Soru Yazılım mühendisliği için ne yapabilirim?

Bu konuyu okuyanlar

Niuma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
7.sınıfım malum seneye 8.sınıf olacağım ve lgs ye gireceğim.Hedefim yazılım mühendisliği olduğu için 4 tane sorum var

1.Fen lisesi mi iyidir yoksa anadolu lisesi (hedefim fen lisesi ama bilmiyorum)

2.Lgsde Fen lisesi için en az kaç puan çikarmam gerek

3.Bu yoldan dönmeli miyim?

4.Şimdiden c+ python html öğrenmelimiyim

Realhas the Great

Profesör
Reaksiyon puanı
7,975
İyi bir puan alırsan fen lisesi anadolu lisesi farketmez iyi bir liseye gitmiş olursun. %4 lük dilime girmen lazım ama bu yaşadığın ile göre değişir. Şimdiden onları öğrenmen senin yararına olur.

yusufege

servet sayar
Reaksiyon puanı
849
7.sınıfım malum seneye 8.sınıf olacağım ve lgs ye gireceğim.Hedefim yazılım mühendisliği olduğu için 4 tane sorum var

1. fen lisesi hertürlü daha iyi
2.liseden liseye değişir 300 puanlık fen lisesi biliyorum
3. ingilizcen iyiyse ve bu işi seviyorsan neden dönesin
4.şimdiden internet ğzerindeki kurslardan öğrenmeye başlaman lazım + olarak ingilizceni geliştirmen lazım
bonus:gerçekten bu meslekte ilerlemek istiyosan çok yüksek derece yapıp çok iyi bir üniversiteye gitmen lazım bunun bilincinde ol

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096

Özellikle fen lisesi olmasına gerek yok

Çok düşük puanlı fen liseleri de var ama sen puandan ziyade öğretmen kadrosuna göre bak

Bu yoldan dönme yakında teknoloji beyinlerimize girecek zaten :D

Evet şimdiden kendi alanında kendini geliştirmelisin
Fen lisesine gitmiş biri olarak diyorum özellikle fen lisesi olmasına gerek yok olay tamamen kendinizde bitiyor yurdu sevmediğimden ötürü okul değiştirdim. Özellikle fen lisesi diye uzaklara gitme yani.

Eratosthenes

Profesör
Reaksiyon puanı
853
fen lisesi hertürlü daha iyi
Fen liselerinde matematik ve fen dersleri daha kapsamlı işleniyor eğer onu kaldıracak kapasiteye sahip değilse fen lisesine gitmek onun için 4 yıllık eziyet ve zaman kaybı olur. Zira fen lisesine gidip de matematikten 45 alanları biliyorum.
Fen lisesi mi iyidir yoksa anadolu lisesi (hedefim fen lisesi ama bilmiyorum)
Bu sana bağlı. Fen lisesi kazanırsan daha fazla çalışman gerekecek çünkü sayısal dersler daha kapsamlı işlenecek ve yazılılarıda zor olacaktır. Bu yükün altına girmek istemiyorum dersen iyi bir Anadolu lisesi tutturmaya bak.

Lgsde Fen lisesi için en az kaç puan çikarmam gerek
Bölgeden bölgeye değişir ama iyi bir fen lisesi kazanmak istiyorsan tahminimce 450 üstü alman gerek.
Burada asıl bakılması gereken şey puan değil yüzdelik dilim. Sonuçta bu bir sıralama sınavı ve önde olanlar kazanır.

Bu yoldan dönmeli miyim?
Hevesin varsa niye dönesin ki? Günümüzde yapılacak en güzel ve faydalı aktivitelerden biride yazılım öğrenmektir. Geleceğin mesleği olduğu için şimdiden öğrenmeye başlaman iyi olur
Şimdiden c+ python html öğrenmelimiyim
Şuan senin derslerine odaklanma zamanın. Yazılım öğrenme hevesinin derslerine mani olmasına izin verme. Şuan için günlük 30 dakika- 1 saat yazılım öğrenmek için yeterlidir. Lgs den sonra bu süreyi arttırabilirsin. Hangi alana yönelmek istiyorsan(web programlama, elektronik programlama, oyun tasarımı vb.)o alana yönelik dili seçerek işe başlayabilirsin. Hangi alana yöneleceğine karar vermediysen temel atmak amaçlı Python veya C# ile başlayabilirsin.

Ek olarak İngilizce öğrenmek sana çok büyük katkı sağlar çünkü bu yolda ilerlerken çok fazla araştırma yapacaksın ve yeri gelecek Türkçe kaynaklar yeterli gelmeyecek. Ayrıca yazılım öğrenirken kullandığın İDE yi de ingilizce kullanmak sana yarar sağlar. Hazır İngilizceyi öğrenmişken yanında 1-2 dil daha öğren geleceğe yatırım

yusufege

servet sayar
Reaksiyon puanı
849
Fen liselerinde matematik ve fen dersleri daha kapsamlı işleniyor eğer onu kaldıracak kapasiteye sahip değilse fen lisesine gitmek onun için 4 yıllık eziyet ve zaman kaybı olur. Zira fen lisesine gidip de matematikten 45 alanları biliyorum.
yazılım mğhendisi olup iyi bir şirkette çalışmak vs istiyorsa bu dersleri görmel ayrıntılı olarak ki üniversite sınavındada yüksek derece yapsın herkez biliyorki yüksek derece yapamadan olan yazılım mühendisleri iş bulamaz
Mesaj otomatik birleştirildi:

yani kendimi yormiyim gibisinde anadolu lisesine giderse baştan kaybeder

Eratosthenes

Profesör
Reaksiyon puanı
853
bu dersleri görmel ayrıntılı olarak ki üniversite sınavındada yüksek derece yapsın
Yani Anadolu lisesine gidenler yüksek derece yapamaz mı diyorsun?
Bu iş okulda değil kişide biter. Ha benim matematiğim iyi sağlam çalışıp üstesinden gelirim derse sıkıntı yok ama kaldıramayacağı yükün altına girmek intihar olur. Bak ben çevremden görüyorumda söylüyorum. Lgs de benden yüksek alan bir yakınım şuan fen lisesi müfredatı gördüğü okuldan açığa geçmek istiyor belki de geçmiştir.

yusufege

servet sayar
Reaksiyon puanı
849
Yani Anadolu lisesine gidenler yüksek derece yapamaz mı diyorsun?
Bu iş okulda değil kişide biter. Ha benim matematiğim iyi sağlam çalışıp üstesinden gelirim derse sıkıntı yok ama kaldıramayacağı yükün altına girmek intihar olur. Bak ben çevremden görüyorumda söylüyorum. Lgs de benden yüksek alan bir yakınım şuan fen lisesi müfredatı gördüğü okuldan açığa geçmek istiyor belki de geçmiştir.
anadolu lisesine gideneler derece yapamaz demiyorum fen lisesine giden öğrenci daha rahat derece yapar üniversitede rahat eder diyorum

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
yazılım mğhendisi olup iyi bir şirkette çalışmak vs istiyorsa bu dersleri görmel ayrıntılı olarak ki üniversite sınavındada yüksek derece yapsın herkez biliyorki yüksek derece yapamadan olan yazılım mühendisleri iş bulamaz

yani kendimi yormiyim gibisinde anadolu lisesine giderse baştan kaybeder
Ya şu fen lisesi olmazsa olmaz kafası nereden geliyor anlamış değilim :D Ben iki yerin de derslerini görmüş biri olarak diyorum fark öğretmende bitiyor. Ayrıca okullarda işlediğimiz matematik ile yazılımda karşımıza çıkan matematik bir değil. Alinin ayşesinin oyunun buyunun diye sorular çıkmıyor yazılımda. Algoritma yazarak yani bir problemin çözüm yöntemini bulup sonrasında onu yazabilmek onun analitik düşünme yeteneğini ve problem çözme yetisini güçlendirir. Şuan çözdüğü testlerden daha çok matematiğini geliştirir. Ki önemli olan YKS, lgs değil. Olay tamamen kişide bitiyor arkadaşın yurtdışında okuma imkanlarını araştırmasını öneririm yurt dışında iyi okullarda lisans + yüksek lisans yaparsa iyi bir konuma gelebilir ama kişi gerçekten iyi bir konuma gelmek istiyorsa kendini geliştirmeli kendini geliştirmeyip lisans + yüksek lisans yapsa neyine yarar ? Yazılım sektöründe kişi kendi maaşını söyleyemiyor birçok firmada. Yani iş arkadaşlarınızla aldığınız maaşlar kuvvetle muhtemel farklı oluyor ve bu farklılık kendinizi işinize veriyor musunuz ? Üretken misiniz ? Neler biliyorsunuz ? Gibi gibi faktörler bu farklılığı belirliyor. Şu fen liseci kafadan çıkmanızı öneririm çünkü olay büyük oranla kişide bitiyor.

meteozsoy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30

İnan hangi liseden mezun olduğun fark etmez. Şu an mezunum ve dershaneye gidiyorum. Ben Anadolu Lisesi çıkışlıyım ve adrese dayalı gittim. Fakat deneme sınavlarında fen lisesinden bile olsa beni geçemeyenler var. Okuyacağın lisesinin aslında pek bir önemi yok, sadece 9. sınıftan mezun olana kadar sıkı çalış.

Şehirden şehire farklılık gösterir fen liseleri. Ama çoğunlukla 430 ve üstü alıyor diye biliyorum. Bence araştır. Fakat sadece puanın değil sıralamanın da önemli olduğunu bil. Zor bir sınavda herkes çok düşük bir puan alıp maksimum puan 300 olabilir. Sen 290 alsan mükemmeldir bu.

Hayallerin neyse o yolda devam et ; kimsenin de izlenimlerine, ön yargılarına, başarılarına ve başarısızlıklarına, nicelerine çok takılma. Kısacası diğer insanların fikirlerini çok önemseme. Sonuçta okuyup hayatı yaşayacak sensin.

Öncelikle yazılımda hangi kulvarda iş yapmak istediğin önemli. Mesela internet sitesi yapmak istiyorsan HTML, JavaScript vb. öğrenmelisin. Bilgisayar programlama için C+ vb. Ama Python geniş bir alana sahip olup başlangıç için güzel bir dil. Python öğrenip diğer dillere geçtiğinde belli başlı şeyler haricinde pek bir şey değişmediğini fark ediyorsun. Kısacası benim fikrim öncelikle Python öğrenmen.

yusufege

servet sayar
Reaksiyon puanı
849
Ya şu fen lisesi olmazsa olmaz kafası nereden geliyor anlamış değilim :D Ben iki yerin de derslerini görmüş biri olarak diyorum fark öğretmende bitiyor. Ayrıca okullarda işlediğimiz matematik ile yazılımda karşımıza çıkan matematik bir değil. Alinin ayşesinin oyunun buyunun diye sorular çıkmıyor yazılımda. Algoritma yazarak yani bir problemin çözüm yöntemini bulup sonrasında onu yazabilmek onun analitik düşünme yeteneğini ve problem çözme yetisini güçlendirir. Şuan çözdüğü testlerden daha çok matematiğini geliştirir. Ki önemli olan YKS, lgs değil. Olay tamamen kişide bitiyor arkadaşın yurtdışında okuma imkanlarını araştırmasını öneririm yurt dışında iyi okullarda lisans + yüksek lisans yaparsa iyi bir konuma gelebilir ama kişi gerçekten iyi bir konuma gelmek istiyorsa kendini geliştirmeli kendini geliştirmeyip lisans + yüksek lisans yapsa neyine yarar ? Yazılım sektöründe kişi kendi maaşını söyleyemiyor birçok firmada. Yani iş arkadaşlarınızla aldığınız maaşlar kuvvetle muhtemel farklı oluyor ve bu farklılık kendinizi işinize veriyor musunuz ? Üretken misiniz ? Neler biliyorsunuz ? Gibi gibi faktörler bu farklılığı belirliyor. Şu fen liseci kafadan çıkmanızı öneririm çünkü olay büyük oranla kişide bitiyor.
iki okula bende gittim hem fen lisesi hem anadolu lisesi emin olki fen lisesinin hem öğretmen kadrosu daha iyi hemde eğitimi anadolu lisesinde öğrenci sınıfı geçsin dersi geçsin yeter kafasıyla bakkılıyor

MG4446

Profesör
Reaksiyon puanı
1,238

ilk 2 soru hangi liseler olduğuna bağlı o yüzden bir şey diyemem. 3.soruyu sen daha iyi bilirsin yazılıma ek bilgisayara da hedef koyabilirsin, eğer seviyorsan ilgin varsa hedefinden vazgeçme, sevmiyor da popüler diye istiyorsan da hedef değiştir.

4) şimdiden öğrenirsen ileride çok rahat edersin. Kesinlikle öğrenmelisin. Tavsiyem C veya C# dan başlaman. kolay istiyorsan C#

meteozsoy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
iki okula bende gittim hem fen lisesi hem anadolu lisesi emin olki fen lisesinin hem öğretmen kadrosu daha iyi hemde eğitimi anadolu lisesinde öğrenci sınıfı geçsin dersi geçsin yeter kafasıyla bakkılıyor
Türkçe'den de sınıfı geçsin de ne oluyorsa olsun kafasında mı geçirdiler kral?

Bu arada katılmıyorum görüşüne. İş yine öğrencinin kendisinde bitiyor, okula gitmeden açıktan da çok iyi şeyler yapan öğrenciler var. Öğrencinin içinde yoksa fiziği Newton bizzat kendi anlatsın yine de bir cacık olmaz. Okuldan okula da fark var dediğin için. Bazı fen liseleri Anadolu liselerinden daha kötü olabiliyor. Yani şu okul mükemmel, buraya gitmezsen olmaz sadece kendinizi avutmanızdır. Eskilere kızıyorum ama haklılar bir yandan da : "Yapan nasıl yapıyor?""

yusufege

servet sayar
Reaksiyon puanı
849
Türkçe'den de sınıfı geçsin de ne oluyorsa olsun kafasında mı geçirdiler kral?

Bu arada katılmıyorum görüşüne. İş yine öğrencinin kendisinde bitiyor, okula gitmeden açıktan da çok iyi şeyler yapan öğrenciler var. Öğrencinin içinde yoksa fiziği Newton bizzat kendi anlatsın yine de bir cacık olmaz. Okuldan okula da fark var dediğin için. Bazı fen liseleri Anadolu liselerinden daha kötü olabiliyor. Yani şu okul mükemmel, buraya gitmezsen olmaz sadece kendinizi avutmanızdır. Eskilere kızıyorum ama haklılar bir yandan da : "Yapan nasıl yapıyor?""
evet ne olursa olsun kafasındalar katılıyorum sana tüm cümlelerinde haklısın bende senin hibi düşünüyorum ama eksik olmuş sanırım

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Niteliksiz anadolu lisesi ile nitelikli bir fen lisesini karşılaştırırsanız bu sonucu ortaya çıkarırsınız. Köklü nitelikli anadolu liselerimiz de mevcut ve sayıları hiç te az değil. Siz gidip 200 puanlık anadolu ile fen lisesini karşılaştırırsanız veyahut OBP ile alan bir anadolu lisesi ile fen lisesini karşılaştırırsanız bunları söylersiniz. Okulları karşılaştırırken puandan yüzdelikten isimden önce öğretmen kadrosu üzerinden karşılaştırma yapılmalı. Ondan sonra bu 3ü devreye girer.

yusufege

servet sayar
Reaksiyon puanı
849
Niteliksiz anadolu lisesi ile nitelikli bir fen lisesini karşılaştırırsanız bu sonucu ortaya çıkarırsınız. Köklü nitelikli anadolu liselerimiz de mevcut ve sayıları hiç te az değil. Siz gidip 200 puanlık anadolu ile fen lisesini karşılaştırırsanız veyahut OBP ile alan bir anadolu lisesi ile fen lisesini karşılaştırırsanız bunları söylersiniz. Okulları karşılaştırırken puandan yüzdelikten isimden önce öğretmen kadrosu üzerinden karşılaştırma yapılmalı. Ondan sonra bu 3ü devreye girer.
yakın puanlı liselerdi

Niuma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
1. fen lisesi hertürlü daha iyi
2.liseden liseye değişir 300 puanlık fen lisesi biliyorum
3. ingilizcen iyiyse ve bu işi seviyorsan neden dönesin
4.şimdiden internet ğzerindeki kurslardan öğrenmeye başlaman lazım + olarak ingilizceni geliştirmen lazım
bonus:gerçekten bu meslekte ilerlemek istiyosan çok yüksek derece yapıp çok iyi bir üniversiteye gitmen lazım bunun bilincinde ol
İngilizcemi her yoldan geliştirdim ve gayet iyi biliyorum o konuda sıkıntı yok, sadece türkiye geneli yapılan denemelerde 410-420 arası puan elde ediyorum ama hedefimdeki lise 430 450 üstü puan isteyen liseler olduğu için bu durum biraz sıkıntılı.Bi aralar kendi oyunumu yapmaya çalışmıştım unreal engineden o da zaten blueprint üzerinden ama gerekiyorsa c+ ve java scripte de çalışırım

Özellikle fen lisesi olmasına gerek yok

Çok düşük puanlı fen liseleri de var ama sen puandan ziyade öğretmen kadrosuna göre bak

Bu yoldan dönme yakında teknoloji beyinlerimize girecek zaten :D

Evet şimdiden kendi alanında kendini geliştirmelisin
Fen lisesine gitmiş biri olarak diyorum özellikle fen lisesi olmasına gerek yok olay tamamen kendinizde bitiyor yurdu sevmediğimden ötürü okul değiştirdim. Özellikle fen lisesi diye uzaklara gitme yani.
şimdi yazılımcılık MF yani sayısal ve Fen liselerinde Mat ve fen daha kapsamlı diye biliyorum o yüzden daha iyi olmazmı?