Android Root - Garanti Karmaşası

Bu konuyu okuyanlar

as66

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Merhaba arkadaşlar...
Android dünyasına adım atalı 2 ay oluyor daha :rolleyes:
Haliyle aklıma takılan onca şey var bunlardan birisi ise root yetkisi.
Sizden istediğim bu konu hakkında görüşleriniz :unsure:
Root Garantiyi iptal ediyormu???
Ediyorsa neden ediyor neden tam yetki alamıyoruz legal bir biçimde.
Burada tartışalım istedim :yes:

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
Root yetkisi aslında garanti dışı bırakır.Yanlız bu yetki cihazdan kaldırılabilir olduğundan garanti içinde yapılacak işlemlerden önce cihazdan kaldırıldığı için cihaz garanti dışı kalmiyor.Rootlanmis cihazdan root yetkisini kaldırmadan servise gonderirsen garanti dışı sayarlar.Neden yasal yollardan izin verilmiyor root yetkisi olan kullanıcı sistem dosyalarına müdahale edebilir buda cihaza zarar verebilir ve teknik seevislik durumlarmeydana çıkar buda üretici firmaya maliyet demek.Bu sebebten izin verilmiyor

as66

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Yani root yapıp kullandık garantiye göndermeden öncede unroot yaparsak sorun olmuyor diyorsunuz. Bu kesin bir bilgimi peki?

serkan94

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
22
Benim yedek stock romum var (Samsung Galaxy S için).Root çok işe yarıyor.Eğer garantilik bir durum olursa stock romu tekrar yükler ve yollarım :)

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
Durum bu ama bu işlemleri yaparken cihaza zarar verirsen kullanıcı hatası olarak garanti dışı kalır.Yani gene kullanici sorumlulugunda.

as66

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Ben rom atıldığında bir şekilde anlaşılıyor diye duymuştum ama pek bilmiyorum.
Cevaplar için teşekkürler...

jungeman

Profesör
Reaksiyon puanı
67
Root attıktan sonra cihaz garanti dışı kalıyor evet. Htc Türkiye servisi aradı. Sordum evet garanti dışı kalıyor dedi.

Root attım ben de. İstediğim custom romları yükledim. Beğenmedim. Unroot edip stock rom yükledim ve resmi güncellemeleri tekrar alabildim. Unroot edince garanti kapsamına tekrar giriyor telefon.

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Yine emin ol diye söylüyorum olur da custom rom içinde kalırda cihazı açamazsan yanarsın. Onu aklından çıkarma. Unroot yapabildiğin sürece problem yok. Ama kimi durumlarda unroot yapamazsan yazık olur.

as66

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Teşekkürler bilgileriniz için :)

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
stock romu nereden bulabiliriz peki :)

jungeman

Profesör
Reaksiyon puanı
67
Çeşitli android forumlarında stock romlar ve nasıl unroot edildiği var. Xda forumlarında da var. Shipped Roms'ta da var. Yani kolay o iş.

androidciersin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Garanti kapsamina girse ne ise yarar oyle sacma maddeler varki birakin siz telefonun keyfini cikarin

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar rom atmak için root ve overclock mu gerekiyor? eğer direk rom atılıyorsa hiç root falan atmıyım. Aslında çok merak edıyorum ama bır o kadarda korkuyorum. :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:confused1: Root atıp rom yükleyipte sonra geri un-root edersek rom da gider mi ve root dan sonra uygulamalrı ext sd karta taşısam ve sonra un-root yapsam uygulamalar geri sd karta döner mi yoksa ext sd de kalır mı

ArdaComputer

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bana kalırsa telefonun garantisi bittiğinde her şeyi yapın o zaman pek acımazsın birşey oldu diye çünkü telefon eskimiş olur yeni bir telefon alırsın.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Root atınca garanti kapsamı dışında kalır telefonu garantiye vermeden önce root u kaldırınca bir şey olmuyor bende başta çok korkmuştum annem bana kızar diye

hardblock

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar farklı sürümün rootunu atarsak brick olurmu ???? .

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Beyler tabletim samsung galaxy tab4 ve kinguser kullanıyodum remove root permission a tıkladım garanti gelirmi acele cevap vede şarz yerim bozuldu anlarlarmı

F

Furkan Becet

SDN Okuru
:cursing:Arkadaşlar bende samsung galaxy tab 4 sm-t230 var.Daha yeni aldım.Root atsammı atmasammı kararsız kaldım.Birisi garantiyi bozar diyor biriside bozmaz diyor.Sizce root atayımmı?

S

SDN DESTEK

SDN Okuru
ROOT Yüklü haldeyken garanti dışında kalır ancak unroot yapıp stock ROM kurup aynı zamanda sayacı sıfırlarsanız garanti konusunda hiçbir sorun ortaya çıkmayacaktır...
İyi Günler...

S

SDN Okuruyas

SDN Okuru
Bende GM 4G Aldimda onceki telefona yapmıştım ancak unroot yapınca geri garanti kapsamına girer mi bilmiyorum kesin bir bilgi var mı

Ea999

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Root attıktan sonra cihaz garanti dışı kalıyor evet. Htc Türkiye servisi aradı. Sordum evet garanti dışı kalıyor dedi.

Root attım ben de. İstediğim custom romları yükledim. Beğenmedim. Unroot edip stock rom yükledim ve resmi güncellemeleri tekrar alabildim. Unroot edince garanti kapsamına tekrar giriyor telefon.
Root atılınca gelen sistem güncellemeleri engelleniyor mu tam bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

metinimaq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Root atinca ota yoluyla guncellemeleri alamazsiniz ama şu şekilde de bir olay var samsung cihazlarda knox sayacı denen bi olay var bu sayac rootta yada costum rom da sayac atiyor ve garanti disi kaliyor root u kaldirsanizda sifirlanmiyor ama bazi modellerde yazilimsal olarak knox sifirlaniyor ama bazi modellerde sifirlanmiyor hatta bir soylentiye note 5 ve s6 serilerinde knox sayaci donanim olarak geldiginden sifirlama sansiniz yok deniliyor onyuzden samsung ise cihazınız knox dan dolayi unroot garantiyi geri getirmiyor ama ota yoluyla guncelleme alabiliyorsunuz.
Knox sayacinida telefonu download moduna alarak (telefonu kapatip ses kisma+ tus kiliti tusu+home tusu ayni anda basarak acip cikin uyarida ses acma tusuna basarak) gorebilirsiniz.

Ea999

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Root atinca ota yoluyla guncellemeleri alamazsiniz ama şu şekilde de bir olay var samsung cihazlarda knox sayacı denen bi olay var bu sayac rootta yada costum rom da sayac atiyor ve garanti disi kaliyor root u kaldirsanizda sifirlanmiyor ama bazi modellerde yazilimsal olarak knox sifirlaniyor ama bazi modellerde sifirlanmiyor hatta bir soylentiye note 5 ve s6 serilerinde knox sayaci donanim olarak geldiginden sifirlama sansiniz yok deniliyor onyuzden samsung ise cihazınız knox dan dolayi unroot garantiyi geri getirmiyor ama ota yoluyla guncelleme alabiliyorsunuz.
Knox sayacinida telefonu download moduna alarak (telefonu kapatip ses kisma+ tus kiliti tusu+home tusu ayni anda basarak acip cikin uyarida ses acma tusuna basarak) gorebilirsiniz.
Telefonum turkcell t50 6 ay garantisi duruyor root atmayı düşünüyorum merak ettiğim bi şeyde telefon Zte üretimi verileri silinir mi yedekleme yapmalımıyım

Ea999

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben t50 cihazıma root attım supersu geldi ama hata veriyor son sürümünü de indiriyorum ama sürekli yeniden başlat diyor yardımcı olun lütfen kod hatasında kalıyor