Windows 10 Hakkında Sorularım

G4Fatih

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar.

Bugün yeni bir bilgisayar aldım.İçinde Windows 8.1 Single Language yüklü ve Windows 10'a yükseltme hakkında sizden bazı bilgiler istiyorum.

Sorularım ;

1)Windows 10 Pro'ya ücretsiz olarak yükseltebilir miyim ? (Eğer yükseltebilirsem daha sonra bunun bana bir maliyeti olur mu ?)

2)Orjinal Windows kullanıp kullanmadığımı nereden anlayabilirim ? Eğer orjinal kullanıyorsam Windows 10'a yükseltirsem lisansım geçersiz sayılır mı ?

3)Windows 10'u rezerve etme olayı nedir ?

4)Yeni gelen lisanslı Windows 8.1 kullanan bilgisayarımı Windows 10'a yükseltirsem daha sonra bir ücret öder miyim ?

5)Windows 10 Education veya Enterprise'a nasıl geçebilirim. Bu sürümlerin fiyatları belli mi ? Belli ise geçmek için ne kadar bir ücret ödemem gerek ?

Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Teşekkürler :D

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,924
Yükseltme işlemi ücretsizdir dosyalarınıza zarar gelmez ancak windowsun bazı sürümleri ücretli olabilir.
Orjinal veya sahte lisans kullanılan sistemlerde yükseltme yapabilir ancak yükseltmeyi beğenmeyerek geri alma işlemi yaparsanız eski sisteminize dönersiniz ama otomatik olarak lisans taraması yapılır ve sahteyse bu size belirtilir.
Rezerve işlemi mail yoluyla yapılır ilk olara mail adresinizi yazarsınız ve listeye alınırsınız.Yani yükseltme işlemi için rezervasyon gibi.Daha sonra hazır hale gelince bu size bildirilir zaten.

G4Fatih

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Zaten Windows 10'u Microsoft'un sitesinden indirebiliyoruz bir daha rezerve etmeye ne gerek var ben onu anlamadım ?

wMwMw

Profesör
Reaksiyon puanı
96
Rezerve etmene gerek yok ilk önce yükseltme yaparak yükle sonra sıfırdan temiz kurulum yaparsın

G4Fatih

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sıfırdan temiz kurulum derken kastın nedir ? Normal indirerek yapınca temiz kurulum olmuyor mu ?

Temiz kurulum ile normal sitesinden indirmek arasında fark nedir ?

Yardımcı olmaya çalıştığın için teşekkür ederim :D

wMwMw

Profesör
Reaksiyon puanı
96
Hocam win10'a yükselterek geçmeden lisans aktif olmuyor o yüzden dedim ama o şekilde de kullanabilirsiniz size kalmış.

G4Fatih

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sanırım ben biraz kalın kafalıyım anlamadım

Burk.Clik

Profesör
Reaksiyon puanı
40
1,2,4)Neredeyse bütün cevaplar var
https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-10-faq
3)http://www.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-10-upgrade
Biraz araştırın lütfen.

5) Microsoft store da home ve pro satışta. http://www.microsoftstore.com/store/msusa/en_US/cat/Windows/categoryID.70036700
Diğer sürümler hakkında bilgi almak istiyorsan biraz kapsamlı bir araştırma ile sonuç alabilirsin.

Temiz kurulum Hdd yi tamamen temizleyip sıfırdan windows kurma olayı. Yükseltmede bütün dosyaların korunur C de windows.old adında bir klasör oluşur. Daha iyi performans almak için temiz kurulum yapmak daha mantıklı bir seçenek. Eğer temiz kurulum yapacaksanız windows lisans anahtarınızı bir yere not almanızda fayda var. Temiz kurulumda lisansı sizin girmeniz gerecek ama yükseltmede buna gerek yok.

G4Fatih

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anladım galiba bu sefer teşekkür ederim :D

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bu gönderdiğiniz linke göre benim bilgisayarım Windows 10 Home'a geçiş yapacak fakat ben ona geçiş yapmasını istemiyorum.Bu durumda Windows 10 Pro'ya geçmek için hiç Windows'um yokmuş gibi 200 dolar mı vermem gerekecek ?

DarkBB

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Anladım galiba bu sefer teşekkür ederim :D

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bu gönderdiğiniz linke göre benim bilgisayarım Windows 10 Home'a geçiş yapacak fakat ben ona geçiş yapmasını istemiyorum.Bu durumda Windows 10 Pro'ya geçmek için hiç Windows'um yokmuş gibi 200 dolar mı vermem gerekecek ?

Hayır, 99.99$ karşılığında Home'dan Pro'ya geçiş yapabilirsiniz.

G4Fatih

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aradaki farkı ödemem gerek yani sadece. Çokmuş be.Teşekkür ederim :D