Proje yardım?

Bu konuyu okuyanlar

psygnosis

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar staj yaptıgım yerde yarın yeni bi proje verilcek.. nasıl başlayabilirm... veritabanını nasıl yapayım.. ?

içerik şöyle 300 soruluk bi soru bankamz var? bunların içinde rastgele 20 tanesi seçilcek.. sorular Ajax'la değişecek bu gün anlatırken öyle dedi Senior kardeşim :) büyük ihtimal Update panel içinde!. Soru geçişleride jquery ile.. böyle bir sistemin veritabanı ve kısaca nasıl yaparım anlatabilecek var mı? bu junior kardeşinize yardım edin :)

psygnosis

Asistan
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar bari şuna cevap verin.. asp.net ajax ve jquery ile sayfa yenilenmeden veritabanından veri okuma ve ekleme

şu soru secme olayını nasıl yaparım ajax ve jquery hic kullanmadım nerdeyse

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Birileri yardımcı olsun arkadaşa, bilsem ben yardım edecem :)

Reaksiyon puanı
188
jquery'e de ihtiyacın yok aslında. javascript ile divleri baştan yükleyebilirsin :) sayfa yenilenmeden direk yüklenir yeni veriler :)

veri tabanı da çok zor olmasa gerek. tek tabloda 7 tane alan ile basit bir test sistemi yaparsın.

id | soru | a | b | c | d | dogru

gibi :)

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
asp kısmını bilmem php kullanıyorum ancak jquery ve ajax konusunda yardımcı olabilirim

tablo mantığı olarak

testler
-no
-adı
-vb...

sorular tablosu (sadece soruların olduğu tablo)
-soru
-test no
-şıklar (şıkları a)15|b)22 gibi tutup | işareti ile ayırabilirsin fakat json kullanırsan daha hoş olur
- cevap
- diğer tutulması istenen bilgiler

cevaplar (üyelerin verdiği cevapların tutulduğu tablo)
cevaplayan (üye id)
soru (cevaplanan soru)
cevap (soru şıkkı)
durum (cevap doğru mu yanlış mı) (aslında buraya gerek yok doğruluk diğer tablo ile eşleştirilip kontol edilebilir ancak soru tablosu zamanla şişeceğinden gereksiz işlem olur böylesi daha performanslı)
zaman (cevabın verildiği tarih)

üyeler
- klasik üye bilgileri
-son çözülen test
-yarım kalan test

soruları ajax işinin temelini anlatayım üstüne sen eklersin
PHP:
$.ajax({
  url: "soru.php", //dosya adresi
  type: "get", //veri gönderme şekli post da olabilir
  data: "cevap=" + cevap, // gönderilecek veri soru=1&cevap=2&islem=soru vb. uzar gider
  success: function(data){ //cevabı aldığımız yer
    alert(data);//verileri gönderdiğim sayfada ne varsa datanın içine gelir html tagları fln dahil ne varsda
  }
});

syntax hatası olabilir doğrusu buradan bulunabilir

psygnosis

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ya şimdi 15 soru ya sırayla soracam bi buton olacak basınca dier soru gelcek.. aynı sayfada ve yenilenmeden soru geçişleri jqueri ile olabilir

Son mesajlar