Soru Vatan'dan aldığım Akım korumalı priz bir işe yaramadı

Cainer52

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba dün ne güzel kahvemi vs almış bilgisayarın tuşuna bastım açılmasını beklerken pat diye bi ses geldi sesin bilgisayardan mı şalter den mi geldi bilmiyorum ama şalter atmıştı hemen bilgisayarın fişlerini çekip şalteri açtım sonrasında bi 5-10 dakika bilgisayarın kablolarını takmadım. Kabloları taktım ve PSU şalterini kapattım ve bi süre elektrik almamasını sağlayıp statik elektriği almaya çalıştım PSU şalterini açıp bilgisayarın power düğmesine bastım fakat bilgisayar açılmadı sonrasında bios pilini çıkarttım ve geri taktım yinede görüntü gelmemişti belki akım korumalı priz bozulmuştur diye düşündüm fakat priz çalışıyordu bende saat geç olmadan vatan mağazasına gittim. Gerekli kontroller yapıldı ve PSU + ram'in çalışmadığı söylendi ram'in garantisi vardı garantiye gönderdim PSU ise garantisi bittiğinden dolayı değişmesi gerekti. Ram'i bugün teslim ettim garantiye gönderildi fakat aklımda akım korumalı priz kaldı biz bunu herhangi bir elektrik kesintisinde bilgisayara zarar vermesin diye aldık ama sadece kendisini korudu. Bu zararım karşılığında üretici şirket ve ya vatan bilgisayar herhangi bir zarar karşılama yapar mı? Yaparsa bile ne yapmam gerekiyor?

Kullandığım akım korumalı priz : TUNÇMATİK POWERSURGE 5 Lİ SURGE PROTECTION PLUG 1050 JOULE- (BEYAZ) fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Kullandığım PSU : XIGMATEK X-CALIBRE SERİSİ 500W 80PLUS GÜÇ KAYNAĞI fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

ikakbay

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Akım korumalı prizin koruyacağı akım, volt miktarı bellidir. Bunun üstünde gelirse bir işe yaramaz. Bu tarz tekli prizler basit cihazları korur. Bilgisayar gibi ürünler çok enerji çeker ve bunlalr bir işe yaramaz. Güç kaynağı almak her zaman en iyisidir. Güç kaynağı da her zaman yetmeyebilir. Kaliteli bir ürün almak gerekir. Bu arada dediğim harici güç kaynağı kasa içindeki değil.

goqhan06

Emektar
Reaksiyon puanı
57
"herhangi bir elektrik kesintisinde bilgisayara zarar vermesin diye aldık" Akım korumalı Priz Elektrik kesintisine birşey yapmaz. Yüksek Akım geldiğinde görevini görür(Gördüğü Söylenir). Akım korumalı prizlerinde işe yaradığı şüphelidir. Adem Hoca çok güzel açıklamış;

Not: Faydalı olduğu için Videoyu ekledim. Video içerisinde başka Forumun ismi geçiyor. Sakıncalıysa silinebilir