YouTube'un 2 gnah

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Sorun sadece yasalarımızda mı? Günlerdir kapalı kalan YouTube'un hiç mi eksiği yok? Hiçbir yerde söylenmeyenleri, yazılmayanları bu yazıda açıklıyoruz.

Türkmenistanlı bir üyemizden duyduğum, ülkelerinde çok kullanılan bir söz vardı; "Kimin arabasına binersen onun çaldığı şarkıyı dinlersin". YouTube, her ne kadar "Özgür internette, adil bir şekilde video paylaşım ortamı sunuyoruz" dese de, dikkat etmesi gereken bazı hususlar var. Çünkü; burası Türkiye ve YouTube da Türkiye'de en popüler 2. site.

2 Önemli Eksik

Daha önce defalarca kez kapanan YouTube'un şu ana kadar yapması gereken 2 önemli görev vardı. İkisini de yapmadı. Nedir bunlar?

1 - YouTube'u Türkçe Olmadı

YouTube'da yayınlanan bir video, şikâyet edilebiliyor. Gelen şikâyetlere göre moderatörler de video için gerekeni yapıyorlar. Bu konuda da oldukça başarılılar.

Oysa Türkiye'deki YouTube kullanıcılarının kaç tanesi, bir videoyu şikayet etmek için yeterli seviyede İngilizce biliyor? Onlara göre videoyu izlemek için küçük resme ve play butonuna basmak çok kolay. Ya şikayet etmek? O biraz zor işte...

YouTube, eğer Türkçe olsaydı; ülkesine, milletine ve değerlerine sahip çıkan internet kullanıcılarının tepkileri eşliğinde iş, mahkemelere taşınmaya gerek olmadan hızlı bir şekilde otokontrol mekanizması ile çalışacaktı ve zararlı videolar da temizlenmiş olacaktı.

Oysa YouTube'un siteyi ne zaman Türkçe yapacağını bırakın, konuyu ne zaman gündeme getireceği bile belli değil.

2 – Türkiye Ofisi Açılmadı

Şu ana kadar herkes, YouTube'un nasıl kapatıldığını biliyor. Kapandıktan sonra yasağın nasıl kalktığını pek bilen yok. Kısaca izah edeyim. Konuyla, direkt olarak Google Türkiye ilgilenmiyor. Her ne kadar, YouTube'un sahibi olan Google olsa da, Google Türkiye, YouTube işlerine bakmıyor.

O nedenle Amerika'daki şirketten yetki verilen birkaç Türk avukat, söz konusu zararlı videoların neler olduğunu öğrenmeye çalışıyor mahkemeden. Bu bilgileri alır almaz, söz konusu içerikler, Amerika'ya bildiriliyor.

Orada gerekli değerlendirmeler yapılıyor ve bu içerikler kaldırılıyor. Amerika - Türkiye arasında arı gibi çalışan avukatlar, söz konusu içeriklerin kaldırıldığını mahkemeye sunuyorlar ve yeni kararın çıkması bekleniyor. Yani mahkemenin muhatabı Google Türkiye değil, Amerika'daki bir şirket.

Oysa YouTube'un Türkiye'de de resmi bir ofisi olsaydı, bu süreçler de çok daha hızlı bir şekilde işleyecekti. Belki de siteye erişimi engellemeye gerek olmadan sorun çözülecekti.

YouTube'un Türkiye'ye bir ofis açmamasının nedeni de bir hayli ilginç. Bize gelen bilgilere göre sorunun neden; YouTube'un, Türkiye'deki internet kullanıcıları üzerinden kazandığı paraların vergisini ödememek için bu ofisi kurmadığı.

Bu konudaki zıtlaşma, hem YouTube'un üst düzey yöneticileri hem de Türkiye'deki üst düzey resmi makamlar tarafından çok kez tekrarlanmış. Açılacak olan bir Türkiye ofisi ile bürokratik işlemlerin çok daha hızlı işlemesi ve erişimin engellenmesi sorununun da ortadan kalkacağı muhakkak.

Türkiye'deki resmi makamlar, son hadiselerden sonra YouTube'un bu konuya artık daha sıcak baktığını söylüyorlar.

Ağır Abi Türkiye'de

Bu konuların çözülmesi için Google Türkiye ofisinin de bağlı olduğu üst düzey bir Google yöneticisinin şu anda Türkiye'de olduğu ve bu konuyu da gündeme aldığını öğrendik.

Tabii ki kişilerin din, dil ve ırkları bizi ilgilendirmez ama ilginç bir tesadüfü de söylemeden geçmek istemedim. Gelen üst düzey Google yöneticisinin Müslüman olması, belki de bu sorunların karşılıklı çözülmesi için az da olsa etki yapabilir.

Bize gelen bilgiler bu şekilde. En yakın zamanda bir YouTube ofisi ve Türkçe YouTube görürsek şaşırmayın.

:: YouTube'un geleceğini bu başlıkta tartışalım.

Hakkı Alkan / ShiftDelete.Net

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
youtube.com.tr adı bir firmadan Ocak 2008 gibi satın alındı ama Youtube işi yavaştan aldığı için henüz Türkçe olarak göremedik. Bari iş yavaştan alınıyo Google Türkiye'ye yetkin verinki onlar bildirme işlmelerini daha çabuk halletsinler.

titanyum

Profesör
Reaksiyon puanı
7
ilk önce yazı çok güzel tabi youtubenin 2 ayda bir kapatılmasından bıktık artık söz konusu videolarında şikayet etmek için illaki Türkçe olması gerek

paşazede

Doçent
Reaksiyon puanı
3
kapatılması umrumda değil yaralı yada çokmu gerekli youtube
dinime ülkeme milletime hereyi sövüp sayanları engellicekmi hayır
10 kişinin maderoterö yasaklansın dediği videoyu 20 kişi hayır diyicek
hayır yasaklanmasın der
ee ne olucak bana tuhaf gelen başkasına o videoyu yapanlara ve onlar gbi düşünen kansızlara normal hatta güzzel gelicek
bence videolar yayınlanmadan önce şikayete falan gerek kalmaksızın önceden denetlenip sonra yayınlanmalı önüne gelen abuk subuk şeyler yayınlıyo
internet internet olmaktan çıktı artık heleki youtube propaganda ve fuhuş yeri oldu resmen ikitane yararlı bişey varsa 30 tane zararlı içerik var ya adam gibi denetlesinler yada yapamıyolarsa bıraksınlar bu işi bukadar

tonce

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Açılması lazım ve bence artık yasaklanmaması da gerekiyor çünkü bu şekilde yasaklandığında kendinden daha çok söz ettiriyor. Elbet açıldığındada ismini daha çok kitleye hiç uğraşmadan hazır duyurmuş oluyor. Tanıtıma/Reklama çok önem veren bir şirket olan Google'in istediği temel durumdur bu. Bence reklamın iyisi kötüsü olmaz zihniyetiyle hareket edecektir. Yani onun için kapalı olması dez avantaj değil aksine avantaj bir durumdur zaten açıldığı günden itibaren kapalı olduğu günlerin fazlasıyla zararını çıkaracaktır.

GurenGursel

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Bence haksızlık yapıyorlar. Türkiye'de o kadar yolunda gitmeyen iş varken, bununla uğraşılır mı be ya? İnsanların rahatladığı stres attığı bir ortamı kapatarak işleri yoluna mı sokmaya çalışıyorlar? Sadece gidilmemesi gereken linkleri engellesinler, niye YouTube'u toptan kapatıyorsun bre çılgın?

mute_62

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ofis konusunda daha başımızdakiler bize değer vermiyorken yabancıyı hor görmemek lazım..

eozulu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben kapanması taraftarlarındandım ve durum gösteriyorki (yazıya göre)bu kapatma cezaları youtube ye geri adım attırdı. Sebep kapanmadan dolayı kaçırdığı reklam gelirleri.
Bundan sonra ne olacak ;youtube, türkiye deki çalışanı sayesinde aşağılayıcı,rencide edici vs. videolara daha hızlı müdehale edebilecek ve yayından kaldıracaktır.

Sonuç; youtube kimin daha güçlü olduğunu öğrendi.

MuzuR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Youtubeyi ilk kuran kişi iki türk cocuk değilmiydi ?
Benim bildiğim kadarıyla öyleydi..Daha sonra satıldı filan derken.
Şöyle bir şeyde var eğer türkçe yapılsaydı site ,
daha fazla gelişirdi.Şayet ben bir türlü üye olamamışımdır oraya.
Ama kapanmasıda pek umrumda değil.İstediğim şeyi zorda olsa baska yerlerden izleyebiliyorum.

DaY_WalkeR

Profesör
Reaksiyon puanı
4
MuzuR dedi ki:
Ama kapanmasıda pek umrumda değil.İstediğim şeyi zorda olsa baska yerlerden izleyebiliyorum.

YouTube’un kuruluş hikayesi Google’unkine benziyor. Kredi kartı alışveriş sitesi PayPal’da birlikte çalışan Steve Chen (28) ve Chad Hurley (29), 2005 yılının Ocak ayında garaj ofislerinde, bir akşam yemeğinde çektikleri fotoğrafları ve video dosyalarını arkadaşlarıyla paylaşmak istedi. Büyüklükleri nedeniyle, videoları e-posta ile göndermekte zorluk çeken ikili, dosyaları paylaşmak için daha iyi bir yöntem bulmak üzere kolları sıvadı. Böylece Mayıs ayında test videosunun yayınlanmasıyla hayata geçen YouTube.com, Aralık’ta yayına başladı.

GurenGursel

Profesör
Reaksiyon puanı
3
DaY_WalkeR dedi ki:
MuzuR dedi ki:

YouTube’un kuruluş hikayesi Google’unkine benziyor. Kredi kartı alışveriş sitesi PayPal’da birlikte çalışan Steve Chen (28) ve Chad Hurley (29), 2005 yılının Ocak ayında garaj ofislerinde, bir akşam yemeğinde çektikleri fotoğrafları ve video dosyalarını arkadaşlarıyla paylaşmak istedi. Büyüklükleri nedeniyle, videoları e-posta ile göndermekte zorluk çeken ikili, dosyaları paylaşmak için daha iyi bir yöntem bulmak üzere kolları sıvadı. Böylece Mayıs ayında test videosunun yayınlanmasıyla hayata geçen YouTube.com, Aralık’ta yayına başladı.
Kuran Türk olsa ne olcak ki :) Hatice değil netice diyeceğim gene... :) Coca Cola'nın CEO'su Türk'te ne oldu?

MuzuR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hımmm sağol DaY_WalkeR

ya ne bilim türk sanıyordum ben.Hani onlara sormak lazım
neden türkçe değilde ing. yapmış siteyi dicektim.
Ama bildiğim sey yanlışmış :)

neyse..

JuLiuSiuS

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Youtube'un kapatılıp da tekrar açılması için verilecek çaba yerine kendi video paylaşım portalımızı oluştursak olmaz mı? vidivodo pikniktube bunlara yükleyin paylaşımlarınızı.

Ha youtube da video izleme delisiyseniz onu bilemem.Ama yazılan yazıdakilerde bir gerçek.Yapılan hakaretlere duyarsız kalınmamalı.Ama siteyi kapatmak da bir çözüm değil.Görüşmeler için Türkiye'ye gelen kişininde müslüman olması çok da birşeyi değiştireceğini zannetmiyorum, sonuçta Türk olmadıktan sonra...

muratcanberber

Profesör
Reaksiyon puanı
0
hayır yasaklanmasın der
ee ne olucak bana tuhaf gelen başkasına o videoyu yapanlara ve onlar gbi düşünen kansızlara normal hatta güzzel gelicek
bence videolar yayınlanmadan önce şikayete falan gerek kalmaksızın önceden denetlenip sonra yayınlanmalı önüne gelen abuk subuk şeyler yayınlıyo
internet internet olmaktan çıktı artık heleki youtube propaganda ve fuhuş yeri oldu resmen ikitane yararlı bişey varsa 30 tane zararlı içerik var ya adam gibi denetlesinler yada yapamıyolarsa bıraksınlar bu işi bukadar

Saçmalamışsın. Youtube'un yararlarını yazmak için tüm dünya genelinde bir araştırma yapmak gerek ama ne güzel bol keseden atmışsın "ne yararı var ki ?" gibi...

Bu video engelleme senin dediğin gibi olmuyor . hangi taraf daha fazla olursa onun dediği yapılır diye birşey yok. ÖYle birşey varsa oylar çok yakınsa ayrıntılı bir inceleme olabilir ancak ama kaldırılsın 350 oy kalsın 400 oy olsa 350 kişininn neden kaldırılsın dediğini adamlar merak eder araştırır.

Ben yaşadığım yerin yerel bir köyüne yapılan -arkadaşım uyardı beni bu konuda- küfür ve hakaret içeren bir videoyu tek bir flag ve basit ingilizce bir mesajla 1 saat içinde kaldırttım.

Ama bizim insanımız ne yapıyor kötü bir video mu var -aslında normal müzik videolarında bile rastlamak mümkün- küfür ediyor , neler neler yazıyor.

Kötü bir video mu gördün veya öyle olduğunu düşündün. Kaldırılmasını istiyorsun. Flag'larsın mesajını yazarsın. İngilizce bilmiyorsan forumlarda araştır veya orada hate speak de incelenir kaldırılır.

Suçu kendimizde arayalım.

Not : Günde yüz binlerce video yükleniyor. Hangi biri denetlensin ? Madem çok hassassın -genel diyorum bunu- bütün kötü video taglarını gir araştır flag'la kaldırsınlar .

muratcanberber

Profesör
Reaksiyon puanı
0
JuLiuSiuS dedi ki:
Youtube'un kapatılıp da tekrar açılması için verilecek çaba yerine kendi video paylaşım portalımızı oluştursak olmaz mı? vidivodo pikniktube bunlara yükleyin paylaşımlarınızı.

Ha youtube da video izleme delisiyseniz onu bilemem.Ama yazılan yazıdakilerde bir gerçek.Yapılan hakaretlere duyarsız kalınmamalı.Ama siteyi kapatmak da bir çözüm değil.Görüşmeler için Türkiye'ye gelen kişininde müslüman olması çok da birşeyi değiştireceğini zannetmiyorum, sonuçta Türk olmadıktan sonra...

Burada yanlış düşünce var bence. Açıklık getireym...

Neden herkes rapidshare veya youtube'u kullanıyor. Çünkü kendi alanlarında işlerini en iyi yapıyorlar. Geri kalan taklitler. Bir değişiklik yok.

Bir video'yu youtube'a yüklemek ile başka bir yere yüklemek arasında fark vardır veya yoktur orası tartışılır ancak dediğin yerleri günde kaç kişi ziyaret ediyor , youtube'u kaç kişi ziyaret ediyor.

Forumlarda hep denir "efendiii neden rapide attın yahu başka yer mi yok " falan diye . Rapidin en iyi dosya paylaşım sitesi olduğu gerçek. ama 4 tanne kod yazmak zor geldiği için böyle diyorlar. neyse konumuz rapid değil .

Youtube'u günde kaç milyon kişi ziyaret ediyor. Mesela bir video hazırladın animasyon , reklam, klip veya şarkı söyledin herneyse. Bir şekilde insanların bunu izlemesini istiyorsun.

Hem basit hem ücretsiz hemde orada burada reklamlarla boğuşmadan hemde milyonlarca kişinin ziyaret ettiği bir siteye upload etmek bu şansını arttırmazmı ?

Bazı şeyleri düşünüp tartıp yazalım.

SoundOfLife

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Türkçe olsa sorun olmayacak. İngilizceyi zorla dayatıyorlar insanlara. Bu tür olaylara prim vermem o yüzden girmiyorum youtube

GurenGursel

Profesör
Reaksiyon puanı
3
SoundOfLife dedi ki:
Türkçe olsa sorun olmayacak. İngilizceyi zorla dayatıyorlar insanlara. Bu tür olaylara prim vermem o yüzden girmiyorum youtube
İngilizce diye girmemek bence anlamsız. Artık öğrenilmesi gereken global bir dil. Bilmemek büyük eksiklik bence, Türkçe olsa çok da bir şey farkedeceğini sanmıyorum. Zaten ingilizcelik bir durum da yok pek!

SoundOfLife

Asistan
Reaksiyon puanı
0
GurenGursel dedi ki:
İngilizce diye girmemek bence anlamsız. Artık öğrenilmesi gereken global bir dil. Bilmemek büyük eksiklik bence, Türkçe olsa çok da bir şey farkedeceğini sanmıyorum. Zaten ingilizcelik bir durum da yok pek!

İngilizce oldugundan girmemezLik yapmyorum. Sadece bu olaylardan ötürü rhatsız oldugum için kendimce protesto ediyorum ve girmiyorum youtube. ikincisi bu kadar türk kullanıcı olduğu halde yapılmamasıda rahatsız ettigi icin girmiyorum aynı sekil.

Kaç milyon tane insanımız giriyor oraya. asıl ırkcılıgı youtube nin sahipleri yapıyor.

Bu Kadar türk kullanıcı olduğu halde türkçe yapmıyorsan ırkçısın arkadasım

JuLiuSiuS

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Hem basit hem ücretsiz hemde orada burada reklamlarla boğuşmadan hemde milyonlarca kişinin ziyaret ettiği bir siteye upload etmek bu şansını arttırmazmı ?

Bazı şeyleri düşünüp tartıp yazalım.

burayı benim yazımı iyi okuyupta ondan sonra bazı şeyleri düşünüpte tartışalım desen daha güzel olur bence :) aynı şekilde yoksa bazı yazılanları iyi okuyupta cevap verelim denir.Herkes biliyor youtube'un da rapid gibi videoları hızlı aktardığı ve hızlı upload edildiği.Tartışılacak çok daha önemli konular var.youtube'un alternatifi olsa tabiki bu kadar çok tartışılmazdı bu konu

paşazede

Doçent
Reaksiyon puanı
3
muratcanberber dedi ki:
paşazede dedi ki:
hayır yasaklanmasın der

Saçmalamışsın. Youtube'un yararlarını yazmak için tüm dünya genelinde bir araştırma yapmak gerek ama ne güzel bol keseden atmışsın "ne yararı var ki ?" gibi...

Bu video engelleme senin dediğin gibi olmuyor . hangi taraf daha fazla olursa onun dediği yapılır diye birşey yok. ÖYle birşey varsa oylar çok yakınsa ayrıntılı bir inceleme olabilir ancak ama kaldırılsın 350 oy kalsın 400 oy olsa 350 kişininn neden kaldırılsın dediğini adamlar merak eder araştırır.

Ben yaşadığım yerin yerel bir köyüne yapılan -arkadaşım uyardı beni bu konuda- küfür ve hakaret içeren bir videoyu tek bir flag ve basit ingilizce bir mesajla 1 saat içinde kaldırttım.

Ama bizim insanımız ne yapıyor kötü bir video mu var -aslında normal müzik videolarında bile rastlamak mümkün- küfür ediyor , neler neler yazıyor.

Kötü bir video mu gördün veya öyle olduğunu düşündün. Kaldırılmasını istiyorsun. Flag'larsın mesajını yazarsın. İngilizce bilmiyorsan forumlarda araştır veya orada hate speak de incelenir kaldırılır.

Suçu kendimizde arayalım.

Not : Günde yüz binlerce video yükleniyor. Hangi biri denetlensin ? Madem çok hassassın -genel diyorum bunu- bütün kötü video taglarını gir araştır flag'la kaldırsınlar .
flaglardsın yasaklatırsın iki gün sonra yeniden yayınlanır madem bukadar engin bi düüşünce yapısına sahipsin başka bi çözümünde olmalı dimi hoş ben zaten girmiyorum hiçte ilgimi çekmiyo senin dediğin gibi öyle dünya çapında bi faydasını görmedim
suçu kendimizde aramalıyız lafına katılıyorum insanlar bulundukları pisleştirmekte gerçekten büyük usta.bugüne kadar gerçekten bana çok büyük faydası var diyen biri varmı aranızda yada evet youtube olmasaydı baaşarmazdım yapamazdım dedğiniz bi iş oldumu benim olmadı
küfür etme olaynıa gelincede evet ediyorum hemde en ojinalinden sonra flaglıyosum sonra ikigün bilemedin 1 hafta sonra gene yayınlanıyo değişen bişey yok yanii bence sende bol keseden sallamışın

haluk52

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet bencede suç youtube nin Türkçe yapmanın o kadar zor olduğunu zannetmiyorum.Hatta youtube.com.tr de almayacak. Diğer ülkeler gibi http://tr.youtube.com açmak bu kadar mı zor?

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
adamlar bizi sevmiyolarki o yüzden hiç bir gelişme yapmıyolar

nigne_2008

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
youtubedan para kazananlar dert etsin, bizene ben her yerden izlerim videomu.

muratcanberber

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Youtube olmasaydı kaçırdığım dizileri , konserleri izleyemezdim, yakalayamadığım reklamları izleyemezdim(sawyer'ın reklamı mesela) belgeselleri izleyemezdim, klipleri izleyemezdim. bir sürü yararları var.

-youtube'un ne yararı var diyenlere dedim bunları-

Sosyalist_dery

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ya saçmalamayın youtubenin türkçe olma zorunluluğu yok türkiye ofiside açmaz istese ama sadece türkçe bilen mod yeterli

DEADZONE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
youtube neden acmıyokı altı ustu vergi saten kapalı kaldıgı surede vercegı vergiden daha cok zarar ediyor kii

Wolker

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Bakanımızın söyledikleri ve yaptırımları çok doğru buluyorum ve destekliyorum .

erdemgazetesi

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Google Türkiye ekibinde iş yok.
Her youtube konusunda diyorum şu sitenin Türkiye temsilciliği verseler. Yapacam. Bizim Google Türkiye Ofisi anca yatıyor. 23 nisan oluyor sadece Türkiyede çıkıyor. Başka bir ülkenin bayramı oluyor tüm dünyada ve türkiyede çıkıyor. Akıl alacak gibi değil türkiyenin google ekibini hiç beğenmiyorum. Adamların çalışması lazım

erdemgazetesi

Profesör
Reaksiyon puanı
1
ne diye para alıyolar boş boş oturmak için mi yoksa serverlerin tozunu almak için mi