WordPress mi yoksa Drupal mi?

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
İçerik yönetim sistemleri (CMS)arasındaki rekabet kıyasıya devam ediyor. CMS'ler, önemli siteleri kendi yapılarıyla yayınlamak için yarışıyorlar. Wordpress'in son golü, bu haberde.

Sizce hangi CMS daha iyi?

by efsane

Rektör
Emektar
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,135
Bence Wordpress. Binlerce tema, eklenti. Özelleştirilebilir olması :) Vazgeçilmezim wordpress.

intibah

Asistan
Reaksiyon puanı
6
worpressten önce drupal ve joomla idi. Wordpressten sonra durum değişti :)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Wordpress gerçekten çok iyi bir CMS. Ancak sık güvenlik açığı çıkması ve bu yüzden çok sık güncellenmesi, bu işlemler nedeniyle eklenti uyumsuzluğu sorunu beni ciddi ciddi düşündürüyor.

by efsane

Rektör
Emektar
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,135
Güncellenmesi bence iyi. Çünkü gün geçtikçe kusursuzlaşıyor. :)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Yedekleme, taşıma gibi işlemler inanılmaz kolay. Mobil arabirimlerde kolayca görünebilmesi, tüm cihazlar üzerinden güncellenebilmesi Wordpress'i bir adım daha öne geçiriyor.

intibah

Asistan
Reaksiyon puanı
6
3-5 sene önce joomla sitelerim ayı geçmez hacklenirdi. Wordpressten sonra hack yüzü görmedim. Ücretsiz olması sık sık güncellenmesi problem oluşturuyor lakin buna da şükür diyoruz. Eklentilerin popüler olanları uyumlu sürüm çıkarıyor zaten. Birde server yükünü ilerleyen sürümlerde azaltıp, hızlandırırlarsa rakipsiz olacak.

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
Drupal bir CMS'ten çok framework havasında ve öyle kalmak istiyor. :) Onu kullanabilecek güçteki ellerde rakipsiz olabiliyor ama kolay kullanılabilirlik ve yaygın destek dendiği zaman wordpress öne çıkıyor.

by efsane

Rektör
Emektar
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,135
Drupal bir CMS'ten çok framework havasında ve öyle kalmak istiyor. :) Onu kullanabilecek güçteki ellerde rakipsiz olabiliyor ama kolay kullanılabilirlik ve yaygın destek dendiği zaman wordpress öne çıkıyor.

Ama keyloger, Drupalın önünün daha açık olduğunu, bunu öğrenip kullanan kişilerin ileride rakipsiz olabileceğini düşünüyor. Yoksa yanlış mıyım ? :)

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
DLE'yi tek geçerim :)
Herkes kullandığı bildiği sistemi tercih eder elbette... :)

---------- Post added at 23:50 ---------- Previous post was at 23:45 ----------

Ama keyloger, Drupalın önünün daha açık olduğunu, bunu öğrenip kullanan kişilerin ileride rakipsiz olabileceğini düşünüyor. Yoksa yanlış mıyım ? :)

Keyloger'a kalırsa iş framework'leri kullanabilecek düzeydeki herkes, bu işten daha uzun sürede ekmek yer görüşünde. Bunlarında en basiti Drupal. Geçtiğimiz ay Al Jazeera Türkiye'nin bir iş ilanı vardı Linux İK posta listesine gönderdiler. Aşağıya olduğu gibi koyuyorum. :)

Merhabalar,
Al Jazeera Türkiye için Drupal geliştiricisi arıyor. İlan ve detaylar
aşağıdaki linktedir.

http://labs.aljazeera.net/careers/turkey/drupal-developer

Vaktiyle ayrıntılarını da saklasam iyi olacakmış.. :)

mrtcntn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben çoğu projemde Automattic yazılımlarını kullanıyorum. Yani Wordpress benim için bir vazgeçilmez ve çok da memnunum. Drupal hakkında bir şey söylemeyim yalan olmasın, hiç kullanmadım. Ama Wordpress ile mücadele ediyorsa o da eminim ki güzel bir scripttir. Benim gözlemlerime göre Türkiye'de Wordpress daha yaygın.

MaRZoCHi

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Tabi ki DLE :D İlk sitemde DLE idi, sonra 2 sistem daha kullandım yine DLE liyim.