Wiki İle Arayın!

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Yahoo veya Google'ın tahtını sarsar mı, uykularını kaçırır mı veya rakibi olur mu bilinmez ama Wikipedia kendi arama sistemini oluşturmak için çalışıyor.

Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales, 7 ocak itibariyle Wikia Search adında açık kaynaklı bir arama motoru projesi başlatılacağını açıkladı. Wales, bu proje ile Google gibi devlerle rekabet edebilecek bir arama motoru oluşturacağına inanıyor.

Wikia Search bir arama motoru için gereken arama algoritması, veri toplama gibi temel teknolojileri bir araya topluyor. Projede aynı Wikipedia'daki topluluk modelinde olduğu gibi katılımcılar arama sonuçları ve sıralama değerlerinin oluşmasında yardımcı olacaklar. Ayrıca Yahoo ve Google arama motorlarından farklı olarak yeni motorda kullanıcılar arama sonuçlarının nasıl elde edildiğini görebilecekler. Böylelikle, bu proje şeffaflık bakımından rakiplerinden bir adım önde olacak.
wiki_genis.jpg
Açık kaynak kodlu arama motorunun ilk başta önde gelen arama motorlarına rakip olması beklenmiyor. Ancak aynı Wikipedia oluşum sürecinde olduğu gibi katılımcılar katkı sundukça uzun vadede fark yaratabileceğe benziyor. Bakalım sektörün devleri olan Yahoo ve Google bu proje karşısında nasıl bir tavır sergileyecekler.

Bilgi için: Wikipedia - Wikia
Yazan: Mustafa Baltacı
SDN - http://shiftdelete.net

tertunc

Emektar
Emektar
Reaksiyon puanı
21
Powered bY GOOgle yazıo

RuNaL

Dekan
Reaksiyon puanı
71
olabilir wiki sonucta buralara bagışlarla geldi, kullanıcılarından yardım isteyeceğine göre olabilir tabi dediğiniz gibi uzun vade de tabiki

Jerusalem

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Ben Wiki 'nin devamlı müşterisiyim. Arama motoru falan söz konusu olursa, kullanırım.

emelden

Dekan
Reaksiyon puanı
8
Wikipedia'dan bir çok konuda yardım almışlığım vardır. Görülen o ki arama motoru için de iddialı konuşmuşlar. Bakalım neler olcak?

Luka

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Büyükler arasında yerini alır ve Google'ın son zamanlarda çıkartan saçma sapan sonuçlarından dolayı zamanla tahtını sarsabilir...

amesfa

Emektar
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Wikipedia bu konudada başarılıolur bence.

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Türkler tarafından kullanımı İçin Türkçe Dil Desteği Şart. GoogLe'u Google yapan buydu. Yani Her Ülkeye Hitap etmesi.

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Güzelmiş, benim blog sitesini bile buldu helal olsun. Zamanla gelişir, google birden mi büyüdü sanki. Başlangıç için fena değil.

lb.bingol

Profesör
Reaksiyon puanı
9
PcMaSTeR dedi ki:
Türkler tarafından kullanımı İçin Türkçe Dil Desteği Şart. GoogLe'u Google yapan buydu. Yani Her Ülkeye Hitap etmesi.
Ve Yahoo'nun arama motoru olarak sürünmesinin sebebi de bu.