Win10 Linux Mint'i kıskanıyor mu?

janissery

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Herkese iyi forumlar arkadaşlar. Ufak bir problemim var. Olay Şöyle;
Kasamda 2 adet 500gb seagate 7200 rpm hdd takılı. Yeni olanda Win10 eski olanda Linux Mint Cinnamon kurulu.
Win10 ilk açılış diski yanı master. Ancak iki hdd aynı anda aktif iken Win10 anormal bir kasma donma yapıyor bazen işlemci kullanımı %100'e fırlıyor.
Linux diskinin elektrik bağlantısını çıkarıp sadece Win10'u açtığımda bir kaç açılış sonra sorun düzeliyor. Kasmalar kayboluyor. Ancak aynı sorun Linux'ta olmuyor.
Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Acaba bir önbellek kaybı mı yaşıyorum?

İşlemci: AMD Athlon II X3 3.20 GHz
RAM: Kigston 1300 MHz 6 GB
ANA KART: ASUS M5A78L-M LX V2

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,438
Herkese iyi forumlar arkadaşlar. Ufak bir problemim var. Olay Şöyle;
Kasamda 2 adet 500gb seagate 7200 rpm hdd takılı. Yeni olanda Win10 eski olanda Linux Mint Cinnamon kurulu.
Win10 ilk açılış diski yanı master. Ancak iki hdd aynı anda aktif iken Win10 anormal bir kasma donma yapıyor bazen işlemci kullanımı %100'e fırlıyor.
Linux diskinin elektrik bağlantısını çıkarıp sadece Win10'u açtığımda bir kaç açılış sonra sorun düzeliyor. Kasmalar kayboluyor. Ancak aynı sorun Linux'ta olmuyor.
Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Acaba bir önbellek kaybı mı yaşıyorum?

İşlemci: AMD Athlon II X3 3.20 GHz
ANA KART: ASUS M5A78L-M LX V2
Windows 10'nun sistem gereksinimleri yüzünden böyle.
Daha güçlü sistem ve 7200RPM hızında HDD'ye sahip olmanız gerekiyor ki sorun yaşamayın.
Linux dağıtımınlarında böyle bir durum söz konusu değil. Her bilgisayarda gayet stabil çalışabilecek ve sistemi yormayacak bir işletim sistemi olduğu için sorun yaşamazsınız.

Son düzenleme:

janissery

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Cevabınız için teşekkür ederim Death Mark sizinde söylediklerinize bakarak tahmin ettiğim gibi bir olay var galiba işlemci önbelleğini win10 daha fazla sömürüyor, linuxa geçince birde üzerine o veri yazıyor. Tekrar win10'a dönünce aynı işlem döngüye giriyor ve bu sorunlar yaşanıyor galiba.

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,438
Cevabınız için teşekkür ederim Death Mark sizinde söylediklerinize bakarak tahmin ettiğim gibi bir olay var galiba işlemci önbelleğini win10 daha fazla sömürüyor, linuxa geçince birde üzerine o veri yazıyor. Tekrar win10'a dönünce aynı işlem döngüye giriyor ve bu sorunlar yaşanıyor galiba.
Windows 10 yerine Windows 7 64 bit kullanılabilir. :)

janissery

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Windows 10 yerine Windows 7 64 bit kullanılabilir. :)
Ciddi ciddi düşünmüyor değilim aslında win7yi ama şimdi şöyle bir durum var;

Şuan Linux diskinin bağlantısını tamamen kesmiş durumdayım ancak win10 ram kullanımı %90-100 civarında. Bir şişme var. "Prefect Parameter" ayarını da kapatmak istemiyorum. Ayrıca kapatınca aynı performans kaybını uygulamaları açarken yaşayacağım bence çok önemli değil bu ayar.
1)Şuan ki RAM'deki şişkinliği nasıl eski haline döndürebilirim? (Boşta %30-40 civarı kullanıyordu)
2)Mint'ten tamamen vazgeçmek istemiyorum. Mint'i win10 ile aynı diske kursam bu sorun yine olur mu? (VirtualBox kullanmak istemiyorum sistemimin gücünden dolayı)

*Ekran görüntüleride bu şekilde;
ram.JPG
ram2.JPG

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Ciddi ciddi düşünmüyor değilim aslında win7yi ama şimdi şöyle bir durum var;

Şuan Linux diskinin bağlantısını tamamen kesmiş durumdayım ancak win10 ram kullanımı %90-100 civarında. Bir şişme var. "Prefect Parameter" ayarını da kapatmak istemiyorum. Ayrıca kapatınca aynı performans kaybını uygulamaları açarken yaşayacağım bence çok önemli değil bu ayar.
1)Şuan ki RAM'deki şişkinliği nasıl eski haline döndürebilirim? (Boşta %30-40 civarı kullanıyordu)
2)Mint'ten tamamen vazgeçmek istemiyorum. Mint'i win10 ile aynı diske kursam bu sorun yine olur mu? (VirtualBox kullanmak istemiyorum sistemimin gücünden dolayı)

*Ekran görüntüleride bu şekilde;
Ekli dosyayı görüntüle 44780Ekli dosyayı görüntüle 44781
RAM'iniz 6GB mı, yoksa 1,7GB mı? Donanıma ayrılmış bellek 4,3GB olarak görünüyor. Yani RAM'inizin büyük bir kısmı şu anda kullanılmıyor gibi gözüküyor.

janissery

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
RAM'iniz 6GB mı, yoksa 1,7GB mı? Donanıma ayrılmış bellek 4,3GB olarak görünüyor. Yani RAM'inizin büyük bir kısmı şu anda kullanılmıyor gibi gözüküyor.
Çok haklısınız bende şimdi farkettim buyrun ekran alıntısı...
sadsadasd.JPG

Ben slotlarımı bir kontrol edeyim...

---- Mesajlar birleştirildi ----

Sorun düzeldi. RAM'lerin yerini değiştirince tekrar 6GB kullanmaya başladı. Ancak HDD'de olduğu gibi RAM slotlarında da "master" - "slave" olayı var. Neden böyle oldu?

Ekli dosyayı görüntüle 44784Ekli dosyayı görüntüle 44785

Son düzenleme: