Windows Ücretsiz Olacak

• Konuyu başlatan shiftdelete.net
  • Başlangıç tarihi

Bu konuyu okuyanlar

S

shiftdelete.net

SDN Okuru
Windows Ücretsiz Olacak

Dün başlayan Microsoft Build 2014 etkinliğinde sürprizler birbiri ardını takip etmeye devam ediyor. Bilişim devinin son yeniliği ise herkesi sevindirecek türden.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
8.9 inclik tabletler yapmaya baslarlar artık :) ücretsiz diyince baslık hic acıklayıcı olmamıs win 8 falan sanıyorsun

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Microsoft hele şükür anlamış Android karşısında nasıl tutunabileceğini. Umarım böyle devam eder de piyasada çeşitlilik görürüz.

furkangunes04

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Windows 8'in eksikleri var.
Windows 8.1'in hatalar var.
Windows 8.1 Update 1 ile acaba neler değişti?

Doğrusu Windows 8 benim için bitmiştir. Windows 9'u bekliyorum.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Yani karşısında rakip olmasa mahvolmuştuk, 300 $ 'lık bilgisayarın işletim sistemi 300 $ olması gibi, 1000 TL'lik telefonun lisansı da 1000 TL olurdu. Kullanıcıyı gerçek anlamda etkilemeyecek olan, para için her şeyi yaparım düşüncesinin sonucu olmuş bu uygulama.

Microsoft için gerçek akılcı yaklaşım, bütün işletim sistemi lisanslarında yakın bir politika izlemesi olur. O zaman mobil piyasada da popülaritesi artacaktır.

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Gereken bi adımdı atmış Microsoft ama hala yeterli değil windows 8.1 de bedava olsun :D

erdemlee

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Ben cidden anlamadım ücretsiz oldu derken telefonlara bundan önce güncellemeler paralımıydı ki cidden takıldım oraya

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Ben cidden anlamadım ücretsiz oldu derken telefonlara bundan önce güncellemeler paralımıydı ki cidden takıldım oraya

Nihai olarak sana değil, birincil olarak üreticiye ücretliydi. Yani nasıl ki örneğin Sony bir bilgisayar ürettiğinde içine ücreti ödenmiş bir Windows kuruyor ve sana öyle gönderiyorduysa, telefonu üreten kişi de eğer Windowslu bir cihaz yapacaksa, her cihaz için Microsoft'a lisans ücreti ödüyordu. Şimdi ise ödemeyecek. Yani isteyen her üretici, hiçbir ücret ödemeden sözü edilen cihazlarına Windows yükleyip satabilecek.

Son kullanıcıyı nasıl etkileyebilir? Bir bilgisayar aldığında bilgisayarın ücreti 500 $ ise, onun üstüne 100 $ lisans ücreti konulur ve sana 600 $ fiyatla satılır. Telefonda da böyleydi; şimdiden itibaren sadece telefona ücret ödeyeceksin. Fakat bu bence çok iyimser bir yaklaşım. Üreticilerin tercihini belki biraz etkileyebilir, fakat son kullanıcıyı çok etkileyeceğini zannetmiyorum.

Son mesajlar