Xiaomi, 2.000 Türk Vatandaşını İşe Alacak

• Konuyu başlatan SDN Anonim 608469
  • Başlangıç tarihi
S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Çinli teknoloji firması olan Xiaomi, ülkemize 30 milyon dolar yatırım ile İstanbul Avcılarda fabrika açacak.

Xiaomi.jpg

Xiaomi ülkemizde 2021 yılının ilk çeyreğinde Salcomp iş birliği ile endüstri 4.0 olarak açacak olduğu fabrikada 2.000 Türk vatandaşını işe alacak. Salcomp markası önceden ülkemizde General Mobile cihazlar için şarj aleti üretmiş bulunmakta. Xiaomi'nin açacağı fabrikanın yıllık 5 milyon üretim kapasitesine sahip olacak. Ülkemizde üretilen cihazlar Avrupa'ya ihracat edilecek.
Şirketin yaptığı açıklamada: “Xiaomi olarak en önemli önceliğimiz bulunduğumuz her bölgede katma değer yaratarak o bölgenin yerel bir parçası haline gelmek. Bu sebeple Türkiye’nin üretim yapacağımız dördüncü ülke olmasından dolayı çok mutluyuz. Yaklaşık 14 bin metrekare arazi üzerine kurulu fabrikamızla; Türkiye’de üretime başlayacak olmaktan duyduğumuz heyecanı paylaşmak isteriz” ifadeleri kullandı. Ülkemizde üretildiğinden dolayı vergiler azaltılacak ve fiyatları düşecek.

Son düzenleyen moderatör:

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Forum üyelerinin dikkatine son çıkan vergi kanunu ile 200 dolar altında olan telefonlar için ülkeye girişinde vergi 200 dolar üzerinden hesaplanıyordu. Şimdiki teşvik ile birlikte firmalar ülkemize telefon parçalarını vergisiz getirebilecekler bu da demek oluyor ki 200 dolar altında ülkemizde üretilip satışa sunulan telefonlarda gümrük vergisi olmayacak ve bir vergi kaleminden kurtulmuş olacağız. Bu 200 dolar altı telefonlar ülkemizde üretilip iç pazarda satılırlarsa daha uygun fiyata erişebileceğiz demek oluyor. Umudumuz bu yönde olsun.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
çalışanlar hayat standardı olarak ne kadar çalıştırılacak ek mesailer var mı asgari ücret mi alacaklar sonuçta çin şirketi işkillenmedim değil
Samsungta ülkemizde Atmaca elektronik ile anlaştı ve bu şekilde üretim yapacak o zaman bu Koreli şirketten de mi işkillenelim.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Hiç zannetmiyorum ucuzlayacağını. Kesin bi vergi getirirler yine yurtdışında üretilmiş gibi fiyat üzerinden alırız.

Dora

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,763
Vergi azalması? Cihaz Türkiye'de üretilir, paket için yurt dışına çıkar. Orada paket üstüne bandrol yapışır ve ülkeye gümrük vergisi ile girer. Bunun zamanda çokça örneğini gördük.

TeknoLocks

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
332
benim anlamadığım gm vestel gibi üreticiler bunca zamadır telefon componentleri için ilave gümrük vergisi ödüyorlardı xıoamı samung gibi üreticiler ülkeye girince bu vergi kaldırıldı gm ve vestel üvey evlat mı

Reaksiyon puanı
6,381
Zamanında devlet 200 dolar altında telefonların vergisini 200 dolardan hesaplıyordu.

Ama artık gümrük vergisi olmayacağı için daha ucuz oolacak.

Ama olmayacak. Ülkemize gelen düzgün 200 dolar altı telefon yok ki. Onu geçtim, Dünya'da düzgün 200 dolar altı telefon yok ki. Olsa ne olacak olmasa ne olacak. Bir Poco M3 ucuzlar herhalde.