Bilgisayarı Güç Düğmesinden Kapatmak Zararlımı?

Bu konuyu okuyanlar

macellan44

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarı güç düğmesinden kapatmak bilgisayara ve sisteme bir zararı olurmu.Bazen pc otomatik olarak kapanmadığında elle güç düğmesinden kapatıyorum.Ama açıldıktan sonra windows normal kapatılamadı.Kurtarmak için güvenli modu seçin vs gibi birtakım yazılar çıkıyo.Bunun bir zararı olurmu?Harddiske filan.

chimera

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Bilgisayarı açılış düğmesine bir kere basarak kapatmanızda sorun olmaz. O düğmeye bir kere bastığınızda sistem arkada çalışan işlemlerini teker teker sonlandırır ve sonra da bilgisayarı kapatır. Ama siz o düğmeye 5 saniye kadar basılı tutup bilgisayarı kapatırsanız bu sağlıklı bir yöntem olmaz. Sisteminize zarar verebilirsiniz.

titanyum

Profesör
Reaksiyon puanı
7
sisteme ani güç kesintisine maruz bırakıyosun sen düşün zararı olur mu :D

macellan44

Asistan
Reaksiyon puanı
0
chimera dedi ki:
Bilgisayarı açılış düğmesine bir kere basarak kapatmanızda sorun olmaz. O düğmeye bir kere bastığınızda sistem arkada çalışan işlemlerini teker teker sonlandırır ve sonra da bilgisayarı kapatır. Ama siz o düğmeye 5 saniye kadar basılı tutup bilgisayarı kapatırsanız bu sağlıklı bir yöntem olmaz. Sisteminize zarar verebilirsiniz.
Ama benim durumum biraz farklı şöyle ki: Ben bilgisayarı uyku moduna alıyorum.Ekran kapanıyo harddisk lambası tamamen sönüyo.yalnızca fanlar çalışıyo.Yani bilgisayar kapanmıyo ama harddisk kapanıyo.Bende güç düğmesinden kapatıyorum mecburen.Tekrar açtıktan sonra windows normal kapatılamadı vs.çıkıyo.Bu zararlımı onu sorucam.

Reaksiyon puanı
188
hard diskler kapandıktan sonra eski konumunda açılamıyor sen pc yi uyku'ya da alma bence....

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Harddiskin tamamen kapanmaz güç almaya devam eder.Birden gücü kesiğnmce de açıldığı zaman normal kapanmadı der.Ayrıca Power'a da zarar verir.

Logithx

Profesör
Reaksiyon puanı
2,104
Güç düğmesinden kapatıncada başlattan kapadığın gibi aynı işlemi yapıyor sorun olmaz

malkavian

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
uyku modunda iken hdd ve diğer donanımalr akım çekmeye devam eder.gerçi günümüzdeki çok dandik powersublar hariç hemen hemen hepsinde akım ve voltaj koruma devreleri mevcut ama sen yinede normal yolla kapa.en azından hdd in sağlığı için

By_Mehmet

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Güç düğmesinden o kadar çok sorun olmuyor restart düğmesi çok zarar veriyor pc ye.Elektrik gelip gitmiş oluyor mesela benim aldığım asus kasada çok küçük iğne deliği kadar arkadasımda hp masaüstü pc de restart düğmesi yok çünkü çok zarar veriyor

extra_terrestre

Doçent
Reaksiyon puanı
1
YA ben bunu hep yapiyorum zarar verdiginide bilmiyordum :S peki pc donunca nasil kapatmali ?

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Donma dediniz de: 98 ne biçim donuyordu... Zırt donuyor pırt donuyordu resmen başım belaya girmişti. Allah'tan Xp çıktı kurtardı.

mustifanci

Asistan
Reaksiyon puanı
3
böyle kapatmaya devam edersen harddiskin okuyucusu ani kesilmeden dolayı diske dokunur ve orada bad sector oluşturur alışkanlık haline getirirsen harddiske veda etmek zorunda kalırsın.

ozersworld

Profesör
Reaksiyon puanı
14

Aynen..

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Ama benim durumum biraz farklı şöyle ki: Ben bilgisayarı uyku moduna alıyorum.Ekran kapanıyo harddisk lambası tamamen sönüyo.yalnızca fanlar çalışıyo.Yani bilgisayar kapanmıyo ama harddisk kapanıyo.Bende güç düğmesinden kapatıyorum mecburen.Tekrar açtıktan sonra windows normal kapatılamadı vs.çıkıyo.Bu zararlımı onu sorucam.
uyku moduna aldıgın zaman normal kullanımda oldugun anlık geçici dosyalar ram e alınır ve hdd kapanır
ama sen şimdi uyku modunda iken power tuşuna basıp pc yi kapatırsan windows oturumu kayıt yapmadan kapanmış olur ki bu reset ile aynı anlama gelir ve pc ye zarar veriri gerek hdd gerek power olsun

power düğmesinden kapatmanı önermem çünkü şöyle bi mantık ile kapamış oluyosun
mesela ayakta durken birsinin seni arkadan çekmesi gibi bi olay oluyo

RoMaNTiC ReBeLLiOuS avatar ne iş sdn aşkıyla mı yanıyon :D :D

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177

beyazad

Profesör
Reaksiyon puanı
22
eğer güç düğmesine basıp elini çekersen pc kendini normal modda kapatır. zararı yok. Ama uzun süre basılı tutup kapatırsan gücü aniden kesmiş olursun ve sistem düzgün kapatılmadı uyarısı verir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bilgisayar açıkken şalteri kapatırsak nolur? Açılıyor ama Casper yazıyo devamı yok ne yapmalıyım

Son mesajlar