Yandım anam!

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Acer TravelMate 5735Z kullanıyorum.

Acaip ısınıyor. Klimaya tutmak iş görmüyor. Ram kullanımı falan herşey denginde. Fakat fanlar çok az çalışıyor. Ne yapmam gerekir?

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Hocam gittim 110 milyon Zalman aldım
Hala ısınıyor hala ısınıyor
Yumurta kırdım o derece.
Temizliyorum 1 hafta sonra yine aynı.
Benimki de Casper

Laptop-egg.jpg

Charlie Scene

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Isıya dayanmıyorlar artık Cooler Master dayanıyo ama....

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
arka kısmı açın fan cıkıslarını temizlersen sorun kalmaz

fanlar cok az çalısıyorsa fanların arıza değiştirmen icab edebilir.

emre24

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bence durum fan çıkışı v.s değil bizzat havaların sıcaklığından kaynaklanıyor. Eğer durumun yetiyorsa 1 tane bilgisayarının boyuna vede işlemcinin yerine göre alacağın bir soğutucu iş görür.(%100 iş görür demiyorum ama oyun oynarken faydası olacağına inanıyorum) Bilgisayarım şu saatte boştayken bile 60-70 C° görüyor. Bende bir soğutucu alacam hayırlısıyla en dandik oyunları oynayamaz oldum.

v0ld3m0rt1s

Asistan
Reaksiyon puanı
3
2 Cevap yazacağım.

1- Bence makineleri bi köşeye koyun. Kışın lazım olur :)

2- Soğutucu şart ama yazın fazla faydası olmuyor. Sıcak odalarda kullanmayın. Büyük fanlı ve mümkünse fanı kontrol edilebilen bir soğutucu tercih edin. Eğer laptop değiştirmeyi düşünüyorsanız Türkçe veya yabancı kaynaklı tüm kullanıcı yorumlarını tarayın :)

Balkonda kullanmak faydalı olabilir. :D

EDIT: Aklıma ilginç şeyler geliyor. Ben yinede yazayım. Eğer boş vaktiniz varsa yaparsınız :)

Örneğin bir soğutucu aldınız. Gidin ve bir miktar kuru buz alın.(Katı CO2 diyede geçebilir.) Bunu fan ile cihazı koyğunuz alana bi muhafaza kabı ile(delikli) bantla veya herhangi birşeyle yapıştırın ve o sıcakta notebook'unuzu overclocklu kullanmanın keyfini çıkarın :) Katı CO2'nin sıvışlama ihtimali de olmadığı için. Havayı soğutarak notebook'a iletir.Yalnız tekrar nasıl buz fln koyacaksınız orasını bilmiyorum. Tabiki fan ile notebook'un konulduğu yerin biraz boş olması gerek. Katı CO2 kesilip oraya yerleştirilebilir.

Aslında yapılabilir akla yatkın ve kesinlikle yazın ısınma sorununu ortadan kaldırabilecek bir öneri. Biraz geyiğine verdim ama aklıma bu tür ekstrem şeyler geliyor aklıma :) Uğraşıp yapan olursa ve yapılışını vs. paylaşırsa cidden çok hayır duası alır :D

EDIT2: Aslında fanın hava çektiği yere de uygulanabilir 1 cm boşluk bırakılarak sonuçta çekilen hava iletilmeden soğutulmuş olur. 2 taraflı yapılırsa daha da etkili olur. :)

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
bende LG R590 var 3-5 saat oyun kasıyorum sıcaklık idare ediyor ama yinede soğutucu aldım bitane. dizimin üzerine koyuyorum hem beni hem pc mi soğutuyo :D

SeeYouInHell

Doçent
Reaksiyon puanı
3
casper kullanıcısıyım ben, 2 yıl kullanım sonucu işlemci sıcaklığı 90 derecelere ulaşıyordu normal kullanımda. oyun oynarken kapanıyordu sürekli. baktım garantisi dolmuş aletin, aldım tornavidayı açtım işlemci kısmını. fandan koca 2 toz parçası çıktı kalıplaşmış halde. dahada aşağı ineyim dedim, işlemciyi söktüm altı toz yuvası olmuştu. sonra metal iletken yamuk yumuktu onu biraz düzelttim. işlemci sıcaklığı şimdi 55 dereceyi geçmiyor valla :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Hocam gittim 110 milyon Zalman aldım
Hala ısınıyor hala ısınıyor
Yumurta kırdım o derece.
Temizliyorum 1 hafta sonra yine aynı.
Benimki de Casper

Laptop-egg.jpg
Bizimkinde tavuk ızgara oluyor yav. :w00t:
2 Cevap yazacağım.

1- Bence makineleri bi köşeye koyun. Kışın lazım olur :)

2- Soğutucu şart ama yazın fazla faydası olmuyor. Sıcak odalarda kullanmayın. Büyük fanlı ve mümkünse fanı kontrol edilebilen bir soğutucu tercih edin. Eğer laptop değiştirmeyi düşünüyorsanız Türkçe veya yabancı kaynaklı tüm kullanıcı yorumlarını tarayın :)

Balkonda kullanmak faydalı olabilir. :D

EDIT: Aklıma ilginç şeyler geliyor. Ben yinede yazayım. Eğer boş vaktiniz varsa yaparsınız :)

Örneğin bir soğutucu aldınız. Gidin ve bir miktar kuru buz alın.(Katı CO2 diyede geçebilir.) Bunu fan ile cihazı koyğunuz alana bi muhafaza kabı ile(delikli) bantla veya herhangi birşeyle yapıştırın ve o sıcakta notebook'unuzu overclocklu kullanmanın keyfini çıkarın :) Katı CO2'nin sıvışlama ihtimali de olmadığı için. Havayı soğutarak notebook'a iletir.Yalnız tekrar nasıl buz fln koyacaksınız orasını bilmiyorum. Tabiki fan ile notebook'un konulduğu yerin biraz boş olması gerek. Katı CO2 kesilip oraya yerleştirilebilir.

Aslında yapılabilir akla yatkın ve kesinlikle yazın ısınma sorununu ortadan kaldırabilecek bir öneri. Biraz geyiğine verdim ama aklıma bu tür ekstrem şeyler geliyor aklıma :) Uğraşıp yapan olursa ve yapılışını vs. paylaşırsa cidden çok hayır duası alır :D

EDIT2: Aslında fanın hava çektiği yere de uygulanabilir 1 cm boşluk bırakılarak sonuçta çekilen hava iletilmeden soğutulmuş olur. 2 taraflı yapılırsa daha da etkili olur. :)
Kuru buz... İşe yarayabilir. :)