Ufak Tefek sistem değişimi.

Bu konuyu okuyanlar

TheJoker

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim.
İlk önce size şuanki sistemimi söylemek istiyorum.
İşlemci : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E4600 @ 2.40GHz, 2400 MHz
Anakart : Gigabyte GA-945GCM-S2L
Ram : 3 GB DDR2-667 (333 MHz)
Ekran Kartı: nVIDIA GeForce 9500 GT 1 GB- 128Bit

Şimdi sorunuma değinmek istiyorum.
Sistem uzmanlığı kursuna başladım.ve doğal olarak yetmiyor sistemim. Ram'ini yükseltmek istiyorum ancak DDR3 Ram'lar daha cazip geliyor. bunun için GIGABYTE GA-G41M-COMBO INTEL G41 DDR2/DDR3 FSB 1333MHZ anakart modelini alacağım.Yani Ram'i 8 yapmayı planlıyorum.DDR2 ramları çöpe atmayıp yeni anakartımda kullansam daha iyi değilmi sizce?
Kenarda öyle çok büyük bi param yok. 200 TL gibi bi miktar var.
Bana 200 Lirayla neler yapabileceğimi söylerseniz bende ona göre hareket edeceğim arkadaşlar.
Saygılarımla

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
hocam seçtiğin anakartta hem ddr2 hem ddr3 ram çalıştırabilirsin. zaten elinde 3 gb ram var. 50-60 liraya ddr3 4 gb tek modül dahala alırsın. toplamda 7 gb bellek yeterli olur. tabi dual kanal çalıştıramazsın, bu da bir miktar performans kaybı yaratır.

gerçek anlamda performans artışı için işlemcini de yenileyip core 2 quad alman gerek.

TheJoker

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Çok teşekkür Ederim Rtsbora. Aklımda soru işaretleri vardı. Açık konuşiyim Türkiye'nin önde gelen başka bi forumunda bu konuyu açmıştım. Adamlar hem ddr2 hem dd3 çalıştıramazsın diyorlar :S . Başka yorumlara bakıyorum calıştırabilirsin diyorlar :S . E çalıştıramazsam Neden Anakartın ismi DDR2/DDR3 diyorum bende kendi kendime.
İşlemciye gelince bi müddet bu şekilde gidicem. Sonra ortalama 4-5 ay sonra da i7'ye falan geçerim inş.
Tekrar çok teşekkür ederim.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Çok teşekkür Ederim Rtsbora. Aklımda soru işaretleri vardı. Açık konuşiyim Türkiye'nin önde gelen başka bi forumunda bu konuyu açmıştım. Adamlar hem ddr2 hem dd3 çalıştıramazsın diyorlar :S . Başka yorumlara bakıyorum calıştırabilirsin diyorlar :S . E çalıştıramazsam Neden Anakartın ismi DDR2/DDR3 diyorum bende kendi kendime.
İşlemciye gelince bi müddet bu şekilde gidicem. Sonra ortalama 4-5 ay sonra da i7'ye falan geçerim inş.
Tekrar çok teşekkür ederim.
ben bu combo anakartlardan hiç kullanmadım, kullanan da görmedim ama özelliklerinde yazdığına göre kullanabilmen lazım. yoksa neden piyasaya sürsünler? :)

i7 kullanabilmen için soket 1156-1155-2011 anakart alman lazım. soket 775 anakartlarda i7 işlemciler çalışmaz. alabileceğin en iyi işlemci core 2 quad olur. :)

TheJoker

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Peki bişey daha soracağım.1156-1155-2011 anakartı aldım diyelim. DDR2 Ramleri çöpe attım diyelim.Peki 1156-1155-2011 anakartta şuanki işlemcimi kullanabilirmiyim ?

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Peki bişey daha soracağım.1156-1155-2011 anakartı aldım diyelim. DDR2 Ramleri çöpe attım diyelim.Peki 1156-1155-2011 anakartta şuanki işlemcimi kullanabilirmiyim ?
maalesef hayır. komple sistem değişimi gerektirir. intel geriye dönük uyumluluk vermeyi pek sevmez. :)

TheJoker

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Vay be intel. senelerdir seni kullanırım.Ama bu yaptığın harbi çok ayıpmış.

exop

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Kardeşim senin bu sistemi modifiye etmen ölü yatırım olacaktır. Çünkü anakartın hem ileride çıkacak olan hemde şuanda iyi olan işlemcilerin socket tipini desteklemiyor. Bu yüzden anakartı değiştirmeni önericem buda tüm sistemi değiştirmen anlamına gelecek.Bence sen bunu değiştirme hiç masraf yapma. biraz daha idare et ileride yeni bir sistem kurarsın.

TheJoker

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Kardeşim senin bu sistemi modifiye etmen ölü yatırım olacaktır. Çünkü anakartın hem ileride çıkacak olan hemde şuanda iyi olan işlemcilerin socket tipini desteklemiyor. Bu yüzden anakartı değiştirmeni önericem buda tüm sistemi değiştirmen anlamına gelecek.Bence sen bunu değiştirme hiç masraf yapma. biraz daha idare et ileride yeni bir sistem kurarsın.
Bi yandan onu düşünüyordum fakat şuan bana yetiyor bile bu sistem.Bu sistemden kastım 3GB DDR2 olan sistemim.Oyunlarda özellikle.NfsTheRun, Cod8'de falan hiç sorun yaşamadım.
Tek sıkıntım Sanal sistemler üzerinde çalışamamam. Örneğin 1 Pc üzerine minimum 4-5 sanal sistem kurup çalışıyorum.Her windows'a 1 Gb ram vermek zorundayım. Vermezsemde kasıyor. Server2008R2,HyperV falan hiç kasmaması lazım.
Bu yüzden sadece Ram'den yola çıktım yani.