Göbekliler Dikkat !

Bu konuyu okuyanlar

wwhirlwind

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Büyük göbeği olanları, ileri yaşlarda kötü bir hastalık bekliyor! İşte uzmanların açıklamaları...

40 yaşında büyük göbek Alzheimer habercisi

Araştırmacılar, orta yaşlarında büyük göbeği olanların, ilerleyen yaşlarında Alzheimer ya da bunamanın başka bir türüne yakalanma riskinin yüksek olduğunu ortaya koydu.

ABD’deki Kaiser Araştırma Kuruluşu’ndan Rachel Whitmer’in sonuçlarını kaleme aldığı araştırmaya göre, bunama ve benzeri hastalıklara yakalanma riski, kiloyla değil daha çok vücut tipiyle ilgili.

Araştırma kapsamında, 1964-1973 yılları arasında, 40-45 yaşlarındayken sağlık kontrolünden geçen ve karın ölçüleri alınan 6 bin 583 kişinin verileri tarandı. Aynı kişilerin durumları ortalama 36 yıl sonra yeniden kontrol edilerek, verileri karşılaştırıldı.

Bilimadamları, karın ölçüsünün, vücut kitle endeksine göre, ileri yaşlarda bunamayla bağlantılı hastalıkların görülmesi olasılığını öngörmek için daha etkili bir veri olduğunu belirtti.

Rachel Whitmer, riskin sadece fazla kiloyla bağlantılı olmadığını, bu kiloyu vücudun neresinde depoladığımızın önemli olduğunu söyledi. Whitmer, 4,5 kilo fazlası olan iki kişi arasında, yağ kitlesi karın çevresinde toplananın, kalça bölgesi şişman olan birine göre daha fazla risk altında olduğunu kaydetti.

Karın bölgesi ölçüsünün, ileri yaşlarda ayırd edici veri olmayacağı, çünkü vücut tipinin, yaşlanmayla birlikte doğal olarak değiştiği kaydedildi.

Karın yağlanması konusunda daha önce yapılan araştırmalar büyük göbeğin, diyabet, kalp krizi, inme gibi hastalık risklerini artırdığını ortaya koymuştu.

Son araştırmanın, karın ölçüsüyle bunama arasında bağlantı olduğunu ortaya koyan ilk çalışma olduğu belirtiliyor.

Araştırma sonuçları, “Neurology” dergisinde yayınlandı.

kaynak : http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=332525

-BeSTe-

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Herşey ama herşey hormonlu ...
Küçükken küçük olduğun için .. Büyükkende büyüksün yaa ondan yee ...
Sonraacımmaa amaaan ne oldu ki şimdiye kadar de yee ...
Sonra önce göbek şişsin sonrada hastalıklar biribirini kovalasın ...
Kendimide bunun içine sokarak çok bilinçsiz besleniyoruz Biri bizi durdursun yahuuuu :]

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Toplum olarak çok bilinsizce besleniyoruz, daha sonra alınan fazla kiloları yine bilinçsizce vermeye çalışıyoruz.
Aslında tek yapmamız gereken sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek...!

Ama bizim yemek kültürümüzde bu çok zor görünüyor ;D

-BeSTe-

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Aslında zor değil ..
He kilo vermekte zor bişye değil ...
Size hiç bir diyetisyen (iyi) aç yaşa demiyorki ... Ye hepsinden yee ama az yeee sigara içme azıcık yürü bu bu kadar zor olmamalı ???
Niye hala beceremiyoruz yaaa ???
Sonuçta sağlımız dimi ama ??? :)

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Amerikalıların çoğu obez ve dogan cocuklarıda genetik olarak obez doğuyor.

Tempolu koşu + günlük en az 2 litre su, bunu yaşantınızdan eksik etmeyin arkadaşlar.

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
En az 2 litre su içiyomm mümkün olduğunsa tempolu yürüyüşlerimide yapıyommmmm o zaman sağlıklıyımmmm ;D

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
*SiRiNe* dedi ki:
En az 2 litre su içiyomm mümkün olduğunsa tempolu yürüyüşlerimide yapıyommmmm o zaman sağlıklıyımmmm ;D

Ona birazda kardiyo eklesen,olurmu?

oduncu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
temelde bilinçli beslenmeyi öğrensek yetecek bize aslında
basit olarak protein karbonhidrat ları bir birinden ayırsak o bile çok büyük etki yapıyor

mesela öğünlerde tek yönlü belenme gibi,
örneğin et yemeği yanında pilav makarna olmaması gibi
özellikle proteinler çok önemli proteinler aynı zamanda yağ yakıcıdır.

emelden

Dekan
Reaksiyon puanı
8
Eyvahhh şimdi benim aşk yastığı göbeklim ileride Alzheimer mı olacak. :O :D

Göbek olsun yaa ama göbek atmak için. :p

chimera

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Ahanda yine göbek içerikli bi konu. o_O :D

Yahu bu göbek olayı rüyalarıma girecek. :p

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
oduncu dedi ki:
temelde bilinçli beslenmeyi öğrensek yetecek bize aslında
basit olarak protein karbonhidrat ları bir birinden ayırsak o bile çok büyük etki yapıyor

mesela öğünlerde tek yönlü et yemeği yanında pilav makarna olmaması gibi
özellikle proteinler çok önemli proteinler aynı zamanda yağ yakıcıdır.

Ben aşırı kızartma ve tatlı yerim mesala, fastfood tarzı yiyecekler bazı öğünler vazgeçilmezim.
Ama istediğim kiloya henüz varamadım, :L vucut yakıyor demekki.
Düzenli yaptıgım spora ara vereyim diyorum ama alışkanlık olmuş onuda bırakamıyorum. :L

kullanıcı

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Sadece gün içinde yeterince hareket yeter sanırım.

memtrik

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Allahııımmm bende de varr göbek ben spor yapıorm ama gene de var :D deli gbi yemekten sanırım ama bu günlerde diyete başladım :)