Yalnız güvenlik yazılımları sisteminizi koruyabilirmi?

Link

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
16
Hemen hemen bilgisayar kullanıcılarının büyük bölümü korunmak için birçok popüler olan güvenlik yazılımlarını kullanıyorlardır, ancak yinede virüs, trojan, spyware gibi birçok zararlı sisteminize bulaşıyor olabilir. Eğer bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız kendinize nerede yanlış yapıyorum diye soruyor olabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki sistemin güvenliğini sağlamak için yalnız güvenlik yazılımlarını kullanmak yeterli olmayacaktır, kullanıcınında bu konuda en azından belli bir seviyede bilinçli olması gerekir. Tavsiye edilen sisteminizde aktif olarak çalışan bir antivirüs yazılımı ve bir firewall olmasıdır, ek olarak tercihen bir antispyware yazılımıda aktif çalışabilir, bu yazılımların mutlaka güncel olması ve son sürümlerinin kullanılmasında yarar vardır. Ayrıca eğer Windows işletim sistemi kullanıyorsanız çıkan yama güncellemelerinin eksiksiz olarak yapılması sizi daha güvende tutacaktır. Bunlar yapılması gerekenler, yapılmaması gerekenlere gelince en başta kesinlike illegal (cr..k, serial vs) gibi yöntemlere başvurmamak gerekiyor, yazılımları mutlaka kendi orijinal sitelerinden indirmek ve yasal lisanslı programlar kullanmak gerekiyor. Güvenli olmayan bilmediğiniz sitelerde dolaşmak sisteminizi olumsuz yönde tehlikeye sokacaktır, bu nedenle güvenlik için interneti kullanım alışkanlıklarınızda bu noktada önem kazanıyor. Farklı upload sitelerinden yada torrent programları aracılığı ile indirdiğiniz yazılımlar içerisinde zararlı barındıracak seviyede tehlikeli olabiliyorlar, bu durum çok daha büyük hem maddi hemde bilgi kayıplarına sebebiyet verebilir. Sonuç olarak nasıl olsa güvenlik yazılımları beni korur, güvenli olsun olmasın her türlü siteye girip istediğim yazılımı indiririm mantığı son derece yanlıştır.

Kaynak: www.pckoruma.com

redrose

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güvenlik bileşenlerinin en zayif halkası insandır :)