Whea Uncorrectable Error Mavi Ekran Hatası

jojobojo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhaba,

açık konuşacağım oyunlar için herhangi bir crack kullanıyorsanız bu durumlar normal. Metin2 zaten çok öncelerinden beri yüklenmesiyle ilgili sıkıntısıyla meşhurdu. Metin2 oyununu kaldırıp bilgisayarınızı test edin. Veya Metin2 ile beraber yüklenen güvenlik programları var, sıkıntı oradan başlıyor olabilir. (Eğer yanlış hatırlamıyorsam.)

Saygılarımla
Hocam bide şöyle bişey oldu Metin2 nin orijinalini oynarken hatayı çok sık almıyordum. Bazen 4-5saatte bir alıyordum. Şimdi Pvp server indirdim. Pvp serverda girer girmez mavi ekran alıyorum
--- Gönderi Güncellendi ---
Whea Uncorrectable Error hatasına ilişkin çözümler :

Bilgisayarınızda virüs olmadığına eminseniz, aşağıda yazılı işlemlerden önce bilgisayarınıza yüklü herhangi bir virüs programı varsa mutlaka kaldırın. Ve Sürücü güncelleme işlemlerinizi lütfen aracı bir programla değil, kendiniz yapınız. Aksi halde virüs taramasından sonra virüs programlarını kaldırın.

1-) Bilgisayarınızı mutlaka en son güncellemelerin yüklenmesini sağlayın. Windows Update'i açın ve yüklemeleri alın. Mavi ekrana krşı testinizi ardından yapmayı unutmayın. Zira buradaki Microsoft adresinde bu hataya karşı sadece Windows Updates'i göstermektedir.

2-) Bilgisayarınızı baştan açıp kapatın ve BIOS'a giriş yapınız. Bilgisayarınız açıldığında "Del" tuşuyla veya F12 veya bazı modellerde ise F2 tuşuyla giriş yapılır. Ardından ayarları varsayılana getirmemiz gerekiyor. Bilgisayarınızı yeni kurduğunuz için muhtemel varsayılan ayardadır ama yine de lütfen deneyiniz. Aşağıdaki meni veya seçeneklerin hangisi var ise onu uygulayıp kaydedip çıkış yaparak bilgisayarınızın baştan açılmasını sağlayın ve mavi ekran hatasına karşı kontrol edin.

Load Default,
Load Fail-Safe Defaults,
Load BIOS Defaults,
Load Default Settings,
Load Setup Default,
Get Default Values

3-) Bilgisayarınızın aşaüıdaki komut vasıtasıyl programsal olarak kontrol edilmesi ve hataların otomatik olarak sistem tarafından düzeltilmesinin sağlanmaya çalışılması.

chkdsk c: /f /x /r

/f: Diskteki hataları düzeltilmesini sağlar. Diskin kilitlenmesi gerekmektedir. Chkdsk sürücüyü kilitleyemez ise, bilgisayarı yeniden başlattığınızda sürücüyü denetlemek isteyip istemediğinizi soran bir ileti görüntüler.
/r: Diskteki bozuk bölümleri bularak, okunabilir olanlara kurtarmaya çalışır. Diskin Kilitlenmesi gerekmektedir.
/x : f/ komutuyla aynı işlemi yaparak, gerekirse birimi ilk önce çözmeyi zorlar.

4-) Memory/Hafıza ile ilgili denetimlerin ve düzeltme işlemlerinin yapılması. Sol alt taraftaki windows logosunun yanındaki arama menüsünü açarak "Windows Memory Diagnostic" kelimelerini aratın ve bulduğunuzda tıklayarak açın. Gelen ufak ekrandaki ilk seçenek size bilgisayarınızı yeniden başlatıp denetimlerin yapılacağını bildiriyor. Onaylayarak denetlemeyi başlatın. Ardından mavi ekran hatasına karşı bilgisayarınızı test etmeyi unutmayınız.

5-) Anakartınızın sürücüsünü bir veya iki adım önceki sürücüsünü yükleyin. Eğer sitemde uyumsuzluk yapan bir sürücü oluşursa onunda sürücüsünü eski bir sürücüye geri yükleyin. Bilgisayarınızı ardından test edin.

6-) Windows Registry için temizlik ve recovery (düzeltme) yapan güvenilir programlar ile registry'i temizleyip düzeltmesini yaptırın.

7-) Setting'den (Ayarlar'dan) >>"Update and Security" (Güncelleme ve Güvenlik) gelen ekranın sol tarafından Recovery (Düzeltme/Kurtarma) sekmesine tıklayın >> "Advanced Startup" (Gelişmiş açılış) ile sisteminizin otomatik düzeltmelerini balatın.

Yukarıdaki maddeler ile programsal olarak çözüm getirilmeye çalışmıştır.

Bilgisayar konfigurasyonunuzda ekran kartınız ile ilgili olduğunu düşündüğüm bir test de yapabilirsiniz. Aşağıdaki maddeler fiziksel olarak çözümler sunar.

A-) Muhtemelen ana kartınızda standart ekran çıkışı vardır. Ekran kartınızı çıkarın ve monitörünüzü standart ana kart ekran bağdaştırıcısına takın. Bilgisayarınızı açın ve gerekiyorsa sürücüsünü yükleyin (ana kart sürücüsü yüklü olduğundan istemeyebilir) ancak yine de "Aygıt Yöneticisinden" kontrol edin. Ardından bilgisayarınızı test edin.

B-) Bilgisayar kasanız eğer sıcak bir ortamda ise sadece denemek adına kapattıktan sonra soğuk bir ortamda tutunuz ve soğuk bir ortamda bilgisayarınızı çalıştırınız. Bu bilgisayarınızın soğutma ile ilgili bir problem çıkarabileceği de anlamını taşımaktadır. Zira adı geçen hatanın bulguları arasında belirlenemeyen bir yetersizlikten de bahsediliyor. Bu yetersizlikler arasında CPU bile geçiyor. Endişelenmeyin CPU'nuz "Intel 64" ve "Instruction Set" bilgileri sisteminize uygun.

C-) Hiçbir adımın faydalı olmaması halinde BIOS güncellemesi yapınız. Ancak bu güncelleme risklidir. Güncelleme esnasında herhangi bir kesinti, bir problem oluşması halinde bilgisayarınızın anakartı eski işlevlerini yerine getiremeyebilir. Bu güncelleme de fiziksel aygıtların konumlandırılmalarının güncellenmesi ile ilgili çözüm olabilir.

D-) BIOS'a tekrar girin ve Offset-Mode adlı bir seçeneğin varlığını kontrol edin, eğer var ve açıksa hiç bir işlem yapmadan buradan yazışalım tekrar. (Bu seçenek en son çareniz olsun, eğer adı geçen seçenek BIOS'ta varsa)

İlk söylediğim gibi, hatanın tespiti ölümcül önem taşıyor. Bu hatayı ne zaman aldığınızın bile önemi var. Yani bir oyun yüklediniz ve ardından farklı programlar da yüklendi ve hatayı o zamandan itibaren aldınız diyelim. Bu da hata yüklenen programlar ile gelmiş oluyor demektir. Eğer bu şekildeyse lütfen bilgilendirme yapın ki ona göre adım adım ilerleyelim.

Her adımdan sonra bilgsayarınızı açıp kapatmayı unutmayın ve mavi ekran hatasını test etmeyi unutmayın. Ayrıca içlerinde denedikleriniz varsa denemenize lüzum yok. Sonuçlar hakkında mutlaka bilgi verin. Bu duruma göre PageFile seçeneklerine bakacağız.

Saygılarımla
Mesajda sorun var mı, çıkmam gerekiyor ?
Kardeşim 1. Ve 2. Hariç diğerlerini bilgisayar mavi ekran verdiği için yapamadım denemiştim zaten daha önce. Emek verip ilgilendiğin için teşekkür ederim.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Aslında olması gereken temiz kurulumdan sonra bu denemeleri yapmanız. Yani işletim sistemi dışında hiçbşrşey yüklemeden bu denemeleri yapmanız gerekirdi. Çünkü şu an neden olan şeyler çok fazla olabilir.

Bir ve ikinci seçeneği mutlaka deneyin !! Birinci seçenek Microsoft'un direk önerdiği bir yoldur. Metin2'yi orjinal kullanmasanızda Microsoft bununla ilgilenmez korkmayın. Güncellemenizi mutlaka yapın. Beşinci ve A seçeneklerini mutlaka deneyin adım adım. Anakartınızın sürücüsünü mutlaka eski bir sürüm olarak yükleyin.

Yani diyelim ki;

1 - Voltaj düşük geliyor ve bilgisayarınız düşük güçten etkilenerek veya dengesiz güçten etkilenerek bu hatayı veriyor. Olma ihtimali var.
2- Metin2 oyunu bilgisayarınızı çok yoruyor ve ekran kartınız yetersizlikten dolayı sınıra dayanıyor ve bu hata meydana geliyor.
3- "İnternete girince.. ve CPU sıcaklığı" diye başlayan ilk mesajınızdan etkilenerek; bu anakart ve cpu arasında bir iletişim problemini yansıtıyor bana. Bunuda yine yukarıda yazmış olduğum:
- Bios güncellemesi, eski sürücü yükleme veya ekran kartınızı çıkarma gibi çözüm yollarında bulabilirsiniz.

Ayrıca, ekran kartı ayarlarınızı minimuma getirin. Bios default yapın. Ve bunları adım adım beraber yapalım. Sizin denedim diyorsunuz ancak bulgularınız nedir ? Yani her denemenizin bir önemi var. Yoksa sorunları çözemeyiz değerli kardeşim.

Saygılarımla

jojobojo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Kardeşim biosa girdim geçen baktığımda Load failse defaults ve load optimal defaults yoktu şuan var. Şimdi bunlara enter diyip tamam mı diyeyim

jojobojo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Hocam A seçeneğini yapamıyorum. Ekran kartını çıkarttığımda anakartın kendi ekran kartına taktığım da ekran gelmiyor bilgisayara
Yaptım hocam şimdi ne yapmam gerek.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
kontrol edin. Her işlemden sonra tes yapmanız gerekiyor mavi ekran hatasına karşı. Nerde ve nasıl o hatayı alıyorsanız o durumu yapın ve sonucu yazın lütfen.

jojobojo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
kontrol edin. Her işlemden sonra tes yapmanız gerekiyor mavi ekran hatasına karşı. Nerde ve nasıl o hatayı alıyorsanız o durumu yapın ve sonucu yazın lütfen.
Hocam yine aynı hatayı aldım

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Blue Screen View isimli programı yükleyin ve programı açın.
Daha sonra programdan mavi ekran hatasına dair ekran görüntülerini paylaşın lütfen.

jojobojo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
CMD'den chkdsk komutunu uygulamanızı öneririm. Bunun için şuradaki makaleye bakın lütfen.
Disk Hata Denetimi (chkdsk) Nedir, Nasıl Çalışır?
Hocam uyguluyorum %50 lerde mavi ekran lak diye yapışıyor ekrana :(
CMD'den chkdsk komutunu uygulamanızı öneririm. Bunun için şuradaki makaleye bakın lütfen.
Disk Hata Denetimi (chkdsk) Nedir, Nasıl Çalışır?
Şuan tekrar yaptım olursa sizi bilgilendireceğim kardeşim

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Hım. O zaman temiz kurulum şart. Windows iso dosyasını indirip USB belleğe Rufus isimli programla yazdırın ve daha sonra format atın derim.

Windows 10 x64 bit iso dosyasını şu linkten indirebilirsiniz. NOT: Link güvenilirdir, Microsoft'un sunucularından orjinal Windows iso dosyasını indirir.)
Windows 10 x64 bit (Sürüm 1709) iso dosyasını indirmek için tıkla

jojobojo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

Şuan tekrar yaptım olursa sizi bilgilendireceğim kardeşim
Çalışmadı hocam yeniden başlattım tarama yapmadı
Hım. O zaman temiz kurulum şart. Windows iso dosyasını indirip USB belleğe Rufus isimli programla yazdırın ve daha sonra format atın derim.

Windows 10 x64 bit iso dosyasını şu linkten indirebilirsiniz. NOT: Link güvenilirdir, Microsoft'un sunucularından orjinal Windows iso dosyasını indirir.)
Kardeşim ben 3 kere temiz kurulum yaptım. Bilgisayarcıda daha bu gün format attı :(
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Belliki bu hatayı çözümü kavuşturamıcam. Allah sizden razı olsun.
Bana bişey söylermisiniz?Pazartesi bilgisayarcıya gidince adama bunları yap vesayre diyeyim.

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Çalışmadı hocam yeniden başlattım tarama yapmadı

Kardeşim ben 3 kere temiz kurulum yaptım. Bilgisayarcıda daha bu gün format attı :(
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Belliki bu hatayı çözümü kavuşturamıcam. Allah sizden razı olsun.
Bana bişey söylermisiniz?Pazartesi bilgisayarcıya gidince adama bunları yap vesayre diyeyim.

Farklı bir hdd'yi kendi bilgisayarına, kendi hdd'nide farklı bir bilgisayara takıp test eder misin? Sorun yaşanacak mı?

jojobojo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Adam gitti bişey biliyomus gibi hdd yi değişti verdi. Adama dedim dükkanda abi oyuna gireyim deniyeyim diye tamam dedi sonra ben kapıya sigara içmeye çıktım içeri girdim kabloları sökmüş. Girdimi abi dedim girdi kardeşim sıkıntı yok dedi. Mavi ekranı aldı tabi. Uğramamak için yolladı
Farklı bir hdd'yi kendi bilgisayarına, kendi hdd'nide farklı bir bilgisayara takıp test eder misin? Sorun yaşanacak mı?
Hocam yeni Hdd taktırdım 250 tl aldı benden adam sorun hala devam ediyor. Parayı geri vermiyor
Öğrenci adamız cepde 200 lira kaldı hadi parayı geri verse gider ram alırım bide öyle denerim

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
32 bit yükleme işletim sistemi yükleyip denediniz mi daha önce ?

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
herşeyi denemekte fayda var. Yabancı bir sitede power ile gelen çözümü de okumuştum. Onun için size yukarıdaki yorumlarda yazdım. İmkanınız var ise denemenizi tavsiye ederim. Sadece bir arkadaşınızdan alıp deneyebilirsiniz.

Saygılar
4-) Memory/Hafıza ile ilgili denetimlerin ve düzeltme işlemlerinin yapılması. Sol alt taraftaki windows logosunun yanındaki arama menüsünü açarak "Windows Memory Diagnostic" kelimelerini aratın ve bulduğunuzda tıklayarak açın. Gelen ufak ekrandaki ilk seçenek size bilgisayarınızı yeniden başlatıp denetimlerin yapılacağını bildiriyor. Onaylayarak denetlemeyi başlatın. Ardından mavi ekran hatasına karşı bilgisayarınızı test etmeyi unutmayınız.

bunu denediniz mi ?
Benim şahsi kanaatim kesinlik bir aygıt hatası ama bakalım ne çıkacak.

jojobojo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
herşeyi denemekte fayda var. Yabancı bir sitede power ile gelen çözümü de okumuştum. Onun için size yukarıdaki yorumlarda yazdım. İmkanınız var ise denemenizi tavsiye ederim. Sadece bir arkadaşınızdan alıp deneyebilirsiniz.

Saygılar

bunu denediniz mi ?
Kardeşim bilgisayarı windows 8.1 pro yapmış adam tekrar bellek tanılama çıkmıyor malesef

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
PSU'nun modeli nedir? Kaç watt ?
2 tane ram varsa crossheck yap yani ramlerin yerlerini değiştir olmazsa ramleri tek tek her iki slottada dene bakalım aynı hatayı alacak mısın?

jojobojo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
PSU'nun modeli nedir? Kaç watt ?
2 tane ram varsa crossheck yap yani ramlerin yerlerini değiştir olmazsa ramleri tek tek her iki slottada dene bakalım aynı hatayı alacak mısın?
Defalarca yaptım kardeşim yine aynı hata kodu :(

jojobojo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

Saygılar

bunu denediniz mi ?
Benim şahsi kanaatim kesinlik bir aygıt hatası ama bakalım ne çıkacak.
Kardeşim yaptım suan dediğini %10 dan gidiyor mavi ekran vermeden tamamlarsa sonuçları bildirecem size

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567

Saygılar
Windows 8.1 de de var bu..Başlat >> Çalıştır ve mdsched.exe yazarak Enter..

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Şimdi test eder misin mavi ekrana karşı bilgisarı lütfen. Ama iyi gözlemle. Eskiden ne zaman alıyordun hatayı, şimdi ne zaman alıyorsun gibi..
geç saatlerde geleceğim yine. Acıktım.. :)

jojobojo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Şimdi test eder misin mavi ekrana karşı bilgisarı lütfen. Ama iyi gözlemle. Eskiden ne zaman alıyordun hatayı, şimdi ne zaman alıyorsun gibi..
Aynı şekil direk verdi hatayı
afiyet olsun hocam bekliyorum. İnşallah sayende bi şekilde çözecez bu hatayı :)
Ordamısın kardeşim :)

jojobojo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Hocam sıkıntı ekran kartındada değilmiş. Onborddan denedim yine mavi ekran aldım :) Geriye kaldı ram ve işlemci.

Hocam sizce sıkıntı ramlerde ola bilir mi? Yeni ram alıp denesem mi?