattı olan bir pirize takılı oluğu müddetce herhangi bir kaçak akım yaydığı anda Kaçak akım rölesi zaten tetikler ve atar, toprak hattı olmayan bir pirize takılırsa kaçak akım atmaz yani devreyi kesmez.
Sana tavsiyem hassas cihazların için bir regülatör alarak bu tür arızaları en aza indirebilirsin zaten birçok marka kombi bu tür regülatörleri özellikle istiyor.

kelaj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Senin evde toprak hatlı piriz ucu olan herhangi bir cihaz, toprak hattı olan bir pirize takılı oluğu müddetce herhangi bir kaçak akım yaydığı anda Kaçak akım rölesi zaten tetikler ve atar, toprak hattı olmayan bir pirize takılırsa kaçak akım atmaz yani devreyi kesmez.
Sana tavsiyem hassas cihazların için bir regülatör alarak bu tür arızaları en aza indirebilirsin zaten birçok marka kombi bu tür regülatörleri özellikle istiyor.

valla regülatör var ve yeni pc aldığım dha ilk yarım saatte ona rağmen aynı arızayı yaşadım. yani toplam 3 pc+1ps3 arızalandı malesef.

peki lcd tvnin fişinin topraklı olmama ihtimali varmıdır?
adaptör tarzı değilde resimdeki gibi küçük fişi var.

fis_317.jpg

Ekli dosyayı görüntüle 15366

Reaksiyon puanı
16,118
tvnin fişi topraklı değil ve tele dünyanın kablosunu ölçün onun şasesinde sorun olabilir.

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
valla regülatör var ve yeni pc aldığım dha ilk yarım saatte ona rağmen aynı arızayı yaşadım. yani toplam 3 pc+1ps3 arızalandı malesef.

peki lcd tvnin fişinin topraklı olmama ihtimali varmıdır?
adaptör tarzı değilde resimdeki gibi küçük fişi var.

fis_317.jpg

Ekli dosyayı görüntüle 15366

Bu resimdeki fişin toprak hattı yok, normalde prize kontrol kalemi ile baktığın zaman Faz da lambası yanar Notr de yanmaz, ben bundan 10 sene önce başka bir binada oturuyordum, direkten binaya gelen kabloda sıkıntı vardı yağmur felan yağdığı zaman Notr de kontrol kalemi çok hafiften yanardı ve o binada çok sık senin yaşadığın sorunlar yaşanırdı seninkide böyle birşey olabilir.

kelaj

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tvnin fişi topraklı değil ve tele dünyanın kablosunu ölçün onun şasesinde sorun olabilir.

bnde ölçecek alet yok onu. 3. kez de elektrikçi çağıramam artk. teledünyayı da elli kere çağırdk.

peki bu fiş topraklı olmadığına göre akım yaydığında kaçak akım rölesi işe yaramıyacak yani sigortalar atmıcak öyle mi? doğru anladım değilmi

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
İşinin ehli olan bir elektrikçi sizin sorununuzun adını koyup sorununuzu çözebilirdi. İşinin eli bir elektrikçi bulmanızı öneririm.

Son mesajlar