Windows 7 Kaç GB Kokluyor?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Hiçbir işi olmasa da yalnızca kurulmuş olması gereken bir Windows gerekiyor bana, İnternet'te biraz kurcaladım Windows 7 Lite diye bir şey buldum, şimdi dostlar kaç GB yer bu? Sistemin disk alanı nasıl olsa bir şey yapmayız diye 45 GB vermiştim, bunun 35'i boşta. Yani VirtualBox ile olsa olsa 20 GB falan ayırabilirim demek olur bu, Windows'a 5GB falan versem olur mu? 10GB ver garanti olsun diyen olursa bir sıkım diş macunu ikram ederim, mesele yalnızca efi sistem ile çalışıyor olması; iş görmesi değil.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Benim Windows 7 Home Premium boşta 700 MB kadar RAM kullanıyor.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Sıkıştırılmış versiyonu bile 4 Gb. 5 Gb yetmez sanıyorum.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Windows 7 Lite diye Windows sürüm hiç duymadım, muhtemelen korsandır.

POSReady 7 WES7 gibi özel amaçlı Windows 7 sistemleri var ama diskte ne kadar yer kaplar bilmiyorum.
Windows 7 Lite sürüm muhtemelen Windows 7 Starter Ed'in bir özel oluşturulmuş halidir. Ne derece güvenlidir ve güvenlik sizin için önemli midir, bilmiyorum.
Eğer orjinal olsun istersen en düşük sistem özelliklerine sahip Windows 7 Starter edition var. İnternette bunun İngilizcesi yer alıyor, araştırmadım ama bunun orijinal msdn Türkçe'si de muhtemelen bulunabilirdir.
İngilizce dil destekli olan şu:
en_windows_7_starter_with_sp1_x86_dvd_u_678562.iso (2.38 GB)

Çok önceden Windows 7 Starter kullanmıştım, 10 GB'den biraz fazla yer kaplıyordu, ki zaten (eğer ki) indirip kuracağın iso'lar da bundan fazla olamaz. Güncelleme yaparsan tabi iş değişir.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
@kilicbaligi Derdimi şöyle anlatayım, linux için dual boot rehberi hazırlayacağım ve bunun için konu mankeni olacak bir windows'a ihtiyacım var. Yani Windows'u sanal makineye kuracağım ve sonra nasıl dual boot yapılacağını linux kurulumunda anlatacağım. Yani Linux'un Windows'un aynj sabit diskte durduğunu anlaması en büyük derdim. Sonra da sileceğim işte, yani isterse bütün dosyaları Rus hackerlara emanet etsin önemli değil.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
@kilicbaligi Derdimi şöyle anlatayım, linux için dual boot rehberi hazırlayacağım ve bunun için konu mankeni olacak bir windows'a ihtiyacım var. Yani Windows'u sanal makineye kuracağım ve sonra nasıl dual boot yapılacağını linux kurulumunda anlatacağım. Yani Linux'un Windows'un aynj sabit diskte durduğunu anlaması en büyük derdim. Sonra da sileceğim işte, yani konu mankeni lazım bize. :)
Hocam çok aşırı sıkıntıysa RAID deneyin. RAID çok bilmem ama işe yarar belki.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
@kilicbaligi Derdimi şöyle anlatayım, linux için dual boot rehberi hazırlayacağım ve bunun için konu mankeni olacak bir windows'a ihtiyacım var. Yani Windows'u sanal makineye kuracağım ve sonra nasıl dual boot yapılacağını linux kurulumunda anlatacağım. Yani Linux'un Windows'un aynj sabit diskte durduğunu anlaması en büyük derdim. Sonra da sileceğim işte, yani isterse bütün dosyaları Rus hackerlara emanet etsin önemli değil.
Hımm peki,
indireceğin iso da sorun yoksa, halledersin; tabi sorunlu iso ise tekrar uğraşmak durumundasın, kolay gelsin. ;)