Zeka mı, çalışmak mı başarıda önemli?

zeka mı çalışmak mı?

• Kullanılan toplam oy
    21
  • Anket kapatılmış .
S

SDN Okuru

SDN Okuru
bence çalışmak çünkü ne kadar zekan olursa olsun çalışmadıktan sonra hiç birşeye yaramaz

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Einstein, Edison,Tesla, Newton zeki adamlardı peki karpuz gibi yatarak mı büyüdüler? Diyorum ki çalışmayan hiçbir şey olmaz.

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Başarıdan kasıt nedir? :)
Kimse bunu sormamış herkes kafasındakini söylemiş.

Okulda başarı ise ikisi de iş yapar. Okulun ne olduğuna bağlı. Belirli bir zeka seviyesinin altındaki adam dünya kadar çalışsa teorik fizikçi olamaz mesela. :p

Başarı kelimesinin net bir tanımı yok, çok geniş bir konu. Kimisine göre akademik bir kariyerdir başarı, kimisine göre iyi bir pozisyonda toplum içinde sayılır bir kişi olmak, kimine göre tomarla para kazanmak vs vs.
Hepsinin farklı gelişimleri için farklı ihtiyaçlar vardır.

En genellemeci açıdan bakacaksak elbette çalışmak önemlidir.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
Başarıdan kasıt nedir? :)
Kimse bunu sormamış herkes kafasındakini söylemiş.

Okulda başarı ise ikisi de iş yapar. Okulun ne olduğuna bağlı. Belirli bir zeka seviyesinin altındaki adam dünya kadar çalışsa teorik fizikçi olamaz mesela. :p

Başarı kelimesinin net bir tanımı yok, çok geniş bir konu. Kimisine göre akademik bir kariyerdir başarı, kimisine göre iyi bir pozisyonda toplum içinde sayılır bir kişi olmak, kimine göre tomarla para kazanmak vs vs.
Hepsinin farklı gelişimleri için farklı ihtiyaçlar vardır.

En genellemeci açıdan bakacaksak elbette çalışmak önemlidir.

başarının tanımı değiştiğinde o alanda başarıya ulaşmanın metodu farklılık mı gösteriyor? gayet açık, çalışmak mı zeka mı? bknz: bence çalışmak.

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
başarının tanımı değiştiğinde o alanda başarıya ulaşmanın metodu farklılık mı gösteriyor? gayet açık, çalışmak mı zeka mı? bknz: bence çalışmak.

E tabii ki değişiyor.
Mesela ilköğretimde başarılı olmaksa, çalışan da olur, pek çalışmayıp zeki olan da.
Yükseköğretimde ise, çalışma gerekliliği biraz daha öne çıkar zira muhteşem bir beynin bile çalışmasını gerektiren işler başlar.
Teorik fizik dedik, bu alanda isim yapacak birisi için zeka kesin şarttır. Zeki olmayan biri beceremez bu işi, bu demek değil ki çalışmasın.

Çok para kazanmak
Valla parayı nasıl kazandığına göre bile değişir.

Bakın tanımı değiştiğinde başarıya ulşamak gibi bir şey yazmışsınız. Orada bir patlayan nokta var sanli.
Tanım değişince, başarıya ulaşmak.. Tanımı değişen başarı zaten, başarının tanımı değiştiğinde başarıya ulaşmak lafına bile, "başarı derken?" yanıtı verilebilir.

Açıkçası konu biraz o havada diye felsefe sıkıyorum bu arada, hani yoksa bir şekilde Türkiye'de başarılı kabul edilen bir kişi olmak için ne gerekir derseniz dümdüz, çalışmak ya da çalmak ya da torpil der geçeriz. :)
Zeka pek sevilmez bu topraklarda. :)

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
boşver başkan, her yol dediğime, çalışmaya çıkıyor :). ben şu sözü hayatımda felsefe edinmiş bir insanım. "yeteneğin doğuştan olduğunu size hangi aptal söyledi." :)

Ya iyi de, çalışmak da çok geniş. :)
Oturup günlerce aylarca malak gibi yatıp düşünmek de çalışmaktır. :) O beyinsel aktivite sırasında gelir yaratıcı fikir ve pat köşeyi dönersin :)

Bence verilmesi gereken mesaj, zekanıza güvenip yan gelip yatmayın. O ayrı, ama çalışmak kutsaldır saçmalığının yutturulduğu robotize edilmiş toplumlardan da midem bulandığı için böyle çalış çalış çalış mottolarına sessiz kalamıyorum=)

Oof of nerelere geldim..

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
Ya iyi de, çalışmak da çok geniş. :)
Oturup günlerce aylarca malak gibi yatıp düşünmek de çalışmaktır. :) O beyinsel aktivite sırasında gelir yaratıcı fikir ve pat köşeyi dönersin :)

Bence verilmesi gereken mesaj, zekanıza güvenip yan gelip yatmayın. O ayrı, ama çalışmak kutsaldır saçmalığının yutturulduğu robotize edilmiş toplumlardan da midem bulandığı için böyle çalış çalış çalış mottolarına sessiz kalamıyorum=)

Oof of nerelere geldim..

o halde arkamıza yaslanıp Albert Einstein'ın "Aslında herkes zekidir. Fakat bir balığı ağaca tırmanma kabiliyetine göre değerlendirirseniz tüm hayatını aptal olduğunu zannederek geçirir" adlı parçasını dinlemek en iyisidir. :)

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
o halde arkamıza yaslanıp Albert Einstein'ın "Aslında herkes zekidir. Fakat bir balığı ağaca tırmanma kabiliyetine göre değerlendirirseniz tüm hayatını aptal olduğunu zannederek geçirir" adlı parçasını dinlemek en iyisidir. :)

Di mi, "herkes kaldırımda geri geri yürürse zamanda geri gitmek mümkündür" diyen adamı.. :D:D:D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
katılıyotum sana aga ama zeka olmadan çalıssanda bısey farketmıo :cool:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bnce ikiside birbirini tamamlar ama bi insanın zekası basmadıktan sonra eşşek gibi çalışsa da hiç bi işe yaramaz ..bide şöyle bişe var zeka düzeyi ne kadar yüksek olursa olsun çalışmadıktan sonra o da biyere kadar gider..insanın istedikten sonra yapamayacağı bişey yoktur yeter ki çalışsın ..bnce çalışmanın payı daha büyük arkadaşlar :)
,

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Zeka hacı Fene hayatım boyunca çalıştım ama genede hep 1 de kaldı NOT: 1 kez 2 geldi :D

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Zeka tabiki :D onun sayesinde 13 senedir kılımı kıpırdatmıyorum

Özgür Oğur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence zeka daha önemlidir.Çünkü zekası yüksek olan kişi, az çalışsa bile başarılı olabilir;ama zeka seviyesi düşük olan birinin başarılı olma ihtimali düşüktür.

mutahhar

Profesör
Reaksiyon puanı
15
zeka bir tas gibidir. ne kadar büyükse kabınızı yani bilginizi o kadar hızlı doldurursunuz. tas küçükse aynı sürede aynı miktarı elde etmek için daha çok çaba sarfetmek gerekir.
"defanın %99'u çalışmak,%1'i ise ilhamdır." einstein

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Çok zekalı bir arkadaşım var. O kadar zeki ki sırf canı istediği için oturdugu yerden 2 dil öğrendi. Bir okuduğunu anlaması için ikinci kez okuduğu görülmemiştir. Ama çalışmadığı için uni de 9 uncu senesinde

Hyperactive

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Niyetim terbiyesizlik değil fakat eğer zekiyse derslerine çalışır ve üniversitesini zamanında bitirirdi.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Benca çalışan daha başarılı olur çünkü çalışmadıktan ve onu kullanmadıktan sonra zekanın ne önemi kalır...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
%70 zeka diyo %30 çalışmak diyo. ben kendim olarak anket yaptım sokaklarda

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bence arkadaşlar çalışmak %62 zeka %96 olmalı. o zaman anlarsanız ben zeka dan yanayım :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:lol:
Dünya kendini zeki sanan başarısız yığınla insanla dolu...

zeka her zaman başarıyı getirmiyor...

kaldı ki modern dünyada zeka kavramı da değişmiş durumda...

Eskiden matematiğe ya da bazı testlere yatkınlığı olan kişiler zeki sayılıyorlardı...
günümüzde ise çoklu zeka teoremi bilim çevrelerince daha çok kabul görüyor...

Yani her insanın zeka türü aynı değil. O yüzden insanları zeka yönünden karşılaştırmak da doğru değil...

Çoklu zeka teoremine göre insanlarda birden fazla zeka türü vardır ve her insanda bu zeka türlerinin kimisi baskın kimisi çekinik durumdadır.

Bir insanda sözel dilsel zeka baskın iken başka birinden doğasal zeka baskın olabiliyor...
hal böyleyken sözel zekası baskın olan doğasal zekası baskın olandan daha zekidir denilemez!

Kabaca zeka türlerini şöyle ayırmışlar.
Sözel Dilsel Zekâ
Matematiksel – Mantıksal Zekâ
Görsel – Uzamsal Zekâ
Müziksel – Ritmik Zekâ
Bedensel – Kinestetik Zekâ
Kişilerarası Zekâ
İçsel Zekâ
Doğasal Zekâ

Bu zeka türleri her insanda mevcut ama kimisi daha baskın kimisi daha az...

Şimdi olayın çalışma boyutuna gelince...

Örneğin müziksel ritmik zekaya sahip birini ele alalım...
Bu kişi yaratılışı gereği müziğe yatkın bir kişi olacaktır. Bir enstrüman çalmayı çok rahat öğrenecektir...
Ama bunu müzik üzerine çalıştığı zaman yapabilir...
Çalışmadığı zaman müziksel zekası ne kadar üst düzeyde olursa olsun bu kişinin bir müzik aleti çalması mümkün olmayacaktır yani o zeka aktif hale gelmeyecektir...

Yukarıda dediğim gibi bu zeka türleri normal bir insanda hepsi var... Çalışmak bu zeka türlerini aktif hale getiriyor...
Örneğin matematiksel zekası yüksek olan bir kişi matematiği çok rahat kavrayacaktır.
Matematiksel zekası düşük olan bir kişi ise matematiği kavramada zorluk çekecektir.
Ancak matematiksel zekası yüksek kişi eğer matematik üzerine çalışmaz ise ve düşük olan kişi sürekli matematik üzerine çalışır ise matematiksel zekası düşük olan kişi matematiksel zekası yüksek olan kişiden matematik alanında daha başarılı olacaktır...

Yani işin özü kafanın içindeki malzemeyi kullanmaktan geçiyor...

Bu arada ne yazık ki bizim eğitim sistemi eski tarz bir eğitim sistemi...
Çoklu zeka üzerine bir sistemimiz yok...
Bizde öğrenci sadece iki zeka türünü göre değerlendiriliyor...
Sözel ve matematiksel zeka...
Bu da bir çok kişinin gerçek zeka türüne göre hayatlarına yön vermesini engelliyor...

Mesela doğasal zeka türüne sahip birisi bitkilerle hayvanlarla uğraşmayı çok sever. bu konulara ilgi duyar ve bu konuda çok başarılı olur.
Ama siz onun doğasal zekasını fark edip onu o yönde değerlendirmek yerine matematiksel zekasını baz alırsanız o kişiye kafadan bu adam gerizekalı der çıkarsınız adı da tembel öğrenci olur sanayi de çırak yapılır!
Oysa o çocuk botanik ya da veterinerlik gibi mesleklere yönlendirilse hayatı kurtulacaktır...

Ülkemizde bir çok kişi kendisinde baskın olan zeka türünü fark dahi etmeden yaşıyor...
Müzik dehası olacak kişiler hayatlarında ellerine bir enstrüman dahi almadan bir ömür tüketirken çok büyük bir yönetmen olacak kişi ömrünü sadece film izlemek ile tüketiyor...
Şehirlerde doğadan uzak çalıştığı işten mutsuz bir çok doğasal zekaya sahip insan var örneğin...
evet beni anlamışsınız dır arkadaşlar! anlamayan varsa cevaplaya tıklayıp söyleyiniz :putnam: (bu benim görünüşüm tabii çıkarsa ) :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kesinlike calısmak çünkü munazarda bu konu cıktı ben calısmak yaptım calısmak .istmekle hersey olur daha sonrasında zeka tek basına hiç bir işe yaramaz :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:tt2:zeka kafesteki bir kuş gibidir ne zaman dışarı çıkarırsan o zaman işler:hammer::p:4: