ATI mi? nvidia mı?

Bu konuyu okuyanlar

maviufuk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Arkadaşlar, ben ekran kartımı yenilemek istiyorum, şu anda palit 7300 se ekran kartı var. Fakat yeni oyunları pek oynamak mümkün olmuyor ne yazıkki. Bilgisayar firmasına gittim ve ATI ekran kartı almak istediğimi söyledim, bilgisayar firması işlemcimin intel olması sebebiyle ATI ile performanslı çalışmayacağını bu sebeple nvidia ekran kartı almam gerektiğini söylüyor.
Aklımdan geçen ekran kartları ise
1. SAPPHIRE ATI HD 4850 1GB 256BIT GDDR3
2. 9600GT Synergy GDDR3 1GB 256Bit Nvidia DX10

eğer bu ekran kartlarını kullanan arkadaşlar var ise yada bu konuda bilgi sahibi iseniz lütfen yorumlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

outcast

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bilgisayarcın hatalı konuşmuş. intelle amd arasında işlemci rekabeti olabilir ama ekran kartı ayrı bir durum. o yuzden bu kartların testlerini internetten araştır hangisi performanslı ise onu al. ama bu aralar ati onlerde gidiyor.

LAZER

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Halt etmiş o vatandaş bu iki kart arasında seçim dersen ati, nvidia bir tarafa 4850 çok daha iyi bir kart dx 10,1 ve pcı 2,0 desteği var eğer ana kartınında 2,0 desteği varsa amd intel farketmez tam verim alırsın
ayrıca güç ve ısı konusunda da artıları var

baaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
7
çok saçma bi soru olmuş tabiki ati 4850 çok sağlam 10/10 luk bir kart.

10u®

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bencede halt etmiş alakası yok benimde intel işlemcim ati ekran kartım var ve performansı gayet iyi

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Önüne gelen bilgisayarcı olur, ortada gezinirse olacağı bu malesef

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Merhaba Arkadaşlar, ben ekran kartımı yenilemek istiyorum, şu anda palit 7300 se ekran kartı var. Fakat yeni oyunları pek oynamak mümkün olmuyor ne yazıkki. Bilgisayar firmasına gittim ve ATI ekran kartı almak istediğimi söyledim, bilgisayar firması işlemcimin intel olması sebebiyle ATI ile performanslı çalışmayacağını bu sebeple nvidia ekran kartı almam gerektiğini söylüyor.

eğer bu ekran kartlarını kullanan arkadaşlar var ise yada bu konuda bilgi sahibi iseniz lütfen yorumlarınızı bekliyorum.

laf varya azi olan konusuyor bu ona benziyor .

caner176

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sonuna kadar atı hd4850 diyorum sana ama bir tavsiyem war arkadşm ben ati hd 4850 kullanıyorum memnunumda ama uzun zaman kullanıcaksan ekran kartını hd4870 almanı tavsiye ederim para sorunun yoksa ki sanırım suan ucuzlamıstır baya bi,dediğim gibi iyi karar ver yeni nesil oyunlarda sorun yaşama diye söylüyorum karar senin tabiki..D

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Bigisayar firmasına şu konuda katılıyorum,AMD kullanıyorsanız anakartınızda ATİ chipsete sahipse ekran kartınıda ATİ alırsanız donanımlar gerçektende performanslı ve hızlı çalışıyorlar,ama intel kullanıyorsanız ATİ veya Nvidia almanda herhangi bir sorun olmaz.Ben ATİ'den yanayım herzaman.İntel ve Nvidia çok pahalı kesinlikle okadar para vermem bu iki firmaya sonuçta dünyayı yerinden oynatmak gibi bir çabası yok kimsenin o yüzdende dünyanının parasını verip intel ve Nvidia almam ATİve AMD ile yola devam ediyorum sonuna kadarda destekçiyim.

nikoteen

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Tercihim ati dir..
Fakat işlemcin ıntel ise bazı kartlarda sorun yaratabiliyor..
Tam performans alamamak gibi..

Agzı olan konusuyor, sen onu takma ati al vs. diyenler hangi pc bilgelerine göre atıp tutuyorlar anlamıyorum..

Sen bulundugun ile göre düzgün bir bilgisayarcıdan işlemcinin modeli ve anakartın modeli ile git konus..
Burda senin konun klasik gs-fb, ati-nvdia, nod32-kaspersky konularına döner..
Kimse sana dogru bilgi vermez, sevdiklerini yazarlar ancak..

cycloner

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşım Ati 5000 serisi çıktı niçin 4000 kart alasın ki? Giriş seviyesi ekran kartı alsan bile 4000 serisi orta seviye kartlardan iyidir. Biraz daha bekle bence

warhead

Doçent
Reaksiyon puanı
9
her önüne gelen oem satmaya kalkarsa olacağı bu işte ! onların öyle söylemelerin TEK SEBEBI INTEL VE NVIDIA'DAN ÇOOOOK PARA KAZANDIKLARI İÇİN ! başka bişey bildikleri YOOK zaten !!! senin için rahat gönlün ferah olsın HD 4850 Al derim ama HD 5000 serisine de bak !

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Tercihim ati dir..
Fakat işlemcin ıntel ise bazı kartlarda sorun yaratabiliyor..
Tam performans alamamak gibi..

Agzı olan konusuyor, sen onu takma ati al vs. diyenler hangi pc bilgelerine göre atıp tutuyorlar anlamıyorum..

Sen bulundugun ile göre düzgün bir bilgisayarcıdan işlemcinin modeli ve anakartın modeli ile git konus..
Burda senin konun klasik gs-fb, ati-nvdia, nod32-kaspersky konularına döner..
Kimse sana dogru bilgi vermez, sevdiklerini yazarlar ancak..

16 yillik pc tecrübeme dayanarak ,tabi bazilari daha treiber yüklemediginden daha dogrusu bilemediginden suclu hazir .dünyanin 2 ci olsa gerek en hizli pc si intel i7 ve 4870 x2 kullaniyor sen gitte adamlari aydinlar bos bos yazacagina bu böyle olmaz söyle olur de

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26

Selamlar.
Keşke önce sistemini yazsaydın. Düşük sisteme yüksek performanslı ekran kartı almananın belli bir seviyeden sonra mantığı yok. Boşapara harcamış olursun. Belki başka donanım takviyesi de gerekebilir.
Ekran kartı uyumu için markalara bakmaya gerek yok. Kartı takacağın slot uyumlu ise sorun yok. Kart seçimi için markadan çok modele önem veririm. Senin verdiğin listede 1. SAPPHIRE ATI HD 4850 1GB 256BIT GDDR3 daha performanslı bir kart. Zaten aralarında 40-50dolar gibi bir fark var. Bu Nvidia kötü demek olmuyor, bunu bilmelisin. ATI 5xxx serisi kartların yaygınlaşmasını beklersen bu kartları daha ucuza alabilirsin yada DX11 destekli kartları tercih edebilirsin.
Birde tuhalıklardan biride ATI veya Nvidia marka ekran kartı denmesi. Peki Asus, Gigabyte, Sapphire, Sparkle... neyin markası oluyor? Neden böyle bir alışkanlığımız var bilemiyorum.

Yataghan

Profesör
Reaksiyon puanı
1
3DMark06 v1.1.0 3DMark Score
3DMark (1280x1024, Default Quality)

ATI Radeon HD 4850 (512 MB) : 14643 puan
Nvidia Geforce 9600 GT (512 MB) : 12076 puan

windows7seven

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Benim tercihim Nvidia. Ati sürücü desteğinde yetersiz kalıyor. Oyunlarda çoğu oyuncu hata ve donma problemleriyle karşı karşıya kalıyor. Elimize gelen arızalı ürünlerin çoğu Ati setlerdir. Alan pişman almayan bin pişman.

Ekran kartı alırken nvidia almaya özen gösterin.

is_for_you

Asistan
Reaksiyon puanı
5
benim işlemci intel core 2 duo e8200 ekran kartı hd 3650 kardeş kardeş çalışıolar bilgisayarcı sen fazla para ver diye öle demiştir xD çünkü nvidia daha pahalı xD
TINILAMA SEN BİLGİSAYARCIYI

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
O göstediğin kartlardan ATı tabikide iyi ancak nVidiA tercihimdir yine ancak DX 9 ATI,DX 10 NvidiA,şuan DX 11 de ATI görülen şuki ATI piyasanın tek hakimi

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
Her zaman ATI :) .Hep toplama yaparım pc yi ve ATI-AMD den şaşmadım hiç.Pişmanda olmadım.

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
Hocam yarışlmasının derdinde değilim zaten :).Bana yetiyor AMD :).İşlemci: AMD 64x2 6400+ ile Ekran kartı:ATI HD3870 var şuanda yetiyor :)

xismailaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Şimdi bilgisayarcın doğru bir noktaya değinmiş olabilir ancak yanlış anlatmış olabilir. Şöyle ki; Intel işlemci kullanan sistemlerde en iyi chipseti nVidia üretirdi. 4 çekirdekten sonra değişti bu tabi. Intel kendi chipsetlerini kullanmaya başladı. Senin bilgisayarda da nVidia chipsetli bir anakart varsa dışardan bakınca ATI ekran kartları performans göstermeyecekmiş gibi gelebilir. Ancak durum öyle değil. Anakart SLI destekliyse ve/veya üzerinde onboard grafik çözümü de içerse senin ATI ekran kartı takman, ATI ekran kartını en iyi şekilde kullanmana neden olmaz. Sadece bazı ortak noktalardan feragat etmen gerekebilir ki bunlar performansla ilgisiz noktalar. (Hybrid görüntü desteği, çoklu kart, video input vs.) Yani anakartın nVidia chipsetli bile olsa ATI ekran kartı kullanmanı engellemez. Performans kaybı vs filan da olmaz. Gel gelelim Intel işlemciyle ATI ekran kartı konusunda söyledikleri çok yanlış. Düne kadar Intel kendi ürettiği chipsetlerde sadece CroosFire desteği veriyordu. Bu da ATI ekran kartlarının avatajı oluyor ister istemez. Intel daha yeni yeni hem SLI hem de CrossFire destekli chipsetler üretmeye başladı. nVidia ile araları da o yüzden bozuk zaten. nVidia'nın sadece GPU'ları değil chipsetleri de donanımsal olarak hatalı üretildi geçtiğimiz zamanda. Bu yüzden de Intel nVidia'ya eskisi kadar chipset siparişi vermedi. --------------------------- nVidia kartların en iyisi nVidia 8800 serisidir. Öyle ki nVidia bu kartın üzerine tamamen yeni teknoloji bir kart çıkarmamıştır. 9000 serisi 8000 serisi ile aynı kartlar olup, üretim teknolojileri ve bellek veriyolları değiştirelek piyasaya sürülmüştür. Bakın 8000 serisini 9000 yaptılar demiyorum. 9000 serisinin üretim aşamasında gerçekleşen şeyler bunlar. Yani eski kartları alıp üzerine modifiye yapıp sattılar demişim gibi birşeyler çıkmasın da :D Neyse. Daha sonraki GTX serisinde de yine aynı yolu izleyen nVidia, bu modifiye işini çok abartmış olmalı ki artık taaa 8000 serisinin çekirdeği günümüz teknolojisindeki diğer bileşenlerle uyum sağlayamadı ki nVidia'nın kartlarında donanımsal bozukluklar meydana geldi. nVidia birçok kartındaki sıkıntıyı sürücü güncellemeleriyle bertaraf etse de firmanın zarar etmesini önleyemeyecek kadar kartı da piyasadan toplatmak zorunda kaldı. Unuttuğum birşey var ki; nVidia 8000 serisinden sonra 9000 serisinde kartlarına Physx desteği ekledi, GTX serisinde ise CUDA teknolojisi diyerek Physx'i karta bütünleştirdi. Bu da Physx destekli motorlarla yapılan oyunlarda nVidia'yı hala önde tutmaya yetti. nVidia gerek oyun firmalarıyla ilişiksinde gerekse de sürücü konusunda ATI'den daha öndedir. Hatta denilebilir ki; nVidia yazılımsal konularda ATI'den hep önde olmuştur. Ancak bu da demek değildir ki, genel anlamda da ATI'den iyi ve önde olsun. Hayır. Çünkü herhangi bir yazılımsal eksiklik ileride düzeltilebilir. Ancak nVidia'nın da başına geldiği üzere donanımsal eksiklik/hata firmayı büyük maddi zarara uğratmıştır. Bence nVidia bu zararın altından kalkamadığı için DX11 konusunda da geç kaldı. --------------- ATI ekran kartları donanımsal olarak nVidia ekran kartlarından iyidir. Ne zamandan sonra? ATI 3000 serisinden sonra. ATI 3000 serisi ile nVidia'ya pazarda yetişmiş, 4000 serisi ile geçmiştir. DX11 destekli 5000 serisinde ise önden giden atlı konumundadır. Bunun yanında 3000 serisinde ATI'nin önemli iş ortaklarından olan HIS yeniden efsane ICEQ serisi soğutucularını ve yeni seri ISilence soğutucularını piyasaya sürdü. Görsel olarak da kartlar nVidia'dan daha ön plana çıkar oldu. nVidia'da Sparkle ve Zotac firmalarının da özel seri kartları olmadı değil. Özellikle Sparkle'nin Calibre serisi çok iyiydi. Neredeyse sırf o seri için nVidia kart alacaktım :) Sonra 4000 serisinde HIS'in yanına Sapphire'de eklendi. Sapphire de Vaptor-X çıkardı ki gerçekten güzel seridir. Yani kıssadan hisse; ATI ekran kartları son 3 yılda nVidia'yı geçti. ATI - AMD ortaklığı ATI'ye bu anlamda daha çok yaradı. Performans olarak başa baş oldukları dönemde bile nVidia'nın pazar payı ATI'den iyiydi. Ancak dediğim gibi 3000 serisinden sonra işler değişti. Ki ATI performans olarak da nVidia'dan iyi donanımlar çıkarmaya başladı. Hatta bu başlangıcın 3000 serisinde olduğu göz önüne alınınca 5000 serisiyle yerini iyice sağlamlaştırdı da diyebilirim. nVidia kartların donanımsal olarak bozuk olanları artık piyasada pek yok. nVidia da alacaksan bu konuda endişe etme. Ancak benim de önerim ATI yönünde. Ben de kendi sistemimde ATI ekran kartı kullanıyorum ve performansından çok memnunum. ATI ekran kartı alırken HIS'den şaşma. En kötü ihtimal Sapphire al. nVidia'da ilk tercihin Zotac olsun. Sonra Sparkle modellerine bakabilirsin. Alternatif olarak ATI için Powercolor, nVidia için de Palit tavsiye ederim. Sağlam kartlar yapıyorlar. Ama Palit'in ATI kartlarından da uzak dur. Asus, Gigabyte, MSI, Gecube, WinFast, Leadtek, Axle, PointOfView, PNY, Inno3D gibi markaların kartlarını önermiyorum. Sana 6 tane kart markası söyledim. 3'ü ATI için 3'ü nVidia için. Tercihini bunlardan yana kullanmanın kârına olacağı inancındayım. ------------- Tüm yazı bu güne kadarki donanım tecrübeme dayanılarak yazılmıştır. Bilgisayar teknikeriyim ve tüm kartları görmeden, sadece dokunarak ayırd edecek derecede ekran kartlarına karşı ilgim var. Her ne kadar şu an donanım işi yapmasam da, bu bilgilerin güncelliğinden şüpheniz olmasın. İsmail Aydın

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Nvidia Real madrid Ati Barcelona dır
veya şöyle diyelim ati oyunlara nvidia gibi reklam koymaz şekli vardır polat gibi raconu vardır anakart aleminde :) çızmıştır Nvidia yi veya Ntornavida yılların Ati cisiyiz Fordçuyuz Fortçu :):):)

Bakisar

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Daha da AMD ve ATİ ye para vermem niye? 2003-2008 arası nvidialı intel kullandım tık bile demedi.tabi zamanla ihtiyaçlara cevap veremez oldu..HD bluray..Neyse aylarca araştırıp Gigabyte anakrt, amd5200 işlemci atiHD 3450..şimdi win7 kurulu..Aero temada kapat diyorum yeniden başlıyor bilgisayar kapanmıyor klasik temada sorun yak..ikincisi ve beni deli eden excel de herhangi bir işlem yaparken reset atıyor...Kesinlikle eminim excel işlemciden kaynaklanıyor, kapanmama sorunu ekran kartından..Amatör kullanıcı değilim onu da belirteyim..Ama şu sıralar ATİ biraz önde..ama ben yinede bi daha almam..

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Nvidia Real madrid Ati Barcelona dır
veya şöyle diyelim ati oyunlara nvidia gibi reklam koymaz şekli vardır polat gibi raconu vardır anakart aleminde :) çızmıştır Nvidia yi veya Ntornavida yılların Ati cisiyiz Fordçuyuz Fortçu :):):)

:4::4::lol::lol::lol:

nvidia 1 numaradır...
Gerçek budur...

Son mesajlar