Windows , Linux , Mac Osx (yardim)

tycon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim bilgisayarımda Windows 7 Ultimate kurulu ilk başlarda memnundum ama artık değilim.Forumda açlışmış olan bazı konular sayesinde Linux canım çekti ama kararsız kaldım.Aslında pc'me mac osx kurmak istiyordum çünkü ben müzikle ilgileniyorum ve windows bu programları kaldırmakta zorluk çekiyor.Mac osX ve linux ile ilgili sizlere sorum olucak cevaplarsanız sevinirim......

Bilgisayarımın özellikleri= Intel Core Quad Q8300 2.50Ghz - 2 GB Ram(bu yaz 4 yapıcam) - 320 GB HDD - Zotac 9600GT

1-Linux'a geçicem ama Windows'ta Cubase , Reason , Sonar ,Ableton vb. programlar kullanıyorum PC kasıyor Linux bunları çalıştırır mı?

2-Windows'ta oynadığımız oyunları Linux'ta da oynanabiliyor mu?

3-Linux'un pek çok modeli var ve hangisini tavsiye edersiniz?(ubuntu düşünüyorum o nasıl?)

4-Linux kurarken bilgisayarımdaki kayıtlı dosyaların silinme ihitmali var mı? , silinmeden yükleme imkanı yokmu?

5-Tanıdğıklarım Cubase , Reason , Sonar ,Ableton vb. programlar için Mac osX kullanıyor hızlı diye sizce doğrumudur?

6-Hız , Performans , Oyun oynayabilirlik , Program kullanımı bu katagorilerde Windows Mu? , Linux Mu? , Mac osX Mi?

7-LİNUX 32bit mi Yoksa 64bit Mi?
Sanırım çok soru sordum:confused1: ama yardımcı olursanız sevinirim... İYİ GÜNLER

---------- saat 13:01 eklendi ---------- önceki mesaj saat 12:56 eklenmişti ----------

Arkadaşlar yorumlarınıza geç cevap verebilirim kusura bakmayın....

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Bu nasıl bir kararsızlık ? Windowsda kal sen, neden kalmalısın onu söylemiycem . Diğer arkadaşlar söyler. Böyle arkası yarınlı

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Windows'ta kalma! Gıcığım şu an Windows'a. :glare:

Şaka bir yana sana cevap vermek isterdim ama şu an başım belada çok fena. :( Söz akşama düzeltirsem sana bir şeyler karalarım buraya. Ama önce kendi başımı kurtarmam lazım. :(

muca_kaleyn

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Macos ile ilgili bilgi verebilirm sana benim makinada az çok sneinkine benzer tek farkı 8 GB ram bide 3 Tb Hdd olması şahsen ben macosu iki yıldır bu makinada kullanıyorum çokta memnunum müzikle ilgilneiyorsan büyük ihtimalle Apple logic studio u duymuşsundur bahsettiğin özellikteki bilgisayarda sorunsuz çalıştırabilirsin. Ben en son İatkos s3 ü kurdum makinaya saat gibi tıkır tıkır çalışıyor. Windowsu bilmiyorum ama istersen linux dağıtımlarından herhangi birini ve macosu kurabilirsin bende ubuntu ve macos yüklü herhangi bir sorun yok sana ancak macos konusunda yardımcı olabilirim.

mucahid

Doçent
Reaksiyon puanı
12
aklını yıkamışlar windows ta kal:D:D(ben de 1 ay sonra linux a geçecem.)

---------- saat 14:35 eklendi ---------- önceki mesaj saat 14:34 eklenmişti ----------

Şaka bir yana sana cevap vermek isterdim ama şu an başım belada çok fena. :( Söz akşama düzeltirsem sana bir şeyler karalarım buraya. Ama önce kendi başımı kurtarmam lazım. :(
senin başında bela eksik olmaz mı?:D

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13

Ablası :D ama istediklerini sadece windows verebiliyor. Sen Kafanı karıştırma Onla bunla Windows kur yeniden , tema duvarkağıdı bişiler yap sıkıntın geçsin.Linux Macos ile hızlanıcam hayalleri boş hayaller.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Benim bilgisayarımda Windows 7 Ultimate kurulu ilk başlarda memnundum ama artık değilim.Forumda açlışmış olan bazı konular sayesinde Linux canım çekti ama kararsız kaldım.Aslında pc'me mac osx kurmak istiyordum çünkü ben müzikle ilgileniyorum ve windows bu programları kaldırmakta zorluk çekiyor.Mac osX ve linux ile ilgili sizlere sorum olucak cevaplarsanız sevinirim......

Bilgisayarımın özellikleri= Intel Core Quad Q8300 2.50Ghz - 2 GB Ram(bu yaz 4 yapıcam) - 320 GB HDD - Zotac 9600GT

1-Linux'a geçicem ama Windows'ta Cubase , Reason , Sonar ,Ableton vb. programlar kullanıyorum PC kasıyor Linux bunları çalıştırır mı?

2-Windows'ta oynadığımız oyunları Linux'ta da oynanabiliyor mu?

3-Linux'un pek çok modeli var ve hangisini tavsiye edersiniz?(ubuntu düşünüyorum o nasıl?)

4-Linux kurarken bilgisayarımdaki kayıtlı dosyaların silinme ihitmali var mı? , silinmeden yükleme imkanı yokmu?

5-Tanıdğıklarım Cubase , Reason , Sonar ,Ableton vb. programlar için Mac osX kullanıyor hızlı diye sizce doğrumudur?

6-Hız , Performans , Oyun oynayabilirlik , Program kullanımı bu katagorilerde Windows Mu? , Linux Mu? , Mac osX Mi?

7-LİNUX 32bit mi Yoksa 64bit Mi?
Sanırım çok soru sordum:confused1: ama yardımcı olursanız sevinirim... İYİ GÜNLER
Müzik programlarının Windows'ta yavaş çalıştığı hepimizin bildiği bir gerçek. Çünkü Windows statik sabit bir sistemdir yani bir şeyi iyi yapıyorsa emin olun ki başka şeyi kötü yapar.

Ben Linux kullanıyorum, Windows ve Linux'u aktif olarak deneyip kullandım, Mac OS'yi çok az biliyorum. Sana Linux öneririm. Nedenlerine gelince

1-Performans

Gerçek zamanlı sistem çekirdeği sayesinde linux'te müzik programları windows'tan 3-4 kat hızlı çalışır. Ancak Ubuntu değil Ubuntu Studio kurmalısın. Linux için yapılmış 319 tane linux dağıtımı var.
http://distrowatch.com/stats.php?section=popularity adresinden isimlerine bakabilirsin.
Bunlar hakkındaki gelişmeleri günlük takip için ise http://www.distrowatch.com

Dediğim gibi Ubuntu Studio içerisinde müzisyenlerin kullandığı programlar var ve sırf müzisyenler için tasarlanmış. Windows veya başka platformdaki programları linux üzerinde kullanman ya mümkün değildir ya da düşük olasılıktır. Çünkü her yazılım üreticisi farklı platformlar için üretiyor. Ancak senin kullandığın programlar ile aynı işi yapan programlar illa ki Linux'te mevcuttur. Ben alışamam, asla değiştirmem falan diyorsan zaten gerisini okuma. Bu arada müzik programlarını hızlı çalıştırmak için gerçek zamanlı kernele ihtiyaç duyacaksın. Ancak bu sistem çekirdeği müzik, oyun gibi ağır şeyler haricindeki programları daha yavaş çalıştırır. Bir tane de desktop(masaüstü) kerneli kurarsan bunlara uğraşmayacağın zaman başlangıçta desktop kernelini seçer öyle giriş yaparsın, uğraşacağın zaman yeniden başlatır gerçek zamanlı kerneli seçersin.

2-Kararlılık

Bir sistem çöktüğü zaman, kapatılması veya yeniden başlatılması gerekir. Yani, bilgisayar uzun süre açık ve çalışır durumda kalabiliyorsa, (burada ne kadar kullanıldığının önemi yoktur) o sistemin dayanıklı olduğunu söyleyebilirsin. Linux kurulu sistemler, baştan başlatılmadan yıllarca çalışabilir (birçok İnternet sunucusu Linux kullanır, ve hiç baştan başlatılmaz). Tabi ki çok kritik güncellemeler olduğunda, yeniden başlatılması gerekir (normal yoldan) Linux yüklersen, sistemin sürekli kullansan da, sürekli açık bıraksan da, dört yıl kadar bir süre boyunca sorunsuz olarak çalışabilecektir.

3-Güvenlik
Linux'da virüs bulunması çok zordur. "Varlar ama sık rastlamıyoruz" yanlış bir tabir olur. Durum şu sözle daha iyi ifade edilebilir "Linux'da gerçekten bir virüs görürsen gel de bana söyle". Tabi ki, Linux'ta virüs yemek imkansız değildir. Ama, Linux bunun olmasını gerçekten çok zorlaştırır. Sebeplerine gelecek olursak:
- Açık kaynak kodlu olmasıyla hatalar ve güvenlik açıkları anında düzeltilir. Dünya gezegenindeki her programcı, kodu indirebilir, inceleyebilir, ve güvenlik açığı olabilecek unsurları kolayca görebilir. Diğer yandan, Windows kaynak kodunu(o bir tür "tarif"tir) ancak Microsoft firmasında çalışan sınırlı kişi görebilir. Yüzbinlerce (belki şimdi milyonu bulmuştur) insana karşı, sadece bir kaç bin insan. Bu büyük fark demektir.
-Linux akıllı bir yetkilendirme yönetimi kullanır. Windows ise (ve her yüklediğiniz program) sistemde istediğini yapabilme yetkisine sahiptir.

3-Görünüş
KDE masaüstünü seçersen yapabileceğin özelleştirme ve kişiselleştirme sayesinde Windows 7'den çok daha şık geleceğin masaüstü platformuna sahip olabilirsin. Ubuntu ve türevleri genelde Gnome kullanır. Gnome daha hızlı ve sade olmasına rağmen görünüş olarak daha kötüdür.

4-Özgür Yazılım Felsefesi
Linux ve "Açık Kaynaklı" yazılımlar "özgür"dür. Bu, lisanslarının "özgür lisans" olduğu ve genellikle de GPL(Genel Kamu Lisansı) olduğu anlamına gelir. Bu lisans herkesin yazılımın kodunu (tarifini) görmesini, kopyalamasını ve GPL lisansının korunması şartıyla yeniden dağıtılmasını mümkün kılar.
Peki özgürlük denince ne anlıyoruz? Yarın Microfot'un yok olduğunu düşün (tamam, yarın olmasa da 5-10 yıl sonra). Veya birden Windows'un ya da Office'in lisans fiyatını birden üç katına çıkardığını düşünün. Microsoft'a bağımlıysan, yapacak bir şeyin yok. Bu ciddi bir sorun değil mi?

Açık Kaynak sayesinde, proje veya onu destekleyen şirket bittiğinde, kodlar halka açıktır ve insanlar onu geliştirmeye devam edebilir. Eğer proje sizin çok işinize yarıyorsa kendiniz bile geliştirebilirsiniz. Canınızı sıkan bir hata olduğunda bunu bildirebilir, geliştiricileriyle konuşabilir, daha iyisi kendiniz de düzeltebilir (ya da düzeltecek birini tutabilir) ve değişiklikleri geliştiriciye yollayarak herkesin bu iyileştirmeden yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu yazılımla (neredeyse) herşeyi yapmakta özgürsünüz.

5-Ücretsiz ve Binlerce Program
Linux ve içerisindeki bütün programlar ücretsizdir.(Ancak tabiki böyle bir zorunluluk yok.) Paket yöneticileri yardımıyla 25.000 üzeri paket emrin altında.

Aslında yazılacak çok şey var ama sen şuraya bir göz at.
http://www.whylinuxisbetter.net/index_tr.php?lang=tr

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
oyun oynayacaksan, program kullanacaksan windowsta kal. sistemin gayet iyi 2 gb ram takviyesi ile sorun kalacağını düşünmüyorum.

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
Hız , Performans , Oyun oynayabilirlik , Program kullanımı bu katagorilerde Windows Mu? , Linux Mu? , Mac osX Mi?

Windows dışında başka bir sisteme geçeceksen bu Mac OS X olmalı. Geçmeye imkanın varsa geç.
Yoksa Windows'da kal.. Oyun oynayan birisin sanırım.. Linux kursanda fazla kalacağını sanmıyorum..*

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
İstekleriniz ve kritelerlerinize göre Tavsiyelerim:

1- Windows 7, (bahsettiğiniz müzik düzenleme programları gayet güzel çalışmaktadır)
2- Windows 7 + Beğendiğiniz Linux Dağıtımı (2 sistem yan yana)
3- Mac OS X

tycon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Müzik programlarının Windows'ta yavaş çalıştığı hepimizin bildiği bir gerçek. Çünkü Windows statik sabit bir sistemdir yani bir şeyi iyi yapıyorsa emin olun ki başka şeyi kötü yapar.

Ben Linux kullanıyorum, Windows ve Linux'u aktif olarak deneyip kullandım, Mac OS'yi çok az biliyorum. Sana Linux öneririm. Nedenlerine gelince

1-Performans

Gerçek zamanlı sistem çekirdeği sayesinde linux'te müzik programları windows'tan 3-4 kat hızlı çalışır. Ancak Ubuntu değil Ubuntu Studio kurmalısın. Linux için yapılmış 319 tane linux dağıtımı var.
http://distrowatch.com/stats.php?section=popularity adresinden isimlerine bakabilirsin.
Bunlar hakkındaki gelişmeleri günlük takip için ise http://www.distrowatch.com

Dediğim gibi Ubuntu Studio içerisinde müzisyenlerin kullandığı programlar var ve sırf müzisyenler için tasarlanmış. Windows veya başka platformdaki programları linux üzerinde kullanman ya mümkün değildir ya da düşük olasılıktır. Çünkü her yazılım üreticisi farklı platformlar için üretiyor. Ancak senin kullandığın programlar ile aynı işi yapan programlar illa ki Linux'te mevcuttur. Ben alışamam, asla değiştirmem falan diyorsan zaten gerisini okuma. Bu arada müzik programlarını hızlı çalıştırmak için gerçek zamanlı kernele ihtiyaç duyacaksın. Ancak bu sistem çekirdeği müzik, oyun gibi ağır şeyler haricindeki programları daha yavaş çalıştırır. Bir tane de desktop(masaüstü) kerneli kurarsan bunlara uğraşmayacağın zaman başlangıçta desktop kernelini seçer öyle giriş yaparsın, uğraşacağın zaman yeniden başlatır gerçek zamanlı kerneli seçersin.

2-Kararlılık

Bir sistem çöktüğü zaman, kapatılması veya yeniden başlatılması gerekir. Yani, bilgisayar uzun süre açık ve çalışır durumda kalabiliyorsa, (burada ne kadar kullanıldığının önemi yoktur) o sistemin dayanıklı olduğunu söyleyebilirsin. Linux kurulu sistemler, baştan başlatılmadan yıllarca çalışabilir (birçok İnternet sunucusu Linux kullanır, ve hiç baştan başlatılmaz). Tabi ki çok kritik güncellemeler olduğunda, yeniden başlatılması gerekir (normal yoldan) Linux yüklersen, sistemin sürekli kullansan da, sürekli açık bıraksan da, dört yıl kadar bir süre boyunca sorunsuz olarak çalışabilecektir.

3-Güvenlik
Linux'da virüs bulunması çok zordur. "Varlar ama sık rastlamıyoruz" yanlış bir tabir olur. Durum şu sözle daha iyi ifade edilebilir "Linux'da gerçekten bir virüs görürsen gel de bana söyle". Tabi ki, Linux'ta virüs yemek imkansız değildir. Ama, Linux bunun olmasını gerçekten çok zorlaştırır. Sebeplerine gelecek olursak:
- Açık kaynak kodlu olmasıyla hatalar ve güvenlik açıkları anında düzeltilir. Dünya gezegenindeki her programcı, kodu indirebilir, inceleyebilir, ve güvenlik açığı olabilecek unsurları kolayca görebilir. Diğer yandan, Windows kaynak kodunu(o bir tür "tarif"tir) ancak Microsoft firmasında çalışan sınırlı kişi görebilir. Yüzbinlerce (belki şimdi milyonu bulmuştur) insana karşı, sadece bir kaç bin insan. Bu büyük fark demektir.
-Linux akıllı bir yetkilendirme yönetimi kullanır. Windows ise (ve her yüklediğiniz program) sistemde istediğini yapabilme yetkisine sahiptir.

3-Görünüş
KDE masaüstünü seçersen yapabileceğin özelleştirme ve kişiselleştirme sayesinde Windows 7'den çok daha şık geleceğin masaüstü platformuna sahip olabilirsin. Ubuntu ve türevleri genelde Gnome kullanır. Gnome daha hızlı ve sade olmasına rağmen görünüş olarak daha kötüdür.

4-Özgür Yazılım Felsefesi
Linux ve "Açık Kaynaklı" yazılımlar "özgür"dür. Bu, lisanslarının "özgür lisans" olduğu ve genellikle de GPL(Genel Kamu Lisansı) olduğu anlamına gelir. Bu lisans herkesin yazılımın kodunu (tarifini) görmesini, kopyalamasını ve GPL lisansının korunması şartıyla yeniden dağıtılmasını mümkün kılar.
Peki özgürlük denince ne anlıyoruz? Yarın Microfot'un yok olduğunu düşün (tamam, yarın olmasa da 5-10 yıl sonra). Veya birden Windows'un ya da Office'in lisans fiyatını birden üç katına çıkardığını düşünün. Microsoft'a bağımlıysan, yapacak bir şeyin yok. Bu ciddi bir sorun değil mi?

Açık Kaynak sayesinde, proje veya onu destekleyen şirket bittiğinde, kodlar halka açıktır ve insanlar onu geliştirmeye devam edebilir. Eğer proje sizin çok işinize yarıyorsa kendiniz bile geliştirebilirsiniz. Canınızı sıkan bir hata olduğunda bunu bildirebilir, geliştiricileriyle konuşabilir, daha iyisi kendiniz de düzeltebilir (ya da düzeltecek birini tutabilir) ve değişiklikleri geliştiriciye yollayarak herkesin bu iyileştirmeden yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu yazılımla (neredeyse) herşeyi yapmakta özgürsünüz.

5-Ücretsiz ve Binlerce Program
Linux ve içerisindeki bütün programlar ücretsizdir.(Ancak tabiki böyle bir zorunluluk yok.) Paket yöneticileri yardımıyla 25.000 üzeri paket emrin altında.

Aslında yazılacak çok şey var ama sen şuraya bir göz at.
http://www.whylinuxisbetter.net/index_tr.php?lang=tr

Cevap için teşekkürler Linux'a geçmeyi kesinleştirmiş durumdayım ama hangisi çok çeşiti var hangisini tavsiye etme konusunda yardımcı olursan sevinirim ama 32bit mi 64bit mi tavsiye edersin....

---------- saat 18:59 eklendi ---------- önceki mesaj saat 18:57 eklenmişti ----------

İstekleriniz ve kritelerlerinize göre Tavsiyelerim:

1- Windows 7, (bahsettiğiniz müzik düzenleme programları gayet güzel çalışmaktadır)
2- Windows 7 + Beğendiğiniz Linux Dağıtımı (2 sistem yan yana)
3- Mac OS X

Cavap için teşekkür ederim ama Windowsda güzel çalıştığını ben söyliyemicem.Peki ben bu ikinci şıktaki WİNDOWS 7 + LİNUX'u nasıl yapıcam onu bilmiyorum bu konuda biraz zayıfım yardımına ihtiyacım olucak....

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Şu an yeni bir kullanıcı olduğunuz ve RAM miktarınız 2gb olduğu için 32 bit öneririm.
Birkaç ay böyle kullanın, alıştıktan sonra sonbahar gibi RAM fiyatları ucuzlayabilirmiş, o zaman 4GB Ram alıp 64 bite terfi edin.

Bu arada Windows'ta oynadığın oyunları Linux'te çalıştırma olasılığın düşük, ondan bahsetmemiz gerek. Ben şu an Counter-Strike Source oynuyorum, onun için de baya uğraştım. Ancak istersen Windows ile Linux'u birlikte kurarak oyun oynayacağın zaman Windows'a geçebilirsin.
Linux kurarken bilgisayarındaki kayıtlı dosyaların silinme ihtimali senin kurma şekline göre değişir. Önce hangi dağıtımı nasıl kuracağınızı belirlemelisiniz.(Windows ile birlikte mi yoksa sadece Linux mu)

MacOS ile Linux birbirinin tersi bir yapıya sahiptir. Linux kullanırken insan gerçekten bilgisayar kullandığının farkına varır ve kendini sürekli geliştirir. Linux dünyasında her gün en az 10 gelişme oluyor ve bunları biz dahi zor takip ediyoruz. MacOS ise işletim sisteminden çok gelişmiş ipod yazılımı gibidir. Sizi Windows'tan daha fazla kısıtlar. Temel basit ayarlar haricinde hiçbirşey yapmanıza izin vermez çünkü sistemin çoğunluğu kapalı kaynak kodludur. Ayrıca birçok programı paralıdır ve ücreti Windows programlarından pahalıdır. Zaten MacOS her bilgisayarda kullanamazsınız, Apple ürettiği bilgisayarlardan kullanmalısınız. Ayrıca bilgisayara başka bir fare bile takamazsınız çünkü sadece Apple şirketinin izin verdiği donanımları ve yazılımları kullanabilirsiniz. Bu donanım ve yazılımlar ise diğerlerine göre daha pahalı ve kullanışsızdır.

tycon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şu an yeni bir kullanıcı olduğunuz ve RAM miktarınız 2gb olduğu için 32 bit öneririm.
Birkaç ay böyle kullanın, alıştıktan sonra sonbahar gibi RAM fiyatları ucuzlayabilirmiş, o zaman 4GB Ram alıp 64 bite terfi edin.

Bu arada Windows'ta oynadığın oyunları Linux'te çalıştırma olasılığın düşük, ondan bahsetmemiz gerek. Ben şu an Counter-Strike Source oynuyorum, onun için de baya uğraştım. Ancak istersen Windows ile Linux'u birlikte kurarak oyun oynayacağın zaman Windows'a geçebilirsin.
Linux kurarken bilgisayarındaki kayıtlı dosyaların silinme ihtimali senin kurma şekline göre değişir. Önce hangi dağıtımı nasıl kuracağınızı belirlemelisiniz.(Windows ile birlikte mi yoksa sadece Linux mu)

MacOS ile Linux birbirinin tersi bir yapıya sahiptir. Linux kullanırken insan gerçekten bilgisayar kullandığının farkına varır ve kendini sürekli geliştirir. Linux dünyasında her gün en az 10 gelişme oluyor ve bunları biz dahi zor takip ediyoruz. MacOS ise işletim sisteminden çok gelişmiş ipod yazılımı gibidir. Sizi Windows'tan daha fazla kısıtlar. Temel basit ayarlar haricinde hiçbirşey yapmanıza izin vermez çünkü sistemin çoğunluğu kapalı kaynak kodludur. Ayrıca birçok programı paralıdır ve ücreti Windows programlarından pahalıdır. Zaten MacOS her bilgisayarda kullanamazsınız, Apple ürettiği bilgisayarlardan kullanmalısınız. Ayrıca bilgisayara başka bir fare bile takamazsınız çünkü sadece Apple şirketinin izin verdiği donanımları ve yazılımları kullanabilirsiniz. Bu donanım ve yazılımlar ise diğerlerine göre daha pahalı ve kullanışsızdır.

tmm Linux kurucam ve 32bit olucak.4GB Ram al demişsin benim dandik gıgabyte anakart 4 GB destekliyor malesef :crying: Windows ile Linux'u nasıl aynı anda kurarım ve dosyaları silmeden.Bu cevabın beni iyice aydınlattı ve Mac'ten soğumaya başladım.İlk vediğin cevaptaki linklere baktım ve çok güzel şeyler varda benim ingilizce kıt türkçe tavsiye edebileceğin sağlam bir model var mı? (çok soru sormuyorum dimi)

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
4gb ram derken 2x2 demek istemiştim zaten :)
aslında 2gb ram ile de 64 bit kurabilirsiniz, performans kaybı olmaz ancak yeni bir kullanıcı olduğunuzu da göz önünde bulundurdum. 64 bit kullanmak bazen daha zor olabiliyor. sizin seçiminiz :)

burada ilk aşamada hangi linux dağıtımını kullanacağınız bence önemli değil

çünkü ben müzik ile ilgili birkaç kesme biçme ve format değiştirme dışında pek program kullanmadığım için isimlerini de bilmiyorum. en azından müzik için özelleştirilmiş linux dağıtımlarının içerisinde birçok program dahili geliyor müzik ile ilgili. zaten kullanacağınız programları belirledikten sonra istediğiniz herhangi bir dağıtımı kullanabilirsiniz.

o dağıtımın deposundan ihtiyacınız olan programları bulup gerçek zamanlı kernel ile birleştirdiğinizde işiniz bitiyor. önemli olan kullanacağınız programları bulup biraz da masaüstlerine alışmak.
az önce distrowatch'dan sizin için araştırdım, müzisyenler için özel yapılmış linux dağıtımlarının listesi şurada, toplam 11 tane
http://distrowatch.com/search.php?category=Multimedia

tycon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
4gb ram derken 2x2 demek istemiştim zaten :)
aslında 2gb ram ile de 64 bit kurabilirsiniz, performans kaybı olmaz ancak yeni bir kullanıcı olduğunuzu da göz önünde bulundurdum. 64 bit kullanmak bazen daha zor olabiliyor. sizin seçiminiz :)

burada ilk aşamada hangi linux dağıtımını kullanacağınız bence önemli değil

çünkü ben müzik ile ilgili birkaç kesme biçme ve format değiştirme dışında pek program kullanmadığım için isimlerini de bilmiyorum. en azından bunun içerisinde birçok program dahili geliyor müzik ile ilgili. zaten kullanacağınız programları belirledikten sonra istediğiniz herhangi bir dağıtımı kullanabilirsiniz. o dağıtımın deposundan ihtiyacınız olan programları bulup gerçek zamanlı kernel ile birleştirdiğinizde işiniz bitiyor. önemli olan kullanacağınız programları bulup biraz da masaüstlerine alışmak.
az önce distrowatch'dan sizin için araştırdım, müzisyenler için özel yapılmış linux dağıtımlarının listesi şurada
http://distrowatch.com/search.php?category=Multimedia

çok teşekkür ederim.bu KERNEL nedir ve WİNDOWS 7 + LİNUX nasıl yapıcam esas problem budur :blush: Ve linuxlar hem ingilizce bunların hiç türkçesi yokmu? :helpsmilie::blushing:

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Kernel çekirdektir. Linux'lar İngilizce değil çoğunun Türkçesi var. Bugün çıkmış bir dağıtım olan Mandriva %100 Türkçe'dir. Kullanımı da gayet kolaydır.

Yalnız Realmanager'in dediği gibi bu o kadar da önemli değil. Herhangi bir tane kullanbilirsiniz.

Şu var ki başlarda yardıma ihtiyacınız olacağı için, anlayanı, bileni çok olan dağıtımlardan biriyle başlayın derim.

Ubuntu, Mandriva, Opensuse olabilir.

tycon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kernel çekirdektir. Linux'lar İngilizce değil çoğunun Türkçesi var. Bugün çıkmış bir dağıtım olan Mandriva %100 Türkçe'dir. Kullanımı da gayet kolaydır.

Yalnız Realmanager'in dediği gibi bu o kadar da önemli değil. Herhangi bir tane kullanbilirsiniz.

Şu var ki başlarda yardıma ihtiyacınız olacağı için, anlayanı, bileni çok olan dağıtımlardan biriyle başlayın derim.

Ubuntu, Mandriva, Opensuse olabilir.

saoll Linuxa iyice aklım yattı bugün içinden birini indirim

http://distrowatch.com/search.php?category=Multimedia bu linktekilerden sence hangisi? :yes:

kurulumda HDD'deki dosyaların silinir mi?

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
şu hard disk meselesini önce belirleyelim.
hard diskiniz c ve d ve diğer bölümler
bunların boyutu, hard diskin toplam boyutu hakkında bilgi verin.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Haklarında hiçbir fikrim yok. Ama ben olsam Ubuntustudio ile başlardım. Mesele yardım alabilmek. Ubuntu hakkında burada da çok rahat yardım alabilirsin. Forumları da var.

Kurulumda bölümlemeye gelince elle bölümleme seçmelisin. Orada bölümlerini grafik olarak göreceksin.

tycon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şu hard disk meselesini önce belirleyelim.
hard diskiniz c ve d ve diğer bölümler
bunların boyutu, hard diskin toplam boyutu hakkında bilgi verin.

Yerel Disk C= 100GB
Yerel Disk D= 200GB

HDD 320GB'lık ama 300GB gözüküyor...

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
o zaten öyle gözükür.
onun nedeni hard disk üreticileri 1000'lik rakamlar üzerinden hesaplar
mesela 1000kilobyte=1megabyte
ancak programcılar 1024 rakamı üzerinden hesaplar çünkü 2'nin üssü olmalıdır.
1024kilobyte=1megabyte
tabi ki programcıların hesabı en doğru olanı. ancak hard disk üreticileri biraz da göz boyama amaçlı böyle yapıyor.
harici bir hard diskiniz veya flash belleğiniz var mı? varsa boyutları ne kadar?

tycon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
:mrgreen:
o zaten öyle gözükür.
onun nedeni hard disk üreticileri 1000'lik rakamlar üzerinden hesaplar
mesela 1000kilobyte=1megabyte
ancak programcılar 1024 rakamı üzerinden hesaplar çünkü 2'nin üssü olmalıdır.
1024kilobyte=1megabyte
tabi ki programcıların hesabı en doğru olanı. ancak hard disk üreticileri biraz da göz boyama amaçlı böyle yapıyor.
harici bir hard diskiniz veya flash belleğiniz var mı? varsa boyutları ne kadar?

USB var 4GB harici yoq

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
belgeleriniz ve ileride size lazım olacak herşeyi bir klasöre toplayın ve klasör kaç gb tuttu bana söyleyin.
bu arada şu an hangi işletim sistemi yüklü?
windows'a da format atıp baştan yüklemeyi düşüyor musunuz?

tycon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
belgeleriniz ve ileride size lazım olacak herşeyi bir klasöre toplayın ve klasör kaç gb tuttu bana söyleyin.
bu arada şu an hangi işletim sistemi yüklü?
windows'a da format atıp baştan yüklemeyi düşüyor musunuz?

sana söylediğim 300GB HDD'nin 200GB lazımdır belki daha fazla WİNDOWS 7 ULTİMATE yüklü ve format atarsam iyi olur çünkü hata veriyor artık açılırken.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
kesin ifadelerle tam rakam olarak konuşmak her zaman iyi.
çünkü evdeki hesap çoğu zaman çarşıya uymaz, siz de göreceksiniz.
şimdi bir klasör oluşturun içerisine size lazım olacak belgelerin tamamını taşıyın ve ne kadar tuttu kesin bir rakam vererek söyleyin.

tycon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tmm oluşturdum ve 175GB çıktı pek fark yok....dedim kusura bakma biryeri unutmuşum 250GB....

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
evet o zaman harici hard disk almaktan başka çareniz yok.
linux ile alakası yok.
windows'u yeniden kurmak için de durum aynı.
250gb çok büyük bir rakam gerçekten.
içindekilerin hepsine tam olarak gerek duyduğunuza emin misiniz
çünkü 200gb altına inebilirse o zaman gerek kalmaz.

tycon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet o zaman harici hard disk almaktan başka çareniz yok.
linux ile alakası yok.
windows'u yeniden kurmak için de durum aynı.
250gb çok büyük bir rakam gerçekten.
200gb altına inebilirse o zaman gerek kalmaz.

tmm alıp yedekledikten sonra UBUNTU STUDİO kurduk diyelim her Linux'un içinde kendi ayrı yazılımı oluyormuş ve bu kurucağımda da var ben gördüm.İnternetten farklı yeni bir program indirdim kurabilirim dimi....

---------- saat 20:48 eklendi ---------- önceki mesaj saat 20:39 eklenmişti ----------

Arkadaşlar Hepinizin Kandili Mübarek Olsun.Ben çıkıyorum artık yarın bu konu üzerinde devam ederiz A.E.O. Hayırlı Akşamlar

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
şimdi windows ile linux'ü birlikte kurmak istiyorsanız öncelikle windows'u sonra linux'u kurmalısınız.
çünkü windows bencildir, kendinden başka kimseyi görmez. windowsu sonra kurarsanız önceki kurduğunuz linux dağıtımını yok olarak görür.
ancak linux hoşgörülüdür. başkalarını da düşünür. linux'u sonra kurarsanız windows'unuzu görür ve buna göre sisteminizi ayarlar.

program ve paket konusunda endişeniz olmasın.
her dağıtımın kendi paket yöneticisi vardır, bu paket yöneticileri yardımıyla programları birkaç tıkla yükleyebilirsiniz.
yani internetten linux için program aramanıza ve indirmenize gerek yok.
paket yöneticisine yazın mesela chromium(google chrome'un linux sürümü) yükle diyin yüklesin sil diyin silsin.
ancak her linux dağıtımının paket yönetici programı farklıdır ve alışmak zaman alabilir.
ayrıca programı bir kez yükledikten sonra yeni sürümü çıktığı zaman yeniden yüklemenize gerek yoktur.
çünkü linux güncelleme yaparken içerisindeki bütün programları ve paketleri de günceller

internetten yüklediğiniz programları linux içerisinde kurmak zor bir konudur özellikle yeni kullanıcılar için.
o yüzden şu an tavsiye etmiyorum zaten paket yöneticisinde aradığınız her programı bulursunuz
25.000 üzeri paketten bahsediyorum.

murat250

Doçent
Reaksiyon puanı
7
şimdi windows ile linux'ü birlikte kurmak istiyorsanız öncelikle windows'u sonra linux'u kurmalısınız.
çünkü windows bencildir, kendinden başka kimseyi görmez. windowsu sonra kurarsanız önceki kurduğunuz linux dağıtımını yok olarak görür.
ancak linux hoşgörülüdür. başkalarını da düşünür. linux'u sonra kurarsanız windows'unuzu görür ve buna göre sisteminizi ayarlar.

program ve paket konusunda endişeniz olmasın.
her dağıtımın kendi paket yöneticisi vardır, bu paket yöneticileri yardımıyla programları birkaç tıkla yükleyebilirsiniz.
yani internetten linux için program aramanıza ve indirmenize gerek yok.
paket yöneticisine yazın mesela chromium(google chrome'un linux sürümü) yükle diyin yüklesin sil diyin silsin.
ancak her linux dağıtımının paket yönetici programı farklıdır ve alışmak zaman alabilir.
ayrıca programı bir kez yükledikten sonra yeni sürümü çıktığı zaman yeniden yüklemenize gerek yoktur.
çünkü linux güncelleme yaparken içerisindeki bütün programları ve paketleri de günceller

internetten yüklediğiniz programları linux içerisinde kurmak zor bir konudur özellikle yeni kullanıcılar için.
o yüzden şu an tavsiye etmiyorum zaten paket yöneticisinde aradığınız her programı bulursunuz
25.000 üzeri paketten bahsediyorum.

Anlatımınız için teşekkür ederim. Ben de yeni Ubuntu kurdum. Başlangıç ekranında son güncellemede 2 tane daha ubuntu varmış gibi görüyorum. Numaralarından Linux sürümünün yükseldiği anlaşılıyor. Eski olanı istemiyorum ve asıl istediğim Ubuntu'yu Windows başlangıç ekranın da görmek, saki Wubi ile kurulmuş gibi. 1. Windows 7, 2. Ubuntu olarak.