Xbox Newton Su Yüzüne Çıktı

Bu konuyu okuyanlar

Alengirli

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Dedikodular haklı çıktı; Xbox 360 için hareket algılayıcılı oyun kumandasının geliştirildiği doğrulandı. Kod adı Newton olan cihazla ilgili ilk bilgiler SDN'de.

PlayStation 3 de Dual Shock 3 ile titreşim kazanınca, Xbox 360 kontrolörünün rakiplerinden farkı kalmadı, aksine hareket algılayıcısı olmadığı için eksi duruma düştü. Bu açığı kapatmak isteyen Microsoft, Xbox 360 için hareket algılayıcılı bir oyun kumandası hazırlığına geçti.

Kod Adı: Newton

Şimdilik kod adı ünlü fizikçi Isaac Newton'dan esinlenilerek 'Newton' olarak belirlenen yeni kontrolör için Microsoft, Gyration'un patentini lisansladı. Nintendo da 2001 yılında Wiimote için aynı adımı atmıştı.

Newton da Wiimote gibi LED algılayıcılı bir aparattan sinyal alacak ama artı bir özellik olarak Xbox Live sohbetleri için bir de mikrofona sahip olacak. Hakkında başka bilgi verilmeyen Xbox Newton oyun kumandasının çıkış tarihi ise 2008 sonları olarak tahmin ediliyor.

Yazan: Erhan Kahraman
SDN - http://shiftdelete.net

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Hala X-Box mu PS 3 mü düşünüyorum hangisini alsam die :S

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Nmss dedi ki:
Hala X-Box mu PS 3 mü düşünüyorum hangisini alsam die :S
Aynen ikisi arasında kaldım yaza doğru kesin konsol lazım ama hangisi :S bakalım Metal Gear Solid hangisine çıkarsa onu alırız :D

GurenGursel

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Wii'yi geçerler elbet... Ama biraz geç harekete geçtiler sanki... Bu durumda aslında Sony'nin durumu kötü kalıyordu. Bir yandan HD-DVD vs. Blu-ray, bir yandan Xbox360 vs. PS3 kapışması diğer yandan ayrıca kontrolör olarak Wii ile bir kapışma içerisine giren Sony ağlanacak hale gelmişti.

Son günlerde iyi gelişmelerle birlikte Sony'nin hepsini al aşağı edeceğini düşünüyorum. Blu-ray işie rahata erdi. PS3 satışları düzelmeye başladı. Davalar azaldı :) Çok iyi oyunlar PS3 için iyi kalitede yapılmaya başlandı.

Xbox360 ise ilerleyen günlerde pek bir şey başaramayacak diye düşünyüorum ama piyasanın kaymağını da fazlasıyla yedi diye düşünebiliriz... Wii ise donanım açısında çok zayıf olduğu için kontrolörle kurtuluyordu. Sony'nin toparlanması ile birlikte gelecek olan aksesuarlarla Wii'nin işi bitecektir.

Ortalık yine Sony'ye kalacak gibi görünüyor. Tabii bunların gerçekleşmesi 1-2 sene alacaktır....

Son mesajlar