Windows 10 vs Windows 7 ( x64 )

denizari

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Geri bildiriminiz için teşekkürler. Bende Windows 7 Home Premium kurdum meğersem UEFI destekli olmadığı için ( Sistemim UEFI Destekli ) sistemden tam performans alamadım. Elimdeki ISO güncel sanıyordum ama değilmiş. Bir ton güncelleme indirip kurdu sistem kendine geldi ama hala UEFI destekli olmadığı için yine performans alamadım 1-2 gün kullandım ardından uzun araştırmalarım sonucunda Windows 10 1607 Home kurdum şuan bunu kullanıyorum. Stabil ve gayet hızlı bir işletim sistemi. Araştırdığım kadarı ile en stabil Windows 10 sürümü buymuş. Ufak bir bilgi daha buldum. Windows 10 1607 kurup hemen Windows Update ile güncelleme yaparsan buda çöp oluyormuş yani performansı düşüyormuş bende ellemedim hemen Update hizmetini vs kapattım. Yine bir bilgiye göre IS derlemesi 14393.0 numaralı olan Windows 10 1607 stabil olan sürümü. Eğer olur da bu cevabımdan sonra sizde denemek istersiniz diye yazıyorum. Siz de denemek için Windows 10 1607 indirirseniz eğer mutlaka yukarı da yazdığım IS derlemesi olduğunu kontrol edin ve sakın Windows Update yapmayın. Ben şuan stabil bir şekilde kullanıyorum. Şu da var ki 1607 sürümünden sonra ki çıkan bütün Windows 10 sürümlerinin hepsin de ( 1703.1709.1803.1809 vs ) Latency değeri çok yüksek bu da sistemin biraz daha yavaş çalışacağını gösterir. Sadece 1607 sürümün de Latency değeri düşük. Bu da genel performans olarak ve oyun performansı olarak bir tık daha iyi demektir. Umarım bende yardımcı olabilmişimdir sizin için.
Teşekkürler. Ben şimdilik Windows 8.1'de kalmaya karar verdim. Oldukça stabil ve hızlı. Ayrıca dediğim gibi Windows 7'ye göre daha modern bir arayüze sahip.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Teşekkürler. Ben şimdilik Windows 8.1'de kalmaya karar verdim. Oldukça stabil ve hızlı. Ayrıca dediğim gibi Windows 7'ye göre daha modern bir arayüze sahip.

Bende 2 gün Windows 8.1 Embedded İndustry Pro'ya geçiş yaptım bu daha iyi ayrıca Windows 10'daki LTSC sürümü neyse Windows 8.1'n de LTSC sürümü Embedded İndustry Pro'dur. Denemenizi öneririm.

denizari

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bende 2 gün Windows 8.1 Embedded İndustry Pro'ya geçiş yaptım bu daha iyi ayrıca Windows 10'daki LTSC sürümü neyse Windows 8.1'n de LTSC sürümü Embedded İndustry Pro'dur. Denemenizi öneririm.
Teşekkürler, biraz araştırdım ve aklıma yattı, hatta şu an indirmeye de başladım. Fakat etkinleştirme anahtarını nereden buldunuz?

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Teşekkürler, biraz araştırdım ve aklıma yattı, hatta şu an indirmeye de başladım. Fakat etkinleştirme anahtarını nereden buldunuz?

Bir arkadaşımdan almıştım ben onu kullandım. Sizde bu sistemi kurduğunuz zaman bana özel mesaj atın size de kod gönderirim.

egee358

Asistan
Reaksiyon puanı
118
Benim Sony vpceh1j1e diye bir laptopum var eski oyunları falan oynuyorum YouTubea falan giriyorum Windows 10 un en güncel sürümü yüklü ve galiba replik Windows bu ben de win 8.1 veya win 7 ye geçmek istiyorum ama win 7 min desteği bitti Bayaa kararsız kaldım çünkü driver lar sıkıntı yaratır mı diye düşünüyorum pcnin özellikleri şöyle : Pentium b940 2.00 GHz 2 çekirdek 2 thread intel HD graphics 4gb Ram 300 GB 5400rpm hdd

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,821
Benim Sony vpceh1j1e diye bir laptopum var eski oyunları falan oynuyorum YouTubea falan giriyorum Windows 10 un en güncel sürümü yüklü ve galiba replik Windows bu ben de win 8.1 veya win 7 ye geçmek istiyorum ama win 7 min desteği bitti Bayaa kararsız kaldım çünkü driver lar sıkıntı yaratır mı diye düşünüyorum pcnin özellikleri şöyle : Pentium b940 2.00 GHz 2 çekirdek 2 thread intel HD graphics 4gb Ram 300 GB 5400rpm hdd

O sisteme Windows 7 Home Premium kurun destek bitsin bir sorun değil bu zaten. Takıntılı biri iseniz destek konusunu kafama takarım derseniz Windows 8.1 Embedded İndustry Pro kurun.

egee358

Asistan
Reaksiyon puanı
118
Teşekkürler bu sürüm şirketler için falan mı industry falan yazıyor bilmiyorum ben de

egee358

Asistan
Reaksiyon puanı
118
Ben Windows 7 home premium kurcam yardım için teşekkürler şimdi fotoğrafları falan yedeklemekle uğraşıyorum formatta bir şey olur da silinirse diye sağlama alıyorum

bilgilihoca

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows 10 hem görsel hemde işlevsellik anlamında çok güzel ve kullanışlı bir işletim sistemi. Ancak günümüzde artık software'e baya baya yüklenildiği için geride kalmış sistemlere fazla yük bindiriyor. arka planda çalışan hizmetler, veri alışverişleri otomatik geri bildirimler derken pc boşta olsa bile olması gerektiğinden fazla çalışıyor. yeni sistemlerde bunu anlamazsın ama geride kalmış sistemler için yorucu olabiliyor. Gelelim windows 7 ye. 10 da olduğu kadar arkaplan işlemleri yok daha stabil ve sakin bir kullanım söz konusu. Ancak günümüze yetişememe gibi bir durum yavaştan başlamış durumda. Keza 2020 de kesilecek olan destekle birlikte rafa kaldırmak gerekli olabilir. Haa dersen ki ben keyfe keder 7 kullanıcam kişisel dosyalarımı tutmayıp performansı artıracak hale getirip oyun, yazılım, ıvır zıvır işleri yapıcam uyumluluk sorunu olmadığı sürece neden 7 kullanılmasın? :)

ben de şuanda windows 10 home kullanıyorum. ses driverleri güncel olduğu halde ses yok hatası veriyor bende vıa die bir uygulama kurdum sayesinde ses sorunum düzeldi. bilgisayara modemi bağladıktan sonra kaplumbağadan daha yavaş hale geldi. donanımım baya düşük ama normalde eski anakartımda aynı donanımla windows 10 da zula oynayabiliyordum. bu sistemde windows 10 homede oynatmıyor. ya her yazılımı güncel olan bi bilgisayar power tuşuna basıldıktan 5 sn sonra çalışmaya başlayıp 15.saniyede monitöre görüntü gelip windows logosunda 15 dakika bekledikten sonra şifre yazıp 10 dakikada kullanıcı ekranında bekletirmi. bilgisayarın masaüstüne gelmesi toplam 25 dakika... pc bide kullanmadığım zaman yüzde yüz cpu kullanıyor. bütün pencereleri kapatıyorum sadece görev yöneticisi açık kalıyor. hdd yüzde 0 ram için yüzde 10 cpu için yüzde 100 yazıyor.
ve her bilgisayarı kapatıp açışımda 350-500 mb "WİNDOWS(C) diskimde yer azalıyor 80 gb hdd sadece chrome twitter spotify steam ve internet cafe similatör oyunları yüklü olduğu halde 10 gbye yakın yer kaplaması gerekirken 60 gb yer kaplıyor + 20 gbde windows etti 80 gb hardisk dolu....